Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για την δεύτερη γέννα


Recommended Posts

εγώ θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες που έχουν κάνει δεύτερο παιδάκι, αν το δεύτερο γεννήθηκε πιο νωρίς σε σχέση με το πρώτο, εννοώ νωρίτερα σε εβδομάδα κύησης. Ρωτάω αυτές ειδικά που είχαν κοντινές εγκυμοσύνες. Δεν ξέρω γιατί με έχει πιάσει ένας φόβος ότι θα γεννήσω νωρίς, το πρώτο το γέννησα στην 37η εβδομάδα και 3 ημέρες, όσο για το δεύτερο σε αναμονή

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω mikaela δεν ειχα και τοσο κντα τις εγκυμοσυνες μου 2,5 χρονια για την ακριβεια ,αλλα και τα δυο τα γεννησα στην 39 wk!!!ειχα ρωτησει και τον γιατρο μου επειδη το ειχα κι εγω σαν προαισθημα οτι θα βγει νωριτερα και μου ειχε πει οτι δεν παιζει ρολο!!οποτε θελει αυτο θα βγει!!με το καλο και σε σενα και μην ανχωνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα με αυτο με φαγανε "δεν εκανες επισκληριδιο στο 1ο θα κανεις στο δευτερο?". Και δεν εκανα και το μετανοιωσα. Βεβαια σε 5 λεπτα δεν θυμωμουνα τιποτα. Μολις τα αντικρυσεις τα ατιμα τα ξεχνας ολα. :D

 

Το 2ο επισης αργησε πιο πολυ :roll: (39 βδομαδες +)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο μωρά μου τα έκανα με 13 μήνες διαφορά. Το πρώτο γεννήθηκε στις 38εβδομάδες και 3 ημέρες 3 κιλά και 26 γραμμάρια & μέσα σε 26 ώρες (κατασκήνωσα μέσα στο μαιευτήριο!). Το δεύτερο γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες και 1 ημέρες 2 κιλά και 760 γραμμάρια & μέσα σε 5 ώρες (ίσα που πρόλαβα να πάω να γεννήσω!). Παίζει ρόλο σε πολλές γυναίκες στις πόσες εβδομάδες γέννησαν το πρώτο-ο γυναικολόγος όταν μου έκανε τους τελικούς υπερήχους στη 2η εγκυμοσύνη με ρωτούσε κάθε φορά στις πόσες εβδομάδες και πόσα κιλά γέννησα το πρώτο παιδί και η πράξη έδειξε (στην περίπτωση μου) ότι και το δεύτερο γεννήθηκε περίπου στα ίδια κιλά και στην ίδια εβδομάδα. Βέβαια δεν υπάρχει κανόνας σε αυτά, γιατί πολλές φορές εμπλέκονται και άλλοι παράγοντες π.χ. ιατρικοί, περιβαλλοντικοί κ.ό.κ

Πάντως μην αγχώνεσαι ο 2ος τοκετός-εφόσον δεν έχεις ή δεν παρουσιαστούν εκείνη την ώρα επιπλοκές είναι παιχνιδάκι μπροστά στον 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μου μωράκια τα έκανα με πρόκληση φυσιολογικά και χωρίς επισκληριδιο.

Την πρώτη στις 40+5 και την δεύτερη στις 39+6 εβδομάδες.

Η πρώτη ήταν 3240 και η δεύτερη 3420.

Στην πρώτη ως πρωτόγνωρη εμπειρία θυμάμαι οτι ταλαιπωρήθηκα περισσότερο στις συσπάσεις και στην δεύτερη (που ήταν και λίγο μεγαλύτερη) στις εξωθήσεις.

Στην πρώτη με έπιασαν οι πόνοι 13:00, μου έσπασε τα νερά μια μαία και γέννησα 4:10 περίπου. Στην δεύτερη που δεν είχε εμπεδωθεί μου έβαλα υπόθετο για να με πιάσουν οι πόνοι αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Όταν μου βαλαν στον ορό οξυτοκινη από 2 η διαστολή πήγε 9 έσπασαν φυσικά τα νερά μόνα τους και δεν πρόλαβαν να μου αλλάξουν δωμάτιο, έβαλαν ένα παραβάν και άρχισα να σπρώχνω. :shock: Δεν μπορούσα να το ελενξω το σπρώξιμο, ήθελα να το κρατήσω και δεν μπορούσα. Στην πρώτη δεν ένιωσα κάτι τέτοιο. :shock: Είχε πολλές ετοιμόγεννες την δεύτερη φορά και η όλη διαδικασία άργησε πολύ. Δεν κράτησα ώρα που με έπιασαν πόνοι πάντως γέννησα 6¨10. Σε μια –μιάμιση ώρα υπολογίζω μετά τους δυνατούς πόνους. Γρηγορότερα από την πρώτη φορά αλλά πιο δύσκολα επειδή καθυστέρησαν με την πρόκληση, δεν είχε εμπεδωθεί και ήταν μεγαλύτερη. Για να δούμε στο τρίτο, θα πάω πάλι με ραντεβού, θα γεννήσω φυσιολογικά, θα είναι ευκολότερο ?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι όλα στο δεύτερο παιδί είναι πιο εύκολα, γιατί τα έχουμε ζησει ήδη μια φορά. Δεν θα ξεχάσω με πόσο άγχος έκανα μπανιο την 1η μου κόρη την πρώτη φορά και πόσο άνετη και χαλαρή ήμουν στο πρώτο μπάνιο της μικρής μου κόρης .

Θέλω να πω ότι επειδή ξέρουμε πια την διαδικασία είμαστε και εμείς πιο χαλαρές και νομίζω ότι αυτό βοηθάει και στον τοκετό.

Είμαι και εγώ απο αυτές που γέννησαν το 2ο μωράκι πολύ πιο γρήγορα και ανώδυνα απο το 1ο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας μανουλες....

βρισκομαι στην 37 εβδομαδα κυησης στο δευτερο κοριτσακι μου....

 

ηθελα να ρωτησω οσες εχετε γεννησει δευτερη φορα, ποσο γρηγορα εξελιχθηκε ο τοκετος σας;;

με εχει πιασει μια φοβια για το που θα ειμαι οταν θα με πιασει ο πονος της γεννας ή σπασουν τα νερα...εχω ακουσει απο πολλους οτι τα δευτερα παιδια βγαινουν συνηθως ευκολοτερα και γρηγοροτερα, και σκεφτομαι θεματα τυπου θα προλαβω να φτασω στο μαιευτηριο και τετοια.....

 

συγχωρεστε μου ισως την καπως "χαζη" απορια αλλα ετσι νιωθω αυτη τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα να σου ζησει το παιδακι σου και με το καλο και το δευτερο. Εγω ειχα μια ευκολη και γρηγορη πρωτη γεννα και ημουν και εγω ανησυχη για τυχον γρηγορη εξελιξη της δευτερης. Ολα γιναν οπως και την πρωτη φορα. Αρχικα ειδα αιμα στο εσωρουχο και ταυτοχρονα ειχα συσπασεις καθε 20 λεπτα. Πηγα στο νοσοκομειο οπου και τις 2 φορες μου ειπαν πως αν και εχω διαστολη ακομη δεν νομιζουν οτι θα γεννησω αλλα να μεινω για να μου βαλουν τεχνητους την επομενη (εγω ημουν σιγουρη οτι ειχε ερθει η ωρα μου). Με ξυρισαν και μεσα σε 1-2 ωρες εγω ειχα κανει 6 εκατοστα διαστολη και τρεχαν να μου κανουν κλυσμα. Μπηκα στην αιθουσα των ωδινων και την πρωτη φορα γεννησα σε 1 ωρα (εσπρωχνα για να κατεβει η κορη μου για ενα τεταρτο). Την δευτερη φορα γεννησα σε ενα τεταρτο και εξωθησα 2 φορες, σχεδον βγηκε μονος του ο μπεμπης.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα!!!εγω αγχωθηκα μολις διαβασα το ποστ!αχ πως θα ερθει παλι εκεινη η στιγμη του τοκετου!!!

 

με το καλο φυσαλιδα σου ευχομαι.

 

 

 

αχ βαχ!!!! νενακι τι θεμα ειναι αυτοοοοοο??????? εγω να δεις πως αγχωθηκα!!!! παναγια μου παλι τα ιδιααααα????? ρε παιδια στο πρωτο δεν με ενοιαξαν οι πόνοι (και χωρις επισκληριδιο)..τωρα γιατι εχω φρικαρει και ολο αυτο σκεφτομαι???:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

αχ βαχ!!!! νενακι τι θεμα ειναι αυτοοοοοο??????? εγω να δεις πως αγχωθηκα!!!! παναγια μου παλι τα ιδιααααα????? ρε παιδια στο πρωτο δεν με ενοιαξαν οι πόνοι (και χωρις επισκληριδιο)..τωρα γιατι εχω φρικαρει και ολο αυτο σκεφτομαι???:shock::shock::shock::shock:

 

Συμφωνώ αλλά Και το που θα αφήσω το πρώτο μου παιδί αυτό και αν είναι ανχος ………….!!!

.....

Link to comment
Share on other sites

εχμ φυσαλιδα μου δε ξερω εγω κτ αλλα γραφω μονο και μονο γιατι εχω να σε πετυχω παρα πολυ καιροοοοοοο και χαρηκα για τα νεα σου!!!!με εναν πονο κουκλα!!!!

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χάρηκα με τα νέα σου, με το καλό!

Εγώ πάντες γέννησα το πρώτο σε 3 ώρες και το δεύτερο σε 8! Άρα τίποτα δεν είναι σίγουρο, κάθε τοκετός είναι διαφορετικός...

Μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλα!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πω την αλήθεια, όλες μου οι γέννες (3 μέχρι στιγμής) ήταν εύκολες. Στο πρώτο γέννησα σε 6 ώρες, στο δεύτερο σε 4 και στο τρίτο, παρ' όλο που ήταν τυλιγμένο το μωρό μου σαν σαλάμι με το λώρο, γέννησα σε 3ώρες. Φυσικά η κάθε γέννα είναι διαφορετική και ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις... Κατά πλειοψηφία πάντως απο γκάλοπ που είχα κάνει κι εγώ όταν ήμουν στη θέση σου, όλες οι φίλες μου γέννησαν πιο γρήγορα το 2ο παιδί τους... Με το καλό να έρθει το μωράκι σου στον κόσμο, γερά και καλότυχα να είναι και τα δυο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας!!!

 

και εγω χαρηκα πολυ που σας ξανασυναντησα!!!

 

καθε γεννα ειναι διαφορετικη εχετε δικιο αλλα ολες εμεις οι αγχωτικες μανουλες και εγκυουλες ολο κατι θα βρουμε να αγχωθουμε και να κολλησουμε....

εγω εχω φαει το κολλημα μου με το που θα ειμαι οταν θα συμβει το πρωτο συμπτωμα του τοκετου αλλα ηδη νιωθω πολυ καλυτερα γιατι με καθησυχασε και ο γιατρος αλλα και οι γνωμες σας...

οπου και οπως συμβει το μονο σιγουρο ειναι οτι το παιδακι μου θα γεννηθει και ευχομαι να ειναι καλα...τιποτα αλλο...

 

ολα να πανε καλα για ολες σας κοριτσια και να χαιρεστε τα παιδακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κορίτσια! Ήθελα να ζητήσω από όσες έχουν γεννήσει δεύτερη φορά με φυσιολογικό τοκετό, να μας πουν αν ο δεύτερος τοκετός ήταν πιο εύκολος από τον πρώτο κ.ο.κ. Ίσως και αυτές που έκαναν καισαρική και τις δύο φορές, να έχουν να μας πουν κάτι για τις εμπειρίες τους, π.χ. αν η ανάρρωση τη δεύτερη φορά ήταν πιο εύκολη από την πρώτη. Έτσι για να πάρουμε μια ιδέα, όσες θέλουμε να κάνουμε δεύτερο...

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

μακαρι η τριτη μου γεννα να ειναι σαν την δευτερη!!!στην πρωτη γεννα εσπασαν τα νερα 6 παρα το απογευμα και γεννησα 2 ωρες μετα

στην δευτερη γεννα δεν εσπασαν τα νερα αλλα με επιασαν αποτομοι πονοι που εχουμε στο τελευταιο σταδιο της γεννας εντελως ξαφνικα στην 38η εβδ.ηταν 7 το πρωι και ενα τεταρτο αργοτερα ειχα τον γιο μου!!!αυτη τη φορα δε ξερω...ελπιζω να ειμαι και παλι τοσο τυχερη εκτος και αν ειναι τριτη και φαρμακερη!!!παντως φοβαμαι...δεν εκανα επισκληριδιο σε καμια απο της 2 γεννες γιατι δε με προλαβαιναν αλλα αν ειναι να γεννησω σε μιση ωρα αντε αντεχω αν ειναι 5-6 ωρες τι κανω?αχχχχ:?:-?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα, τωρα που ειμαι στον ενατο μηνα, εχω εντονους πονους κολπικα και στο κατω μερος της κοιλιας...Δεν ειναι βεβαια συστηματικοι, αλλα ειναι ωρες που δεν μπορω να περπατησω, να κατεβω απο το κρεβατι, να σηκωσω το ποδι μου. Ο γιατρος μου ειπε οτι οφειλονται στην χαλαρωση τησ περιοχης λογω 2η γεννας.... Εγω νομιζω οτι δεν θα αργησει πολυ ο τοκετος .... Ποναει πολυ η δευτερη φορα?:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα!

Στην πρωτη μου γεννα μπηκα με προκληση ετσι δεν εχω νιωσει καθολου τα σημαδια της γεννας..

Τωρα στο δευτερο παιδακι εχω αγχωθει λιγο γιατι εχω και μαλακο τραχηλο ειμαι με yotopar εχω συνεχεια πονακια, νιωθω το μωρο πολυ χαμηλα εχω και πονους στην μεση συνεχεια...Απο την στιγμη που μου ειπε ο γιατρος μου να κατσω στ'αυγα μου, γιατι αν οχι,θα εχω προωρο τοκετο συνεχεια ειμαι στην τσιτα...ειμαι και μιαμιση ωρα μακρια απο το μαιευτηριο θελω να εχω το νου μου στα σημαδια..

Μανουλες εσεις με δευτερο παιδακι γεννησατε πιο γρηγορα απ'οτι το πρωτο?

Βρε παιδι μου καθε εγκυμοσυνη και διαφορετικη...δεν ξερω νιωθω πρωταρα!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...