Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΡΩΤΕΣ ΕΒΟΔΜΑΔΕΣ, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??


Recommended Posts

Καλημέρα μητερούλες. Στις 5 Νοεμβρίου έμαθα ότι είμαι έγκυος!Έχω πονάκια σαν να περιμένω να αδιαθετήσω και να μην μου έρχονται ποτε.. αισθάνομαι πρησμένη παντού. Ο γιατρός μου είπε να πάω στις 18 Νοεμβρίου. Δεν είναι πολύ αργά?? ήθελα νωρίτερα ξερετε φοβάμαι για αποκόλληση κλπ. έχω ακούσει πολλά από άλλες γυναίκες. Αχ περιμένω ... !ο γιατρός μου είναι ο Χασιάκος. Ξέρει καμία έμπειρη μητερούλα να με διαφωτίσει ..... Τα συμπτώματα είναι οκ ο γιατρός δικαίως μου είπε αυτήν την ημερομηνία??

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μητερούλες. Στις 5 Νοεμβρίου έμαθα ότι είμαι έγκυος!Έχω πονάκια σαν να περιμένω να αδιαθετήσω και να μην μου έρχονται ποτε.. αισθάνομαι πρησμένη παντού. Ο γιατρός μου είπε να πάω στις 18 Νοεμβρίου. Δεν είναι πολύ αργά?? ήθελα νωρίτερα ξερετε φοβάμαι για αποκόλληση κλπ. έχω ακούσει πολλά από άλλες γυναίκες. Αχ περιμένω ... !ο γιατρός μου είναι ο Χασιάκος. Ξέρει καμία έμπειρη μητερούλα να με διαφωτίσει ..... Τα συμπτώματα είναι οκ ο γιατρός δικαίως μου είπε αυτήν την ημερομηνία??

 

Δεν είναι αργά, ίσως περιμένει για να μπορεί να το δει στον υπέρηχο και να ακούσετε την καρδούλα του. Σε ποια εβδομάδα είσαι; Εγώ πήγα πρώτη φορά στην 5η βδομάδα, όπου είδε την κουκίδα μες στο σάκο και μετά ξαναπήγα στην 7η και ακούσαμε την καρδιά. Να αποφεύγεις πάντως τα βάρη και την πολλή κούραση. Θα σε καθοδηγήσει και ο γιατρός σου κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχομαι να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει το μωρακι σου.

Ολα αυτα που λες τα ειχα κι εγω και στις δυο εγκυμοσυνες μου.Ειναι ολα φυσιολογικα καλη μου.Μεγαλωνει η μητρα σου.

Οσο για τις επισκεψεις στο γιατρο,συνηθως η πρωτη ειναι για να επιβεβαιωσεις την εγκυμοσυνη,η δευτερη για να ακουσεις καρδουλα και απο εκει και περα πας 1 φορα το μηνα εκτος κι αν συντρεχουν λογοι για πιο συχνες επισκεψεις.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχεις...και εγω καταλαβα οτι ειμαι εγκυος απο το πρηξιμο στο στηθος.Με 4 ημερες καθυστερηση πηγα σημερα στο γιατρο αλλα ηταν πολυ νωρις για να δουμε εμβρυο!ευχομαι να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Αποκόλληση (μιας και το αναφέρεις) δεν μπορείς να πάθεις τόσο νωρίς, μην ανησυχείς! Οι δυο βδομάδες που σου είπε καλές είναι, πιο νωρίς δεν πρόκειται να δεις κάτι διαφορετικό. Τα πονάκια λογικά μου φαίνονται. Και προπαντός μην ακούς τρομακτικές ιστορίες από άλλες γυναίκες, σε αυτή τη φάση μόνο άγχος προκαλούν σε σένα και στην καινούρια ψυχούλα που έχεις μέσα σου! Καλή εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκόλληση (μιας και το αναφέρεις) δεν μπορείς να πάθεις τόσο νωρίς, μην ανησυχείς! Οι δυο βδομάδες που σου είπε καλές είναι, πιο νωρίς δεν πρόκειται να δεις κάτι διαφορετικό. Τα πονάκια λογικά μου φαίνονται. Και προπαντός μην ακούς τρομακτικές ιστορίες από άλλες γυναίκες, σε αυτή τη φάση μόνο άγχος προκαλούν σε σένα και στην καινούρια ψυχούλα που έχεις μέσα σου! Καλή εγκυμοσύνη!!!

 

Σας ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν είμαι 5 εβδομάδων και 2 ημερών. Στον γιατρό που θα πάω θα είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών. Αυτο που λίγο με ανησυχεί είναι ότι έχω λίγα καφέ υγρά. Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε τα κλασικά να μην κουράζομαι να μην σηκώνω βάρη και να πάρω ένα χαπάκι.Είναι λέει φυσιολογικό γιατί κάνει συσπάσεις η μήτρα μου. Λέω να περιμένω λίγο 1-2 μέρα μήπως και σταματήσουν. Να μην πάρω ακόμα το χάπι. Έσεις είχατε τέτοια συμπτώματα πήρατε χάπι??

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Τα καφέ υγρά δεν είναι ανησυχητικά, μόνο αν δεις έντονα κόκκινα να προβληματιστείς. Και πάλι σε κάθε περίπτωση θα σου πει ο γυναικολόγος σου αν πρέπει να ανησυχήσεις. Όσο για τα χαπάκια, δεν υπάρχει έγκυος πλέον που δεν έχει πάρει τα utrogestan της, απ' ό,τι βλέπω! Και φυσικά να το πάρεις το χαπάκι, μην κάνεις του κεφαλιού σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...