Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?


Recommended Posts

Εχετε δει φανταζομαι τις διαφημισεις για την παιδικη κακοποιηση. Τον αχτυπητο κωστακη, την αυπνη ελενιτσα κλπ.

 

Ξερετε αυτες οι διαφημισεις ποσο αποτελεσμα ειχαν?

 

Πηραν παιδια τηλεφωνο που αναγνωρισαν τον εαυτο τους σε αυτες και πολλα ειπαν οτι "θα αντιδρασω, δε θα ανεχτω αλλο τετοια συμπεριφορα".

 

Πηραν γονεις, καλοι γονεις, που πραγματικα δεν το ειχαν αντιληφθει ως κακο (μια μπατσα, ενα τραβηγμα, μια δυνατη φωνη) και κλαιγοντας ελεγαν "δε θα το ξανακανω".

 

Εχει νοημα η κοινωνικη αφυπνιση. Μεγαλο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μους σας ευχαριστώ για τα μπράβο αλλά ειλικρινά δεν έγραψα την ιστορία μου για αυτό ..αλλά για να σας δείξω οτι είτε το βλέπουμε είτε όχι υπάρχουν παιδιά που ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ που γεννήθηκαν απο ανικανους και ανευθυνους γονείς γιατι προφανως έτσι μεγάλωσαν και εκείνοι και όλα είναι μεσα σε εναν κύκλο βίας..

Ξέρω μέσα μου πόσο πολύ πόνεσα....πάλεψα για αυτο παιδί ...!και εδωσα τα πάντα ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΩΣ σαν να ήταν δικό μου παιδί...!!!!!Πραγμτικά το ένιωθα δικό μου ...! 14 μηνών αν δεν πήγαινα εγω δεν έτρωγε...αν δεν πήγαινα εγω ...δε χαμογελούσε!!!!!!!!!!!!!!

είχαμε γινει 1 και το συνταρακτικό είναι οτι θυμάται τα ΠΑΝΤΑ...απο πολύ μικρή ηλικία...σκηνές που εγω εχω ξεχάσει.... ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ...κατα ενα περιεργο τροπο...ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ...ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ...ή τουλάχιστον δε μου τις αναφερει ποτέ..! μαλλον δεν θέλει..

 

Το τι έχει ζήσει αυτο το παιδί ....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ ....ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΑΠΟΛΥΤΟ .............ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΩ...!

Οταν ήταν 4 μου είπε είσαι ο φύλακας αγγελος μου το ξέρεις αυτό ε??δεν ξερω που το ειχε ακουσει ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ..ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ...!

 

Οταν εμεινα εγκυος δε μπορουσα να του το πώ ...φοβομουν...οταν του το είπα εκλαιγε...μου λειε δεν κλαιω για το μωρό αλλα γιατι ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΑ..ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...δεν θα σου περισσευουν χρηματα να μου παρεις δωρα...δεν θα εχεις χρονο να συζηταμε...!

οχι αγαπη μου του λεω εγω θα ειμαι παντα εδω!!!!!!!

οταν γεννηθηκε το μωρό μου ....αναρωτιόμουν αν θα το αγαπήσω όσο αγαπούσα το πρώτο μου παιδί...και η αλήθεια ειναι οτι το βιλογικό μου παιδί το αγαπάω πιο πολύ ΑΛΛΑΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΝΕΜΕΝΟ ΤΟ ΠΟΝΑΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ...πολλές φορές ας πούμε στον μικρό μου θα χαλάσω χατηρι στον μεγάλο μου ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!ΟΦΕΙΛΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ Η ΚΑΛΗ ΝΕΡΑϊΔΑ..ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ...

 

"παρε με μαζί σου...μη νομιζεις η μαμά θα χαρεί δεν με θέλει σπίτι...!"

Πόσες φορές μου ηρθε να το πάρω και να φυγουμε.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το ειχα παρει 3 μερες μια φορά...στη βαφτιση του που η μαμα του ηρθε μεθυσμένη ...και τη εδιωξα απο την εκκλησια και το πηρα σπιτι μου ...

 

αλλα δε μπορουσα ....να το κρατησω γαι πάντα ...πως? θα επρεπε να το υιοθετησω...!Ημου μολις 22-23 .......

 

Για αυτο λέω δεν το εσωσα ΔΥΣΤΥΧΩΣ...γιατι αυτο για να γινει επρεπε να μη μεγαλωνει με αυτη τη μαμά...ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ......απλά ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΠΝΟΗ ...!

 

Για το τέλος ....αυτη η εμπειρία μου και η σχέση μου με αυτο το παιδί μου ...ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ....μου εδειξε οτι εχω δύναμη...ακομη κι αν δεν φαινοταν ...να βοηθήσω...!! να παλέψω και να κερδίσω μια σχέηση ζωής ...

 

δεν μενουμε πολύ κοντα πια...(απο οταν ξαναπαντρευτηκε η μαμα του) και μου λείπει...!!!!!!!!!!!!!!!εννοειται οτι τον παιρνω σκ σπιτι μου και μιλάμε στο τηλ...με παιρνει και μου λέει πάλι σε ειδα στο ονειρο μου...αχ να ήταν αληθινο....!

ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΝΑ ΓΙΝΩ........!!!!!!!!!!ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ..............

Οτι εζησε τον εχει κάνει πολυ ωριμο για τη ηλικια του....αν ακουσετε την θεωρία του για την ιδιαιτεροτητα της μαμάς του ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ ..ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ...εχει κατανοησει πλήρως οτι η μαμά του ασθενεί!!!!!!!!!!!!!!!!

 

σας ζάλισα///συγνώμη αλλα μπορώ να μιλάω ωρες ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΖΗΣΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

 

ΣΑς ΦΙΛΏ!!!1

Link to comment
Share on other sites

Κάτια να είσαι πάντα καλά κοπελα μου...Πραγματικά με συγκίνησε η ιστορία σου!!Ευτυχως που υπάρχουν και άτομα σαν και σενα στις μέρες μας...

Σιγουρα είναι δύσκολο να επέμβει κάποιος σε όλα αυτα τα έκτροπα που βλέπουμε πλέον...Δε3ν μπορώ να καταλάβω με τι δύναμη χτυπάει κάποιος ένα μωράκι...:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

 

Η λειτουργος με πηρε την επομενη ...μου ειπε οσα ειχε να μου πει ...και οτι θα ακολουθουσε 2η επισκεψη η οποια ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!

 

....................................................................................

 

Οταν μεγαλωσω θα ερθω σε σενα!να μεινουμε μαζί!!!!!!!ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ!

 

:?

 

 

Στο χαμόγελο του παιδιού εχουν αφήσει ...εκτός 1000 παιδιά που ο εισαγγελέας τους εχει ζητήσει να φιλοξενήσουν διότι δεν έχουν ΠΟΥ να τα βάλουν.

 

Εχω μια φίλη που μια ημέρα ο γιος της εφερε τον φίλο του απο την αλλη γωνία να παίξουν και τελικά διάβασαν και τελικά έφαγαν και τελικά αργησαν να τελιώσουν και τελικά κοιμήθηκε στο σπιτι.

Αυτό αρχησε να γίνεται όλο και πιο συχνά ... και αρχησε να φέρνει και τα ρούχα του και τελικά μια ημέρα δεν ξαναπήγε στο σπιτι του.

Φυσικά η μανα του χέστηκε μονο για δανεικά περναει καμιά φορά.

Τώρα είναι φαντάρος και συνεχίζει να μένει στην Κατερίνα (το έχει το ονομα????)

ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εδώ θέλω να θίξω και ένα άλλο θέμα. Δυστυχώς υπάρχουν μανούλες που δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά στην διαπαιδαφώγηση με αποτέλεσμα να καταφεύγουν στο να βάζουν τον μπαμπά να δέρνει τα παιδιά ενώ αυτές δεν φαίνονται. Και η ιστορία είναι γνωστή η μαμά ξεκινάει να κάνει παράπονα στον μπαμπά, μετά λέει στο παιδί ότι θα το πω στον μπαμπά ότι είσαι κακό παιδί, το μικρούλη της τρώει κανονικότατα, η μαμά στεναχωριέται που το παιδί της έφαγε ξύλο και τελικά ο μπαμπάς είναι ο κακός που χρησιμοποιείται για να φοβίζουμε το παιδί όταν είναι άτακτο αφού ξέρει ότι ο μπαμπάς ότι θα το δείρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ θέλω να θίξω και ένα άλλο θέμα. Δυστυχώς υπάρχουν μανούλες που δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά στην διαπαιδαφώγηση με αποτέλεσμα να καταφεύγουν στο να βάζουν τον μπαμπά να δέρνει τα παιδιά ενώ αυτές δεν φαίνονται. Και η ιστορία είναι γνωστή η μαμά ξεκινάει να κάνει παράπονα στον μπαμπά, μετά λέει στο παιδί ότι θα το πω στον μπαμπά ότι είσαι κακό παιδί, το μικρούλη της τρώει κανονικότατα, η μαμά στεναχωριέται που το παιδί της έφαγε ξύλο και τελικά ο μπαμπάς είναι ο κακός που χρησιμοποιείται για να φοβίζουμε το παιδί όταν είναι άτακτο αφού ξέρει ότι ο μπαμπάς ότι θα το δείρει.

 

Δεν φταίει κανένας άλλος:

o μπαμπάς φταίει που τελικά δέρνει το παιδί,

αντί να δείρει την μαμά που του ζητάει να το κάνει!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει κανένας άλλος:

o μπαμπάς φταίει που τελικά δέρνει το παιδί,

αντί να δείρει την μαμά που του ζητάει να το κάνει!!

 

 

Βασικά και εγώ αυτό έχω καταλάβει, ότι είναι ένας πλάγιος τρόπος κάποιων γυναικών να φαίνεται ο μπαμπάς "κακός" και η μαμά "καλή" και στο τέλος καταλήγουν να αποξενώνουν τον πατέρα από τα παιδιά και να φαίνονται αυτές ότι είναι θύματα. Για μένα μια τρύπα στο νερό κάνουν, λιγάκι παραπάνο μυαλό να είχαν κάποιοι μπαμπάδες θα το καταλάβαιναν. Στο τέλος όμως τα λούζεται και η μάνα αφου τα παιδιά φοβούνται τον πατέρα και αυτός για να αποφύγει την γκρίνια λείπει όλη μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες ημουν στην πλατεια της γειτονιας που εχει περιστερακια,και οι γειτονες τους ριχνουν ψωμακι.Καθομουν λοιπον κι εγω με τον μικρο να κοιταει τα περιστερακια...ερχεται ενα πιτσιρικακι 4-5 χρονων τρεχοντας και κυνηγαει τα περιστερια!

Τα περισσοτερα φυγανε και συνεχισε ο νεαρουλης να κυνηγαει και τα υπολοιπα,πηδαει και κατι καγκελακια κ γλιστραει κ πεφτει κατω χωρις να χτυπησει.Ξανασηκωνεται και αρχιζει να τρεχει.Ερχεται απο πισω ο πατερας χαλαρος και του βαζει κατι φωνες,επειδη γλιστρησε κ επεσε και λερωθηκε!!!!Και το αρχιζει σε κατι σφαλιαρες με πονεσε η καρδια μου ειλικρινα.Αλλα φοβηθηκα να του πω κατι.Φοβηθηκα μη γυρισει κ μου πει,κι εσενα τι σε νοιαζει κυρα μου????Το φουκαριαρικο,και επεσε δεν προλαβε να διωξει ολα τα περιστερια και τις εφαγε και απο πανω.....και μετα εβαλε το κεφαλι κατω και φυγανε.Λεω τοση ηταν η χαρα του παιδιου....οση ωρα κυνηγησε τα περιστερια.....1-2 λεπτα.....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θέλω να θίξω και ένα άλλο θέμα. Δυστυχώς υπάρχουν μανούλες που δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά στην διαπαιδαφώγηση με αποτέλεσμα να καταφεύγουν στο να βάζουν τον μπαμπά να δέρνει τα παιδιά ενώ αυτές δεν φαίνονται. Και η ιστορία είναι γνωστή η μαμά ξεκινάει να κάνει παράπονα στον μπαμπά, μετά λέει στο παιδί ότι θα το πω στον μπαμπά ότι είσαι κακό παιδί, το μικρούλη της τρώει κανονικότατα, η μαμά στεναχωριέται που το παιδί της έφαγε ξύλο και τελικά ο μπαμπάς είναι ο κακός που χρησιμοποιείται για να φοβίζουμε το παιδί όταν είναι άτακτο αφού ξέρει ότι ο μπαμπάς ότι θα το δείρει.

Kαλα απο ποτε ο μπαμπας ειναι αβουλο πλασμα.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση και οι 2 γονεις ειναι....... (δεν βρισκω λεξη να το θεσω ευγενικα).

Απο την μια η μαμα παρουσιαζει τον μπαμπα σαν μπαμπουλα,

και ερχεται μετα και ο μπαμπας και αντι να πει "γιατι αγαπη μου δεν εφαγες?" , βρισκει σακο του μποξ να ξεσπασει το στρες της ημερας και επιβεβαιωνει οτι ειναι ο μπαμπουλας.

Καλα μιλαμε..... να δωσουν μαθηματα διαπαιδαγωγησης ειναι και οι 2 παραπανω γονεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τις προαλλες ημουν στην πλατεια της γειτονιας που εχει περιστερακια,και οι γειτονες τους ριχνουν ψωμακι.Καθομουν λοιπον κι εγω με τον μικρο να κοιταει τα περιστερακια...ερχεται ενα πιτσιρικακι 4-5 χρονων τρεχοντας και κυνηγαει τα περιστερια!

Τα περισσοτερα φυγανε και συνεχισε ο νεαρουλης να κυνηγαει και τα υπολοιπα,πηδαει και κατι καγκελακια κ γλιστραει κ πεφτει κατω χωρις να χτυπησει.Ξανασηκωνεται και αρχιζει να τρεχει.Ερχεται απο πισω ο πατερας χαλαρος και του βαζει κατι φωνες,επειδη γλιστρησε κ επεσε και λερωθηκε!!!!Και το αρχιζει σε κατι σφαλιαρες με πονεσε η καρδια μου ειλικρινα.Αλλα φοβηθηκα να του πω κατι.Φοβηθηκα μη γυρισει κ μου πει,κι εσενα τι σε νοιαζει κυρα μου????Το φουκαριαρικο,και επεσε δεν προλαβε να διωξει ολα τα περιστερια και τις εφαγε και απο πανω.....και μετα εβαλε το κεφαλι κατω και φυγανε.Λεω τοση ηταν η χαρα του παιδιου....οση ωρα κυνηγησε τα περιστερια.....1-2 λεπτα.....

:evil::evil::evil::evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγες μέρες σε κάποιο συγγενικό σπίτι, ρωτάει για πλάκα ένας άλλος μπαμπάς το μικρό μου:

-Τι θες να φας; Κοτόπουλο, γλυκό ή ξύλο; ( Για πλάκα το έλεγε, αλλά κάτι δε μου κόλλαγε... τι σκέφτονται μερικοί άνθρωποι ώρες ώρες; :?)

Ο μικρός μου (2.5 ετών) σκέφτηκε λίγο και απάντησε:

-Θέλω γλυκό, και μετά ξύλο... (επειδή δεν ήξερε τι ήταν το ξύλο, και νόμιζε πως θα το φτιάχνουν με κάποιο τρόπο για να τρώγεται, είχε περιέργεια να δοκιμάσει).

 

Όλοι έσκασαν στα γέλια και του έλεγαν να μη φάει, κι εκείνος επέμενε λες και του στερούσαν το γλυκό! (Κι αναρωτιέμαι... να γελάσω ή να κλάψω...;... τελος πάντων....)

 

Ρωτάει ο γιος (7.5 ετών) του εν λόγω μπαμπά....

-Γιατί θέλει να φάει ξύλο;

Του απαντάω πως ο μικρός μου δεν το ξέρει τι είναι και γι' αυτό το λέει.

Τότε γυρίζει το παιδάκι εκείνο και λέει με καμάρι "μεγάλου" που "γνωρίζει"...

-Εγώ ξέρω τι είναι! Όταν κάποιος σε χτυπάει, σου φωνάζει, σε μαλώνει, σε βάζει τιμωρία και γενικά όταν σου φωνάζουν δυνατά.

 

Και αναρωτιέμαι ακόμα.... να γελάσω ή να κλάψω;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες σε κάποιο συγγενικό σπίτι, ρωτάει για πλάκα ένας άλλος μπαμπάς το μικρό μου:

-Τι θες να φας; Κοτόπουλο, γλυκό ή ξύλο; ( Για πλάκα το έλεγε, αλλά κάτι δε μου κόλλαγε... τι σκέφτονται μερικοί άνθρωποι ώρες ώρες; :?)

Ο μικρός μου (2.5 ετών) σκέφτηκε λίγο και απάντησε:

-Θέλω γλυκό, και μετά ξύλο... (επειδή δεν ήξερε τι ήταν το ξύλο, και νόμιζε πως θα το φτιάχνουν με κάποιο τρόπο για να τρώγεται, είχε περιέργεια να δοκιμάσει).

 

Όλοι έσκασαν στα γέλια και του έλεγαν να μη φάει, κι εκείνος επέμενε λες και του στερούσαν το γλυκό! (Κι αναρωτιέμαι... να γελάσω ή να κλάψω...;... τελος πάντων....)

 

Ρωτάει ο γιος (7.5 ετών) του εν λόγω μπαμπά....

-Γιατί θέλει να φάει ξύλο;

Του απαντάω πως ο μικρός μου δεν το ξέρει τι είναι και γι' αυτό το λέει.

Τότε γυρίζει το παιδάκι εκείνο και λέει με καμάρι "μεγάλου" που "γνωρίζει"...

-Εγώ ξέρω τι είναι! Όταν κάποιος σε χτυπάει, σου φωνάζει, σε μαλώνει, σε βάζει τιμωρία και γενικά όταν σου φωνάζουν δυνατά.

 

Και αναρωτιέμαι ακόμα.... να γελάσω ή να κλάψω;

 

να κλαψεις...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες..

έξω χιονίζει τρελά!! τα παιδάκια της γειτονιάς παίζουν όλα μαζί είναι 5, και το ένα 2 ετών παρά κάτι, πέφτει. Από το πουθενά εμφανίζεται η μαμά του, το σηκώνει και του πατάει 2 χαστούκια επειδή έπεσε... πετάγομαι έξω αυθόρμητα λές και θα έκανα κάτι... και ακούω το μικρό να λέει: "τύπα οσο θες νεν ποναω!!!"

τρελάθηκα... ακόμα αυτό σκέφτομαι

Link to comment
Share on other sites

Χθες..

έξω χιονίζει τρελά!! τα παιδάκια της γειτονιάς παίζουν όλα μαζί είναι 5, και το ένα 2 ετών παρά κάτι, πέφτει. Από το πουθενά εμφανίζεται η μαμά του, το σηκώνει και του πατάει 2 χαστούκια επειδή έπεσε... πετάγομαι έξω αυθόρμητα λές και θα έκανα κάτι... και ακούω το μικρό να λέει: "τύπα οσο θες νεν ποναω!!!"

τρελάθηκα... ακόμα αυτό σκέφτομαι

 

 

Ο Χριστός και η Παναγία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Χθες..

έξω χιονίζει τρελά!! τα παιδάκια της γειτονιάς παίζουν όλα μαζί είναι 5, και το ένα 2 ετών παρά κάτι, πέφτει. Από το πουθενά εμφανίζεται η μαμά του, το σηκώνει και του πατάει 2 χαστούκια επειδή έπεσε... πετάγομαι έξω αυθόρμητα λές και θα έκανα κάτι... και ακούω το μικρό να λέει: "τύπα οσο θες νεν ποναω!!!"

τρελάθηκα... ακόμα αυτό σκέφτομαι

 

Για να απαντησει ετσι, δυστυχως δεν θα ηταν η πρωτη του φορα:-(

 

Παντως με λυπη μου διαπιστωνω οτι πιο ευκολα πεταγομαι στη μεση να υπερασπιστω ενα αγνωστο μου παιδακι και να μιλησω σε καποιον αγνωστο μου γονιο που χτυπαει το παιδι του, παρα σε καποιον φιλο που κανει το ιδιο.

 

Ομολογω οτι εγινε αυτο μπροστα μου απο φιλο μας και εμεινα απλως αναυδη!!!:confused:

Ντραπηκα τελικα να μιλησω γιατι ηταν βεβαιο οτι θα υπηρχε πλεον μεγαλη παρεξηγηση μεταξυ μας.

 

Και το βουλωσα. Και τωρα δεν μπορω να το ξεχασω.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ έτσι σιωπηλή έμεινα....αν ήταν ξένη θα ήταν σίγουρα αλλιώς τα πράγματα...

αλλά όταν είναι κάποιος που βλέπεις κάθε μέρα πώς να επέμβεις και τι να πεις;

θα έπρεπε πάντως κάτι να μπορούσαμε να πούμε...

σήμερα πάντως μου έπεσε τελείως τυχαία στην είσοδο του σπιτιού της το φυλλάδιο για την παιδική κακοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα, και ενώ είχε πλέον σκοτεινιάσει για τα καλά, πάρκαρα το αμάξι μπροστά σε ένα σουπερμάρκετ και πρόσεξα ότι δίπλα μου ήταν παρκαρισμένο ένα πολυτελές αμάξι και μέσα ένα κοριτσάκι 1,5 έτους δεμένο στο καρεκλάκι του, με την πιπίλα στο στόμα εντελώς μόνο του και κοίταζε εξω από το παράθυρο. Σκέφτηκα οτι η μητέρα μπήκε μέσα για ένα λεπτό και θα έβγαινε αμέσως. Όταν είχα πλέον τελειώσει τα ψώνια και ετοιμαζόμουν να φύγω μετά από περίπου μισή ώρα είδα τη μητέρα να βγαίνει και αυτή από το κατάστημα και να επιβιβάζεται στο αμάξι της.

Ολα αυτά δεν τα γράφω γιατί σοκαρίστηκα. Είναι δυνατόν να αφήνεις βράδυ μόνο του ένα βρέφος για μισή ώρα;;;;;;;; Πραγματικά δεν ήξερα πώς να αντιδράσω, τι να της πω αφού μόνη της δεν καταλαβαίνει; Είχα μείνει στήλη άλατος, έχει περάσει τόση ώρα από τότε και συνεχώς το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωωωωωωωω

δεν ήμουνα εγώ στη θέση σου!!! να είχα πάρει τροχαία και το 100, και επίσης να είχα βγάλει με το κινητό φωτό τις πινακίδες να την έκανα ρόμπα σε περιοδικά, εφημερίδες και τηλεόραση...

Την ΑΝΟΗΤΗ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Έχω πάθει σοκ...εγώ πριν από 2 μήνες περίπου ήμουν σε ταβέρνα με τον καλό μου, την τότε έγγυο φίλη μου και τον άντρα της και μερικά τραπέζια πιο πέρα ήταν μία οικογένεια με 2 παιδιά...και εκεί που καθόντουσαν το μικρό αγοράκι σηκώνεται από το τραπέζι και σηκώνεται ο πατέρας και χαστουκίζει το μικρό... αρχίζει το καημενούλι να κλαίει...και το πιάνει το βάζει στη τζιπάρα και το κλειδώνει...γυρνάει και συνεχίζει να τρώει τη μπριζόλα!!!εγώ και η φίλη μου πάθαμε εγκεφαλικό...:shock:

pevwp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω μείνει άφωνη. ¨Οχι γιατι μαθαίνω πρώτη φορά οτι γονείς κακοποιούν το παιδί τους αλλα γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βλέπω πεντε λεπτά να χτυπάνε ένα μωρό και δεν θα επέμβω. Δεν ξέρω τι είναι το πολιτικώς ορθό, ξέρω τί βαστάει η ψυχή μου. Μα διαβάζω οτι έβλεπε μια κοπέλα μπροστά της πέντε λεπτά να βαράνε το παιδί και σχολίαζε την αναλγησία των άλλων να μην κάνουν τίποτα. Νομίζω πως το να γίνεσαι μάνα είναι μια πιο σύνθετη διαδικασία απο το να λέμε για τις πριγκιπισες και τους ιππότες μας και τί μπουμπουνιέρα ρόζ θα τους κάνουμε στις βαφτίσεις. Καταλαβαίνω πως σε φάσεις (όπως της κοπέλας που ξεκίνησε την συζητηση ) δεν μπορείς να σκεφτείς τις αντιδράσεις σου και τελικά μένεις με τις τύψεις. Σε μια κοινωνία που δεν θα κοιτάζαμε μόνο το σπιτάκι μας δεν θα έπαιρνε περίσσιο θάρρος ούτε ο κλεφτης ούτε ο ψεύτης ούτε κανείς αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μείνει άφωνη. ¨Οχι γιατι μαθαίνω πρώτη φορά οτι γονείς κακοποιούν το παιδί τους αλλα γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πως θα βλέπω πεντε λεπτά να χτυπάνε ένα μωρό και δεν θα επέμβω. Δεν ξέρω τι είναι το πολιτικώς ορθό, ξέρω τί βαστάει η ψυχή μου. Μα διαβάζω οτι έβλεπε μια κοπέλα μπροστά της πέντε λεπτά να βαράνε το παιδί και σχολίαζε την αναλγησία των άλλων να μην κάνουν τίποτα. Νομίζω πως το να γίνεσαι μάνα είναι μια πιο σύνθετη διαδικασία απο το να λέμε για τις πριγκιπισες και τους ιππότες μας και τί μπουμπουνιέρα ρόζ θα τους κάνουμε στις βαφτίσεις. Καταλαβαίνω πως σε φάσεις (όπως της κοπέλας που ξεκίνησε την συζητηση ) δεν μπορείς να σκεφτείς τις αντιδράσεις σου και τελικά μένεις με τις τύψεις. Σε μια κοινωνία που δεν θα κοιτάζαμε μόνο το σπιτάκι μας δεν θα έπαιρνε περίσσιο θάρρος ούτε ο κλεφτης ούτε ο ψεύτης ούτε κανείς αλλος.

 

συμφωνώ... κι εγώ πια ξέρω τι να κάνω...

σε εμπορικό κέντρο προχτές είδα ένα χέρι μετέωρο (μπαμπάς) κι έτρεξα

του είπα πολύ γλυκά, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά πριν σηκώσετε το χέρι ξαανσκεφτείτε το... στην αρχή νόμιζα ότι θα δείρει εμένα (είμαι και στον 4ο - ο άντρας μου στην αρχή θύμωσε μαζί μου, γιατί μου είπε ακριβώς αυτό, που ξέρεις πως θα αντιδράσει ο άλλος).. τελικά γυρνάει και μου λέει ο τύπος: μα έχω 2 παιδιά, τον πρώτο δεν τον έχω ακουμπήσει... (ο 2ος ήταν στο καρότσι, γύρω στα 3,5-4 ετών).. και του είπα απλά σας παρακαλώ πριν σηκώσετε το χέρι να το ξανασκέφτεστε, δεν φταίνε τα παιδιά...

κάθε μέρα το σκέφτομαι και αισθάνομαι περήφανη γιατί ελπίζω ότι αυτό το παιδάκι μπορεί να γλύτωσε από μερικά σκαμπίλια μέχρι ο μπαμπάς του να το ξανασκέφτηκε γενικώς (πολλά θέλω ε)?

και ναι... ξεσπαθώστε λίγο!! αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

μπορω να σε διαβεβαιωσω πως θα εφαγε πολυ περισσοτερες οταν πηγε σπιτι... αν δεν σκοπευεται να κινησετε νομικες διαδικασιες μην ανακατευεστε σε τετοιες περιπτωσεις... αλλιως οταν γυρνανε σπιτι τα παιδια τρωνα πολυ μα παρα πολυ περισσοτερο ξυλο με καλωδια και οτι μπορειτε να φανταστειτε γιατι και καλα "τους εκαναν ρεζιλι στον κοσμο"... σας μιλαω εκ πειρας... κι επειδη στην ελλαδα δεν υπαρχει προνοια ωστε να παρουν το παιδι απο τους γονεις που το κακομεταχειριζονται καθε που καποιος πετιεται και λεει μην το χτυπας τοσο πιο πολυ εξαγριωνεται αυτος που το κανει και μετα ξεσπαει στο παιδι... δικη μου γνωμη η κινηθητε νομικα η μην ανακατευτειτε καθολου... κακο θα κανετε οχι καλο...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες βδομάδες είχαμε βγάλει με τον άντρα μου βόλτα το μικρό στην κεντρική πλατεία της Αγίας Παρασκευής. Κυριακή απόγευμα και κόσμος πολύς! Ξαφνικά ακούω κάτι φωνές κι ένα μικρό να κλαίει....ένας πα-τέρας χτυπούσε το 3χρονο σχεδόν παιδάκι του, επειδή δεν ήθελε άλλο παγωτό!!!!!!!!! :shock Η μητέρα, απλά καθόταν γλείφοντας το χωνάκι της και κοιτούσε........ Εγώ είχα σταθεί και τους παρατηρούσα χωρίς να μιλάω, μέχρι που με σκούντηξε ο άντρας μου να σηκωθώ να φύγω γιατί ο τύπος ήταν τόσο εξαγριωμένος που ήταν ικανός να πλάκώσει κι εμένα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως τις περισσότερες φορες που δεν επεμβαίνουμε σε τετοιες περιπτώσεις είναι απο ένα είδος μικροαστικού καθωσπρεπισμού. Εκτός όλων των άλλων που θα μπορούσα να αναλύω με τις ώρες εγώ το βλέπω σαν ένδειξη συμπαράστασης προς το παιδί. Να δημιουργηθεί έστω μέσα του μια αντίσταση στην σύνθλιψη της προσωπικότητάς του. Να μάθει οτι δεν είναι αυτό που φταίει και τρώει ξύλο και οτι αυτή δεν είναι η συνήθης πρακτική πειθαρχίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...