Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένεση για ωρίμανση πνευμόνων


Recommended Posts

Στην τελευταία επίσκεψη μου στη γιατρό με ενημέρωσε ότι την επόμενη φορά που θα με δει και θα είμαι στην 27η βδομάδα κύησης θα ξεκινήσει τις ενέσεις για την ωρίμανση πνευμόνων του εμβρύου. Να παραθέσω για όσους δεν το ξέρουν ότι αυτή η δεύτερη εγκυμοσύνη μου είναι ιδιαίτερα δύσκολη και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα προώρου τοκετού για αυτό το λόγο συστήνει η γιατρός να γίνουν αυτές οι ενέσεις (θεωρητικά μπορούν να γίνουν από την 26 εβδομάδα και μετά μου είπε). Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω αν άλλες κοπέλες έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα, αν έχουν κάνει αυτές τις ενέσεις και αν όντως βοηθάνε στην πράξη ... Ψάχνω και διαβάζω στο ιντερνετ αλλά οι προσωπικές εμπειρίες σίγουρα μετράνε πολύ ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 330
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω τις ειχα κανει αυτες τις ενεσεις θυμαμαι στην 26η εβδομαδα.

Ναι και οι γιατροι εδω θεωρουν οτι βοηθουν πολυ το νεογνο οταν γεννηθει προωρα.

Τελικα ομως εγω γεννησα στην 37η εβδομαδα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Είχες ιστορικό πρροωρότητας και τις έκανες;;; Πολύ καλό που κατάφερες να γεννήσεις στην 37 βδομάδα ... να σου πω και εγώ ενδόμυχα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να ξεπεράσω τον κίνδυνο κια η γιατρός το ίδιο, πρέπει όμως να είμαστε προετοιμασμένοι μου λέει ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τις έκανα μόλις μπήκα στο 8 μήνα επείδη υπήρχε κίνδυνος πρόωρου τοκετού ,τελικά γέννησα στην 37η εβδομάδα . Ξερώ πολλες γνωστές μου , που τις έχουν κάνει όλες για τον ίδιο λόγο . ΄Ολα θα πάνε καλά θα το δεις . θέλει υπομονή και ηρεμία , κάτι που δυστυχώς δεν το είχα εγώ σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης .Όλη η κατάσταση της δυσκολης εγκυμοσύνης με είχε τρελάνει.

YVnYp3.png

 

IcqGp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω τις εκανα λογω του οτι ο μικρος δεν μεγαλωνε ικανοποιητικα -γεννηθηκε 1,940 στις 37 βδομαδες τελικα- και κανενα προβλημα ουτε θερμοκοιτιδα χρειαστηκε...ειχα και αλλα σοβαρα προβληματα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και υπηρχε πιθανοτητα να τον βγαλουν απο τις 20 βδομαδες :cry: οι ενεσεις παντως τον βοηθησαν απο πολλα μετεπειτα προβληματα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχες ιστορικό πρροωρότητας και τις έκανες;;; Πολύ καλό που κατάφερες να γεννήσεις στην 37 βδομάδα ... να σου πω και εγώ ενδόμυχα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να ξεπεράσω τον κίνδυνο κια η γιατρός το ίδιο, πρέπει όμως να είμαστε προετοιμασμένοι μου λέει ...

Ναι ειχα προβλημα τραχηλου. Το μηκος του απο την 25η εβδομαδα ηταν στα 2 εκ οταν επρεπε να ηταν 4,5 νομιζω. Στην 30η εβδ. ειχα διαστολη 1 που κρατησε ετσι μεχρι την 37η. Εμεινα στο κρεββατι 3 μηνες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια .... ήδη νιώθω πολύ καλύτερα ακούγοντάς πως εσείς τα καταφέραταε μια χαρά .... υπομονή λοιπόν και όλα θα πάνε καλα!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω τις εκανα Ολγακι μου στην 28η. Ειναι ενεσεις κορτιζονης και βοηθανε παρα πολυ αν ο μη γενοιτο ο τοκετος ειναι προωρος... Δεν φανταζεσαι ποσο!!!!!!!! Συνηθως γινονται σε 2 δοσεις (ψιλοτσουζουν οτ ατιμες). Θυμαμαι οτι οταν γεννησα, το παιδι εκλαψε αμεσως και ανεπνεε χωρις υποστηριξη κι ακουσα που το σχολιασανε (η αναισθησιολογος συγκεκριμενα ειχε πει "εκανε ενεσεις κορτιζονης ε;") Αρα θεωρουνται σωτηριες στον προωρο τοκετο...

Link to comment
Share on other sites

βάλτε με και μένα στο κλάμπ. έκανα και στις 2 εγκυμοσύνες μου αυτές τις ενέσεις. 28η βδομάδα στον μεγάλο και 31 στον μικρό.

(τσούζουν οι άτιμες ναι! δεν τις ξεχνάς!!)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ .ΣΤΟΝ Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ,ΕΙΧΑ 3,5 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΤΡΑΧΗΛΟ ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ!ΟΜΩΣ ,ΠΑΡΑ Τ 'ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΣΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ !ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ,ΑΦΟΥ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΚΟ!ΑΝΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ,ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

 

Α ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗ MARYP...!ΚΑΛΕ ,ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΣΟΥΖΟΥΝ?ΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ!!!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ θυμάμαι ότι πονούσαν και τα κόκκαλά μου μετά... αλλά κάνουν δουλειά! ομολογουμένως!

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ,ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΤΩΡΑ????ΘΑ ΣΕ ΔΕΙΡΩΩΩΩΩΩΩ :shock::?:?:?

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ, ΣΤΗΡΙΧΤΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΜΑΣ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ε καλά... πονάνε τα κόκκαλα...για λίγο... μη νομίζεις ότι θα πονάς καμια βδομάδα... 1-2 μέρες το πολύ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΔΩ, ΣΤΗΡΙΧΤΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΜΑΣ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ε καλά... πονάνε τα κόκκαλα...για λίγο... μη νομίζεις ότι θα πονάς καμια βδομάδα... 1-2 μέρες το πολύ!

 

ΝΑ ΄ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΜΑΙΡΟΥΛΑ,ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.......ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ???ΠΕΙΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ :mrgreen:

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

α ναι! να μην τρως αλάτια και γενικά να προσέχεις τι τρως (ανοίγουν τρελά την όρεξη).

επίσης τα δόντια σου γίνονται μαύρα, τα μαλλιά σου πράσινα και τα αυτιά βγάζουν τρίχες! :lol::lol::lol::lol:

 

E Jean??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μετα τον τοκετο σου κοβεται η ορεξη για σεχ 2.5 χρονια και μεταδιδεται η ανορεξια με το φιλι και του αντρα κανει χροοοονια να του ξανακανει κουκου...

 

Ελα να το μαμαμε κι αυτο το τοπικ της Ολγας...Ντροπη σου Maryp!!!!!!!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ελεύθερα!!!!

Το jeanaki ξέρει ότι δεν μασάω από ενέσεις :wink: .... έχω φάει αρκετές μην στεναχωριέστε!!!

 

Τώρα ντροπή σας να τρομοκρατείτε τα άλλα τα κορίτσια ... κακούργες :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια μου καταλαβαινω την αγωνια σου.και εγω ετσι ανησυχουσα οταν ο γιατρος στην δευτερη εγκυμοσυνη μου,μου προτεινε αυτες τις ενεσεις.ρωτουσα και ξαναρωτουσα.τελικα τις εκανα (celeston chronodose τις λενε)και μαλιστα εκανα 3.ημουν εγκυος σε διδυμα με φυσιολογικη συλληψη,ομως ο γιατρος μου φοβοταν για προωρο τοκετο οπως και συνεβη.οι κορες μου γεννηθηκαν 33 εβδομαδων και με βαρος 1700 και 1300.ευτυχως οι ενεσεις αυτες τις βοηθησαν τοσο πολυ ωστε δεν αντιμετωπισαν ουσιαστικα αναπνευστικα προβληματα.μαλιστα οταν μιλησα με τη γιατρο που τις παρακολουθουσε στις θερμοκοιτιδες μου ειπε (απο τις πρωτες κιολας μερες) οτι πανε πολυ καλα.τελικα οντως ηταν απαραιτητες.

 

να τις κανεις....δαγκωτο...

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια μου καταλαβαινω την αγωνια σου.και εγω ετσι ανησυχουσα οταν ο γιατρος στην δευτερη εγκυμοσυνη μου,μου προτεινε αυτες τις ενεσεις.ρωτουσα και ξαναρωτουσα.τελικα τις εκανα (celeston chronodose τις λενε)και μαλιστα εκανα 3.ημουν εγκυος σε διδυμα με φυσιολογικη συλληψη,ομως ο γιατρος μου φοβοταν για προωρο τοκετο οπως και συνεβη.οι κορες μου γεννηθηκαν 33 εβδομαδων και με βαρος 1700 και 1300.ευτυχως οι ενεσεις αυτες τις βοηθησαν τοσο πολυ ωστε δεν αντιμετωπισαν ουσιαστικα αναπνευστικα προβληματα.μαλιστα οταν μιλησα με τη γιατρο που τις παρακολουθουσε στις θερμοκοιτιδες μου ειπε (απο τις πρωτες κιολας μερες) οτι πανε πολυ καλα.τελικα οντως ηταν απαραιτητες.

 

να τις κανεις....δαγκωτο...[/qu

ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΔΑΓΚΩΤΟ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !ΑΧ,ΤΣΟΥΖΕΙΙΙΙΙΙΙΙ...

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια μου καταλαβαινω την αγωνια σου.και εγω ετσι ανησυχουσα οταν ο γιατρος στην δευτερη εγκυμοσυνη μου,μου προτεινε αυτες τις ενεσεις.ρωτουσα και ξαναρωτουσα.τελικα τις εκανα (celeston chronodose τις λενε)και μαλιστα εκανα 3.ημουν εγκυος σε διδυμα με φυσιολογικη συλληψη,ομως ο γιατρος μου φοβοταν για προωρο τοκετο οπως και συνεβη.οι κορες μου γεννηθηκαν 33 εβδομαδων και με βαρος 1700 και 1300.ευτυχως οι ενεσεις αυτες τις βοηθησαν τοσο πολυ ωστε δεν αντιμετωπισαν ουσιαστικα αναπνευστικα προβληματα.μαλιστα οταν μιλησα με τη γιατρο που τις παρακολουθουσε στις θερμοκοιτιδες μου ειπε (απο τις πρωτες κιολας μερες) οτι πανε πολυ καλα.τελικα οντως ηταν απαραιτητες.

 

να τις κανεις....δαγκωτο...

 

Από που κατάλαβε ο γιατρός ότι χρειάζεται και τρίτη ένεση ... ή μάλλον επειδή ήταν δίδυμη κύηση έτσι;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ρε γμτ ήθελα να τις κάνω, γιατί βοηθάνε πολύ το αναπνευστικό και όλες οι φίλες μου που έκαναν, τα μωρά τον 1ο χρόνο δεν αρρώστησαν καθόλου με λαιμά και γρίππες, κι αργότερα ακόμα πέρναγαν πολύ ελαφρά τα κρυώματα, αλλά ο γιατρός μου δεν με άφησε λέγοντας, ε, έχεις τα χίλια δύο αλλά κίνδυνο για προωρότητα δεν έχεις για να τις κάνεις! Το μόνο που ξέρω είναι ότι ανεβάζουν πολύ το ζάχαρο και κοιμίζουν το μωρό για 3-4 μέρες αλλά αυτά και τα δύο περνάνε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...