Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τωρα τι κανουμε?


Recommended Posts

Πριν λιγο καιρο μπηκα στην αναζητηση για κοπελα για την μικρη μου υστερα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε μια πολυ καλη κοπελα η οποια θα αρχισει να ερχετε κανονικα απο τον ιανουαριο και φυσικα ερχεται και τωρα σιγα σιγα να τη συνηθιζει η μικρη.συμφωνισαμε δηλαδη μασ ειπε οτι περνει 4 ευρω την ωρα οταν εροταν για 3 ωρες τισ εδινα αντι 12ευρω 15 απο την καλη μου θεληση σημερα που την πληρωσε ο αντρασ μου την ρωτησε τι σου χρωσταω και για 3 ωρες του λεει 15ευρω δεν ειναι τα 3 ευρω παραπανω αλλα πιστευω οτι δεν ηταν ειλικρινησ ..να τησ πω κατι αυριο που θα ξαναρθει η οχι και αν ναι πως το χειριζομαστε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απλα την επομενη που θα ξαναερθει να εχεις ακριβως 12? και θα δεις αν θα σου πει κατι εκεινη.μην της δινεις παραπανω.ουτε να πεις κατι εσυ αφησε την να δεις πως θα το χειριστει εκεινη.μπορει να ηταν κατι τυχαιο μπορει και οχι,ξερεις πολλες φορες η λεπτομερεια κανει την διαφορα στο χαρακτηρα των ανθρωπων.

Link to comment
Share on other sites

αφού τη συνήθισες στα 15 ευρώ ενώ είχατε συμφωνήσει 12 ήταν λογικό να πεί 15. Μην πανικοβάλλεσαι και μην πηγαίνει το μυαλό σου στο χειρότερο. Επειδή οι καλοί λογαριασμοι κάνουν τους καλούς φίλους πες της ότι τα κανονικά είναι τα 12 και οπότε μπορεις θα δίνει και αυτά τα 3 ευρώ. Πάντως η προσωπική μου εμπειρία έχει δείξει ότι όσα περισσότερα έχω προσφέρει σε τέτοιου είδους συνεργασίες τόσο περισσότερο με θεωρούν δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λιγο καιρο μπηκα στην αναζητηση για κοπελα για την μικρη μου υστερα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε μια πολυ καλη κοπελα η οποια θα αρχισει να ερχετε κανονικα απο τον ιανουαριο και φυσικα ερχεται και τωρα σιγα σιγα να τη συνηθιζει η μικρη.συμφωνισαμε δηλαδη μασ ειπε οτι περνει 4 ευρω την ωρα οταν εροταν για 3 ωρες τισ εδινα αντι 12ευρω 15 απο την καλη μου θεληση σημερα που την πληρωσε ο αντρασ μου την ρωτησε τι σου χρωσταω και για 3 ωρες του λεει 15ευρω δεν ειναι τα 3 ευρω παραπανω αλλα πιστευω οτι δεν ηταν ειλικρινησ ..να τησ πω κατι αυριο που θα ξαναρθει η οχι και αν ναι πως το χειριζομαστε?

 

Εχω δουλεψει παρα πολλες φορες ως babysitter,σε πολλα σπιτια και εχω συναναστραφει οπως καταλαβαινεις με πολλους διαφορετικους ανθρωπους!

ΓΙΑ ΝΑ ξεκαθαρισω,δεν εχω καμια προθεση να υπερασπισω το "κινημα"των babysitters και γενικα να ταχθω με καποια μερια.

ΚΑλο θα ηταν,μεχρι την στιγμη που θα καταλαβετε περι τινος ανθρωπου προκειται,να μην κανετε την κινηση να δινετε περισσοτερα χρηματα απ οσα πρεπει να παρει η κοπελα.

Γιατι ισως αυτο το εκμεταλλευτει.....

Εμενα ας πουμε,πολλες φορες μου εδιναν παραπανω καποια ευρω,αλλα ποτε δεν το θεωρησα δεδομενο και ποτε δεν με ρωτουσαν τι μου χρωστανε.

Απ τη στιγμη που ειναι προσυμφωνημενη η τιμη/ωρα,θα δινεις οσα αναλογουν συμφωνα με τις ωρες που εργαζεται.

Μπορει απλα η κοπελα να μην το εκανε κακοπροαιρετα και απλα να ξεχαστηκε/παρασυρθηκε απ την προηγουμενη φορα...

ΕΚεινη την στιγμη ομως,θα επρεπε ο συζηγος σου,ευγενικα,να κανει την "ενσταση"του.

Οσο για τα παπουτσια τωρα....Στο σπιτι που εργαζομαι στην παρουσα φαση,η μαμα των μικρων,δεν επιτρεπει την εισοδο στο σπιτι με παπουτσια,οχι μονο σε μενα και μου εχει ζητησει να φερνω παντοφλες.

Καποιες μερες το αμελλησα,για πρακτικους λογους,μου εκανε ας το πουμε μια παρατηρηση και ολα καλα...

Οποτε,ισως να ξεχαστηκε λογω της δυναμης της συνηθειας,που ισως να ακολουθει στο δικο της σπιτι.

Αρα μην σε προβληματιζει μια μικρολεπτομερεια οσον αφορα το χαρακτηρα της κοπελας.ΔΕν σημαινει οτι δεν ειναι αξιοπιστη και υπευθυνη.

Απλα αν την ξαναδεις με τα παπουτσια,μην διστασεις να της το υπενθυμισεις!

ΚΑτανοω το αγχος σου,διοτι αφορα το παιδι σου και την ασφαλεια του,αλλα εχε θετικη σκεψη και διαθεση για διαλογο.

Ειναι κριμα να σε αγχωνουν μικροπραγματα,το ζητουμενο ειναι να νιωθεις οτι η μικρη σου ειναι σε καλα χερια.....

 

Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ,αλλα ειμαι πολυλογου....:P:p

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Βικουλα σε ευχαριστω για την βοηθεια σου συμφωνω με τα παραπανο απλα θα τησ το συζητησω την επομενη για τα παππουτσια αλλα οσον αφορα τα χρηματα θα της τα δινω χωρις να την ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΙΝΕ της 12 και αν τυχει και σε ρωτησει πες της το περιστατικό με τον αντρα σου με ευγενικο τροπο. Παρατηρησε την αντιδραση της και θα καταλάβεις πολλά απαυτο!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ασχετα απο το περιστατικο εχεις ψάξει αν η κοπέλα έχει γνώση, ή εχεις ρωτήσει απο προηγούμενες οικογένειες!!!! και αυτό θα σε βοηθούσε νομίζω!!!;)

περιμένω νέα σου αν εχεις την διάθεση βεβαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σχέση με το επάγγελμα, ούτε έχω απευθυνθεί σε baby sitter (ακόμα), αλλά μήπως 4 ευρώ την ώρα είναι λίγα? Εντάξει η κοπέλα συμφώνησε αλλά είναι λίγα. Είναι κάπου φυσικό αφού συμφώνησε να το ξανασκέφτεται η κοπέλα...

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζουν και πολλοί 640 ευρώ το μήνα καθαρά και μαύρα..και δεν είναι ότι σκάβει κιόλας..κρατάει ένα μωράκι..είναι μεν ευθύνη αλλά δεν σκάβει κι όλας..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

.συμφωνισαμε δηλαδη μασ ειπε οτι περνει 4 ευρω την ωρα οταν εροταν για 3 ωρες τισ εδινα αντι 12ευρω 15 απο την καλη μου θεληση σημερα που την πληρωσε ο αντρασ μου την ρωτησε τι σου χρωσταω και για 3 ωρες του λεει 15ευρω δεν ειναι τα 3 ευρω παραπανω αλλα πιστευω οτι δεν ηταν ειλικρινησ ..

 

Eγω θα της το εθετα ετσι ακριβως οπως το λες παραπανω και θα συμπληρωνα οτι :

τα κανονικά είναι τα 12 και οπότε μπορεις θα δίνεις και αυτά τα 3 ευρώ.

 

Υπαρχει η περιπτωση να ανελαβε κατι παραπανω απο αυτο που ειχατε συμφωνησει και εκεινη νοιωθοντας υποχρεωμενη για τα 3 ευρω?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν βγάζουν και πολλοί 640 ευρώ το μήνα καθαρά και μαύρα..και δεν είναι ότι σκάβει κιόλας..κρατάει ένα μωράκι..είναι μεν ευθύνη αλλά δεν σκάβει κι όλας..

 

Δεν ειναι θεμα σκαψιματος....Η κοπελα οπως και ο καθε εργαζομενος,απ τη στιγμη που αφιερωνει το χρονο του σε καποια εργασια,ανεξαρτητως επαγγελματος,πρεπει να αμοιβεται αξιοπρεπως!

Δηλ τι παραπανω καθηκοντα επρεπε να αναλαβει για να να ειναι αντιπροσωπευτικα τα 4 και κατι παραπανω ????

Και οσο για τα μαυρα,αυτο ειναι επιλογη του εκαστοτε εργοδοτη και δη στις συγκεκριμενες δουλειες!

Δεν ειναι προς του συμφερον του εργαζομενου,αλλα κανει μοκο γιατι υπαρχει μεγαλη αναγκη.....

 

Οριστε,το συνδικαλιστικο,δεν καταφερα να το παραλειψω.....:P:p

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα αν ειναι πολλα ή λιγα

Δουλευει 3 ωρες την ημερα. χ 4 = 12 χ 22 (λεμε τωρα πανω κατω εργασιμες) = 264

 

Δεν ειναι πολλα για εκεινη που τα παιρνει.

Δεν ειναι λιγα για εκεινη που τα δινει.

Ειναι απο πια μερια το δεις.

 

Για μια που ψαχνει πληρη απασχοληση ειναι ψιχουλα.

Για μια που θελει πχ να βγαλει ενα εξτρα εισοδημα για τις ωρες που λειπουν τα παιδια σχολειο και μπορει μονο 3-4 ωρες ειναι ιδανικα.

 

Υπαρχει ο νομος της προσφορας και της ζητησης.και μπορει να πει οχι η μια ή η αλλη αναλογα με το τι θελει και ψαχνει.

 

Δεν ειναι απλη δουλεια. Της εμπιστευεται η καθε μανα οτι πολυτιμοτερο εχει. Το παιδι της. Δεν σκαβει αλλα η ευθυνη ειναι τεραστια.

 

Το σιγουρο ειναι πως αν καποιος θελει αυξηση θα ηθελα να το συζητησει ομορφα και ωραια .

 

Προσωπικα θεωρω οτι η κοπελα νομιζε οτι τοσο θελουν να της δινουν παντα.

 

Πχ σε μια δουλεια ειχα παρει μαυρη αυξηση 100 ευρω. Δεν ειχαμε συζητησει κατι και μου τα εδιναν σαν πριμ. Αρκετους μηνες μετα ενα μηνα θεωρησαν οτι δεν ηταν τοση πολυ η δουλεια και δεν τα πηρα. Παρολο που ηθελαν και τα εδιναν με ενοχλησε λιγο. Αν με ρωταγαν φιλοι ποσα παιρνω ελεγα τα +100 γιατι ειχαν παγιωθει απο καποια στιγμη και μετα.

Ολοι οσοι ειμαστε εργαζομενοι μπορουμε να το καταλαβουμε

 

Θα επιμεινω στο να συζητησετε ξεκαθαρα τα θελω σας και τα μπορω σας οπως ξαναειπα παραπανω

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

koritsia ego tin rotisa posa pernei kai mou pe 4euro den to sizitisame kai tis eipa ok..tora erxete 3 ores apo ianouario tha erxete kathe mera kai fisika apo tin arxi imoun ksekathari gia to pote tin thelo kai poses ores thelo..oso gia sistasis nai tis zitisa kai mou dose pira kai mou pan ta kalitera..

Link to comment
Share on other sites

μάλλον σε πείραξε ΚΑΙ το θέμα με τα παπούτσια

από την εμπειρία μου

το καλύτερο είναι να της τα πεις αυτά

όπως τα λες και σε μας

κι από την αντίδρασή της και βασισμένη στο ένστικτό σου θα αποφασίσεις

είχα δει πάνω από 20 άτομα όταν έψαχνα

και το ένστικτο βοήθησε πάνω και πέρα από όλες τς συστάσεις

Link to comment
Share on other sites

Και οι 2 πλευρες,μετα απο συμφωνια,κατεληξαν σε καποια συγκεκριμενα χρηματα.

Το αν ειναι πολλα για οποιον τΑ ΔΙΝΕΙ,αυτο το γνωριζει η καθε οικογενεια εξ αρχης,οταν αποφασιζει να προσλαβει ενα ατομο για την φροντιδα του/των παιδιων της.

Οποιος δεν εχει,απλα καθεται και μεγαλωνει μονος του τα παιδια του.

Γιατι δεν μπορει να ισχυριστει μια οικογενεια,οτι δεν ειμαστε οικονομικα ευκαταστατοι,αλλα περνουμε κοπελα για δημιουργικη απασχοληση των παιδιων μας καθημερινα ,ενω η μητερα δεν εργαζεται και ειναι ολη μερα σπιτι....(προσωπικη εμπειρια)

ΕΙναι οξυμωρο,οσο και να θες δεν κρυβεσαι....

 

Το αν ειναι λιγα για αυτον που τα ΠΕΡΝΕΙ,δυστυχως ή ευτυχως αυτα ειναι τα δεδομενα της εποχης μας και απ το ολοτελα καλη και η Παναγιωτενα!

Αν θελει καποιος περισσοτερα,απλα το λεει και αν εισακουστει εχει καλως,αλλιως ψαχνει για κατι πιο κερδοφορο....

Και εγω θα προτιμουσα να περνω κατι περισσοτερο απ τα 350?,αλλα προσαρμοζομαι λογω αναγκης και δυσκολιας στην ευρεση εργασιας!

 

Αρα λοιπον απλωνουμε το χερακι μας μεχρι εκει που φτανει...

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...