Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Πήγαμε λοιπόν, κάναμε τους παλαμάκηδες, αλλά η καλή μου συμπεριφορά οδήγησε το μεσιέ λε ντιρεκτέρ να μου δώσει βήμα, κι έτσι σήμερα που η σύμβουλος μπήκε σε κάποια τμήματα του σχολείου μας, με φώναξε να της μιλήσω...

 

Πρώτα μίλησα μαζί του. Ήρεμα, όμορφα, ευγενικά, ζήτησα και συγνώμη που φώναζα τις προάλλες αλλά του είπα ότι με έφερε στο αμήν. Μου είπε ότι το παιδάκι δέχεται βοήθεια αλλά δεν έχει ο ίδιος επικοινωνία με τον ψυχολόγο του, αν και το ζήτησε. Μου είπε ότι σε όλα τα τμήματα υπάρχουν ζωηρά παιδιά, και 3, και 5 και όσα.....Μου είπε ότι δεν μπορεί να τους αλλάξει τμήμα αν δεν το ζητήσει κάποιος γονιός και ότι κανένας δάσκαλος δε θα θέλει να πάρει τα παιδιά μας του χρόνου......Τέλος μου είπε, ότι το παιδί μου θα συναντήσει πολλά παραβατικά άτομα στη ζωή του και πρέπει να μάθει να ζει μαζί τους.....ότι αγαπάει όλα τα παιδιά, ότι θέλει ηρεμία στο σχολείο, ότι δεν έχει κάτι με κανέναν κλπ κλπ......και ότι αν θέλω να μάθω στο παιδί να θωρακίζεται απέναντι σε τέτοια άτομα, να συμβουλευτώ ειδικό....!

(με καρτούλα και τηλεφωνάκι της κυρίας που είχε έρθει τις προάλλες και προσφέρει δωρεάν για το σχολείο μας τις υπηρεσίες της).

 

Μετά ήρθε η σύμβουλος. Της είπα την ιστορία από πέρυσι μέχρι τώρα. Πόσες φορές το παιδί μου χτυπήθηκε και πως νιώθει. Για τους εμετούς, για το στοχευμένο ξύλο, για όλα. Να μη σας κουράζω, τα ξέρετε.

 

Μετά τη ρώτησα πώς είδε εκείνη το παιδί μου. Μου είπε ότι ήταν μια χαρά, κάποια κινητικότητα παραπάνω μέχρι να βρει τα πράγματά του είδε, τίποτα σημαντικό. Η τάξη είναι έκρυθμη, μου είπε. Είδε 4-5 παιδιά που ήταν πολύ ζωηρά (στην ώρα της δασκάλας μας μπήκε) και μετά από άλλη μεριά ξεπετάχτηκαν και άλλα που ζωήρεψαν ενώ δεν το περίμενε. Η δασκάλα ισχυρίζεται ότι μπορεί να το διαχειριστεί, μου είπε, αλλά αν η τάξη πάει έτσι δεν θα αντέξει, πρέπει να τη βοηθήσουμε. Σε ερώτηση με ποιο παιδάκι έχουν πρόβλημα, όλα είπε της επέδειξαν το ένα αγοράκι, και τους είπε ότι δεν πρέπει να κατηγοράμε, γιατί το κάνουμε να νιώθει χάλια και γίνεται χειρότερη η κατάσταση (αυτό τους το είπε όταν το αγοράκι πήγε τουαλέτα είπε).

 

Με λίγα λόγια, μου είπε ότι εφόσον οι γονείς λένε ότι το βλέπει ειδικός το σχολείο δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο, πέρα από κάποιες ιδέες για δραστηριότητες ομαδικές που θα ενώσουν το σύνολο της τάξης ακόμα και στα διαλείμματα, πράγματα που θα προτείνει εκείνη και θα γίνουν, να αναρτηθούν ξανά οι κανόνες της τάξης κάπου φανερά, και άλλα τέτοια τεχνάσματα. Το παιδί αυτό φωνάζει κάτι, μου είπε......εκεί της είπα ότι και τα άλλα όμως, πονάνε....και τόνισα ότι δεν είναι μόνο ο δικός μου, αλλά και άλλα 5-6 παιδάκια που τα χτυπάει συνεχώς. (παρουσία του ντιρεκτερ ο διάλογος ξέχασα να το πω). Μου είπε και αυτή το ίδιο. ΑΝ ήταν στη δουλειά του γιου μου ένα τέτοιο άτομο τι θα έκανε, θα δήλωνε παραίτηση? Το σχολείο είναι σύνολο, είναι κοινωνία, και πρέπει να ζήσουν ως κοινωνία. Μου είπε επίσης ότι για κανέναν λόγο δε συστήνει ειδικό, το παιδί μου είναι άριστος μαθητής, δε μιλάμε για κανενός τύπου δυσκολία, μόνο σε σχέση με το παιδάκι αυτό αν κρίνω εγώ πως χρειάζεται να ζητήσω βοήθεια, κάτι που θα προτείνει και στους άλλους παραπονούμενους γονείς.

 

Με θερμοπαρακάλεσε την καλή μου διάθεση για συνεργασία να την "σπείρω σαν σποράκι" και στους άλλους γονείς που έχουν χτυπημένα παιδιά, να τους μιλήσω όσο μπορώ προς αυτή την κατεύθυνση, να πάμε να μας δείξουν το δρόμο για να συμβιώνουν τα παιδιά μας με το αγοράκι χωρίς να το βάζουν στην άκρη και να χειροτερεύει. Το οποίο αγοράκι τον τελευταίο καιρό, το βραβεύουν καλύτερο παιδί του μήνα, του δίνουν μετάλλια, καθετί που κάνει μπράβο και μπράβο και βελτιώνεσαι κλπ αυτή είναι η γραμμή του σχολείου.

 

Και να πω κι εγώ η δόλια τώρα........θα πάμε 6 άνθρωποι τα παιδιά μας σε ψυχολόγο επειδή τα χτυπάει ένας??? Είμαι παράλογη???? Πείτε μου!!! Και ο ένας, επειδή δεν επικοινωνεί ο ψυχολόγος του (αν έχει) με το σχολείο, και δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα πάρει να βελτιωθεί και αν και πόσο θα βελτιωθεί, θα συνεχίσει να χτυπάει και θα τον κάνουν και παρέα???

Τώρα τι κάνουμε ρε παιδιά???

 

ΥΓ Όσο για την δασκάλα μας, όλα ΟΚ, μου είπε και χαμογελαστή "καλημέρα" άδικα στεναχωριόμουν (οι μούντζες μετά, παρακαλώ)

 

Καθ όλα τυπική έκβαση...Καθημερινες καταστάσεις στα σχολεία.Ας πρυτανεύσει η ψυχραιμία και η λογική κι όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καθ όλα τυπική έκβαση...Καθημερινες καταστάσεις στα σχολεία.Ας πρυτανεύσει η ψυχραιμία και η λογική κι όλα θα πάνε καλά.

 

Το να πάμε 6 άτομα σε ψυχολόγο επειδή μας χτυπάνε το θεωρείς λογική?

Το ότι ο ένας που χτυπάει θα συνεχίσει το έργο του ανενόχλητος πρέπει να με κρατήσει ψύχραιμη? Ανάθεμα το κράτος μας και την ανύπαρκτη παράλληλη στήριξη........

Link to comment
Share on other sites

Latina μου εχεις δίκιο να είσαι αγχωμένη αλλά εγώ βλέπω οτι έχουν αρχίσει και γίνονται ενέργειες στο σχολείο σας. Ήδη η πιο αυστηρή επιτήρηση στα διαλείμματα υπάρχει. Η σύμβουλος ενημερώθηκε επιτέλους. Απο οτι καταλαβα κανουν προγραμμα για την ένταξη του παιδιού αυτού στη ομάδα. Άρα κάποιο αποτέλεσμα θα έχετε. Το άλλο παιδάκι πηγαίνει ήδη σε ψυχολόγο, δε νομίζω οτι ωφελεί να ξέρουν οι υπόλοιποι γονείς τι λέει ο γιατρός του ή σε πόσο καιρό θα ανακάμψει είναι και λίγο προσωπικά του αυτά τα πράγματα δε θα τα βγάλουνε στη φόρα. Πιστευω οτι οι επισκέψεις που κάνει το παιδί στον ψυχολόγο σε συνδυασμό με το πρόγραμμα και της δράσεις που κανονίζει το σχολείο και η σύμβουλος θα ωφελήσουν όλα τα παιδιά. Εσείς μόνο σα γονείς μην επαναπαύεστε και τους αφήσετε χαλαρους(το διευθυντή εννοώ) πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν σε αυτό το κομμάτι ακόμα και αφού δουν αλλαγή. Τώρα, για το δικό σου το παιδί αν θα συμβουλευτείς ξανα ψυχολόγο μπορείς να το κάνεις αλλά θα έλεγα να μην το συζητήσεις με άλλους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Α! και τους βλεπουν με καμερα. Και εμεις στο facebook! Δηλαδη εχω δει τον Κ σε καυγα και η φωτο ειναι εις βαρος του ασχετα αν επειμενει οτι ο Α τον εσπρωξε... Οποτε επειδη ξερουν οτι και εγω τους βλεπω προσεχουν και το ιδιο και οι αλλοι

 

 

Χτές που διάβασα το μήυμά σου νόμιζα οτι έκανες πλάκα. Σοβαρά βλέπετε τα παιδιά στο σχολείο μέσω fb? Και το δέχονται οι γονείς αυτό? Άντε να τα βλέπει ο διευθυντής για να προλαβαίνει καταστάσεις αλλά γίνεται και καταγραφή και τα βλέπουν όλοι οι γονείς.... Δεν είναι κάποιου είδους παραβίαση αυτό; Πωπω ρε παιδιά που πάμε?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξυ, Ημουν λιγο υπερβολικη. Δεν παρακολουθουντε τα παιδια (εγω ομως εχω πεισει τους δικους μου οτι τους βλεπω). Ομως φωτο και βιντεο απο δραστηριοτητες ανεβαινουν στο facebook. Πανε πακετο με το συγκεκριμενο σχολειο. Σε οποιον δεν αρεσει παει αλλου (δηλαδη ξεραμε οτι συμβαινει αυτο οταν τους γραψαμε)

Link to comment
Share on other sites

Latina μου εχεις δίκιο να είσαι αγχωμένη αλλά εγώ βλέπω οτι έχουν αρχίσει και γίνονται ενέργειες στο σχολείο σας. Ήδη η πιο αυστηρή επιτήρηση στα διαλείμματα υπάρχει. Η σύμβουλος ενημερώθηκε επιτέλους. Απο οτι καταλαβα κανουν προγραμμα για την ένταξη του παιδιού αυτού στη ομάδα. Άρα κάποιο αποτέλεσμα θα έχετε. Το άλλο παιδάκι πηγαίνει ήδη σε ψυχολόγο, δε νομίζω οτι ωφελεί να ξέρουν οι υπόλοιποι γονείς τι λέει ο γιατρός του ή σε πόσο καιρό θα ανακάμψει είναι και λίγο προσωπικά του αυτά τα πράγματα δε θα τα βγάλουνε στη φόρα. Πιστευω οτι οι επισκέψεις που κάνει το παιδί στον ψυχολόγο σε συνδυασμό με το πρόγραμμα και της δράσεις που κανονίζει το σχολείο και η σύμβουλος θα ωφελήσουν όλα τα παιδιά. Εσείς μόνο σα γονείς μην επαναπαύεστε και τους αφήσετε χαλαρους(το διευθυντή εννοώ) πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν σε αυτό το κομμάτι ακόμα και αφού δουν αλλαγή. Τώρα, για το δικό σου το παιδί αν θα συμβουλευτείς ξανα ψυχολόγο μπορείς να το κάνεις αλλά θα έλεγα να μην το συζητήσεις με άλλους γονείς.

 

Mια ένσταση μόνο. Δε θέλω να ενημερώνομαι εγώ για το άλλο παιδάκι, αλλά ο διευθυντής ή η δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώνονται και να μιλούν με τον άνθρωπο που το παρακολουθεί, απ ότι μας έχουν πει.

Link to comment
Share on other sites

Mια ένσταση μόνο. Δε θέλω να ενημερώνομαι εγώ για το άλλο παιδάκι, αλλά ο διευθυντής ή η δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να ενημερώνονται και να μιλούν με τον άνθρωπο που το παρακολουθεί, απ ότι μας έχουν πει.

 

Δεν ξερεις τι του βρηκε και αν νιωθουν σε θεση να το μοιραστουν με το σχολειο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις τι του βρηκε και αν νιωθουν σε θεση να το μοιραστουν με το σχολειο...

 

Εμάς και στην ομιλία της συμβούλου και στου διευθυντή μας είπαν ρητά και κατηγορηματικά ότι είναι καταστροφικό να βλέπει ειδικός το παιδί και το σχολείο να μην ενημερώνεται.......

Link to comment
Share on other sites

Εμάς και στην ομιλία της συμβούλου και στου διευθυντή μας είπαν ρητά και κατηγορηματικά ότι είναι καταστροφικό να βλέπει ειδικός το παιδί και το σχολείο να μην ενημερώνεται.......

 

Αυτο ειναι το λογικο αλλα στην ουσια δεν ειναι 100% σιγουρο οτι το βλεπει ψυχολογος το παιδι. Και αν το βλεπει και η ευθυνη που εριξε στους γονεις ειναι κατι που δεν μπορουν να διαχειριστουν πως θα το επικοινωνησουν? πχ αλλο τους βαραει ολους γιατι πεθανε το κατοικιδιο του και αλλο γιατι του συνεβει κατι που δεν επρεπε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα, πήγε ο γιος μου στον οδοντίατρο, γιατί κουνιόταν εδώ και περίπου ένα μήνα ένα δόντι του.....και για να δει και ένα άλλο στραβό δοντάκι που βγαίνει, άνοιξα και θέμα το πρωί εδώ....

 

Αυτό που κουνιέται μας ταλαιπωρεί καιρό, κουνιόταν αρκετά αλλά δεν έπεφτε....τον πήγε λοιπόν το πρωί ο μπαμπάς μας σε έναν οδοντίατρο, που είπε ότι αυτό είναι κυνόδοντας και δεν πέφτει πριν τα 10 χρόνια....ρώτησε μήπως το παιδί χτύπησε, μόνο από χτύπημα θα μπορούσε είπε να συμβεί.....δεν το πείραξε το δόντι, συνέστησε παιδοοδοντίατρο στον οποίο θα πήγαινε το παιδί το μεσημέρι στις 3.

 

Το παιδί στις μιάμιση έβγαλε μόνο του το δόντι που από χτες το βράδυ κρεμόταν πια σε μια ακρούλα.....και μετά πήγε και στον παιδοοδοντίατρο με τον μπαμπά του. Ο γιατρός έμεινε κάγκελο! Είπε ούτε 1/10.000 να βγεί κυνόδοντας σε 7 χρονο, και μάλιστα όταν είδε το δόντι που ήταν ολόκληρο και κατάγερο, είπε στον άντρα μου ότι αυτό έγινε από χτύπημα και άρχισε να ψιλορωτάει το γιο μου ο οποίος παραδέχτηκε ότι ήταν εκείνη τη μέρα με τη μπουνιά που άρχισε να τον πονάει.

 

Αποτέλεσμα? Θα πρέπει να βάλουμε κάτι σαν ring για να κρατηθεί το κενό και να μην πάνε όπου να 'ναι τα υπόλοιπα δόντια, το οποίο ο γιος μου θα το φοράει 3 χρόνια γιατί μέχρι τα 10 ο κυνόδοντας δεν πρόκειται να βγει......

 

Πρόλαβα να πάω χτες να συμφιλιωθώ.........πρόλαβα που να πάρει!!! Περίμενα να γίνουν να πιο σοβαρά κι εκείνα είχαν ήδη γίνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γραπτώς πάρτο από τον παιδοοδοντίατρο.

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

Να πω ότι παραμένει δικαίωμα των γονιών το να μην κοινοποιήσουν διάγνωση στο σχολείο ή να φέρουν σε επαφή τους ειδικούς που παρακολουθούν το παιδί τους με το σχολείο. Καταστροφικό μεν δικαίωμα δε....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γραπτώς πάρτο από τον παιδοοδοντίατρο.

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.

Να πω ότι παραμένει δικαίωμα των γονιών το να μην κοινοποιήσουν διάγνωση στο σχολείο ή να φέρουν σε επαφή τους ειδικούς που παρακολουθούν το παιδί τους με το σχολείο. Καταστροφικό μεν δικαίωμα δε....

 

Eίπε ο παιδοοδοντίατρος στον άντρα μου ότι αν χρειαστούμε μας δίνει τη διάγνωση και γραπτώς.......και τι θα αποδείξω ρε μιρίκι? Σε ποιόν θα το δώσω? Θα μου πουν ότι χτύπησε αλλού.....πώς θα αποδείξω εγώ ότι η ζημιά στο δόντι φάνηκε τώρα, μετά από ένα μήνα σχεδόν......(χτυπήθηκε η ρίζα είπε ο γιατρός) και ότι το παιδί μου δεν έχει χτυπήσει πουθενά εκτός από το σχολείο του?

 

Στο παιδί μου τι θα πω? Ότι θα φοράει τρία ολόκληρα χρόνια ring στο στοματάκι του για ποιο λόγο?

Και ότι πρέπει να τον παίζει κιόλας για να τον βοηθήσουμε, σωστά?

Έχω τελματώσει με το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη διάγνωση γραπτως και στο παιδί μην πεις τίποτα.

Δείξε τη διάγνωση στο διευθυντή και πες του ότι επαγρυπνείς. Αν σου πει μα μου, θα του αναφέρεις ξανά τη μπουνιά. Δε θα το παραδεχτεί, αλλά θα ξέρει ότι το εννοείς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη διάγνωση γραπτως και στο παιδί μην πεις τίποτα.

Δείξε τη διάγνωση στο διευθυντή και πες του ότι επαγρυπνείς. Αν σου πει μα μου, θα του αναφέρεις ξανά τη μπουνιά. Δε θα το παραδεχτεί, αλλά θα ξέρει ότι το εννοείς.

 

Μα μόλις την Πέμπτη συμφιλιωθήκαμε, θα το πάρει πάλι για καβγά........ότι κατηγορώ το παιδάκι κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα μόλις την Πέμπτη συμφιλιωθήκαμε, θα το πάρει πάλι για καβγά........ότι κατηγορώ το παιδάκι κλπ.

 

Eσυ παρε την βεβαίωση αφού ο γιατρός στην δίνει! Δεν ξέρεις ποτέ ΠΟΙΑ στιγμη θα σου φανεί χρήσιμη. Αλλωστε μπορεις να την δείξεις καποια στιγμη στον διευθυντη όχι με επιθετικό τρόπο αλλα για να του αποδείξεις ότι στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδιά και το πιο "αθωο" χτύπημα μπορεί να έχει συνέπειες. Πάντως στην όλη υπόθεση καταλήγω ότι το η πιο "στον κόσμο" της είναι η δασκάλα. Ο διευθυντής έστω και αργα έκανε κινήσεις...οι δικές της αντιδράσεις που φαίνονται εντελώς γιουχου!!

Link to comment
Share on other sites

Eσυ παρε την βεβαίωση αφού ο γιατρός στην δίνει! Δεν ξέρεις ποτέ ΠΟΙΑ στιγμη θα σου φανεί χρήσιμη. Αλλωστε μπορεις να την δείξεις καποια στιγμη στον διευθυντη όχι με επιθετικό τρόπο αλλα για να του αποδείξεις ότι στην ηλικία που βρίσκονται τα παιδιά και το πιο "αθωο" χτύπημα μπορεί να έχει συνέπειες. Πάντως στην όλη υπόθεση καταλήγω ότι το η πιο "στον κόσμο" της είναι η δασκάλα. Ο διευθυντής έστω και αργα έκανε κινήσεις...οι δικές της αντιδράσεις που φαίνονται εντελώς γιουχου!!

 

Θα το πάρω το χαρτί εννοείται......αλλά δεν ξέρω αν θα βρω τη δύναμη να το πάω.......δεν έχω άλλα κουράγια παιδιά, ειλικρινά........και όταν ξέρεις και τι θα σου πούνε.....

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξέρω οτι θα αντιδράσετε κάποιες , αλλά θα το πω:

 

Λατίνα μου αγαπημένη , με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ,μου έχουν γεννηθεί πολλές απορίες.Έχεις φερθεί τόσο κόσμια, τόσο πολιτισμένα ,που πραγματικά σε θαυμάζω.Εκτός απο σένα , οι εκπαιδευτικοί και οι σύμβουλοι επίσης καταβάλλουν προσπάθειες , ώστε να μην "πληγωθεί" το ζωηρό (?) παιδάκι.

 

Αποτέλεσμα;Σχεδόν μηδέν.

Εσάς ,σαν γονείς , σας ενδιαφέρει να σταματήσει ένα παιδί να χτυπάει τα παιδιά σας.Άρχισαν να εμφανίζονται και οι συνέπειες των "αθώων χτυπημάτων".

 

Και ερωτώ:Μήπως ο πολιτισμός δεν δύναται -τελικά- να σταματήσει τη βία;

Μήπως στη βία θα πρέπει να απαντάμε με βία;Μήπως , αντί για συμβούλια , να κάνατε μια ομαδική απόπειρα να μιλήσετε σε αυτούς τους γονείς (όχι σε πολύ ήπιους τόνους!);

 

Παλιότερα , που δεν είχαμε ασχοληθεί τόσο με την ψυχολογία (και ειδικά των παιδιών) , λύναμε αλλιώς τέτοιου είδους διαφορές.Δε λέω οτι ήταν καλύτερα ή σωστότερα , αλλά οι διαφορές λύνονταν.

Τώρα , με τόση κουβέντα , ψυχανάλυση κλπ., δεν βλέπω θεαματικά αποτελέσματα δυστυχώς.

 

Πραγματικά λυπάμαι που έφτασα σε σημείο να αμφιβάλλω για τη δύναμη του πολιτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξέρω οτι θα αντιδράσετε κάποιες , αλλά θα το πω:

 

Λατίνα μου αγαπημένη , με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις ,μου έχουν γεννηθεί πολλές απορίες.Έχεις φερθεί τόσο κόσμια, τόσο πολιτισμένα ,που πραγματικά σε θαυμάζω.Εκτός απο σένα , οι εκπαιδευτικοί και οι σύμβουλοι επίσης καταβάλλουν προσπάθειες , ώστε να μην "πληγωθεί" το ζωηρό (?) παιδάκι.

 

Αποτέλεσμα;Σχεδόν μηδέν.

Εσάς ,σαν γονείς , σας ενδιαφέρει να σταματήσει ένα παιδί να χτυπάει τα παιδιά σας.Άρχισαν να εμφανίζονται και οι συνέπειες των "αθώων χτυπημάτων".

 

Και ερωτώ:Μήπως ο πολιτισμός δεν δύναται -τελικά- να σταματήσει τη βία;

Μήπως στη βία θα πρέπει να απαντάμε με βία;Μήπως , αντί για συμβούλια , να κάνατε μια ομαδική απόπειρα να μιλήσετε σε αυτούς τους γονείς (όχι σε πολύ ήπιους τόνους!);

 

Παλιότερα , που δεν είχαμε ασχοληθεί τόσο με την ψυχολογία (και ειδικά των παιδιών) , λύναμε αλλιώς τέτοιου είδους διαφορές.Δε λέω οτι ήταν καλύτερα ή σωστότερα , αλλά οι διαφορές λύνονταν.

Τώρα , με τόση κουβέντα , ψυχανάλυση κλπ., δεν βλέπω θεαματικά αποτελέσματα δυστυχώς.

 

Πραγματικά λυπάμαι που έφτασα σε σημείο να αμφιβάλλω για τη δύναμη του πολιτισμού.

 

Αν θυμάσαι εκτός απ τον πολιτισμό, είχα και ένα εντονότατο ξέσπασμα με φωνές και απειλές ........ κι αυτό δεν ευδοκίμησε........τους γονείς δεν τους βλέπεις κοπέλα μου, ποτέ δεν εμφανίζονται γιατί ξέρουν......από το νηπιαγωγείο ακόμα γίνονταν συμβούλια να διώξουν το παιδί τους γιατί πήρε βελόνα και έραψε τα χείλη ενός παιδιού και το πήραν με αίματα απ τα χέρια του.........και ένα άλλο από χτύπημά του ήταν με το πουλάκι του μπανταρισμένο ένα μήνα επειδή τον έριξε σε κράσπεδο....αυτά τα παιδιά είναι στην τάξη μας και τον συναναστρέφονται κάθε μέρα......χρόνια τους καλούν, είναι γνώστες, τώρα ξέρουν και απλά δεν πατάνε.....είπαν και ένα "τον παρακολουθεί κάποιος" και καθάρισαν.......αν εννοείς να πάω να χτυπάω πόρτες είναι κάτι που δε θα το έκανα ποτέ....

 

Ήλπιζα ότι η σύμβουλος θα είχε τη δικαιοδοσία να το βάλει σε παράλληλη και να λήξει το θέμα, αλλά τελικά ή δεν την έχει, ή όντως παράλληλη έρχεται αν έρχεται μόνο για τα αυτιστικά, ή το καλοκουκουλώνουν γιατί το παιδί είναι παιδί συναδέλφου τους της δευτεροβάθμιας κιόλας.

 

Δε θέλω να το κουβεντιάσω άλλο, δε θέλω να το αναλύσω άλλο, εγώ πρέπει τώρα να εξηγήσω στο παιδί μου ότι έχασε το δόντι του στα καλά καθούμενα, ο γιατρός του είπε ότι το έχασε απ τη μπουνιά ήδη, και πρέπει να το προετοιμάσω να φοράει το ring τρία χρόνια με ότι συνεπάγεται αυτό......και ψυχολογικά, και οικονομικά, έτσι, γιατί εμένα ο άντρας μου είναι άνεργος και δε μου ήταν ότι καλύτερο τώρα όλο αυτό!

 

Χτες, στο ποδόσφαιρο, ένας μπαμπάς άλλου παιδιού που τα ξέρει όλα, μου είπε "πες στο γιο σου την άλλη φορά που θα τον πλησιάσει να τον τουλουμιάσει στο ξύλο και να δεις πως θα λήξουν όλα, κι αυτός δε θα τον ξαναπλησιάσει κι αν σου πουν τίποτα, πες δε θα μάθω στο παιδί μου να μην αμύνεται και να βλέπει την ατιμωρησία των επιθετικών παιδιών!" Το θέμα είναι να μη φτάσουμε εκεί, σας είπα, ο γιος μου τον περνάει ένα κεφάλι και πάνω από 10 κιλά, αν χτυπήσει θα χτυπήσει άσχημα, και το ζητούμενο δεν είναι να τρέχουνε στα νοσοκομεία οι άλλοι γονείς, αλλά να μην τρέχει κανένας γονιός....

 

Αύριο τελευταία μέρα, και λέω, δόξα τω Θεώ, να είναι σπίτι το παιδάκι μου να μην καρδιοχτυπάω και να μην κινδυνεύει....... αυτό για την παιδεία μας να το λέει μια μάνα, είναι κατάντια, και όχι της μάνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,θυμάμαι τί έγινε.

 

Μετά την απάντησή σου καταλήγω στο οτι σε μερικούς ανθρώπους πρέπει να απαντάμε με βία ,γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνουν αλλιώς-και δεν εννοώ το παιδάκι.

Απορώ με την αδιαφορία των γονιών του...

 

Κατάντια, δε λες τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,θυμάμαι τί έγινε.

 

Μετά την απάντησή σου καταλήγω στο οτι σε μερικούς ανθρώπους πρέπει να απαντάμε με βία ,γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνουν αλλιώς-και δεν εννοώ το παιδάκι.

Απορώ με την αδιαφορία των γονιών του...

 

Κατάντια, δε λες τίποτα!

 

Εγώ τους γονείς τους "δικαιολογώ"......ποιός θα δεχτεί ότι το παιδί του είναι το πρόβλημα ενός ολόκληρου τμήματος? Δεν ξέρω τι έχουν κάνει, αν έχουν κάνει και κρατάει χρόνια η ιστορία τους. Δεν είναι εύκολο απ το νήπιο ακόμα να προσπαθούν να διώξουν το παιδί τους απ το σχολείο....

 

Το σχολείο δεν "δικαιολογώ"........δεν υπάρχουν νόμοι, δεν υπάρχει τίποτα??? Ναι, έχουν ένα παιδάκι με επιθετικότητα, και τι κάνουν? Λένε στους χτυπημένους να το αγκαλιάσουν? Μα πονάνε αυτές οι αγκαλιές.......Δε μπορώ να το διανοηθώ ότι είναι ανήμποροι να προστατέψουν το σύνολο......

 

Δηλαδή αν μέναμε σε κανένα παρακμιακό μέρος, τι θα λέγανε, "παιδάκια είναι , με σουγιάδες παίζουνε, κι εμείς παίζαμε???" Σε άλλο κράτος δεν υπήρχε καμία περίπτωση να είναι σε δημόσιο σχολείο ο μαθητής αυτός, κι αν ήταν, θα ήταν μπαστακωμένοι δίπλα του 2-3 εκπαιδευτικοί.....

 

Για μένα, η παρακμή ξεκινάει απ την ατιμωρησία, σε όλα στην Ελλάδα. Και απ το ότι οι δάσκαλοι δεν είναι πλέον παιδαγωγοί, αλλά απλοί δημόσιοι υπάλληλοι. Μπορεί να τους έφερε σ αυτή την κατάσταση η στάση κάποιων γονιών, στυλ, έβαλες το παιδί μου στη γωνιά σκέψης, το κακοποιείς ψυχολογικά, το διαπομπεύεις, το το το ......δεν ξέρω ποιος φταίει.

Πάντως σήμερα άνθρωποι με μεράκι να σκύψουν πάνω από τα παιδιά είναι ελάχιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω κι εγώ τη γνώμη μου σαν καθηγήτρια (του ιδιωτικού τομέα). Καταρχήν έχω ανατριχιάσει με το πόσο βίαιο είναι αυτό το παιδάκι (αυτό με το ράψιμο του στόματος ήταν από τα χειρότερα που έχω ακούσει ποτέ). Το θέμα δεν θα λυθεί από το σχολείο, αν ήταν θα είχε λυθεί ήδη. Εγώ στη θέση σου μετά το τελευταίο περιστατικό με το δόντι, θα τους έστελνα εξώδικο σπίτι τους, που θα τους καθιστά προσωπικά υπεύθυνους. Ναι, τους γονείς. Όχι τον διευθυντή, ο οποίος στο κάτω κάτω όση επιτήρηση κι αν κάνει, δεν μπορεί να τα προλάβει όλα. Θα πήγαινα μαζί με τον άντρα μου σπίτι τους και θα τους απειλούσα και με την πρόνοια. Ε, πιστεύω θα αναγκαστούν να πάρουν κάποια μέτρα έτσι. Από τη στιγμή που έχουν μεγαλώσει ένα τόσο βίαιο παιδάκι, τότε με βία θα καταλάβουν μόνο (εννοώ λεκτική, όχι σωματική). Πρέπει να προστατεύσεις το παιδί σου με κάθε μέσο.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό το άρθρο για τον σχολικό εκφοβισμό που βρήκα στην Ελευθεροτυπία Της Φωτεινής Πούλη

http://elefenet.blogspot.gr/2014/12/blog-post_749.html

 

Σου βάζω επιλεκτικά

 

Η αντιμετώπιση

 

• Ο γονέας πρέπει να επικοινωνήσει με το σχολείο, γιατί είναι σημαντικό να έχει συνεργασία με τον χώρο που το παιδί περνάει τουλάχιστον το ένα τρίτο της καθημερινότητας του. Μπορεί να πιάσει και τους γονείς του εκφοβιστή, ''αλλά συνήθως σ' αυτές τις οικογένειες λείπουν πάρα πολλά πράγματα, έχουν βία, γι' αυτό συνήθως έχουν αυτό το παιδί, αυτό το παιδί δεν έχει όρια, δεν έχει στήριξη, είναι πολύ οργισμένο, κι έτσι δεν βγάζουν άκρη,'' λέει ο Δρ. Καραμπέτσος.

 

• Οφείλει όμως, λέει, να ενεργοποιηθεί το σχολείο: ''Οι παιδαγωγοί πολύ συχνά δεν αντιλαμβάνονται τα φαινόμενα, από έρευνες που κάνουμε ένα έως δύο παιδιά στα δέκα αναφέρουν ότι εκφοβίζονται, οι παιδαγωγοί όμως αντιλαμβάνονται 0,2% από αυτά, δηλαδή δεν βλέπουν ή δεν θέλουν να το δουν''. Χρειάζεται ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση. Ο παιδαγωγός πρέπει στο διάλειμμα να παρακολουθήσει αυτό το παιδί, τον εκφοβιστή, να το ρωτήσει, κατόπιν να απευθυνθεί στους γονείς του, μετά και στους γονείς του θύματος ( γιατί αυτό το παιδί είναι πολύ ευάλωτο). Ένα επόμενο βήμα είναι ο σχολικός σύμβουλος, καθώς ίσως χρειάζεται να ελέγξουν κοινωνικοί λειτουργοί το σπίτι του εκφοβιστή, είναι προφανές πως κάτι συμβαίνει σ' αυτό το παιδί. Έσχατη λύση είναι η αστυνομία.

 

• Πρέπει να μπορέσει και το ίδιο το θύμα του bullying να υψώσει την φυσική του επιθετικότητα. Σε κάθε περίπτωση οι άλλοι είναι σημαντικοί αλλά και το ίδιο το παιδί πρέπει να αναλάβει την ευθύνη για την προάσπιση της ζωής του, να ορθώσει το ανάστημά του.

 

Η πρόληψη

 

''Ένας καλός γονέας επωμίζεται την ευθύνη για το παιδί του και επωμίζεται την ευθύνη για την καλή εξέλιξη του παιδιού του και άρα διερευνά μέσα στην καθημερινότητα το τι συμβαίνει στο παιδί'', σημειώνει ο κ. Καραμπέτσος. Ο ίδιος συναντά συχνά στο ιατρείο του γονείς αδιάφορους (που δεν γνωρίζουν ούτε σε τι τάξη πηγαίνει το παιδί τους ) γονείς που δεν μπορούν να δεχτούν ότι το δικό τους το παιδί αντιμετωπίζει τέτοιο πρόβλημα (εν αντιθέσει με τα άλλα, άρα κάτι αυτό δεν κάνει καλά), ή γονείς που έχουν οι ίδιοι δεχτεί εκφοβισμό σε παιδική ηλικία και πάσχουν από χρόνιες αγχώδεις διαταραχές ή και κατάθλιψη.

 

''Σε ένα άλλο επίπεδο, σαν πρακτικούς τρόπους'', λέει ο Δρ. Καραμπέτσος, ''θα μάθαινα το παιδί μου να έχει φίλους-συμμάχους, να κάνει συμμαχίες, που είναι χρήσιμο και για τη ζωή του. Να μπορούν δηλαδή να πάνε όλοι οι φίλοι μαζί να πιάσουν τον εκφοβιστή. Πρέπει να μάθει να βρίσκει τρόπους να ελίσσεται''.

 

Και για να μην γίνει εκφοβιστής; ''Είναι σημαντικό να καλλιεργήσουμε στα παιδιά την ικανότητα να μπαίνουν στη θέση του άλλου, να έχουν ένα λόγο συμπάθειας για τις αδυναμίες του άλλου, να τους μαθαίνουμε το άνοιγμα στη ζωή και στη διαφορετικότητα, όχι το μίσος και την εμπάθεια'', τονίζει ο γιατρός.

Το μήνυμα είναι, καταλήγει, ότι ''σε κάθε περίπτωση οι γονείς και οι υπόλοιποι σημαντικοί ενήλικες και ενεργοί πολίτες οφείλουμε να είμαστε από την πλευρά αυτών που υποφέρουν, για να μη συνθλιβούν από το βάρος της αδυναμίας τους''.

 

 

 

Από τους τρόπους αντιμετώπισης που προτείνει ο γιατρός μόνο την αστυνομία δεν έχετε δοκιμάσει. Πιστεύω ότι είναι η ώρα για την έσχατη λύση.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λατίνα, πολύ ωραία όλα όσα σας είπε η σύμβουλος, ωραία όλα όσα σας είπε και ο διευθυντής αυτή τη φορά, αλλά για πρόληψη από την πλευρά του σχολείου δεν άκουσα τίποτα. Δεν καταλαβαίνω πως σε καθησυχάζουν κάθε φορά και σε παρακινούν να καθησυχάσεις και τους υπόλοιπους!

Όλα αυτά που ειπώθηκαν, ναι να τα εφαρμόσουν σε συνδυασμό με πρόληψη. Είναι τόσο δύσκολο να περιορίσουν τις κινήσεις ενός και μόνο παιδιού ώστε να μην χτυπάει τα υπόλοιπα; Μου φαίνεται τελείως τρελό.

Πάρε το χαρτί του παιδο-οδοντιάτρου και κάνε εκείνο το έγγραφο που λέγαμε, κοινοποίησέ το παντού και επιφυλάξου της άσκησης κάθε νόμιμου δικαιώματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθα από ενημέρωση δασκάλας......η μαμά του παιδιού ήταν εκεί......ανέφερα μπροστά της για το δόντι μας χωρίς να ονομάσω παιδί, ήρθε κοντά μου και μου είπε "ας κάνουν όοοοοτι νομίζουν" (οι εκπαιδευτικοί)---αυτή ήταν και η μοναδική της κουβέντα και μετά απομακρύνθηκε......

 

Η δασκάλα μου είπε ότι ο γιος μου είναι πολύ καλός μαθητής, ούτε χρειάζεται επαναλήψεις ούτε τίποτα, είναι πολύ προσεκτικός και πάντα κάνει τις εργασίες του, δεν χρειάζεται καν βιβλίο για τις γιορτές που πρότεινε σε άλλους γιατί διαβάζει τέλεια, στην τάξη της είναι ήσυχος, οι άλλοι εκπαιδευτικοί να διαχειριστούν την τάξη τους(!) και της είπα για τον ψυχολόγο, τι να πω από μεριάς της, τι βλέπει, και μου είπε "Τίποτα από μένα! Όλα είναι μια χαρά!". Μετά μου είπε ότι τα αγόρια είναι κοκόρια σ αυτή την ηλικία........να ηρεμήσουμε, να αφήσουμε το θέμα να ξεφουσκώσει και αν έχουμε κι άλλα επεισόδια (μετά το δόντι), να συνεννοηθούμε οι γονείς ποιος θέλει να απομακρύνει το παιδί του απ το τμήμα, μεταξύ μας!

 

Αυτά και καλά Χριστούγεννα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...