Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάθεση ψυχής


Mytwinsroses

Recommended Posts

Μπράβο κορίτσι μου.Να τις χαίρεσαι ,να ειναι πάντα καλά και εσύ απο δίπλα αγωνιστρια.Δυστυχώς για κάποιους γονεις τα πράγματα ειναι πιο δύσκολα αλλά εκει φαινεται και η δύναμη του καθενος κ γίνεται κ καλύτερος άνθρωπος.Εισαι άξια μάνα ,τυχερές οι κόρες σου.

 

Κορίτσια μου, σας ευχαριστώ όλες που μπαίνεται στον κόπο και μου απαντάτε!! Να'στε καλά!! Hope και elina μου ακριβώς όπως τα λέτε είναι!

Σήμερα έκανε περισσότερα βήματα να τα πώ. Και η αφορμή για να αρκουδίσει είναι ότι ήθελε να φτάσει την σκυλλίτσα μας να την χαϊδέψει, γιατί η Μαρίνα καθότανε και την χαϊδευε και δεν την έπιασα να την πάρω. Την άφησα κάτω και της είπα έλα έλα να κάνεις αγκαλιά την τζούλη. Και ήρθε. Και πρόλαβα και την τράβηξα και βίντεο και το έστειλα στον άντρα μου. Χθες που αρκούδισε για πρώτη φορά όταν σχόλασε του το είπα και μου λέει μπας και από την χαρά σου και την αγωνία σου φαντάστηκες πως αρκούδισε? Δεν πίστευε.... Όταν είδε το βίντεο κορίτσια τρελλάθηκε. Μου έστειλε μήνυμα κ μου λέει σ'ευχαριστώ μου'φτιαξες την μέρα. Ο καημένος μου λιώνει για χάρη τους. Τα πράγματα στη δουλειά πάνε καλύτερα ξέχασα να σας πώ. Ένα βήμα τη φορά κοπέλες!! Και έτσι προχωρούμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρόλο που δεν γράφω στο συγκεκριμένο θέμα, να ξέρεις ότι το διαβάζω για να μαθαίνω τι κάνετε. Κάποιες φορές που είμαι κουρασμένη και νευριασμένη με τη δουλειά μου, με τα τρία παιδιά, με τον σύζυγο και έχω νεύρα και μου φταίνε τα πάντα και εκνευρίζομαι που δεν έχουμε καμία βοήθεια από παππούδες-γιαγιάδες και παλεύουμε μόνοι μας, τότε νομίζω ότι γίνομαι πραγματικά αχάριστη, και φωνάζω και στα παιδιά και δεν το θέλω. Και μετά τυχαίνει να διαβάσω το θέμα σου και λέω στον εαυτό μου «μα τι ηλίθια και αχάριστη που γίνεσαι, σύνελθε!!!». Μπράβο σου για το κουράγιο σου και για τη δύναμη ψυχής σου, εύχομαι όλα να πάνε από το καλό στο καλύτερο για τις ζουζούνες σου και για όλους σας!

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν γράφω στο συγκεκριμένο θέμα, να ξέρεις ότι το διαβάζω για να μαθαίνω τι κάνετε. Κάποιες φορές που είμαι κουρασμένη και νευριασμένη με τη δουλειά μου, με τα τρία παιδιά, με τον σύζυγο και έχω νεύρα και μου φταίνε τα πάντα και εκνευρίζομαι που δεν έχουμε καμία βοήθεια από παππούδες-γιαγιάδες και παλεύουμε μόνοι μας, τότε νομίζω ότι γίνομαι πραγματικά αχάριστη, και φωνάζω και στα παιδιά και δεν το θέλω. Και μετά τυχαίνει να διαβάσω το θέμα σου και λέω στον εαυτό μου «μα τι ηλίθια και αχάριστη που γίνεσαι, σύνελθε!!!». Μπράβο σου για το κουράγιο σου και για τη δύναμη ψυχής σου, εύχομαι όλα να πάνε από το καλό στο καλύτερο για τις ζουζούνες σου και για όλους σας!

 

Κοπέλα μου σευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι τα μωράκια σου και όλες σας να τα χαίρεστε και να τα καμαρώσετε όπως επιθυμείτε...υγεία να έχει η ζωή τους χχχχ

Ένα περίεργο πράγμα, όταν διαβάζω μηνύματα σας και μου λέτε μπράβο για το κουράγιο μου και ότι είμαι δυνατή για να άντεξα όλα αυτά, με κάνει δυνατότερη. Αλήθεια σας λέω. Νιώθω πιο δυνατή και περήφανη για τον εαυτό μου που δεν το έβαλα κάτω ποτέ όσο κι αν κάποιες άσχημες καταστάσεις που περάσαμε καταβάθως με καταρράκωσαν αλλά εγώ ήμουν ακόμα εκεί και έπρεπε να ήμουν για τα μωρά μου....και πήγαινα στην εντατική ράκος απο μέσα αλλά σούπερ δύναμη και για τον άντρα μου απο έξω.....δόξα το Θεό όμως....όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Έτσι δεν είναι κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είναι η πρώτη μας γαμήλια επέτειος! Είναι στην δουλειά και μου έστειλε μήνυμα και μου είπε πως ασχέτος αν δεν το δείχνει, με αγαπάει πολύ και εύχεται να μας χωρίσει μόνο ο θάνατος. :) :-*

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είναι η πρώτη μας γαμήλια επέτειος! Είναι στην δουλειά και μου έστειλε μήνυμα και μου είπε πως ασχέτος αν δεν το δείχνει, με αγαπάει πολύ και εύχεται να μας χωρίσει μόνο ο θάνατος. :) :-*

 

Να ζησετε κοριτσακι μου ομορφο! Να χαιρεστε τα μωρακια σας και να ειστε παντα ευτυχισμενοι και χαμογελαστοι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια! Σήμερα είναι η πρώτη μας γαμήλια επέτειος! Είναι στην δουλειά και μου έστειλε μήνυμα και μου είπε πως ασχέτος αν δεν το δείχνει, με αγαπάει πολύ και εύχεται να μας χωρίσει μόνο ο θάνατος. :) :-*

 

Παρακολουθω οοολη την ιστορια σου απο την αρχη, ολα τα προβληματα, τα αγχη και τα εμποδια τα αντιμετωπισες και συνεχιζεις να τα αντιμετωπιζεις με περισσιο σθενος, μπραβο κοριτσι μου!!!

 

Ευχομαι τα καλυτερα για ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστώ κοπέλες μου για τα καλά σας λόγια!!

Λοιπόν αρχίσαμε υδροθεραπεία. Μου έχουν υποσχεθεί πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και τα αναμένω κορίτσια.

Όσο μεγαλώνουν φαίνεται στην Μαρίνα μου ότι και αυτή πρέπει να είχε περάσει μιαν εγκεφαλική αιμορραγία. Γιατί το αριστερό της ποδαράκι όταν κάνουμε περπάτημα το πέρνει στην μύτη και μου λέει ότι πονάει. Σφύγγει το ποδαράκι της ενώ πιο πρίν δεν το κανε.... νταξ στεναχωριέμαι όμως με παρηγορεί όχι γιατί χαίρομαι προς Θεού, στο φυσιοθεραπευτήριο έρχονται δίδυμα κορίτσια και τα δύο με προβλήματα σοβαρά, το ένα τετραπληγικό και το άλλο μόνο κινητικό πρόβλημα έχει νοητικά είναι καλά. Λέω Θεέ μου θα μπορούσαμε να ήμασταν χειρότερα όμως για κάποιο λόγο δεν είμαστε. Είναι 7 χρονών εκείνα τα κοριτσάκια, σκεφτείτε να'χεις 2 μωρά μόνο και να είναι και τα 2 με αναπηρίες. Τρελένεσαι ή δεν τρελένεσαι? Η μητέρα τους είναι τρελή στην κυριολεξία, και δεν την αδικώ. Έχει πάθει μικροβιοφοβία, μη αυτό μη εκείνο, όποτε θέλουν τις παίρνουν στην φυσιοθεραπεία και είναι ευκατάστατοι. Μια μέρα την έκανε ο ο ο η δικιά μου κι αυτή η μάνα θύμωσε. Γιατί να αγγίξει το μωρό μου τ δικό της. ΕΛΕΟΣ. θύμωσε κ η φυσιοθεραπεύτρια.

Το ένα κορίτσι που είναι καλά νοητικά, της φυσιοθεραπεύτριας της λέει απόλα. Την λέει ηλιθία, σκατένη (σόρυ για την λέξη) μαλακ..... και μόνο 7 χρονών. Και σκέφτεται πολύ σοβαρά να τους διώξει. Εγώ της είπα ότι ακούει το μωρό αυτά λέει..... Τι να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως την!! Νομιζω οτι αφου ποναει το ποδαρακι της ειναι καλο σημαδι. Τι θελω να πω: οτι αυτο σημαινει οτι το νευρικο της συστημα λειτουργει κι ετσι θα μπορει να συνεργαστει πιο ευκολα. Για φαντασου να εβλεπες να κουτσαινει και να σου λεει οτι δεν ποναει..νομιζω τοτε θα ηταν πιο ανησυχητικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Μόλις γύρισα απτον παιδίατρο. Είναι και οι 2 με τους πυρετούς, τις μύξες, τον βήχα, με ωτίτιδα και θα πάρουμε αντιβίωση..

Με ρώτησε ο γιατρός πόσων μηνών είναι τώρα. Του λέω 29.

Μου λέει είναι και η Μαρίνα τεντωμένη το καταλαμβαίνω όταν της μετρώ το ύψος της που τεντώνει τα ποδαράκια. Του λέω το ξέρω όσο μεγαλώνει της φαίνεται. Όλο πονάει το ποδαράκι της μου λέει. Και μ λέει νοητικά είναι άπταιστες, έμεινε τώρα το κινητό κομμάτι που μόνο ο Θεός θα βοηθήσει να πάνε όλα καλά. Να βάζεις τον Σταυρό σου, να κάνεις υπομονή, και να χεις Πίστη να παν όλα καλά, να κάνετε τις φυσιοθεραπείες σας και μου ανάφερε και ένα περιστατικό που δεν είχεν ελπόδες το μωρό να περπατήσει, και μετά από 7 χρόνια το είδε και έτρεχε. Έκλαιγε ο γιατρός δεν το πίστευε. Δεν χάνω την πίστη μου και ούτε θέλω να την χάσω. Θέλω να κλάψω όμως δεν πρόκειτε να αφήσω το κλάμα να με τσακίσει, με χρειάζονται τα μωρά μου και ο άντρας μου. Έχω ανάγκη να ακούω αυτό το μοναδικό ΜΑΝΟΥΛΑ που με φωνάζουν. Θεέ μου σου ζητώ να με εφοδιάσεις με περίσσια υπομονή και δύναμη να ανταπεξέλθω σαυτήν σου την δοκιμασία.

:/

Link to comment
Share on other sites

κοπέλα μου αυτα που γραφεις εδώ κοιτα να τα συζητάς και με τον αντρα σου μην τον αφηνεις απέξω απο τα συναισθηματα σου.Μην δείχνεις βράχος συνέχεια, κλάψε κ συζητά με τον αντρα σου όλες τις σκέψεις σου, θέλεις κ συ κάποιον να σε στηρίξει. Να βαζεις κοντινούς στόχους κ μην σκέφτεσαι το μακρινό μέλλον. Όλα θα γινουν όπως πρέπει σιγά σιγά.Aσε τις κακές σκέψεις, να θυμάσαι ότι κάποιοι άλλοι συνανθρωποι μας την ίδια ώρα περνάνε πολύ πιο δυσκολα κ δοξάζουν το Θεό. Πραγματικά σου εύχομαι καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια μου. Σορυ που σας ζαλίζω.... Η πεθερά μου είδε όραμα τον Άγιο Πορφύριο κ της είπες πως τα μωρά μου θα είναι μια χαρά, να μην αγχωνόμαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα διδυμομανουλα, παρακολουθω την ιστορια σου εδω και καιρο και θαυμαζω την πιστη και την υπομονη σου.. Τι εννοεις οραμα, ηταν ξυπνια; Παντως και ονειρο να ηταν εγω πιστευω πολυ και στον αγιο Πορφυριο και στον αγιο Παίσιο, ειναι πολυ κοντα μας αφου εζησαν στην εποχη μας και μας πονανε ιδιαιτερα. Ελπιζω ολα να πανε καλα με τα κοριτσακια σου, που ηδη πανε δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μου κορίτσι, γιατί στην ηλικία που βρίσκεσαι κοριτσάκι είσαι ακόμη, εύχομαι να ξυπνήσετε ένα πρωί με τον αντρούλη σου και τα κοριτσάκια σου να τρέξουν στην αγκαλιά σας.....διάβασα την ιστορία σου και τρέχουν δάκρυα απτα μάτια μου.....μακάρι καλή μου να γίνει το θαύμα και για εσάς.....πόσα θαύματα δεν γίνονται καθημερινά γύρω μας.....Μεγάλη η Χάρη του......καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με εχει πιασει το νευρικο. Τα μωρα ειναι μια χαρα.

Η αδερφη μου, 18 χρ, μας ειπε πως ειναι εγκυος. Χροστε μ τι θα κανουμε πως θα το πουμε στη μανα μ. Εγω ημουν αρραβωνιασμενοι 1 χρονο οταν εμεινα εγκυος κ κλειστηκε στο μπανιο κ εκλαιγε τι θα πει ο κοσμος κ ξερω γω. Θεε μου ο πατερας μου ειπε να μην της πουμε τιποτα κ αυριο να κανουμε λογιασματα. Παναγια μου αν της το πουμε θα λυποθημησει ειμαι σίγουρη. Δεν ξερω τι να κανω απο το νευρικο δεν μπορω να κοιμησω τα μωρα κ κλαινε. Φοβαμαι την αντιδραση της. Κ δεν υπαρχει κουβέντα να το ριξουμε για όνομα του Θεου. Το αγορι της ερχεται σπιτι μας τον συμπαθουν οι δικοι μου ειναι καλο παιδι αυτο ειναι το θετικο. Αλλα η μανα μ ειναι ξεροκεφαλη παλια κεφαλη. Χριστε μου. Εχω υπερενταση. Σε 5 λεπτα σχολανει. Τι θα κανουμε που θα μενουμεν ολοι, εδω στο πατρικο μου μενουμε 9 ατομα. Δεν εχουμε αλλο χωρο. Θα πρεπει να βρουμε διαμερισμα να φυγουμε κ πως θα μπορω μονη μου με 2 μωρα που δεν περπατουν. Θεε μου βοηθα. Δεν ειμαι τραγικη αλλα η μανα μ ειναι. Ο πατερας μου το πηρε ηρεμα αλλα αυτη του η ηρεμια δεν μου αρεσει. Να μην της το πουμε πως να το κρυψουμε τετοιο πραγμα. Φοβαμαι μην παθει κακο οταν της το πουμε. Αχ κι αυτη η αδερφη λες κ δεν ξερει την μανα μου πως συμπεριφερεται. Ουφ θα κλαψω ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν καταλαβαινω προς τι το δραμα. Η αδερφη σου εγκυος ειναι, οχι διακινητρια κρακ. Ελεος δηλαδη. Πειτε το και στη μαμα να αρχιζει να το χωνευει σιγα σιγα και απομακρυνετε τα αιχμηρα αντικειμενα απο κοντα της :lol:. Θα συνηθισει την ιδεα σταδιακα, μη φοβασαι. Στη δικη σας οικογενεια συμβαινει το αντιθετο απο αυτο που παρατηρουμε συνηθως: τον αυστηρο μπαμπα και τη συμμαχο μαμα. Ομως και παλι εγγονι ερχεται, θα μαλακωσει. Τωρα ως προς τα πρακτικα, βαλτε κατω τα πραγματα και βρειτε λυσεις. Ολα λυνονται, δεν εγινε κατι κακο, απλως η αδερφη σου με τον συντροφο της ηταν λιγο βιαστικοι. Αν υπαρχει αγαπη, θα βρειτε ισορροπιες. Η αδερφη σου εργαζεται, ο φιλος της; Οι δικοι του το ξερουν κι αν ναι, πως αντιδρουν; Ειναι υποστηρικτικοι;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κι εγω με την προηγουμενη κοπελα! Οντως μπορει να βιαστηκαν αλλα τωρα εγινε κι αυτο δεν αλλαζει. Το αγορι της αν δεν δουλευει θα βρει μια δουλιτσα και θα μεγαλωσουν το παιδακι τους οπως μεγαλωνεις κι εσυ τα δικα σου και μαλιστα εχοντας βρει δυσκολιες στο δρομο σου. Κι εσυ μικρη εισαι και τα καταφερνεις μια χαρα! Μπορει να ειναι αδερφη σου αλλα ας κοιταει ο καθενας τα προβληματα που τον αφορουν και τη δικη του οικογενεια. Πιστευω να με καταλαβαινεις. Εσυ εχεις χαραξει τη δικη σου πορεια και ζωη..ασε την αδερφη σου να κανει το ιδιο. Οσο για τη μαμα σου ας λιποθυμησει....θα συνελθει!

Link to comment
Share on other sites

Η μανούλα σου είμαι σίγουρη πως μετά το αρχικό σοκ θα καταλάβει πως αυτό το πλασματάκι που ριζωσε στην κορούλα της είναι δώρο Θεού και μόνο ευτυχία θα φέρει όταν γεννηθεί.....το θετικό είναι ο μπαμπάς σου και ότι γνωρίζουν το αγόρι της....απλά σαυτές τις περιπτώσεις γίνονται όλα πολύ ποιό πιεσμένα και γρήγορα, αλλά όλα γίνονται......όσο για το να φύγεις εσύ με δύο μωρά από το πατρικό σας μην το διαπραγματευτείς καθόλου......έχεις ανάγκη και την παραμικρή βοήθεια.....εξηγησε το στην αδελφή σου και αν δεν θέλει να μείνετε όλοι μαζί, τότε άς βρεί εκείνη την λύση.....προτεραιότητα έχεις εσύ και οι μικρες σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ που μου απαντάτε αλλα σας ευχαριστω κ για το θεμα των μωρων που μου απαντάτε. Μπορει να μην απαντω στην καθε μια σας αλλα να ειστε σιγουρες πως σας διαβαζω κ μου δινετε μπολυ δυναμη κ κουραγιο κ σας ευχαριστω μεσα απτην ψυχη μ γιαυτο.

Στο θεμα της αδερφης μου τώρα. Δεν της αναφεραμε τίποτα ακόμα. Κορίτσια η μανα μ εχει πρόβλημα με τα νεύρα τής.πιννει ηρεμηστικα κ αντικαταθληπτικα. Κ για το αγχος. Τα περνει ολα τα πραγματα στραβα κι αναποδα. Ο πατερας μου αν κ πιο μικρες μας ειχε κλεισμενες στ σπιτι, εννωω δεν θα γυρισουμε στ σπιτι μετα τις 12 κ τετοια κλεισμενες στο σπιτι δεν εννωω δεν μας αφηνε να βγουμε εξω, μετα που γεννησα και που κινδυνεψαν τα μωρα αλλαξε τροπο σκεψης..

Η αδερφη μ μολις τελειωσε τις εξετασεις τ λυκείου δεν εδωσε για σπουδες γιατι δεν ηθελε. Το αγόρι της ειναι 22, αυριο ειναι τα γενεθλια του. Δουλευε αλλα δεν τον πληρωνε ο μάστρος του και αραιτηθηκε. Αφου για να τον πληρωσει κ τους υπολοιπους φυσικα υπαλληλους που εδωσαν παραιτηση, καλεσαν την αστυνομία. Και τους πληρωσε. Για ονομα του Θεου. Που φτασαμε να δουλευεις κ να μην πληρωνεσαι. Ευχομαι μακαρι να βρει μια δουλεια. Δεν μας διωχνει κανεις απτο σπιτι, απλα εγω ειναι που θελω να φυγω γιατι θελω τον προσωπικο μας χωρο, η μανα μου οταν την πιασει η κριση φωναζει για το ασημαντο κ με επηρεαζει πολυ. Στεναχωριεμαι κλέινομαι στο δωματιο κ περιμενω τον αντρα μ να σχολασει αφου κοντα του βρισκω κουραγιο νιωθω πιο καλα. Που θα μενουν τωρα. Σας ειπα οτι μενουν 9 ατομα στο σπιτι κ εχουμε 4 δωματια. Ενα οι γονιοι μου ενα εμεις οι 4, 1 οι αδερφες μου-εχω 2 η αλλη ειναι 19- κ στο αλλο δωματιο π ειναι πολυ μικρο κοιμαται ο αδερφος μου. Που θα μενουν ουτε στα πεθερικα της εχει χωρο....Αχ Παναγια μου ΒΟΗΘΑ. Στα πεθερικα δεν ανεφεραν τίποτε ειναι τσακωμενοι αν δεν κανω λαθος μεταξυ τους η αδερφη μ κ τ αγορι της γιατι ανακατωνεται στη ζωη τους κατι τετοιο δεν πολυξερω....

Αχ Θεε μου κοριτσια δεν μπορω να σας περιγραψω ποσο δυσκολη ειναι η κατασταση κι ας φαινεται οτι θα το πουμε κ θα το παρει οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια.

Νέα διάγνωση από την νευρολόγο μας..

ΣΠΑΣΤΙΚΗ ΔΙΠΛΗΓΙΑ και στα δύο μου αγγελούδια...

Η Μαρίνα έχει 1 χρόνο που αρκουδίζει και ακόμα δεν κατάφερε να ισορροπήσει να περπατήσει και η Μαριγούλα μου κοντεύουν τώρα 3 μήνες που αρκουδίζει...

Και κλείσαμε τους 31 μήνες......

Αλλά δόξα το Θεό..... Προχωράμε. Προοδεύουμε. Κι αυτό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα μηνύματά σας!Κλαίω τόση ώρα και σε νοιώθω τόσο πολύ!!!!!Είστε καλά?Τα κορίτσια,ο άντρας σου?Όσο για αυτά που μας λένε οι γιατροί είμαστε εδώ για να τους διαψεύδουμε!Έχω ένα αγοράκι 3ετών και είμαστε 3χρόνια στα νοσοκομεία με χειρουργεία και εξετάσεις,είχαμε σοβαρό πρόβλημα στο νεφρό!Πολλές φορές λύγισα,έκλαψα,έλεγα Θεέ μου να γίνει το παιδί μου καλά και να είμαστε εμείς γεροί να μπορούμε να τρέχουμε στους γιατρούς και να στεκόμαστε δίπλα τους!Ναί μ'έπιασαν και εμένα ψυχοσωματικά,είχα συνέχεια διάρροιες και εμετούς και ειδικά σε κάθε καινούρια εξέταση και διάγνωση!Και με τον άντρα μου απομακρυνθήκαμε τον πρώτο καιρό,αλλά όλα περνάνε σαν ένα κακό όνειρο!Και εμείς είμαστε εκεί για να καμαρώνουμε τα αγγελούδια μας!!Μόνο ο Θεός είναι δίπλα μας σε όλα και μας στέλνει όσα μπορούμε ν'αντέξουμε,εμείς δεν ξέρουμε πόσο δυνατοί είμαστε!!!!!Να το θυμάσε αυτό κοριτσάκι μου!!!Και εσείς αποδειχθήκατε πολύ δυνατοί!Ναί ο δρόμος είναι δύσκολος και έχει ανηφόρα,αλλά όταν φθάσεις στην κορυφή είναι η πηγή που θα ξαποστάσεις και θα ξεκουραστείς!!Και φυσικά τα παιδιά είναι η ζωή μας όλη και θα κάνουμε τα ΠΑΝΤΑ για αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς τόσα χρόνια στα νοσοκομεία είδαμε πολλά!Και πολύ χειρότερα και οικογένειες με όλα τα παιδάκια τους με κάποιο πρόβλημα,είναι εκεί όμως δυνατοί και το παλεύουν!!!Γ'αυτό λές περαστικά να είναι στα αγγελούδια και τίποτα πιο δύσκολο να μην έρθει στη ζωή τους,μόνο αυτό!!!!!Και αυτά τα παιδιά είναι πιο δυνατά!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσι μου! Σιγα και σταθερα βηματακια! Εσυ εισαι καλα; Με την αδερφη σου τελικα τι εγινε;

 

Εγω ελινα μου θελω δεν θελω πρέπει να είμαι καλά. Είμαι καλά. Ζώ το παρόν. Προσπαθώ να μην σκέφτομαι το μέλλον και ότι αυτό θα μου φέρει.. Ζω το τώρα. Βλέπω τα καμάρια μου. Τα καμαρώνω που το μυαλό τους είναι σαν τετράχρονα. Που μου κάνουν κανονικές προτάσεις. Του τύπου "μάμμα θέλουμε να πάμε στο πάρκο". Ολοκληρωμένα. Τα υπόλοιπα θα τα παλέψω σιγά σιγά. Άμαν δουλεύει το μυαλό, τ'άλλα θα γίνουν έτσι δεν είναι κορίτσια? Έτσι κι αλλιώς η νευρολόγος μου το τόνισε πώς θα περπατήσουν ανεξάρτητες κι αυτό είναι το πιο σημαντικό απ'όλα.

Η μάνα μου μετά το αρχικό και αναμενόμενο σοκ, κλάματα, φωνές, τώρα το περιμένει πώς και πώς το μωρό. Δόξα το Θεό. Έκανε και την εξέταση για το Down η αδερφή μου, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα μηνύματά σας!Κλαίω τόση ώρα και σε νοιώθω τόσο πολύ!!!!!Είστε καλά?Τα κορίτσια,ο άντρας σου?Όσο για αυτά που μας λένε οι γιατροί είμαστε εδώ για να τους διαψεύδουμε!Έχω ένα αγοράκι 3ετών και είμαστε 3χρόνια στα νοσοκομεία με χειρουργεία και εξετάσεις,είχαμε σοβαρό πρόβλημα στο νεφρό!Πολλές φορές λύγισα,έκλαψα,έλεγα Θεέ μου να γίνει το παιδί μου καλά και να είμαστε εμείς γεροί να μπορούμε να τρέχουμε στους γιατρούς και να στεκόμαστε δίπλα τους!Ναί μ'έπιασαν και εμένα ψυχοσωματικά,είχα συνέχεια διάρροιες και εμετούς και ειδικά σε κάθε καινούρια εξέταση και διάγνωση!Και με τον άντρα μου απομακρυνθήκαμε τον πρώτο καιρό,αλλά όλα περνάνε σαν ένα κακό όνειρο!Και εμείς είμαστε εκεί για να καμαρώνουμε τα αγγελούδια μας!!Μόνο ο Θεός είναι δίπλα μας σε όλα και μας στέλνει όσα μπορούμε ν'αντέξουμε,εμείς δεν ξέρουμε πόσο δυνατοί είμαστε!!!!!Να το θυμάσε αυτό κοριτσάκι μου!!!Και εσείς αποδειχθήκατε πολύ δυνατοί!Ναί ο δρόμος είναι δύσκολος και έχει ανηφόρα,αλλά όταν φθάσεις στην κορυφή είναι η πηγή που θα ξαποστάσεις και θα ξεκουραστείς!!Και φυσικά τα παιδιά είναι η ζωή μας όλη και θα κάνουμε τα ΠΑΝΤΑ για αυτά!!

 

Γειά σου Αλεξάνδρα μου. Να σου ζήσει το μωράκι σου ναν καλά γερό να το καμαρώσεις όπως επιθυμείς!!

Εγώ όπως είπα και στην Ελίνα, είμαι καλά γιατί πρέπει κι όλας να είμαι... Άμαν λυγίσω εγώ, αυτά ποιος θα τα φροντίζει, ποιος θα τα παίρνει στις θεραπείες τους μέχρι να περπατήσουν.... Ποιος. Εγώ ο στύλος. Γιατί νιώθω ο στύλος του σπιτιού. Αν λυγίσω εγώ, θα γκρεμμιστεί το σπίτι.

Ο άντρας μου είναι καλά τωρα σχεδόν 3 μήνες αρχίσαμε χάπια για το άγχος και Δοξα το Θεό δεν ξανα είχαμε κρίση άγχους. Μικρός (26) για να παίρνει από τώρα χάπια αλλα τι να κάνουμε...

Παλιά πιο μικρή έβλεπα γονείς με παιδιά ΑΜΕΑ. Έλεγα Θεούλη μου και Χριστούλη μου πώς το αντέχουν αυτό το βάσανο...

Τελικά τώρα που το ζω σε κάποιο βαθμό, ανακάλυψα πόση δύναμη κρύβει μέσα του ο άνθρωπος.... Είμαι περήφανη που αντέχω κάποια πράγματα αλλά και πάλι θα ήθελα να μην τα ζούσα για να δω πως είμαι δυνατή..... Όμως αν είχαμε επιλογές..... Ότι χρειαστουν τα μωρά μας ο Θεός να μας έχει γερούς και δυνατούς να σταθούμε δίπλα τους!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...