Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκό κουταλιού


stav

Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας. Ξέρω πως υπάρχουν πολλά σχετικά τόπικ απλά θα ήθελα μία σύντομη συμβουλή. Βαφτίζω τον Ιούλιο την μπέμπα μου και σκέφτομαι μιας και σήμερα τελειώνω με τα προσκλητήρια να κάνω και τα γλυκά του κουταλιού έτσι ώστε να μου μείνουν μόνο οι μπομπονιέρες που έχουν αρκετή δουλίτσα.

Πήγα λοιπόν χθες Μάκρο, πήρα 5κιλο γλυκό φράουλα και λέω να αποστειρώσω τα βαζάκια (πλυντήριο πιατων + φούρνο) και να τα γεμίσω και να τα έχω έτοιμα στην αποθήκη. Θα είναι εντάξει ή λέτε να πάθουν κάτι???

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 152
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τιποτα δεν παθαινει,εμεις στο γιο μου ειχαμε παρει ετοιμο σε βαζακια απο εταιρεια και ειχε ημ.ληξης 2 χρονια.Προσοχη στην αποστειρωση. Και οταν κοντευει η βαφτιση τσεκαρε ενα ενα μην εχει πιασει κανενα μουχλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα λοιπον επειδη και εγω εχω την ιδια απορροια με εσενα (εγω βαφτιζω τον γιο μου στις 16 Μαιου)εχω αγορασει και εγω το γλυκο του κουταλιου απο το macro και εγω βισσυνο και επειδη θα τα φτιαξω και εγω σχεδον ολα μονη μου (μπομπονιερες-προσκλητηρια κλπ) σκεφτηκα να αφησω τα βαζακια με το γλυκο για το τελος δηλαδη για καμμοια 10αρια μερες νωριτερα το πολυ.σκεφτηκα να τα πλυνω στο πλυντηριο πιατων και να τα βαλω και στο φουρνο και μετα να τα γεμισω νομιζω οτι αν τα εχω ετοιμα πλυμενα αν αφιερωσω 2 πρωινα (120 εχω να γεμισω)θα τα προλαβω, μην εχω και προβλημα και μου χαλασουν και τρεχω. τι να πω δεν ξερω εγω ετσι το σκεφτηκα. αν εχεις καμμοια αλλη ιδεα ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζουν στο macro? είχε και άλλα εκτός από βύσσινο?

Σκεύτομαι και εγώ να αγοράσω και δεν έχω καταλήξει ακόμα. Όπως και εσύ θα τα φτιάξω 2 εβδομάδες πριν την βάπτιση...καλή επιτυχία:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα,λοιπον εγω ειχα παρει το γλυκο βυσσινο 20 ευρω τα 5 κιλα και ειχε αλλα 5 κιλα δωρο σε προσφορα τοτε !!εγω χρειαζομουνα 15 κιλα και πηρα 20 αφου τα ειχαν δωρο . αλλα καποια αλλη φορα που πηγα για κατι αλλα ψωνια ειχε παλι την προσφορα στα γλυκα του κουταλιου 5 και 5 δωρο σε αλλη γευση ομως αλλα μπορει κατα καιρους να τα βαζουν και παλι τα βυσσινα. ανα και αν ηταν να γλυτωσω τα μισα λεφτα εγω θα επαιρνα αλλη γευση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου:D θα πάω να ρίξω μια ματιά.

Έχω να γεμίσω 230 τεμάχια και σκευτόμουνα να βάλω διάφορες γεύσεις, κάποια με βύσσινο, κάποια με κεράσι και κάποια με σταφύλι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η βάπτιση θα γίνει εκτός Αθηνών και θα πρέπει να μεταφέρω τα γλυκά γι αυτό δεν έχω πολλές επιλογές γλυκών που να μην χαλάνε.Το γλυκό κουτακιού είναι μια κλαή λύση.Που υπάρχουν φθηνά βαζάκια με κουταλάκι μεταλικό? Το γλυκό από το macro είναι καλής ποιότητας? Έχετε υπολογίσει πόσο κοστίζει τελειωμένο ένα βαζάκι ? Συμφέρει να το κάνω μόνη μου ή να πάρω έτοιμο πχ από την συνταγή της γιαγιάς?

Εναλλακτικά μου έχουν πει μια καλή επιλογή είναι αμυγδαλωτά όπως αυτά που φτιάχνουν σε μερικά νησιά που έινια μόνο αμύγδαλο και ζάχαρη που μπορώ να τα βάλω σε σελοφάν και να τα στολίσω με κορδέλες ? Ξέρετε κάποιο ζαχαροπλαστείο που φτιάχνει τέτοια καλής ποιότητας ?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βαζάκι των 106ml + κουταλάκι = 0,75 €

Γλυκό αν υποθέσουμε από το μάκρο: 20/5= 4€ / κιλό

Από δοκιμή που έχω κάνει παίρνει περίπου 100γρ το κάθε βαζάκι, άρα:

4/10= 0,4€ ανά βαζάκι.

Σύνολο: 0,75 + 0,4= 1,15 (βαζάκι+κουταλάκι+γλυκό)

Αν πετύχουμε την προσφορά που αναφέρει η κοπελιά παραπάνω τότε το κόστος είναι:

0,75+0,20=0,95€ ανά βαζάκι

Τόρα για κορδέλες και ύφασμα για τον στολισμό εξαρτάται τι θα βάλεις:D

Πιστεύω ότι δεν ξεπερνάει το 0,4€ ανά βαζάκι το πολύ.

Άντε στην πιο πλούσια εκδοχή να σου στοιχήσει δηλαδή 1,15+0,4= 1,55€ το κάθε βαζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βαζάκι των 106ml + κουταλάκι = 0,75 ?

Γλυκό αν υποθέσουμε από το μάκρο: 20/5= 4? / κιλό

Από δοκιμή που έχω κάνει παίρνει περίπου 100γρ το κάθε βαζάκι, άρα:

4/10= 0,4? ανά βαζάκι.

Σύνολο: 0,75 + 0,4= 1,15 (βαζάκι+κουταλάκι+γλυκό)

Αν πετύχουμε την προσφορά που αναφέρει η κοπελιά παραπάνω τότε το κόστος είναι:

0,75+0,20=0,95? ανά βαζάκι

Τόρα για κορδέλες και ύφασμα για τον στολισμό εξαρτάται τι θα βάλεις:D

Πιστεύω ότι δεν ξεπερνάει το 0,4? ανά βαζάκι το πολύ.

Άντε στην πιο πλούσια εκδοχή να σου στοιχήσει δηλαδή 1,15+0,4= 1,55? το κάθε βαζάκι.

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 1,60 ΕΥΡΩ. ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΥΦΑΣΜΑ ΣΑΝ ΓΑΖΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΣΩΣΤΑ (ΞΕΦΤΙΖΕ). ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΖΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΚΟΥΡΙΑΣ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΑ).ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ.... ΜΕΡΙΚΑ ΤΑ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια,

τα βαζάκια αυτά που λέτε τα συγκεκριμένα από που τα πήρατε ? και μετά τα πλύνατε απλώς ...γιατί κάτι διάβασα ότι τα βάζουν ανάποδα στο φούρνο και κάτι τέτοια που δεν τα ξέρω

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να σας ρωτήσω και γω κάτι σχετικά με το γλυκό του κουταλιού. εχω παραγγείλει και γω για την βαπτιση του μπεμπη μας, βαζακια που ειναι για γλυκο του κουταλιού. εξωτερικά θα χει καποια κουφετάκια σε τούλι, μέσα ομως το γλυκό θα το βάλω εγω. δεν ήθελα να το πάρω απο αυτους γιατι εβγαινε πολυ παραπάνω στην τιμή. Είναι 130 βαζάκια μικρα. Ελεγα να τα γεμίσω με γλυκό κεράσι. Που μπορω να βρώ με το κιλό και πόσα κιλά θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια,

τα βαζάκια αυτά που λέτε τα συγκεκριμένα από που τα πήρατε ? και μετά τα πλύνατε απλώς ...γιατί κάτι διάβασα ότι τα βάζουν ανάποδα στο φούρνο και κάτι τέτοια που δεν τα ξέρω

εγω βρηκα βαζακια απο τον χαλκιαδακη των 106ml 0,175 το std kai to orchio 0,27 μπεσ στο σαιτ να τα δεισ ειναι πολυ καλεσ οι τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ...οι τιμές αυτές είναι καλές όντως..

:confused:Κουταλάκι μεταλικό από που παίρνω?

:confused:Επίσης για πανάκι τι ύφασμα να πάρω ( θέλω κάτι σε γαλάζιο ή καρό γαλάζιο ) ...πουλάνε κάπου έτοιμα κομένα ή θα τα κόψω εγώ?

:confused: Έχω διαβάσει πως πολλές κοπέλες βάζουν γλυκό από το Macro γιατί είναι οικονομικό αλλά από γεύση πως είναι ?

:confused:Τα γλυκά Χατζηγιαννάκη θα τα προτιμούσατε και αν ναι ξέρετε καθόλου τι παίζει από τιμές ?

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :P

Link to comment
Share on other sites

Για κουταλάκι ή θα πας μια βόλτα στα μαγαζιά της οδού Ρόμβης ή κοίταξε στο http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=620.

Για ύφασμα εγώ πήρα ράνερ τα ανάλογα μέτρα και θα το κόψω σε τετραγωνάκια. Υπολογίζω περίπου 12x12 εκατοστά ύφασμα χρειάζεται το κάθε βαζάκι.

Για τις γεύσεις των γλυκών δυστυχώς ακόμα δεν ξέρω ας γράψει κάποια άλλη κοπέλα που τα έχει πάρει τα γλυκά:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα λοιπον εγω λογο του οτι δεν μπορουσα να ψαξω και πολυ πηρα και τα βαζακια.τουλι κομμενο ετοιμο,κορδελες για να δεσω το κουταλακι και κουταλακια απο το verynice day.τωρα για το γλυκο οπως ειπα και παραπανω το πηρα απο το macro και εγω γιατι ηταν πιο οικονομικο τωρα δεν το εχω ανοιξει ακομα να το δοκιμασω σκοπευω μαλλον το απογευμα να ανοιξω .οποτε θα σας πω νεα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες!

Από το verynice έχω αγοράσει και εγώ διάφορα πράγματα και είμαι πολύ ευχαριστημένη και από την ποιότητα που ήταν πολύ καλή και από την εξυπηρέτηση....δεν είχα δει πως είχαν βαζάκια...τώρα είδα έχουν αυτά τα orchio και τα standard καλά είναι ...κλείνουν καλά άραγε ή θα τρέχουν τα σιρόπιά.

έχουν και γλυκό χατζηγιαννάκη ...που είναι βέβαια ακριβότερο από του macro αλλά είναι καλύτερο ? έχει δικιμάσει καμιά σας ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα λοιπον και παλι και απο μενα σημερα λοιπον αρχισα να γεμιζω υα βαζακια μου με το γλυκο του κουταλιου(την αλλη βδομαδα βαφτιζουμε το ζουζουνι μας) που οπως ειχα πει και πιο πανω ειχα παρει απο τα macro και σας ειχα πει να σας πω τις εντυπωσεις μου.λοιπον καλο μου φαινετε δεμενο το σιροπι φρεσκο φαινοταν και νοστιμο δεν ξερω τι αλλο να κοιταξω δεν εχω και μεγαλη εμπειρια απο τα γλυκα του κουταλιου οποτε.........παντως και ο αντρας μου που το δοκιμασε μια χαρα του φανηκε.και με την προσφορα που το ειχα παρει ακομα καλυτερο!!!να πω την αληθεια δεν μου περισσευουν και για πιο ακριβο(και σε ποιον περισσευουν δηλαδη?) παντως καλο ητανε καθε φορα που γεμιζα ετρωγα και απο ενα χα!χα!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δείτε εδώ ελπίζω να βρείτε αυτό που ψάχνετε

Με το καλό όλες να βαφτίσετε τα παιδάκια σας

Κουταλάκια γλυκού

http://www.elxisdoro.com/list.php?subcatid=620

http://veryniceday.gr/eshop/home.php?cat=254

http://www.paper-pack.net/paperpack/gr/ProductsList.action?pcat=63

http://www.invitations.webtype.gr/shop/pi1022173469.html

 

πανάκια γάζας

http://www.invitations.webtype.gr/shop/pi-1640056181.html

http://www.neraidorama.gr τα έχει 0,08-0.11?/τεμ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...