Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γλυκό βάφτισης


mariab

Recommended Posts

Σκέφτομαι για το γλυκό της βάφτισης να κάνω κεκάκια στολισμένα, όπως αυτάστη φωτογραφία. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω αυτά τα διάφανα κουτάκια για να τα βάλω μέσα?

 

http://s250.photobucket.com/albums/gg249/mariabo/?action=view&current=cupcakes.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλε που τα πετυχες αυτα???

Ειναι πολυ ομορφα??? Ειπες πως θα τα φτιαξεις???

Αν τα καταφερεις θελουμε συνταγη, ...και πως τα στολιζεις

τοσο περιτεχνα???

Για τα κουτακια θα ψαξω λιγο και αν βρω κατι θα σου πω........

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα κεκάκια.

Τα πέτυχα στο http://www.tourtes.com Φτιάχνουν τρομερά στολίσματα σε τούρτες. Το πρόβλημα είναι πως είναι εξωφρενικά ακριβοί. Πουλάν 3€ το κεκάκι σκέτο και 4.5€ εάν στο βάλουν στο κουτάκι.

Το να τα φτιάξεις μόνος σου είναι εύκολο. Αυτοί που το φτιάχνουν κάνουν ένα απλό κέικ σοκολάτα και παίζουν με το στολισμό, ο οποίος όπως είδες είναι ζαχαρωτά λουλούδια.

Ετσι κι εγώ θα παίξω με δύο κέικ, ένα άσπρο και ένα σοκολάτα, τα οποία είναι αρκετά "υγρά", ώστε να διατηρούνται αρκετές μέρες, για να τα φτιάξω 3 μέρες πριν τη βάφτιση. Τα κέικ είναι δοκιμασμένα, μια συνταγή της Βέφας και μία του Παρλιάρου. Στις στέλνω και τις δύο άμα θέλεις. Από πάνω θα βάλω ένα κλασσικό γλάσο βανίλια, το οποίο μπορείς και να το βάψεις ροζ άμα θέλεις.

Τώρα, το καλύτερο. Τα ζαχαρωτά λουλουδάκια τα έχω βρει έτοιμα από ένα ζαχαροπλαστείο στην Αγγλία. Τα παρείγγειλα, ήρθαν, δεν είναι ακριβά και διατηρούνται για μήνες, οπότε κανένα πρόβλημα. Δεν μπορώ βέβαια να βγάλω όλα τα σχέδια, αλλά τα περισσότερα τα βγάζω.

Το μόνο που δεν έχω μπορέσει ακόμη να βρω είναι διάφανα κουτάκια για να τα βάλω μέσα.

Link to comment
Share on other sites

mariab μου σου βρήκα!

 

Στον ΣΤΡΟΥΠΑ έχει σε ότι διάσταση θές. Για κεκάκι βγαίνει στα 20-22 λεπτά/τεμάχιο χωρίς ΦΠΑ.

 

Μου άνοιξες την όρεξη σλούρπ, γιαμ-γιαμ!!!!

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τα κεκάκια.

Τα ζαχαρωτά λουλουδάκια τα έχω βρει έτοιμα από ένα ζαχαροπλαστείο στην Αγγλία. Τα παρείγγειλα, ήρθαν, δεν είναι ακριβά και διατηρούνται για μήνες, οπότε κανένα πρόβλημα. Δεν μπορώ βέβαια να βγάλω όλα τα σχέδια, αλλά τα περισσότερα τα βγάζω.

Το μόνο που δεν έχω μπορέσει ακόμη να βρω είναι διάφανα κουτάκια για να τα βάλω μέσα.

 

αχ!!! θα ηθελες να μου πεις απο που τα αγορασες στην Αγγλία? ψαχνω κι εγω για τετοια ζαχαρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον Στρούπα. Θα κοιτάξω.

Τα ζαχαρωτά είναι από http://www.blueribbons.co.uk/ Εχω βρει και πολλά sites από Αμερική με φανταστικά ζαχαρωτά, αλλά δεν στέλνουν Ευρώπη. Γενικά θα βρεις πολλά ιντερνετικά εάν ψάξεις με κλειδί "cake decoration". Αφού βρεις το site που σε ενδιαφέρει πας στα "edible" (εδώδιμα) και εκεί υπάρχουν και τα ζαχαρωτά.

 

Χαίρομαι ΠΟΛΥ που σας αρέσουν :D:D:D .

Μόλις τα φτιάξω θα ανεβάσω φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είναι στην Κηφισιά μια κυρία που φριάχνει για γλυκό βάπτησης πολύ νόστιμο κεκάκι μπάουνι με φευγάτο στολισμό. Και κάτι τέλεια μπισκότα που είναι και μπομπονιέρα αλλά και γλυκό μαζί. Μάρεσε πολύ αυτό. Ο χώρος της είναι σα να μπάινεις στο σπίτι της Μπάρμπυ. Πήγα και έμεινα άφωνη. Και βρήκα και γλυκό σοκολάτα τεράστια διοκοσμημένη στο χέρι και με πολλά φιογκάκια και κορδελίτσες, 1,50 που την τρώς και χωρτένεις και οχι σφηνάκι που πήγα σε βάπτηση και είχαν σοκολατάκια για γλυκό. Απίστευτο;;;ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ. Δεν το έχω ξαναδει.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι στην Κηφισιά μια κυρία που φριάχνει για γλυκό βάπτησης πολύ νόστιμο κεκάκι μπάουνι με φευγάτο στολισμό. Και κάτι τέλεια μπισκότα που είναι και μπομπονιέρα αλλά και γλυκό μαζί. Μάρεσε πολύ αυτό. Ο χώρος της είναι σα να μπάινεις στο σπίτι της Μπάρμπυ. Πήγα και έμεινα άφωνη. Και βρήκα και γλυκό σοκολάτα τεράστια διοκοσμημένη στο χέρι και με πολλά φιογκάκια και κορδελίτσες, 1,50 που την τρώς και χωρτένεις και οχι σφηνάκι που πήγα σε βάπτηση και είχαν σοκολατάκια για γλυκό. Απίστευτο;;;ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ. Δεν το έχω ξαναδει.[/quote

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τη διεύθυνση του μαγαζιού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια help!!

Τα παστακια δεν συνηθιζονται πλεον στις βαφτισεις?

Τι κανουν συνηθως? Καποιο αλλο γλυκο?

Η τελευταια βαφτιση στην οποια πηγα στην Ελλαδα ηταν το 2000 και εδιναν παστακια.

Δεν θελω να με πουν ντεμοντε. Τι να κανω?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρύσα μου, ό,τι θέλεις κάνεις.... Το παστάκι θεωρήθηκε ντεμοντέ και άρχισαν να βγαίνουν τα προφιτερόλ και τα εκμέκ σε κυπελάκια και λίγο πιο μετά τα γλυκά κουταλιού. Τώρα πια, κι αυτά πολυφορέθηκαν και κάποιοι ψάχνουν κάτι άλλο να κάνουν. Το θέμα είναι τί θέλεις να κάνεις εσύ, πόσα χρήματα διαθέτεις (βασικό). Και κατά την ταπεινή μου γνώμη το παστάκι αποτελεί μια ασφαλή και οικονομική λύση και μια γλυκιά ανάμνηση των βαφτίσεων κάποτε....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και τα παστακια......πολυ μου αρεσαν!!!

 

Τωρα προσπαθουμε συνεχεια να πρωτοτυπησουμε και μας πιανουν το κωλαρακι!!!!

 

Βρε κοριτσια αν κλεισεις γλυκα χωρις να αναφερεις οτι ειναι για βαφτιση, μηπως αλλαζει η τιμη? Ετσι μου ειπαν........οτι σε χρεωνουν ακριβοτερα για βαφτισεις (συν τα κουτακια και μονογραμματα) αλλα αν πεις οτι τα θες για ενα παρτυ η τιμη ειναι διαφορετικη.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκλεισα γλυκά στην πασαρέλα.Στην εκκλησία θα δώσω το βαζάκι με το γλυκό του κουταλιού,στο τραπέζι θα κόψουμε τούρτα λόγω του ότι είναι και τα γενέθλια μαζί.Τώρα μου μπήκε η ιδέα να μην κάνω π.χ 10 τούρτες όπως θα κάναμε παλιότερα.Στην αρχή ήθελα πάστες αλλά το κόστος ανέβαινε πολύ(2,20-2,50-3,00 η μία).Ετσι πήγα στην πασαρέλα τυχαία να πάρω γλυκά και πέφτει το μάτι σε κάτι μικρά πλαστικά μπολάκια με γλυκό όμοιο με την πάστα που έφαγα αργότερα.Η τιμή αυτού είναι 0,70 το κομμάτι,είναι μικρό όπως ήθελα,ωραιότατο σε εμφάνιση.Δεν ήθελα κάτι μεγάλο γιατί μετά το φαγητό όλοι είναι τουμπανο και παντα το γλυκο μένει.Αν υπάρχει πασαρέλα κοντά σας πηγαίνετε θα με θυμηθείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Πολλη καλη τιμη......

 

Και μεις θα κανουμε και γεννεθλια.........θα χω τουρτα στο τραπεζι......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Vera,αν μπορείς πήγαινε να το δείς μόνο και πες μου.Είναι μικρό βέβαια αλλά υπέροχο.Διαφανές μπολάκι κάτω έχει μια στρώσει από σοκολατένιο μπισκότο τριμμένο με σιρόπι σοκολάτας ανακατεμένο,μετά κρε΄μα από μπισκότο(λευκό χρώμα-υπέροχη γεύση) και ακολουθεί ενά σοκολατένιο γλασο και ένα κομμάτι σοκολατας (δίχρωμο) στριφτό.ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Δεν ειναι οτι θελω να κανω φιγουρα αλλα δεν θα ηθελα να κανω και κατι που ειναι ξεπερασμενο. Ερχομενη ελλαδα θα επισκευθω μερικα ζαχαροπλαστεια και θα κανω και μερικα τηλεφωνα.

Να'στε καλα!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

αχ, ποτε μου δεν συμπαθησα τα παστακια στις βαφτισεις...Στη μεγαλη μου κορη ειχαμε παρει (απο τον Αβερωφ στη Θεσσαλονικη) στρογγυλα κερασματα (αυτα με το χρυσοχαρτο) και μας τα ειχανε τυλιξει σε γκοφρε χαρτι σε αποχρωσεις του ροζ σαν καραμελιτσες και τα δεσιματα ειχαν γινει με εκρου σατεν κορδελες απο ειχαν γραμμενο το ονομα της Αννας μου με χρυσοτυπια. Στη Βαλια μου παλι καναμε (παλι απο τον Αβερωφ) μικρα γυαλινα βαζακια ζωγραφισμενα στο χερι (ειχε πολλα θεματα για να διαλεξω η μπορουσα και να δωσω εγω το θεμα της βαφτισης) γεμισμενα με μερεντα και με κουταλακι δεμενο με χρωματιστες κορδελιτσες. Ειχαμε ακουσει πολυ καλα σχολια απο ολους και δεν ηταν ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ θα κόψω τούρτα στη βάφτιση και αναρωτιέμαι τι να κάνω που θα χρειαστώ περίπου στα 130 κομμάτια γλυκού. Στη θεσσαλονίκη δεν έχουμε πασαρέλα. Για δώστε ιδέες.....

Link to comment
Share on other sites

Αsteraki πως θα σου φαινοταν να εδινες ως γλυκο βαφτισης μια πολυ ωραια σοκολατα (τεραστια και ομορφα διακοσμημενη) ή ενα κυπελακι με σορμπε φρουτων που θα σερβιρεται μεσα απο δοχειο με παγο ή ακομη χυμα παγωτο απο καροτσι παγωτατζη?Αν κατι απο ολα αυτα σου αρεσει μπορω να σου δωσω σχετικες πληροφοριες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...