Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θεραπεια με ARVECAP;; - ενδομητρίωση, ινομύωμα


Recommended Posts

Να ζητήσω και πάλι την βοήθεια σας."Εκανα ένεση arvecap την πρώτη μέρα της περιόδου και τώρα είμαι στην έβδομη και δεν λέει να τελειώσει:evil:.Εσάς πώς αντέδρασε ο οργανισμός σας μετά την πρώτη ένεση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 574
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μην ανησυχεις !...εκανα την ενεση στις 6/7 και ακομα εχω καφε υγρα !!...μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο. και στη θαλασσα παω και ελευθερες επαφες εχω, κουραστηκα ν' ασχολουμαι συνεχεια μ' αυτα

συγνωμη κοριτσια για την "εξαφανιση" , αλλα για ψυχολογικους κυριως λογους δεν μπαινω συχνα στο forum, δεν θελω να τα σκεφτομαι συνεχεια

 

προτείνω να χαρουμε το καλοκαιρακι και από σεπτεμβριο-οκτωβριο να μπουμε δυναμικα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα.εκανα στισ 10 του μηνα λαπαροσκοπ[ηση μαζι με υστεροσκοπηση και σαλπιγγογραφια.ολα σε ενα.ειχα συμφησεισ,ενδομητριωση εκανα ντριλινγκ ωοθηκων και συμφηση στο σκολικοειδιτη να φανταστειτε απο λαθοσ τσιμπημα στην ωοληψια.εχω παει σε εναν απο τουσ καλυτερουσ γιατρουσ κουρυφη παρ.... ,5 αποτυχημενεσ και πηγα σε ενα αγνωστο στην αθηνα και τωρα που εκανα τη λαπαροσκοπηση νοιωθω σαν να ξαναγεννηθηκα.εκανα την αρβεκαπ και εγω και θα την κανω 4 μηνεσ.ο γιατροσ μου εδωσε ελπιδα και οτι μπορει να μεινω και φυσιολογικα εγκυοσ.περιμενω και την ιστολογικη εξεταση απο μερα σε μερα.πηγα σε γιατρο που δεν ασχολειτε με εξωσωματικεσ και βρηκα τη γιατρεια μου,εχω να πω σε ολουσ δημοσια οτι παρακαλουσα και τουσ δυο γιατρουσ να κανω λαπαροσκοπηση αλλα κανενασ δε μου εδινε σημασια.η αιμοραγια που ειχα 1,5 μηνα ελεγαν οτι ηταν απο αγχοσ με εβγαλαν και τρελη οτι εχω ψυχοσωματικο αγχοσ.ντροπη τουσ επιτελουσ.θα ηθελα να συγχαρω αυτο το γιατρο που ειναι για μενα μαγκασ και μου ειπε αν και με αιμοραγια με εβαλε στο χειρουργειο και με εβγαλε χωρισ σταγονα αιμα...και πιστεψτε με ειναι αγνωστοσ....μια συμβουλη?να παιρνετε γνωμεσ απο γιατρουσ που δεν κανουν εξωσωματικη γιατι ολοι νοιαζονται για το χρημα...τοσεσ λοιπον εξωσωματικεσ τισ εκανα τσαμπα και η αιτιολογια του γιατρου?αν ριξεισ στο τσιμεντο ενα σπορο θα φυτρωσει τιποτα?φυσικα και οχι..οποτε οσο μου λεει και καλο εμβρυο να χουμε αφου ολα μεσα ηταν χαλια πωσ θα γινοταν εγκυμοσυνη?φιλια σε ολεσ συγνωμη ανα σασ κουρασα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολλές είμαστε που την πάθαμε από λάθος γιατρού.toniagr εγώ πήγαινα σε γιατρό χειρούργο που δεν κάνει εξωσωματικές και εννώ ζητούσα λαπαροσκόπηση μου έλεγε πως φταίει το άγχος μου και ότι τζάμπα θέλω το νυστέρι.Βέβαια χειρουργεί σε δημόσιο νοσοκομείο:rolleyes:.Εμένα μου άνοιξε τα μάτια μια γιατρός που ασχολείται με εξωσωματικές.Πήγα και με έδιωξε λέγοντας μου πως αν δεν είχα κάτι μέσα μου που να εμποδίζει τη σύλληψη θα έπρεπε να έχω τώρα 10 παιδιά και όχι ένα.Ευτυχώς βρήκα μέσω του parents και έναν καλό χειρούργο και εχθές έκανα την δεύτερη αρβεκαπ.΄Εχει γιατρούς και γιατρούς τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα εχει και καλουσ γιατρουσ αλλα ειναι και να πεσεισ στην περιπτωση.εγω ειχα παει σε δεκα γιατρουσ μη σου πω και παραπανω αλλα ελεγαν οπωσ και σενα θεσ να φασ το μαχαιρι?αστα λοιπον....ολα καλα.παμε μπροστα

Link to comment
Share on other sites

:?καλησπέρα! ειμαι καινούργια τελειώς καινουργια και πραγματικά λυπάμαι που βλέπω και άλλες να περνάνε τα ίδια. Στη δική μου περίπτωση, μετά από μια αποτυχημένη εξωσωματική ο γιατρος μου υποπτευθηκε (λόγω υπερδιέγερσης) ενδομητρίωση την οποία και βρήκε μαζί με μια κύστη λαπαροσκοπικά. Ακολούθησα τη γνωστή από ότι βλέπω σε όλες σας θεραπεία με arvecap. και εδώ είναι η ερώτηση: την τελευταία ένεση την έκανα 17/5 και σήμερα 19/8 ακόμα τίποτα από περίοδο (3 μήνες και). Εμένα ο γιατρός μου είπε να έχω κανονικές επαφές μήπως και μείνω εγκυος...όμως το τεστ που έκανα 10/8 ήταν αρνητικό...να ξανακάνω ή άδικα ελπίζω????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια τι γινεται ολα καλα στισ 12 ε=αυγουστου εκανα αρβεκαπ μινιαια και απο χτεσ εχω λιγο αιματακι μου ειπε ο γιατροσ οτι μπορει να εχω αιμα το χει παθει καμια σασ?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!

Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..

Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.

Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.

Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..

Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!

Olina2 στην δική μου την περίπτωση μετά από 2 τρίμηνες ενέσεις Arvecap, αδιαθέτησα μετά από 4 μηνές με την βοήθεια αντισυλληπτών χαπιών αφού πρώτα βέβαια άλλαξα γιατρό, διότι ο προηγούμενος μου έλεγε απλά να περιμένω και όταν επιτέλους αδιαθετήσω θα το πάσω το μωρό στο τσακ..

Αφού τελικά αδιαθέτησα, κάνοντας ορμονικές εξετάσεις διαπιστώσαμε ότι η προλακτίνη μου ήταν στο φουλ και φυσικά ούτε λόγος για μωρό.

Να μην πολυλογώ είχα φτάσει με τις συγκεκριμένες ενέσεις να είμαι σε προεμηνόπαυση.

Ευτυχώς μετά από θεραπεία είμαι σε πολύ καλό δρόμο και περιμένω πότε με το καλό θα έρθει το πολθπόθητο μπεμπάκι..

 

Υ.Γ. Δεν νομίζω ότι κάνοντας προσπάθειες κατά την διάρκεια της ένεσης μπορείς να συλλάβεις. Πρέπει πρώτα να αδιαθετήσεις και μετά..

Αλλά καλύτερα για όλα αυτά να ρωτήσεις τον γυναικολόγο σου.

και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω δεν ηθελα να παω σε αλο γιατρο αλλα ο θεοσ με φωτισε και πηγα και βρηκα το προβλημα μου.εχω κανει ενα σωρο εξετασεισ και δε μου εβρισκαν τιποτα οποτε καταλαβαινεισ τι τραβηξα.εχω κανει τη μια αρβεκαπ375 και τωρα εχω λιγακι αιμα αλλα πηρα το γιατρο και μου ειπε οτι στην αρχη δεν πιανει η ενεση απο τη 2η και μετα θα το δεχτει ο οργανισμοσ μου.σε ποιο γιατρο πηγαινεσ?κανεισ εξωσωματικεσ?:confused::confused::confused::confused:

 

Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.

Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.

Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??

Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα:-( Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.

Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.

Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς που αδιαθέτησες. Και εγώ όταν έκανα την πρώτη τρίμηνη ένεση αδιαθέτησα μια φορά και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι ήταν ok.

Πράγματι ισχύει μέχρι να πιάσει η ένεση.

Εσύ toniagr κάνεις κάθε μήνα την ένεση??

Εξωσωματική δεν έχω κάνει και ήμουν στο τσακ να προχωρήσω σε σπερματέγχυση και ένα μήνα πριν την κάνουμε έμεινα έγκυος αλλά παλλινδόμησε. Τώρα έχουν περάσει 4 μήνες προσπαθειών και ακόμα τίποτα:-( Είναι όμως άτιμη αυτή η ενδομητρίωση, την είχα από τα 25 μου με έλεγχο κάθε χρόνο για τεστ παπ και την βρήκαν στα 29 μου όταν ξεκινήσαμε προσπάθειες που βέβαια ήταν άκαρπες. Τώρα είμαι 32 και ακόμα περιμένω.

Αλλά μην απογοητεύεσαι, ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Ο τωρινός γιατρός μου είναι εξαιρετικός Χανδακάς Στέφανος.

Με βοήθησε πολύ και μου στάθηκε όταν έχασα το μωράκι μου..

σημερα αρχισε να υποχωρει το αιματακι και ησυχασα μπορω να πω.ναι τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι η ενεση δεν πιανει κατευθειαν.κανω καθε μηνα αρβεκαπ375,ο χσνδακασ ειναι στο αττικο νομιζω ε?με το παπ βλεπεισ την ενδομητριωση?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.

Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.

Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. :)Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? :confused: Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.

Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!;);)

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Είχα καιρό να μπω στο forum γιατί έτρεχα με διάφορα.

Εγώ τη Δευτέρα κάνω την 4η ένεση και μένει άλλη μια τελευταία! Ανυπομονώ να τελειώσω. Καλός εχόντων των πραγμάτων ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι τέλος του χρόνου λογικά θα πρέπει να έχω αδιαθετήσει και πάλι.Για να δούμε. Επίσης μου είπε ότι η εγκυμοσύνη πλέον εξαρτάται μόνο από την ποιότητα του σπέρματος. Βέβαια επειδή είμαι αρκετά αγχώδες φοβάμαι λιγάκι τον ψυχολογικό παράγοντα. Θα δείξει.

Και γω στην αρχή είχα μερικά σκούρα υγρά. Τον πρώτο μήνα αν θυμάμαι καλά. Μετά τίποτα. Οι εξάψεις είναι το χειρότερο των συμπτωμάτων. Και μιας και είναι και καλοκαίρι είναι ακόμη πιο δύσκολα. Κιλά δεν έχω πάρει, ούτε άλλαξα κάτι στην διατροφή μου. Αλμυρά τρώω αρκετά μιας και τα ζητάει οργανισμός μου συνέχεια. :)Πίνω όμως και πολλά υγρά. Αυτό που δεν σκέφτηκα είναι μήπως μου δημιουργήσει κυτταρίτιδα. Λέτε? :confused: Επίσης όρεξη για επαφές καθόλου! Όσο για τις προφυλάξεις και μένα ο γιατρός δεν μου είχε πει κάτι, ρώτησα όμως μετά μια από τις μαίες του και μου είπα καλύτερα να προσέχουμε όσο κάνω τις ενέσεις. Ορμόνες είναι αυτές, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Αυτά τα λίγα, μην σας κουράζω.

Καλημέρα σε όλες τις ιδρωμένες ομοιοπαθούσες !!!!;);)

καλημερα καλη επιτυχια σου ευχομαι..και οχι αγχοσ...μπορει δηλαδη οταν κανεισ τισ ενεσεισ να μεινεισ εγκυοσ?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα αρχισε να υποχωρει το αιματακι και ησυχασα μπορω να πω.ναι τον πηρα τηλ και μου ειπε οτι η ενεση δεν πιανει κατευθειαν.κανω καθε μηνα αρβεκαπ375,ο χσνδακασ ειναι στο αττικο νομιζω ε?με το παπ βλεπεισ την ενδομητριωση?

 

Καλημέρα!

 

Ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ.

Με το τεστ παπ και τον ενδοκολπικό έλεγχο εντοπίζονται οι εστίες της ενδομητρίωσης και όταν είναι ακόμα σε ήπια κατάσταση (πολύ μικρές κυστούλες).

Τα πλακώδη κύτταρα δεν ξέρω τι είναι αλλά αν ήταν κάτι σοβαρό και σχετικό με την ενδομητρίωση, φαντάζομαι ότο ο γιατρός σου θα σε είχε ενημερώσει.

Να μην αγχώνεσαι, άσε τον χρόνο να περάσει και όλα θα πάνε καλά.. :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλη επιτυχια σου ευχομαι..και οχι αγχοσ...μπορει δηλαδη οταν κανεισ τισ ενεσεισ να μεινεισ εγκυοσ?

 

Νομίζω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, αλλά για κάθε ενδεχόμενο και επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, συστήνουν επαφές μόνο με προφυλάξεις. Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες για την επίδραση της averkap στο έμβρυο σε περίπτωση που τύχει εγκυμοσύνη.

Εμένα η ενδομητρίωση δεν φαινόταν ούτε στον υπέρηχο, ούτε στο ΠΑΠ. Και γενικά συμπτώματα δεν είχα ιδιαίτερα, παρά μόνο ότι τους τελευταίους 6 μήνες κρατούσε περισσότερο η περίοδος. Δηλ την 7η-8η ημέρα είχα ακόμη λίγες σταγονίτσες αίμα ή μάλλον λίγα σκουρόχρωμα υγρά. Δεν το είχα υποπτευθεί όμως. Στην σαλπιγγογραφία φάνηκαν συμφύσεις που παρέπεμπαν σε πιθανή ενδομητρίωση αλλά μετά την λαπαροσκόπηση έγινε η διάγνωση. Ποιος ξέρει πόσο καιρό υπήρχε. Ίσως να δημιουργήθηκε και από το άγχος της εγκυμοσύνης που δεν ερχόταν (Προσπαθούσαμε ήδη 1,5-2 χρόνια). Πάντως γενικά ιδιαίτερα γυναικολογικά προβλήματα δεν είχα ποτέ.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες, αλλά για κάθε ενδεχόμενο και επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, συστήνουν επαφές μόνο με προφυλάξεις. Και αυτό γιατί δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες για την επίδραση της averkap στο έμβρυο σε περίπτωση που τύχει εγκυμοσύνη.

Εμένα η ενδομητρίωση δεν φαινόταν ούτε στον υπέρηχο, ούτε στο ΠΑΠ. Και γενικά συμπτώματα δεν είχα ιδιαίτερα, παρά μόνο ότι τους τελευταίους 6 μήνες κρατούσε περισσότερο η περίοδος. Δηλ την 7η-8η ημέρα είχα ακόμη λίγες σταγονίτσες αίμα ή μάλλον λίγα σκουρόχρωμα υγρά. Δεν το είχα υποπτευθεί όμως. Στην σαλπιγγογραφία φάνηκαν συμφύσεις που παρέπεμπαν σε πιθανή ενδομητρίωση αλλά μετά την λαπαροσκόπηση έγινε η διάγνωση. Ποιος ξέρει πόσο καιρό υπήρχε. Ίσως να δημιουργήθηκε και από το άγχος της εγκυμοσύνης που δεν ερχόταν (Προσπαθούσαμε ήδη 1,5-2 χρόνια). Πάντως γενικά ιδιαίτερα γυναικολογικά προβλήματα δεν είχα ποτέ.

και σε εμενα δε φαινοταν τιποτα.τι να πω?δοξα το θεο ολα πηγαν καλα...
Link to comment
Share on other sites

και σε εμενα δε φαινοταν τιποτα.τι να πω?δοξα το θεο ολα πήγαν καλα...

 

Αυτό πες το πάλι! Και μακάρι από εδώ και πέρα να μας πάνε όλα κατ' ευχήν!

Εγώ ευτυχώς μέχρι στιγμής ήμουν τυχερή με το γιατρό μου. Ο ίδιος δεν κάνει εξωσωματικές αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι πάρα πολύ καλός. Πάντως είναι πολύ σημαντικό να παίρνουμε μια δεύτερη γνώμη για οτιδήποτε. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί γιατροί που έχουν ξεχάσει το ρόλο τους και ενδιαφέρονται μόνο για τα χρήματα. Anyway!

 

Εύχομαι για όλες μας να περάσει γρήγορα το διάστημα των Avercap και σύντομα να αποκτήσουμε το μωράκι που τόσο επιθυμούμε. Όλες μανούλες το 2012!!!!:-D:grin::-D:grin:

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κορίτσια να βγουν αληθινά τα λόγια σας και όλες μας εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να μην έχουμε εξάψεις αλλά....ζαλάδες και εμετούς :wink:

 

εγώ εγχειρίστηκα στις 17/6....την δευτέρα θα κάνω την 3η arvecap, μήπως ξέρετε αν μπορώ να ξεκινήσω να γυμνάζομαι;;

μετά την επέμβαση μου ειπαν να μην σηκώνω βάρη καθόλου και να είμαι προσεκτική όταν σκύβω. τώρα νιώθω εντελώς καλά. Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο, να κάνω βάρη, aerobic κλπ ;;; σας είπε κάτι ο γιατρός σας;;;

Link to comment
Share on other sites

μακάρι κορίτσια να βγουν αληθινά τα λόγια σας και όλες μας εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να μην έχουμε εξάψεις αλλά....ζαλάδες και εμετούς :wink:

 

εγώ εγχειρίστηκα στις 17/6....την δευτέρα θα κάνω την 3η arvecap, μήπως ξέρετε αν μπορώ να ξεκινήσω να γυμνάζομαι;;

μετά την επέμβαση μου ειπαν να μην σηκώνω βάρη καθόλου και να είμαι προσεκτική όταν σκύβω. τώρα νιώθω εντελώς καλά. Μπορώ να πάω στο γυμναστήριο, να κάνω βάρη, aerobic κλπ ;;; σας είπε κάτι ο γιατρός σας;;;

καλημερα μακαρι ολεσ να ζαλιζομαστε οπωσ λεσ και ασ κανουμε εμετουσ θα δειξει....εγω εγχειριστηκα 10 αυγουστου πριν λιγεσ μερεσ.και εμενα μου ειπε να μη σηκωνω βαρη και να προσεχω σε πληροφορω δε νοιωθω τιποτα.οτα τον πηρα τηλεφωνο για να του πω πωσ ειναι οι τρυπεσ απο τη λαπαροσκοπηση του ειπα αν κανει να επενελθω στισ καθημερινεσ μου δουλειεσ και μου ειπε κανονικοτατα να τα κανω ολα.οχι ομωσ πλλλα βαρυ.εγω δε σηκωνω σακουλεσ του σουπερ μαρκετ ουτε τον κουβα με τη σφουγγαριστρα.ξερεισ τι καταλαβα?οτι οσο πιο πολυ προσεχουμε τοσο και αγχωνομαστε...θελει προσοχη τισ πρωτεσ μερεσ εσενα εχει περασει αρκετοσ καιροσ πιστευω?ηταν επεμβατικη η οχι?σεξ σου ειπε οτι μπορεισ να κανεισ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι 22 και περσι το Μαρτιο εκανα την 1 μου επεμβαση για κυστη οπου αποδιχτηκε οτι ηταν ενδωμητριωση εκανα τισ 3 ενεσης(πηρα κιλα απο την ενεση στην περιοχη τησ κιλιας χωρις να τρωω τπτ ιδαιτερο) και μου ηρθε η περιοδος το Δεκεμβρη παω για τον 1 υπερηχο αφου τελειωσε η περιοδος και διαπιστωνουμε οτι παλι ειχα κυστη μεγαλη στεναχωρηθηκα παρα πολυ επεσα ψυχολογικα δεν μπορουσα να το πιστεψω πως αφου την εβγαλα εμφανηστηκε παλι ενω δεν ειχα περιοδο τοσους μηνες.Τελικα μπικα παλι για χειρουργιο στης 15 Ιουλιου την αφερεσα(ελπιζω να μην ξαναεμφανηστει) εκανα και την 1 μου ενεση.Ξερετε αν μπορω να εχω ελευθερες επαφες με τον συντροφο μου τωρα που δεν εχω περιοδο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι 22 και περσι το Μαρτιο εκανα την 1 μου επεμβαση για κυστη οπου αποδιχτηκε οτι ηταν ενδωμητριωση εκανα τισ 3 ενεσης(πηρα κιλα απο την ενεση στην περιοχη τησ κιλιας χωρις να τρωω τπτ ιδαιτερο) και μου ηρθε η περιοδος το Δεκεμβρη παω για τον 1 υπερηχο αφου τελειωσε η περιοδος και διαπιστωνουμε οτι παλι ειχα κυστη μεγαλη στεναχωρηθηκα παρα πολυ επεσα ψυχολογικα δεν μπορουσα να το πιστεψω πως αφου την εβγαλα εμφανηστηκε παλι ενω δεν ειχα περιοδο τοσους μηνες.Τελικα μπικα παλι για χειρουργιο στης 15 Ιουλιου την αφερεσα(ελπιζω να μην ξαναεμφανηστει) εκανα και την 1 μου ενεση.Ξερετε αν μπορω να εχω ελευθερες επαφες με τον συντροφο μου τωρα που δεν εχω περιοδο?
και γω ειμαι στη φαση τησ πρωτησ ενεσησ,εμενα μου επιτρεπουν να εχω κανονικα επαφεσ αν και δεν εχω ερθει καθολου σε επαφη ακομη.μπορω να σου πω οτι μετα την αρβεκαπ η επιθυμια ειναι στο φουλ....πριν τζιφοσ.ακομη φοβαμαι λιγακι αλλα θα τα καταφερω.εκανεσ δηλαδη 2η λαπαροσκοπηση?
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να την κανω λαπαροσκοπηκα την 2 αλλα εντοπησε ο γιατρος και σκοληκοειδιτιδα εκανα κανονικο χειρουργιο. Ευτυχως ειναι μικρη η τομη και ετσι εκανα 2 σε 1 γιατι αμα δεν το εβλεπε θα αναγκαζομουν να κανω ξανα επεμβαση σε 15 μερες.Σας ειπε μετα απο ποσο καιρο μπορειτε να εχετε επαφες ξανα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...