Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτηση για οσες εχουν γεννησει


Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας. Εχω ΠΗΤ 30 Ιουλιου και θελω να παω σε ενα γαμο που ειναι στη Χαλκιδικη στις 5 Ιουλιου, και μενω Λαρισα. Επειδη ξερω οτι ο γιατρος μου θα μου πει σιγουρα οχι, ποσο δυσκολο θεωρειται οτι ειναι να εχω μπει στο μηνα μου και να κανω 1,5 ωρες ταξιδι, και αν κατσει η στραβη, απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο μου δε θα κανω σιγουρα πανω απο 1,5 ωρα για να γεννησω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστεύω οτι απο την ημέρα που θα μπείς στο μήνα σου γεννάς ανα πάσα στιγμή. Χωρις να είμαι γιατρός θα έλεγα να το αποφύγεις. Μόνο το αγχος σου να σκεφτείς αν προκύψει κάτι εκείνη την ώρα αρκεί. Προσωπικά δεν θα το έκανα και εξαρτάται και απο το πόσο καλός είναι ο δρόμος γιατι υπάρχει περίπτωση να ταλαιπωριθείς πολύ. Απο κεί και πέρα ρώτα το γιατρό σου για σιγουρα και μέχρι τότε θα έχουν γίνει και υπέρυχο που θα έχεις μια εικόνα για το πότε γεννας.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν γεννας δε μιαμιση ωρα, εκτος αν αργησεις να το παρεις ειδησης.. Αν καταλαβεις συντομα τα "σημαδια" του τοκετου οσο να ναι καποια ωρα μεχρι να γεννησεις την θελεις.. Σκεψου μονο οτι καποιες "Αθηναιες" μπορει να χρειζομνται και παραπανω απο μιαμιση ωρα αν τις πιασουν πονοι μεσημερι μεσα στην κινηση για να φτασουν στο μαιετηριο. και γω πηγα τρεις μερες πριν γεννησω σε μια βαφτιση.. Δεν ηταν βεβαια τοσο μακρυα (χιλιομετρικα) αλλα με την κινηση καναμε 2 ωρες να φτασουμε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα μπει στον μήνα μου και πήγα στα πεθερικά μου για σαββατοκύριακο, 2.5 ώρες διαδρομή με το αυτοκίνητο. Ειχα ρωτήσει και τον γιατρό μου και μου είχε πει ΟΚ (γιατί προδικάζεις ότι ο δικός σου δε θα στο επιτρέψει?) Βέβαια εξαρτάται από τον χαρακτήρα, εγώ ήμουν λίγο χύμα, δε με πολυένοιαζε, απ' την άποψη ότι είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη (πέρα απ' το σάκχαρο που μου εμφανίστηκε στον 7ο μήνα), τόσο καλή που πολλές φορές ξεχνούσα ότι ήμουν έγκυος. Αν όμως το σκέφτεσαι συνέχεια, αγχώνεσαι ή φοβάσαι, δεν υπάρχει λόγος να υποστείς τέτοια ταλαιπωρία (γιατί σε ταλαιπωρία θα σου βγει, και για σένα, και για τον άντρα σου και για το μωράκι που επηρεάζεται από τα δικά σου συναισθήματα).

Πάντως η δικιά μου άποψη είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο δευτερο baby επρεπε να παμε τον μικρο στο χωριο(2 ωρες μακρια ) γιατι θα τον αφηναμε εκει για τις μερες της γεννας και κοιμηθηκα και το βραδυ εκει και την αλλη μερα και στην Λαρισα πηγα βολτα και ημουνα 7 μερες πριν γεννησω και με διατολη 2 ( οκ πραγμα συνηθησμενο για δευτεροτοκη ) , ο γιατρος ητανε πολυ καθησυχαστικος .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσάκι μου δεν εχω γεννησει αλλα εχω κανει το ταξιδι πολλες φορες και ξερουμε και οι δυο οτι 1,5 ωρα ειναι αν ψιλοτρεχεις, και μετα βρε καλο μου να αγχωθητε στον δρομο και να τρεχετε...ξερω γω βρε πουλακι μου, εθνικη ειναι μη το ρισκαρεις...δε ξερω ισως το βλεπω βουνο ακριβως επειδη δεν εχω γεννησει, οι ηδη μανουλες θα ξερουν καλυτερα

 

Οπως και να χει σου ευχομαι να κανεις ενα υγειεστατο μωρακι ;)

Link to comment
Share on other sites

θα γεννήσω 15 με 20 Αυγούστου και σκέφτομαι να κάνω ταξίδι Αθήνα Θεσσαλονικη και μετά Βόλο για γάμους και βαπτίσεις από 3/7 έως 12/7.Θα το επιχειρήσω κι ας έχω κι ένα παιδί ακόμα οπότε πολύ τρέξιμο.Ρώτησα γιατρό και είπε αρκεί να μη πάω σε βουνά και νησιά που δεν έχουν νοσοκομεία σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι,αν και είμαι ήσυχη προς το παρόν γιατί τη κύηση ούτε που τη καταλαβαίνω.Το ίδιο και στη πρώτη εγκυμοσύνη όπου είχα άλλο γιατρό.Η συμβουλές ήταν το μέρος προορισμού να χει νοσοκομείο.Και τότε ταξίδεψα Αθήνα Θεσσαλονίκη με τρένο αλλά ήμουν στον 6ο.Αν έχεις καλή εγκυμοσύνη δεν είναι απαγορευτικό αλλά έχει σαφώς τα ρίσκα του.Εγώ είμαι πιο ήσυχη γιατί πάω Θεσ.νίκη που είναι η δεύτερη πόλη μου και έχω και γιατρούς και συγγενείς/φίλους.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ως πρωτοτοκη ειναι απιθανο να γεννησεις τοσο νωρις στο μηνα σου. Συνηθως οι πρωτοτοκες παιρνουν ολο το μηνα.

Σε καθε περιπτωση η διαδρομη που λες ειναι πολυ μικρη, οποτε και να αρχισει ο τοκετος, τιποτα δε θα εχει συμβει σε 1,5 ωρα.

Μονο αν σου σπασουν τα νερα, θα πρεπει να κανεις αυτο το ταξιδι ξαπλωμενη για να πας στο νοσοκομειο.

Αν δεν εχεις προβληματικη εγκυμοσυνη, δε βλεπω το λογο να μην πας.

Δε γεννας τοσο ευκολα την πρωτη φορα.

Καλα να περασεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΑΘΗΝΑ ΑΠΟ ΞΑΝΘΗ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.ΑΠΛΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΕΤΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΛΑΚΟΥΒΕΣ(ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΧΕΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΩΜΑΛΕΣ)ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχω ΠΗΤ 30 Ιουλιου και θελω να παω σε ενα γαμο που ειναι στη Χαλκιδικη στις 5 Ιουλιου, και μενω Λαρισα. Επειδη ξερω οτι ο γιατρος μου θα μου πει σιγουρα οχι, ποσο δυσκολο θεωρειται οτι ειναι να εχω μπει στο μηνα μου και να κανω 1,5 ωρες ταξιδι, και αν κατσει η στραβη, απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο μου δε θα κανω σιγουρα πανω απο 1,5 ωρα για να γεννησω????

 

εγώ στη θέση σου δεν θα πήγαινα..απο το άγχος μη συμβεί τίποτα.

Εγώ ως πρωτότοκη γέννησα 10 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία και 3 ώρες μετά αφού έσπασαν τα νερά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να δώσω και εγώ την δική μου απάντηση, που έχω γεννήσει 2 παιδάκια?

Στο 2ο παιδάκι μου , την 32η εβδομάδα πήγα μαζί με τον γιόκα μου και τον άντρα μου διακοπές 12 μέρες στην Κρήτη με τις ευχές και τις ευλογίες του γιατρού μου.

Ήταν καλοκαίρι (13 -8 - 2008) και δεν είχε λόγους να με κρατήσει στην Αθήνα στον καύσωνα και στο καυσαέριο, παρόλο που κάθε 5 μέρες έκανα nst, γιατί είχα μικρό μωρό, που όμως δεν θα κινδύνευε λιγότερο ή περισσότερο, αν εγώ θα πηγαίνα διακοπές.

Και να φανταστείς ότι πήγαμε και ήρθαμε με το καράβι!

 

Εν ολίγοις θα συμφωνήσω με τις προηγούμενες απόψεις, που αναφέρουν ότι στην Αθήνα κάνουμε και 2 ώρες να φτάσουμε στο πλησιέστερο μαιευτήριο. Άλλωστε ακόμα και τα νερά να σπάσουν, έχεις πολύ χρόνο στη διάθεσή σου μέχρι να γεννήσεις και ούτως ή άλλως θα είσαι στη φάση, που πολύ πιθανόν ο γιατρός σου, θα σε δεί και κολπικά, για ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΕΊ Η ΎΠΑΡΞΗ ΠΡΟΰποθέσεων για τοκετό...

Ελπίζω να μην κούρασα καμία σας, αλλά ας μην πανικοβάλλουμε την saza!

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΣΑΣ, Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχω ΠΗΤ 30 Ιουλιου και θελω να παω σε ενα γαμο που ειναι στη Χαλκιδικη στις 5 Ιουλιου, και μενω Λαρισα. Επειδη ξερω οτι ο γιατρος μου θα μου πει σιγουρα οχι, ποσο δυσκολο θεωρειται οτι ειναι να εχω μπει στο μηνα μου και να κανω 1,5 ωρες ταξιδι, και αν κατσει η στραβη, απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο μου δε θα κανω σιγουρα πανω απο 1,5 ωρα για να γεννησω????

 

η δικη μου άποψη είναι να μην πας στον γάμο όχι γιατι δεν θα προλάβεις...ο δικος μου γιατρος θυμαμαι έιχε πει απο τη στιγμη που θα σπάσουν τα νερα έχεις περιθωριο 10 ώρες...χωρις να σημαινει ότι θα γεννήσεις μετα τις 10ωρες...ούτε στην 1,5 ώρα μπορεις να το ρισκάρεις....απλά το θέμα ειναι πρωτα απο όλα το ταξίδι.....εμένα γενικα σαν έγκυο δεν με άφηνε να κάνω ταξίδι ούτε στον 4 μηνα....μου είχε πει ότι ειναι επικίνδυνο...και σαν γιατρος μου ειχε πει ότι δεν το ρισκάρει....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας. Εχω ΠΗΤ 30 Ιουλιου και θελω να παω σε ενα γαμο που ειναι στη Χαλκιδικη στις 5 Ιουλιου, και μενω Λαρισα. Επειδη ξερω οτι ο γιατρος μου θα μου πει σιγουρα οχι, ποσο δυσκολο θεωρειται οτι ειναι να εχω μπει στο μηνα μου και να κανω 1,5 ωρες ταξιδι, και αν κατσει η στραβη, απο τη στιγμη που ειναι το πρωτο μου δε θα κανω σιγουρα πανω απο 1,5 ωρα για να γεννησω????

 

Και νομιζεις οταν αρχισουν οι πονοι θα εχεις αντοχη για 1,5 ωρα ταξιδι?

Αχχχχ. Κατσε εκει που καθεσαι τωρα.

Βεβαια και στα 2 εκανα 8 ωρες να γεννησω αλλα μην σε φαει το αγχος.

Α στο 1ο 12 μερες πριν την ΠΗΤ

Ο γιατρος σου τι λεει? Εκεινος ξερει την πληρη κατασταση σου .Σε κοβει για νωριτερα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

SAZA, θα σου πρότεινα να πας μόνο αν το θέλεις εσύ παρα πολύ ή αν δεν μπορείς να το αποφύγεις απο άποψη υποχρέωσης.Και εγω είχα πάει μπαίνοντας στον 9ο μήνα τούρλα σε βάφτισή του παιδιού του κουνιάδου μου στην Αριδαία που είναι παρόμοια απόσταση .Και ο άντρας μου και η πεθερά μου λέγανε ότι πρέπει να πάμε .Το θεωρήσανε must και έτσι και εγώ είπα να μην φανώ η μόνη που φοβάται και το τολμησα τελικά .Ολα πήγαν καλά αλλα ειναι γεγονός ότι ήταν πολύ κουραστική εμπειρία, και ένιωθα και άβολα.Ολοι ήταν ωραία ντυμένοι και εγώ σαν το πολύχρωμο μπαλόνι.Ειχε πλάκα αν το δεις πιο χαλαρα. Σου εύχομαι καλό κουράγιο.!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]" Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία."

 

ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...