Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΓΛΟΦΩΝΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα. Με αφορμή τα όσα συζητήθηκαν στο θέμα για γαλλόφωνο παιδικό σταθμό ρωτώ αν γνωρίζει κανείς κανένα αγγλόφωνο παιδικό σταθμό στον Πειραιά και περίχωρα που να αξίζει τον κόπο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει ένας στο Άγιο Δημήτριο, λέγεται London Kinder Garden, έχει και site. Δεν έχω όμως προσωπική άποψη, ούτε ξέρω κάποιο παιδάκι που να πηγαίνει. όταν μάθεις, ενημέρωσε γενικά.....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ στέλνω τα παιδιά μου στο σταθμό που προαναφέρθηκε (london). Είμαι πολύ ευχαριστημένη γενικά, αλλά το θέμα είναι ότι τελικα δεν είναι αυτό που πιστεύαμε αρχικά. Δηλαδή, δεν είναι αγγλόφωνος, απλά έρχεται μια κοπέλα κάθε μέρα (αυτή είναι η βασική διαφορά με τους άλλους σταθμούς) η οποία τους μιλάει και παίζουν παιχνιδάκια στα αγγλικά. Τα παιδιά μου, αν και πρώτη χρονιά (4 και 2 χρονών) έχουν μάθει αρκετές λέξεις, και εξαρχής είμασταν θετικοί στο να μάθουν στοιχεία από μια ακόμα γλώσσα. Απλά ίσως είναι ότι θα προτιμούσα να είναι για περισσότερη ώρα, όπως πιστεύαμε αρχικά.

Πάντως ακόμα κι έτσι, είμαστε καθ'όλα ευχαριστημένοι από τον σταθμό, και τα παιδιά μας πολύ χαρούμενα (αυτό είναι το σημαντικό).

Παρόλα αυτά μου κάνει εντύπωση πως έρχονται στον σταθμό παιδάκια από πολύ μακρινές περιοχές (Πειραιά, Γλυφάδα κτλ). Τώρ απου ξέρω τα εκ των έσω, δεν θα το πρότεινα.. Είναι πολύ καλός σταθμός για συνοικιακός, αλλά δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου η ταλαιπωρία της μακρινής διαδρομής...

 

Αν χρειάζεστε παραπάνω πληροφορίες, εδώ θα είμαι :wink:

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση αλλά για να είμαι ειλικρινής θα συμφωνήσω με το γεγονός ότι δεν αξίζει να στέλνεις τα παιδιά τόσο μακριά. Έχω και εγώ δύο κορίτσια και μένω πολύ μακριά από τον Αγ. Δημήριο και γενικώς δεν θέλω τα παιδιά μου να βρίσκονται σε σχολικά αυτοκίνητα κλπ για πολύ ώρα. Απλώς μου κάνει εντύπωση που δεν έχω ακούσει γενικώς και κάπου αλλού. Maya νομίζω ότι το βρετανικό συμβούλιο δεν θα σε βοηθήσει και πολύ. Σαφώς και δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Κι εγώ το φανταζόμουνα όπως το είχες φανταστεί και εσύ. Όταν θα έρθει η ώρα θα ρωτήσω και το βρεττανικό συμβούλιο.

Καλησπερα. Ειδα το μηνυμα σου μετα απο 3 χρονια....οποτε φανταζομαι οτι πλεον ξερεις η εχεις ακουσει κατι για τους αγγλοφωνους σταθμους.

Ειμαι ελληνοαγγλιδα και θελω η μικρη μου να παει οπωσδηποτε σε αγγλοφωνο σταθμο. Εχω δει 3... Το easylearning, to peterpan kai to 345nursery school. Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι οι τιμες.... Μηπως γνωριζεις κατι για αυτους τους σταθμους, θετικο η΄αρνητικο? Εχεις ιδεα αν υπαρχουν αλλοι στη περιοχη απο δαφνη,αγ.δημητριο,ν.σμυρνη,π.φαληρο,αλιμο,ελληνικο,γλυφαδα κλπ.

Βοηθεια κοριτσια, ειμαι εγκυος με το δευτερο και πρεπει να αποφασισω που θα παει η μικρη μου (ειναι 2) το σηντομοτερο δυνατο!!!! Ευχαριστω!

Κατερινα:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα εγώ έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερκανόφωνο) Χαλανδρίου, μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Ονομάζεται Junior Einsteins. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερκανόφωνο) Χαλανδρίου, μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Ονομάζεται Junior Einsteins. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

 

Kαλησπέρα! Θα μπορούσες να μας πεις ωράριο, κόστος, παροχές και τις εντυπώσεις σου γενικά ; Aπό πόσων ετών δέχονται παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Θα μπορούσες να μας πεις ωράριο, κόστος, παροχές και τις εντυπώσεις σου γενικά ; Aπό πόσων ετών δέχονται παιδάκια;

Είναι από 2,5 ετών νομίζω. Έχει δύο ωράρια, μεσημεριανό γεύμα και λεωφορειάκι για μετακίνηση. Η ιδοκτήτρια πολύ συμπαθητική και με εμπειρία. Φαίνετα αρκετά προσεγμένος. Μεγάλος κήπος.

Οι τιμές είναι χαμηλότερες αν γραφτεις εγκαίρως, αλλά δεν ξέρω μέχρι πότε. Αν θες περισσότερες λεπομέρειες γράψε μου πμ στο [email protected]. Με λένε Νίκη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα δικά μου τα πήγα στο Love and Care στα Βριλήσσια.Μακράν ο καλύτερος Αγγλικός παιδικός σταθμός που υπάρχει. Τώρα που ήθελα για το τρίτο μου, πήγα να γραφτώ και μου είπαν οτι έχουν κλείσει όλες οι θέσεις απο τον Μάιο!!! Τι θα κάααααανωωωω?????? :confused::oops::shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ έγραψα τον μικρό σε αγγλόφωνο (αμερκανόφωνο) Χαλανδρίου, μεγάλο κήπο, λίγα παιδιά και λογικες τιμές. Ονομάζεται Junior Einsteins. Θα ξεκινήσουμε Σεπτέμβρη. Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες στείλτε μου pm

 

Nikia μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι εννοεί ακριβώς αγγλόφωνος? μιλάνε συνέχεια αγγλικά ή μαθαινουν αγγλικά με παιχνίδια κ τραγούδια αλλα τους μιλάνε κ ελληνικά? γιατι για παιδιά που δεν μιλάνε ήδη αγγλικά θα ειναι δύσκολο να τους μιλάνε μόνο αγγλικά. Μήπως απευθύνεται δηλαδή μόνο σε ήδη αγγλόφωνα παιδάκια? Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Nikia μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι εννοεί ακριβώς αγγλόφωνος? μιλάνε συνέχεια αγγλικά ή μαθαινουν αγγλικά με παιχνίδια κ τραγούδια αλλα τους μιλάνε κ ελληνικά? γιατι για παιδιά που δεν μιλάνε ήδη αγγλικά θα ειναι δύσκολο να τους μιλάνε μόνο αγγλικά. Μήπως απευθύνεται δηλαδή μόνο σε ήδη αγγλόφωνα παιδάκια? Σε ευχαριστω!

 

Κι εγώ την ίδια απορία είχα αρχικά MariaSK. Ούτε ο δικός μου μιλάει αγγλικά, Από όσο κατάλαβα τους μιλάνε σχεδόν μόνο αγγλικά. Στην ανησυχία μου αν τα παιδιά νιώθουν άβολα, ειδικά αυτά που δεν ξέρουν κα΄θόλου αγγλικά μου είπαν ότι στην θα χρησιμοποιούν τα ελληνικά πολύ λιγο βοηθητικά. Μέχρι τα Χριστούγεννα θα σχηματίζουν τις πρώτες τους προτάσεις στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Έχετε καμία πρόσφατη εμπειρία από αγγλόφωνο παιδικό σταθμό σε Βριλήσσια ή τριγύρω;

Επεξεργάστηκαν by Kater1n@
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ψαχνουμε και μεις για αγγλοφωνο σταθμο στα βορεια προαστια. Αν εχετε καποια προσφατη εμπειρια/κριτικη για καποιον θα ηταν τεραστια βοηθεια! Ψαχνοντας στο ιντερνετ ως τωρα εχουμε βρει (εκτος κηφισιας λογω τοποθεσιας/τιμης): 

 

1) Love and Care

2) Junior Einsteins

3) Flopsy Bunnies 

4) Jack and Jill 

 

Ειδαμε οτι υπαρχουν και ελληνο-αγγλικοι σταθμοι (πχ owly, the cottage) αλλα δεν ειμαστε σιγουροι οτι το παιδι θα μαθει καθολου αγγλικα εκει εκτος ισως απο μερικες λεξεις. Μας φαινεται και δυσκολο να γινεται πανω απο μια μερα την μερα οποτε μας φαινεται ουσιαστικα εξοικειωση με τη γλωσσα αλλα οχι κατι παραπανω. Εχετε καποια εμπειρια?

 

Ευχαριστουμε παρα παρα πολυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...