Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μονα τους απο ποτε (για μεγαλυτερα παιδακια)


Recommended Posts

Το παραδεχομαι οτι εμπνευστικα απο το http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2705293#post2705293 και φυσικα ψαχνω για συμβουλες...

Ποτε πιστευεται οτι μπορουν να μεινουν μονα τους για 5 λεπτα πχ (μεχρι να κατεβεις να παρεις τα πακετα απο τον ταχυδρομο πχ) ή ποτε μπορουν να πανε στι φουρνο διπλα ή απεναντι για ψωμι..

Εγω δεν εχει τυχει να τους αφησω μονους, δεν εχει χρειαστει κιολας. Ο μεγαλος μου γιος ειναι 7 και ο μικρος 5. Γενικα (βοηθαει και η διαριθμιση του σπιτιου) εχουμε οπτικη επαφη σχεδον παντα και δεν εχει χρειαστει να πανε για ψωμι. Ουτε το εχουν ζητησει αλλωστε. Ομως με ρωτανε στο δρομο. Γιατι αυτο το παιδακι περπαταει μονο του? Που ειναι η μαμα του? Ας πουμε ο συμμαθητης του μικρου αλωνιζε απο περισυ ολο το οικοδομικο τετραγωνο που βρισκοταν το μαγαζι της οικογενειας του και το σπιτι του.

Νιωθω οτι ο μεγαλος πρεπει να αρχισει σιγα σιγα αλλα πως? (ο μικρος παθαινει πανικο αν δεν ειναι καποιος μαζι του ακομη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για μένα μόνα στο σπιτι μπορουν να μεινουν παιδακια μετα τα 9-10 χρόνια. Πιστευω ότι μετα τα 6 χρονια σιγουρα τα παιδακια δεν κινδυνευουν τόσο πολύ από οικιακα ατυχήματα αλλα ένα επταχρονο πχ μπορει να ανοιξει την πόρτα ενώ δεν θα επρεπε, Ένα οκταχρονο μπορει να απαντησει ένα τηλεφωνο και να μιλήσει ή να παρασυρθεί από ένα άτομο με περιεργους σκοπους. Δεν είναι το ιδιο να εισαι στο διπλανο δωματιο από το παιδι και το ιδιο να είναι το παιδι ΟΛΟΜΟΝΑΧΟ στο σπιτι...Τι μπορει να συμβει στα 5 λεπτα?? Τιποτα και όλα...μια πυρκαγιά στο κτιριο, σεισμος, διακοπη ρεύματος, να λιποθυμήσει η μαμα ενώ παει τα σκουπίδια στον κάδο...να γινει διακοπη ρεύματος και να εγκλωβιστει η μαμα στο ασανσέρ...δεν μιλάω για μονοκατοικίες που ο καδος είναι 10 μετρα από το σπιτι...

Στο σκελος από ποτε μπορουν να κυκλοφορουν μόνα τους πάλι θα πω μετα τα 10 έτη...εγω από 9 ετων πηγαινα παντου μόνη...μουσική...ξενες γλώσσες...αθλήματα...μια φορα δεν προλαβα να κατεβω στη σωστη στάση και πανικοβληθηκα...ευτυχως ένα καλό παιδι καταλαβε σε ποιο ωδειο παω και μου εξηγησε πως θα φτασω...την επομενη χρονια στα 10 ετη μπορουσα να προσανατολιστω πολυυυ καλυτερα...τωρα σε ότι αφορα κοντινες αποστασεις εξαρτάται που μενει κανεις...ποσο ερημικα είναι...ποσα αυτοκίνητα περνανε...πόσο ασφαλής είναι η γειτονιά...για παν ενδεχόμενον πάλι τα 10 ετη θα προέκρινα....δεν ξερω....υπάρχει πολλληηηη ανωμαλία στον κόσμο...δεν μπορεις να εμπιστεύεσαι ουτε τον φουρναρη..ουτε τον γειτονα...ουτε τον ψιλικατζή....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρωτιέμαι. Φαντάζομαι ότι όταν έρθει η ώρα το δείχνει η ζωή.

Ή το φέρνει η ζωή, αν τα πράγματα είναι στριμωγμένα.

Γενικά είμαι πιο άνετη (όσο αυτή η λέξη μπορεί ποτέ να χαρακτηρίσει μια μαμά) με το μόνη στο σπίτι, παρά με την προοπτική του να βγει μόνη της έξω πριν τα... 20 - 25?:roll:

Αυτήν την εμπιστεύομαι αρκετά, τους άλλους καθόλου.

 

Βρε παιδιά, αυτό που όταν είμασταν μικρά βγαίναμε στη γειτονιά να παίξουμε και οι γονείς μας δεν είχαν καμμία επαφή μαζί μας για 1-2-3 ώρες δε σας φαίνεται εξωπραγματικό?

Έχει γίνει ο κόσμος τόσο πιο επικίνδυνος, ή εμείς δεν πάμε καλά? Ή οι γονείς μας δεν πήγαιναν καλά?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με Argini. Οι δικοί μας δεν είχαν επίγνωση των κινδύνων.

 

Μετά βγήκε ο Μικρούτσικος στα 90s και βγήκαν στη φόρα σημεία και τέρατα που γίνονταν όταν οι γονείς άφηναν τα παιδιά τους να παίζουν αμέριμνα και ανυποψίαστα.

 

Και σε εμένα την ίδια έτυχε να ακούσω από μεγάλο, στην εφηβεία, κάποιο περιστατικό που έγινε από γνωστό - θείο, στην παιδική ηλικία. Μπορεί να είναι σπάνιο ή και σπανιότατο, αλλά το ρισκάρεις; Επίσης πρόσφατα, άκουσα παιδιά που τα άφηναν μόνα στο δωμάτιο και έβλεπαν τσόντες στο ιντερνετ και τις αναπαριστούσαν μετά μεταξύ τους! Αυτά που άκουσα δεν μπορώ να κάνω ότι δεν τα άκουσα, όσο τρελά και αν ακούγονται, οφείλω να τα εξετάζω ως πιθανούς κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θυμαμαι να μενω μονη μου απο πολυ μικρη. Το καλοκαιρι ειχα μια συζητηση με συμμαθητη μου που τυχαινει και παραθεριζουμε μαζι απο την Ε' Δημοτικου. Του ελεγα λοιπον οτι εμεις στα 14-15 αλωνιζαμε την περιοχη (αυτος σαν αγορι εκανε περισσοτερα) ομως σημερα τις κορες του που ειναι στα 14 δεν τις αφηνει να κατεβουν στην παραλοια μονες τους..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα θυμάμαι παντως με αφήναμε οι γονεις μου να παω πάρκο να παίξω έξω απο τα 8-9 και θυμάμαι χαρακτηριστικά μια φορά ένας ήρθε πισω μου ξαφνικά στο ασανσέρ και μου έδειξε the you know what!! Βοήθησε ο Θεος και δεν εγινε τιποτα χειρότερο ( η μάνα μου δεν το έμαθε ποτε)

 

Μια άλλη φορά ένας με ακολουθούσε ως το πάρκο όπου και μου δειχτηκε (ημουν γυρω στα 8!)

Υπαρχει παααααααρα πολυ ανωμαλία εκει έξω ως προς τα μικρα παιδια αυτο είπα και στο άλλο ποστ (αν και διαφορετικό θέμα λιγάκι) και δεν ξερεις τον γείτονα σου .. Ουτε και τον παππου σου μερικές φορές ειναι να μην εμπιστεύεσαι (το ξερω καλα απο καλη μου φιλη!)

 

 

Α και κατι άλλο ημουν μια φορά με την μάνα μου μεςα στο σπίτι και ένας (που δεν κατάλαβε οτι είμαστε μεςα) προσπάθησε να μπει μεςα.. Την στιγμή που άνοιγε την πόρτα ουρλιαξε η μάνα μου και αυτος έφυγε... Απλα σκέψου να είμασταν μόνοι μας μεςα!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμασταν μικρά α) ειχαν άλλη διαμόρφωση οι περισσότερες γειτονιες αλλα και τα σπίτια μας β) κυκλοφορούσαμε σε "αγελες" γ) είχε διαφορετική έκταση το θεμα της παιδικής πορνογραφίας. Τοτε υπήρχαν "μεμονωμένοι ανώμαλοι" . Τωρα κάποιοι άνθρωποι βγάζουν χρηματα εκμεταλλευόμενοι παιδάκια.

Αναφερω δυο περιστατικα σε γνωστες μου οικογενειες που με ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΑΝ...

Α) Αγορακι 8-9 ετων έπαιζε ΜΟΝΟ του στο play-room που ειχε διαμορφωθει στο ισόγειο μεζονέτας. Οι γονεις στον επανω όροφο ανυποψίαστοι...καποια στιγμη το παιδάκι "βγαζει" θεματα στην συμπεριφορά του και η μαμα τρεχει σε παιδοψυχολόγους...αποτέλεσμα?? Το αγορακι εξομολογείται ότι ο γειτονας ήθελε να "παιζουνε" περιεργα παιχνίδια όταν το πετυχαινε μόνο του στο ισόγειο!!! Ευτυχως δεν το ειχε βιασει το παιδι ο συγκεκριμένος ο οποιος παρεπιπτοντως ειχε παλαιοτερη καταδικη για παιδεραστια!!!

Β) Κοριτσακι 7 ετων .Καποια στιγμη η μαμα ανακαλυπτει στην φωτογραφικη μηχανη ένα βιντεακι με την μικρη να γδύνεται και την συνομήλικη φιλεναδα της να της δινει οδηγιες!!!! Το σκηνικο στο σπιτι της συμμαθητριας....σε ερωτήσεις αν ειχε γινει τιποτα άλλο στο σπιτι η μικρη απαντησε ευτυχως όχι... Τι γινόταν με το άλλο παιδακι αν δηλ ήταν δασκαλεμενο, αν απλώς έπαιζαν, αν ειχε το ιδιο πεσει θυμα και αναπαρηγαγε την συμπεριφορα κανεις δεν ξερει...Η μαμα απλώς δεν αφησε το παιδι να παει στο συγκεκριμενο σπιτι...ΔΗΛΑΔΗ υπάρχει και το ερωτημα ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΞΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕΕΕΕΕ???

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν θυμαμαι να μενω μονη μου απο πολυ μικρη. Το καλοκαιρι ειχα μια συζητηση με συμμαθητη μου που τυχαινει και παραθεριζουμε μαζι απο την Ε' Δημοτικου. Του ελεγα λοιπον οτι εμεις στα 14-15 αλωνιζαμε την περιοχη (αυτος σαν αγορι εκανε περισσοτερα) ομως σημερα τις κορες του που ειναι στα 14 δεν τις αφηνει να κατεβουν στην παραλοια μονες τους..

 

Θυμαστε το περιστατικο με την 15χρονη Μυρτω που κακοποιηθηκε στη Παρο, ενω ηταν σε διακοπες με την μητερα της και την μικροτερη αδερφη της!!!

 

Θελει πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Θυμαστε το περιστατικο με την 15χρονη Μυρτω που κακοποιηθηκε στη Παρο, ενω ηταν σε διακοπες με την μητερα της και την μικροτερη αδερφη της!!!

 

Θελει πολυ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Απο ποιον;

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιον;

 

Απο εναν πακιστανο που εργαζοταν στο νησι!!! Κατεβηκε μονη της στη παραλια και αφου δεν επεστρεψε μετα απο ωρες, η μητερα της βγηκε να την αναζητησει, οπου και την βρηκε σε κωματωδη κατασταση!!! Τραγικο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο εναν πακιστανο που εργαζοταν στο νησι!!! Κατεβηκε μονη της στη παραλια και αφου δεν επεστρεψε μετα απο ωρες, η μητερα της βγηκε να την αναζητησει, οπου και την βρηκε σε κωματωδη κατασταση!!! Τραγικο!!!

 

Πω πω!! Όντως τραγικό γιατι ηταν και 15 στο κατω κατω δεν μπορεις να την κλείδωσεις μεςα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να ριξω λιγο ακομη λαδι στην φωτια..

Εδω στο Βελγιο μας ρωτανε στο σχολειο (δημοτικο) αν τα παιδια μπορουν να φυγουν μονα τους. Επισης γυμανσιο δεν ειναι απαραιτιτι οτι θα πανε στην γειτωνια και πολλα μετακινουνται με τη συγκοινωνια. και φυσικα το γυμανσιο δεν εχει φυλλαξη οπως το Δημοτικο οποτε τα παιδια σχολανε και φευγουν (ουφ εχουμε σχεδον 5 χρονια ακομη)

Link to comment
Share on other sites

Στα 15 δεν μπορεις να το κλειδώσεις μεσα αλλά και οι έφηβοι πρέπει να εχουν επίγνωση της κατάστασης. Να αποφευγουν ερημικες περιοχές, να φροντιζουν να βρίσκονται με άλλα άτομα, να μην μπαινουν σε αυτοκίνητα που οδηγουν μεθυσμένοι φίλοι τους!! Τέλος δεν έχει!!

Θα σας πω παντως ένα σκηνικό που διαδραματιστηκε πριν πολλά χρόνια... ενας πιτσιρικος 7-8 χρονων ειχε δυο μεγαλύτερα αδελλφια σχεδόν 20 χρονων. Οι μεγάλοι φοιτητες πλεον έπιασαν μια μερα τον μικρο και του ειπαν ότι αν τον πλησιάσει κανενας κυριος και του προσφερει σοκολατες κτλ να αρχισει να φωναζει διοτι αυτος ο κυριος είναι ανώμαλος και θα του κανει κακο κτλ κτλ Ο μικρος καποια στιγμη έπαιζε στο παρκο και όντως προσπάθησε να τον ξεμοναχιάσει ένας συνταξιούχος...εγινε το σώσε...ο μικρος να τσιριζει....να φωνάζει τον συνταξιουχο "ανώμαλε", να πετάει πέτρες...σώθηκε το παιδάκι....τραπηκε σε φυγη ο ηλικωμενος σάτυρος...ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ "ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

Στα 15 δεν μπορεις να το κλειδώσεις μεσα αλλά και οι έφηβοι πρέπει να εχουν επίγνωση της κατάστασης. Να αποφευγουν ερημικες περιοχές, να φροντιζουν να βρίσκονται με άλλα άτομα, να μην μπαινουν σε αυτοκίνητα που οδηγουν μεθυσμένοι φίλοι τους!! Τέλος δεν έχει!!

Θα σας πω παντως ένα σκηνικό που διαδραματιστηκε πριν πολλά χρόνια... ενας πιτσιρικος 7-8 χρονων ειχε δυο μεγαλύτερα αδελλφια σχεδόν 20 χρονων. Οι μεγάλοι φοιτητες πλεον έπιασαν μια μερα τον μικρο και του ειπαν ότι αν τον πλησιάσει κανενας κυριος και του προσφερει σοκολατες κτλ να αρχισει να φωναζει διοτι αυτος ο κυριος είναι ανώμαλος και θα του κανει κακο κτλ κτλ Ο μικρος καποια στιγμη έπαιζε στο παρκο και όντως προσπάθησε να τον ξεμοναχιάσει ένας συνταξιούχος...εγινε το σώσε...ο μικρος να τσιριζει....να φωνάζει τον συνταξιουχο "ανώμαλε", να πετάει πέτρες...σώθηκε το παιδάκι....τραπηκε σε φυγη ο ηλικωμενος σάτυρος...ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ "ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ" ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ...

Ναι.. Και να τα παμε να μάθουνε και κανά καράτε... Εδω αρχίζουν απο τα 4!! Και ξερω καμμια δεκαριά παιδακια φίλων (τα περισσότερα κοριτσάκια) με μαύρη ζώνη στα 9!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 15 δεν μπορεις να το κλειδώσεις μεσα αλλά και οι έφηβοι πρέπει να εχουν επίγνωση της κατάστασης. Να αποφευγουν ερημικες περιοχές, να φροντιζουν να βρίσκονται με άλλα άτομα, να μην μπαινουν σε αυτοκίνητα που οδηγουν μεθυσμένοι φίλοι τους!!

 

Σαφως και δεν μπορεις σε τετοια ηλικια να τα κλειδωσεις μεσα, αλλα καλο θα ηταν να αποφευγουν οχι μονο ερημικες περιοχες, αλλα και αγνωστες περιοχες και φυσικα να τηρουν με ευλαβεια ολα αυτα που ηδη εχεις αναφερει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι.. Και να τα παμε να μάθουνε και κανά καράτε... Εδω αρχίζουν απο τα 4!! Και ξερω καμμια δεκαριά παιδακια φίλων (τα περισσότερα κοριτσάκια) με μαύρη ζώνη στα 9!!

 

Αχ, αυτο εχω κατα νου, οταν βεβαια μου δωσουν το πρασινο φως απο τη σχολη οσον αφορα την ηλικια εναρξης εκπαιδευσης!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΛΕΟΣ.

 

Νομιζα οτι ημουν υστερικη, οτι εχω χιλιες δυο φοβιες αλλα τελικα μαλλον ειναι το συνδρομο της μητερας.

Νομιζα οτι μονο το δικο μου μυαλο πηγαινε συνεχεια στα ασχημα.

Αλλα εσεις δεν παιζεστε.

 

Παντως εγω στο αυτοκινητο μονο του δεν το αφηνω ποτε.

Ειδικα να φυγω κρυφα. Γιατι οι πιθανοτητες να τρομαξει με καποιν περαστικο που δεν εχει απαραιτητα κακη διαθεση και μονο απο το βλεμα η το προσωπο του, ειναι μεγαλη. Και μεσα στο αυτοκινητο θα νιωσει τελειως απροστατευτο. Στο σπιτι οπως ειπα και στο αλλο θεμα απο 3- 3.5 μπορει να κατεβαινα να παρω κατι απο το φουρνο που ειναι διπλα μας, η να πεταξω τα σκουπιδια.. Προσπαθουσα να το εκανα οταν εβλεπε βιντεο. Και φυσικα στο δωματιο του μονο του τον αφηνω, αλλα εχω το νου μου.

 

 

Εμεις κοριτσια γυρνουσαμε στην γειτονια απο 3. Αλλα αυτοκινητα δεν υπηρχαν τοτε ουτε και εκπομπες στις ελαχιστες τηλεορασεις που να τρομακρατουν τους γονεις μας.

Μεχρι τα 12 ημουνα καθε μερα εξω. Αγχωνομαστε να διαβασουμε για να παμε να παιξουμε. Ολα τα παιχνιδια μας κατεληγαν σε καυγαδες και την επομενη ξανα απο την αρχη. Πολυ ωραιες εποχες.

 

Ομως υπηρχαν και καποιες μητερες για επιτηρηση.

 

 

 

Δυστυχως τα παιδια σημερα ζουν σε μια γυαλα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΛΕΟΣ.

 

Νομιζα οτι ημουν υστερικη, οτι εχω χιλιες δυο φοβιες αλλα τελικα μαλλον ειναι το συνδρομο της μητερας.

Νομιζα οτι μονο το δικο μου μυαλο πηγαινε συνεχεια στα ασχημα.

Αλλα εσεις δεν παιζεστε.

 

Παντως εγω στο αυτοκινητο μονο του δεν το αφηνω ποτε.

Ειδικα να φυγω κρυφα. Γιατι οι πιθανοτητες να τρομαξει με καποιν περαστικο που δεν εχει απαραιτητα κακη διαθεση και μονο απο το βλεμα η το προσωπο του, ειναι μεγαλη. Και μεσα στο αυτοκινητο θα νιωσει τελειως απροστατευτο. Στο σπιτι οπως ειπα και στο αλλο θεμα απο 3- 3.5 μπορει να κατεβαινα να παρω κατι απο το φουρνο που ειναι διπλα μας, η να πεταξω τα σκουπιδια.. Προσπαθουσα να το εκανα οταν εβλεπε βιντεο.

 

 

Εμεις κοριτσια γυρνουσαμε στην γειτονια απο 3. Αλλα αυτοκινητα δεν υπηρχαν τοτε ουτε και εκπομπες στις ελαχιστες τηλεορασεις που να τρομακρατουν τους γονεις μας.

Μεχρι τα 12 ημουνα καθε μερα εξω. Αγχωνομαστε να διαβασουμε για να παμε να παιξουμε. Ολα τα παιχνιδια μας κατεληγαν σε καυγαδες και την επομενη ξανα απο την αρχη.

Ομως υπηρχαν και καποιες μητερες για επιτηρηση.

Πολυ ωραιες εποχες.

 

 

Δυστυχως τα παιδια σημερα ζουν σε μια γυαλα.

 

Χαχα Λεμόνια μου έγραψα ενα ποστ πριν απο μερικά λεπτά για το πως εκείνες τις ωραίες εποχές βρήκα μπροστά μου ανώμαλους να με παρακολουθουνε και δεν ημουν ουτε 9!

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το διαβασα. Το ενα μετα το αλλο τα λες.

Να σου πω και μια φορα στην αγορα με παρα πολυ κοσμο ειχε επιτεθει ενας σε ενα μικρο κοριτσακι. Μεσα στον κοσμο. Ειχε φοβερο θρασος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω καταλαβαινω ότι είμαι υστερική και εχω πολλές φοβίες αλλα προτιμώ να "εκπαιδεύσω" το παιδι για να γινει ανεξαρτητο και υπευθυνο και αυτονομο σε ελεγχομενες συνθηκες παρα να το ριξω απροετοιμαστο στα βαθια και μετα να τραβάω τα μαλλιά μου...

Για να μεινει ένα παιδι μονο του στο σπιτι ή να κυκλοφορησει μόνο του έξω πρέπει να έχει κατανοήσει βασικους κανονες ασφαλείας...δεν σημαινει ότι μεχρι τα 10 το έχουμε κλεισμένο και στα έντεκα το ξαμολάμε...

Τωρα σε σχεση με το βέλγιο...στο δημοτικο δεν θα ήθελα το παιδι να γυριζει μόνο από το σχολείο...στο γυμνασιο εφόσον θα υπήρχε πχ μια μικρη ομάδα παιδιων που θα ακολουθουσε την ιδια διαδρομή θα το δεχόμουν...επίσης εχει σημασια αν το παιδι γυρναει μονο του σε ένα άδειο σπίτι...αν θα αντιληφθεί καποιος εγκαίρως πχ ότι καθυστερησε...εγω θυμαμαι από την τεταρτη δημοτικου γυρνουσα στο σπιτι μονη με το αστικο μαζι με συμμαθητες αλλα στο σπιτι έβρισκα τα μεγαλύτερα αδέλφια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σορρυ αλλα αν αρχισω να σκεφτομαι οτι κουλο ακουω στις ειδησεις και το αφηνω να με επηρεασει τοσο πολυ τοτε κι εγω θα παλαβωσω και τα παιδια μου θα γεμισω φοβιες.

Κι εγω μενω σε μεζονετα.Να φοβαμαι να ανεβω στο δωματιο μου να ντυθω μη τυχον και μπει ο γειτονας να βιασει το παιδι μου στο ισογειο δλδ? Καταρχας συγγνωμη αλλα στο σπιτι ειτε ειμαστε διπλα απο το παιδι ειτε ειμαστε στα δεκα μετρα φροντιζουμε να ειναι ασφαλισμενο το σπιτι...κλειστες πορτες παραθυρα ωστε κανεις να μη μπει κανεις να μη βγει απο το σπιτι.Κι εμας τον Αυγουστο μπηκαν διπλα μας σε 3 σπιτια...στο ενα δεσαν τη μαμα...τη χτυπησαν...ακινητοποιησαν τα παιδια.Οταν το ακουσα φρικαρα αλλα τι να κανω? Να ζω με το φοβο?

 

Και πως μαθαινουμε το παιδι να ειναι ανεξαρτητο αυτονομο και υπευθυνο σε ελεγχομενο περιβαλλον οταν φοβομαστε μεσα στο ιδιο μας το σπιτι? Αν δεν ειναι το σπιτι μας ελεγχομενο περιβαλλον τοτε ποιο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη οι κινδυνοι ειναι πολλοι καλο ειναι να εκπαιδευουμε τα παιδια απο μικρα...συνεχως κουβεντα και συνεχως επεξηγησεις χωρις να τα φοβιζουμε αλλα γνωστοποιωντας τους τους κινδυνους.Και ξαναλεω...διαχωρισμο στο τι ειναι κακο και τι ειναι επικινδυνο.Επισης ασφαλιζουμε το σπιτι...κλειδωμενα απορρυπαντικα, μαχαιρια, ψαλιδια και λοιπα επικινδυνα αντικειμενα.

 

Για το ποτε μπορει να παει πχ μονο του ενα παιδι εξω συμφωνω οτι εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα.Και φυσικα εξαρταται και που κατοικει ο καθενας.

 

Τελος παιδι με παιδι διαφερει...καθε μανα ξερει τα παιδια της και ξερει μεχρι ποιο σημειο μπορει η δε μπορει να εμπιστευεται το καθε παιδι.Υπαρχουν παιδακια που με το που θα βρεθουν χωρις επιβλεψη για ενα λεπτο κοιτανε να κανουν οτι κουλο μπει στο μυαλο του.Εμενα ευτυχως ο μεγαλος μου 3,5 ετων ενω μαζι μου κανει πολλα κουλα οταν απομακρυνθω ειναι πολυ φρονιμος και καθε ενα λεπτο με ενημερωνει που ειναι και τι κανει ωστε να τον ακουω.Ακομα και με τον αδερφο του οταν ειμαι μπροστα γινεται χαμος οταν ομως ειναι οι 2 τους τον προσεχει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιέγραψα σωστά τη μεζονέτα. Το ισόγειο (από την μία πλευρά, υπόγειο από την άλλη διοτι το εδαφος ήταν επικλινές) που είχε διαμορφωθεί το playroom ειχε ξεχωριστη είσοδο και δεν υπήρχε εσωτερική σκάλα άρα το παιδάκι ήταν σαν να βρισκεται σε ξεχωριστο διαμερισμα , δεν ήταν σαν να βρισκεται απλώς σε άλλο όροφο.

Τα παιδια δεν χρειάζεται να τα γεμίζουμε φοβίες αλλά υπάρχουν τρόποι για να τα προετοιμάσουμε για το πως θα αντιδρασουν αν καποιος παει πχ να τα αγγίξει σε ευαίσθητες περιοχές. Δεν πρέπει να τα προετοιμάσουμε και για τα Social media και πως θα χειριστουν καταστάσεις?? Γινεται να πιστευουν ότι ζουν σε κόσμο αγγελικά πλασμένο??? Και τα περιστατικά που ανεφερα δεν τα ακουσε στις ειδήσεις...συνέβησαν σε ανθρώπους που τους γνωριζω προσωπικά.

Το σπιτι είναι ασφαλές αν ο γονιος έχει φροντίσει γι αυτό. Πρι ένα χρόνο διέρρηξαν το σπίτι μιας φίλης και πηγαμε μαζί στο αστυνομικό τμήμα. Εκεί τα παιδιά τςη ασφάλειας μας έδειξαν τα πασπαρτου που κυκλοφορουν...όλα τα κλειδιά τα μακρόστενα αντιστοιχουν σε κλειδαριες που μπορουν πανεύκολα να παραβιαστουν...την επόμεην μέρα πήγα και άλλαξα κλειδαρια πήρα μία προς το παρον απαραβιαστη..αλλά σε πέντε χρόνια μπορει και αυτή να παραβιάζεται...θα το ελέγξω και αν χρειαστεί θα ξανακάνω τότε το έξοδο...θα περιμένω να ξυπνησω με τον ληστη πάνω από το κεφάλι μου??

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβως αυτο λεω κι εγω...να τα προετοιμασουμε ωστε να προσπαθουν οσο μπορουν να προστατευουν τον εαυτο τους.Η λυση για τα social media ειναι να εισαι σα γονιος σε επαγρυπνηση, να το καθοδηγεις και να του εξηγεις τους κινδυνους...οχι να του απαγορευσεις να ασχοληθει με αυτο γιατι εχουν ακουστει διαφορα.

 

Το ζω με τη φοβια μη με ληστεψουν ειναι το ενα ακρο...το κοιμαμαι με τις πορτες ανοιχτες ειναι το αλλο...υπαρχει και το ενδιαμεσο παντα.Κι εγω σπιτι μου δεν αφηνω ποτε παραθυρο ανοιχτο αν δεν ειμαι στον ιδιο οροφο...και φυσικα και κλειδωνουμε καθε βραδυ...αλλα δε ζω και ολη μερα με το συναγερμο ανοιχτο πχ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μιά βομβαρδιζόμαστε από ένα σορρό πληροφορίες που μας κάνουν να φοβόμαστε, από την άλλη δε θέλουμε να δημιουργήσουμε και φοβικούς ανθρώπους.... Δεν ξέρω πολύ δύσκολη υπόθεση να κρατηθεί μια ισορροπία πιστεύω....

Βασικά, για το αφήνω το παιδί μόνο του στο σπίτι - δρόμο, νομίζω ότι παίζει ρόλο και το ίδιο το παιδί πόσο ώριμο είναι, πόσο τρελιάρικο είναι, πόσο εύκολα παρασύρεται γενικά, γιατί έχω δει στο συγγενικό κυρίως περιβάλλον παιδιά ίδιας ηλικίας που έχουν τελείως διαφορετικές συμπεριφορές ή και ένα παιδάκι μικρότερο να είναι πολύ πιο συγκροτημένο από ένα μεγαλύτερο.

Σε ό,τι αφορά τους άλλους, εκεί έχω ένα ζήτημα. Ναι, προφυλάσσουμε τα παιδιά μας, τους εξηγούμε, τα προετοιμάζουμε, τα δασκαλεύουμε, όμως αν ο άλλος επιβληθεί με τη βία...αν το αρπάξει, κλπ., κλπ. Σε αυτό δεν έχω απάντηση... Δυστυχώς. Αφού όταν έρχονται για κάλαντα τα παιδάκι δύο δύο τη φορά, συχνά αναρωτιέμαι, δε φοβούνται οι γονείς τους που πάνε στην ουσία 2 παιδάκια μικρά μόνα τους σε σπίτια.... Που ξέρεις ποιος θα ανοίξει....

Το μόνο βέβαιο πάντως είναι, ότι οι εποχές που τα παιδάκια έβγαιναν στις αλάνες σε αγέλες έχουν εκλείψει, εδώ στην Αθήνα τουλάχιστον, προ πολλού. Οπότε playdates σε σπίτια και σε παιδικές χαρές.... αυτό μας έχει μείνει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...