Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελιά και αφαίρεση


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους. Θα ήθελα να μου πείτε με το θέμα των ελιών που υπάρχουν από την γέννηση. (Δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα)

Ο μικρός μου είναι 13 μηνών και από τη γέννησή του έχει μία ελιά στο μπούτι την οποία έχω κ εγώ πιο ψηλά και ο αδελφός μου. Να σημειώσω ότι κ η μητέρα μου έχει αρκετές ελιές από γέννηση κ αυτή. Μέχρι τώρα σε εμάς δεν είπε κανείς ότι θέλει αφαίρεση, στο μωρό όμως η παιδίατρος την κοιτάει συνέχεια κ μας είπε ότι καλό είναι να την αφαιρέσουμε κοντά στα 2 έτη. ΤΗς εξήγησα το ιστορικό κ μου είπε ότι καλό θα ναι να την αφαιρέσουμε κ εμείς.

Τις απόψεις σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως πρεπει να πας σε εναν δερματολογο?

απ οτι ξερω τους σπιλους στα παιδακια παρακολουθουν και αφαιρουν αν ολα ειναι καλα περιπου στα 18.

αν ομως αλλαζουν ενδιαμεσα παλι πρεπει να τα δει και να σου δωσει οδηγιες ο δερματολογος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η μία μου κόρη γεννήθηκε με μία ελλίτσα στην καμάρα του ποδιού, την οποία μας είπε ο παιδιατρος να αφαιρέσουμε. Την είδε και γιατρός στο παίδων που είχαμε πάει για άλλο λόγο και μας είπε το ίδιο.

Τελικά έκλεισα ραντεβού στο παίδων με την χειρούργο, την είδε, είπε να την αφαιρέσουμε, πράγμα το οποίο και κάναμε. Ηταν γύρω στα 2,5.

Δεν είναι τίποτα το χειρουργείο, την ίδια μέρα βγήκαμε. Αν δεν ήταν και στην πατούσα, όπου δεν μπορούσε και δεν έπρεπε να περπατήσει κα΄ποιες μέρες, θα ήμαστα μια χαρά από την πρώτη μέρα.

Πάντως, δεν ξέρω για δερματολόγο. Εγώ στον παιδοχειρούργο μου είπαν οι παιδίατροι, και εκεί την πήγα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

rkt γειά σου. Με τοπική αναισθησία την αφαίρεσαν ή ολική; Πόση ώρα κράτησε. Κ κάτι ακόμα, η ελιά αυτή ήταν από την γέννησή της, είχε παρόμοια κάποιος από εσάς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου γεννήθηκε με μια μεγάλη ελιά στο χεράκι.

Την ίδια ακριβώς ελιά έχει η ξαδέρφη της μάνας μου.

Άλλοι γιατροί έλεγαν να τη βγάλουμε, άλλοι όχι.

Τελικά του την αφαίρεσαν γιατί χρειάστηκε να κάνει ένα άλλο χειρουργείο

και ήταν ευκαιρία να γίνουν και τα δύο μαζί.

Η ιστολογική δεν έδειξε κάτι, αλλά επειδή ήταν στο χεράκι και σε συνδυασμό με τον επικίνδυνο ήλιο... νομίζω τελικά πως καλώς την αφαιρέσαμε. Δεν ξέρεις ποτέ πως θα εξελιχθεί στο μέλλον.

 

Η ηλικία των 2 από ότι μου είπαν ήταν η καλύτερη, γιατί αν ήθελε να τη βγάλει σε πιο μεγάλη ηλικία θα χρειαζόταν μόσχευμα από άλλο μέρος του σώματος.

Link to comment
Share on other sites

rkt γειά σου. Με τοπική αναισθησία την αφαίρεσαν ή ολική; Πόση ώρα κράτησε. Κ κάτι ακόμα, η ελιά αυτή ήταν από την γέννησή της, είχε παρόμοια κάποιος από εσάς;

Ολική. Κάτω των 5 ετών, δεν γίνετε τοπική αναισθησία. Ποιό παιδάκι θα καθόταν να βλέπει γιατρούς και νοσοκομες με νυστέρια?

Κράτησε περίπου 1/2 ωρίτσα (ήταν λίγο δύσκολο το σημείο).

Την ελιά την είχε από την γέννηση και δεν την έχει καποιος άλλος από εμάς, τουλάχιστον που να το ξέρω. Ε, δεν τους έψαξα και στα πόδια.:lol:

Ειλικρινά δεν είναι τίποτα. Απλή ρουτίνα για τους γιατρούς, αλλά και το παιδάκι σου εκεί που την έχει, θα είναι μια χαρά αμέσως μόλις περάσει η νάρκωση. Εμείς απλώς ταλαιπωρηθήκαμε λίγο, που δεν μπορούσε να πατήσει το πόδι της, ούτε παπούτσι να φορέσει, λόγω του σημείου (πατούσα).

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

με τις ελιες ,κοριτσια ,ασχολουνται οι δερματολογοι- κρινουν πια πρεπει να αφαιρεθει. Οι χειρουργοι και οι παιδοχειρουργοι εκτελουν τις εντολες των δερματολογων (δεν κανουν αφαιρεση οι ιδιοι).

δεν ειχατε ακουσει για την εβδομαδα μελανωματος το μαιο-που εξεταζουν τους σπιλους?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε έναν καλό δερματολόγο να κάνει χαρτογράφηση σπίλου(έτσι λέγεται η εξέταση) και τότε θα ξέρεις αν πρέπει να την βγάλεις ή όχι....Αν θέλεις μπορω να σου πω και δερματολόγο στην πόλη εξειδικευμένο στις ¨"ελιές".;)

9Onsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε έναν καλό δερματολόγο να κάνει χαρτογράφηση σπίλου(έτσι λέγεται η εξέταση) και τότε θα ξέρεις αν πρέπει να την βγάλεις ή όχι....Αν θέλεις μπορω να σου πω και δερματολόγο στην πόλη εξειδικευμένο στις ¨"ελιές".;)

 

 

Για Ιωάννινα, αν ναι περιμένω πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω κανει 3 αφαιρεσεις σπιλου.οι 2 πρωτες στα 16 ειχα φοβηθει πολυ αλλα ηταν σε ιατρειο η αλλη ηταν στον γοφο περσυ τον νοεμβριο φοβηθηκα γιαιτ πηγα νοσοκομειο αλλα πηγαν ολα καλα ηταν καπως μεγαλουτσικο γιαυ το πηγα εκει.εχει μεινει ενα μικρο σημαδακι.συνηθως πανε ολα καλα..

με συστησε η δερματολογος και μετα πηγα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Είχαμε κι εμείς μια παρόμοια ελίτσα... ο μικρός είναι 2 ετών και 2 μηνών και είχε μια ελίτσα στο πίσω μέρος στο μπούτι του που εμφανίστηκε όταν ήταν 2-3 μηνών. Τέτοιες ελιές έχει και ο άντρας μου και γενικά δεν μας είχε "ανησυχήσει"... οι μισοί δερματολόγοι μας έλεγαν να μην ασχοληθούμε και απλώς να την παρακολουθούμε και οι άλλοι μισοί μας είπαν να τη βγάλουμε και αν θέλουμε σύντομα...

 

Τελικά πήγαμε στο Παίδων Αγ. Σοφία και βρήκαμε τον κύριο Νικόλαο Πονηρό που είναι και πλαστικός. Μας είπε ότι καλό θα είναι να την αφαιρέσουμε αν και δεν επείγει... Τελικά κλείσαμε ραντεβού 2 μήνες μετά για αφαίρεση.

 

Μας είχαν πει ότι θα γίνει ολική νάρκωση καθώς τα μικρά παιδιά δεν συνεργάζονται και ο γιατρός δεν μπορεί να κάνει σωστά την επέμβαση. Όταν πήγαμε, έγιναν όλα τα διαδικαστικά και ανεβήκαμε στα χειρουργεία για να τον ακούσει η αναισθησιολόγος. Αφού τον έκανε να κλάψει διαπίστωσε ότι είχε φλεγματάκια και μας είπε ότι δεν μπορεί να κάνει έτσι ολική και να ξαναπάμε ύστερα από 10-15 ημέρες...

 

Εγώ από την αρχή ζητούσα να κάνουν στον μικρό τοπική αναισθησία διότι ήταν πολύ μικρή ελίτσα και το παιδί είναι γενικά συνεργάσιμο. Μου το είχαν αποκλείσει όμως.

 

Ευτυχώς εκείνη την ώρα έβγαινε ο γιατρός και το ξαναείπα. Είδε το παιδί και την ελιά και μου είπε να πάω το επόμενο πρωί να προσπαθήσουμε με τοπική νάρκωση όπως κι έγινε.

 

Στην αρχή του έβαλε μια κρέμα με ξυλοκαίνη και μετά του έκαναν μια ένεση τοπικής αναισθησίας. Όλη η επέμβαση κράτησε 20-25 λεπτά. Ο μικρός έκλαψε πολύ στην αρχή που του έκαναν την τοπίκή κυρίως από φόβο όχι επειδή πονούσε. Μετά όμως ηρέμησε... Εγώ του κρατούσα τα ποδαράκια του και ο άντρας μου τον απασχολούσε για να μην βλέπει πίσω τον γιατρό και τα νυστέρια...

 

Ευτυχώς όλα πήγαν τέλεια, του έκανε στο τέλος 5 μικρά ραμματάκια και πήραμε αντιβίωση για 6 ημέρες. Ο μικρός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, χοροπηδούσε σαν το κατσίκι από το πρώτο λεπτό και η πληγή σήμερα-μια εβδομάδα μετά-σχεδόν δεν φαίνεται...

 

Να σας πω ότι ο κύριος Πονηρός ήταν τόσο φιλικός και καλός με το παιδί που μας εξέπληξε! Η συμπεριφορά του ήταν άψογη αλλά και το αποτέλεσμα της επέμβασης....

 

Την ελίτσα την έχουν στείλει για βιοψία και θα βγει σε ένα μήνα περίπου...

 

Δεν πληρώσαμε τίποτα γιατί χρησιμοποιήσαμε τον ΕΟΠΥΥ και ο γιατρός δεν μας έκανε καμία νύξη για φακελάκι κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...