Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κερατόκωνος


Recommended Posts

Πάσχω από κερατοκωνο στα ματια μου και προβληματιζομαι με διαφορα.

Η καθημερινοτητα μου εχει δυσκολεψει

 

θα με ενδιεφερε η ανταλλαγη αποψεων αν εχει καποιος την ιδια παθηση.

 

Προσεξτε πολύ τα ματακια των παιδιων !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στον κερατωκονο ο κερατοειδης κάνει ενα πραγμα σαν κώνο. Το αποτελεσμα στην οραση ειναι αστιγματισμός. Συμπτωμα ξηροφθαλμια και εντονη φαγουρα στα ματια Τα γυαλια δεν βοηθουν γι αυτο προτεινονται ειδικοι φακοι επαφης που πιεζουν τον "κωνο". Μαλιστα εχουν βρεθεί και μικροεπεμβασεις που βελτιωνουν καπως την κατασταση. Λιγα ατομα φτανουν να χρειαζονται μεταμοσχεση κερατοειδους.

 

Το ασχημο με εμενα ειναι οτι δεν μπορω να ανεχθω τους ειδικους φακους έχω και ατοπικη δερματιτιδα κατω απο τα ματια.

 

Στο ενα ματι εχω και υπερμετροπια που δυστυχως εντοπιστηκε και δεν θεραπευτηκε οταν ημουν μικρή. Οποτε σε αυτη τη φαση δεν προτεινεται καμια επεμβαση γιατι στο ματι που εχει και υπερμετροπια θα βελτιωθει ο κερατοκωνος αλλα δεν θα βελτιωθει η οραση λογω υπερμετροπιας. Στο αλλο ματι το δεξι, στη φαση που ειναι δεν το πειραζουμε γιατι αν παει κατι στραβα θα μεινω εγω στραβη. Μονο αν χειροτερεψει συστηνεται καποια επεμβαση.

 

Η παθηση παρουσιαζεται στην εφηβεια, αν και η προδιαθεση μπορει να φανει. Μπορει να εξελιχθει (να χειροτερευει) μεχρι τα 40.

 

Ενταξυ εχω μαθει να ζω με αυτό πλεον στα 32, αλλα.. υπαρχουν πολλα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σε ρώτησα αλλά με έβαλες σε σκέψεις λέγοντας : Προσέχετε τα μάτια των παιδιών σας.

 

Εύχομαι ότι καλύτερο για σένα. Η ατοπικη δερματίτιδα στα μάτια δημιουργήθηκε λόγο της χρήσης των φακών ή είναι σύμπτωμα;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Η ατοπικη δερματιτιδα εμφανιστηκε εδω και 8 μηνες τωρα και ψαχνομαι και εγω. Αλλα νομιζω οτι εχει σχεση αλλα οχι απολυτη.

 

Αυτο για τα παιδια το λεω και το πιστευω γιατι αν σε εμενα οταν ημουν μικρη ειχε διαγνωστει και θεραπευτει η υπερμετροπια, τωρα θα μπορουσα να κανω καποια μικροεπεμβαση για τον κερατωκονο. Επισης μετρωντας το παχος του κερατοειδη (ειναι συνηθως πιο λεπτος) μπορεις να το υποψιαστεις πχ στα 15 με 18.

 

Εγω το ανακαλυψα στα 24, που χειροτερεψε Μεχρι τοτε λεγανε ΟΚ αστιγματισμός.....οι οφθαλμιατροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...