Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγορές στο σπίτι κάθε εβδομάδα η μια φορά το μήνα??


marios08

Recommended Posts

Θα ήθελα την "βοήθεια" σας από την εμπειρία σας σχετικά με τις αγορές με τα απαραίτητα για το σπίτι.

Τώρα με την κρίση τα δοκιμάζουμε και τα δύο αλλά κάπου μάλλον κάνουμε λάθος και μας ξεφεύγει ο έλεγχος των οικονομικών μας....

Κάποια tips που χρησιμοποιήτε για να δούμε τι κάνουμε λάθος!!

 

 

Υ.Γ. με πρόχειρη αναζήτηση δεν βρήκα κάτι σχετικό, εάν υπάρχει ας μεταφερθει εκεί!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν εγώ ξόδευα πάαααρα πολλά χρήματα στο σούπερ...

Εδώ και κανένα 3μηνο ανακάλυψα μια αποθήκη με απορρυπαντικά-χαρτικά με πραγματικά χαμηλές τιμές και πηγαίνω πλέον σχεδόν μέρα παρά μέρα και ξοδεύω ελάχιστα...( π.χ ariel υγρό 17 εγώ το πέρνω 10, oxyvanish 10 εγώ το πέρνω 4, sampoo 5 εγώ το πέρνω 2,5 )

Πιστεύω ότι το μια φορά το μήνα βγαίνει περισσότερα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαινουμε Βασιλαγα.Αν εισαι Θεσσαλονικη θα τον ξερεις.Ψωνιζουμε για 3 μηνες σχεδον χαρτικα και απορυπαντικα και ολα τα σχετικα με περιπου 150 ευρω.Ολα εννοειται επωνυμα.Αυτα που επαιρνα παλια απο μασουτη ή μαρινοπουλο.Και καθε Παρασκευη ψωνιζω μαναβικη και λοιπα φρεσκα φαγωσιμα.Πηγαινω με λιστα παντα για να μην ξεφυγω και φροντιζω να ψωνιζω οτι θα καταναλωσουμε.Ετσι δεν πεταμε και πιστευω μας βγαινει και οικονομικοτερα.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ ξόδευα πάαααρα πολλά χρήματα στο σούπερ...

Εδώ και κανένα 3μηνο ανακάλυψα μια αποθήκη με απορρυπαντικά-χαρτικά με πραγματικά χαμηλές τιμές και πηγαίνω πλέον σχεδόν μέρα παρά μέρα και ξοδεύω ελάχιστα...( π.χ ariel υγρό 17 εγώ το πέρνω 10, oxyvanish 10 εγώ το πέρνω 4 )

Πιστεύω ότι το μια φορά το μήνα βγαίνει περισσότερα...

 

που κοντά είναι αυτο? αν δεν μπορείς να το γράψεις εδώ στείλε σε παρακαλω pm!!

Link to comment
Share on other sites

Από τη Πέμπτη μέχρι κι εχτές Δευτέρα, έχω ξοδέψει 220 ευρώ σε σούπερ μάρκετ και ''ψιλολοϊδια''... Εχτές το ανακάλυψα κιόλας, που νόμιζα πως είχα χάσει γύρω στα 100 ευρώ!!! Μα δε γίνεται λέω, αποκλείεται...έχασα χρήματα!!!

Κι όμως τα 'βαλα κάτω και δεν είχα χάσει τίποτα...!

Οι τιμές στα ύψη παντού!!!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοεις σ.μαρκετ ή γενικα;

παντως σ.μαρκετ εβδομαδιαιως αναλογα με το προγραμμα και τις αναγκες του σπιτιου.

περασε η εποχη που ξεφορτωναμε τα ραφια του σ.μαρκετ:?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαινουμε Βασιλαγα.Αν εισαι Θεσσαλονικη θα τον ξερεις.Ψωνιζουμε για 3 μηνες σχεδον χαρτικα και απορυπαντικα και ολα τα σχετικα με περιπου 150 ευρω.Ολα εννοειται επωνυμα.Αυτα που επαιρνα παλια απο μασουτη ή μαρινοπουλο.Και καθε Παρασκευη ψωνιζω μαναβικη και λοιπα φρεσκα φαγωσιμα.Πηγαινω με λιστα παντα για να μην ξεφυγω και φροντιζω να ψωνιζω οτι θα καταναλωσουμε.Ετσι δεν πεταμε και πιστευω μας βγαινει και οικονομικοτερα.

 

από κρέατα και τέτοια?κάθε εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινω με λιστα παντα για να μην ξεφυγω και φροντιζω να ψωνιζω οτι θα καταναλωσουμε.Ετσι δεν πεταμε και πιστευω μας βγαινει και οικονομικοτερα.

 

φυσικα μονο με λιστα διαφορετικα παιρνεις αχρηστα και τις αναγκες τις ξεχνας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοεις σ.μαρκετ ή γενικα;

παντως σ.μαρκετ εβδομαδιαιως αναλογα με το προγραμμα και τις αναγκες του σπιτιου.

περασε η εποχη που ξεφορτωναμε τα ραφια του σ.μαρκετ:?

 

ναι εννοώ super ...τις ανάγκες τις βγάζεις καθε εβδομάδα?γιατι το δοκιμάσαμε και αυτό και πάντα μας ξέφευγε κάποιος πειρασμός που βλέπαμε (συνήθως ποιο πολύ πειρασμοι!!)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου ο τίτλος διότι εγώ πηγαίνω σούπερ, μανάβικο, κρεοπωλείο, αν όχι κάθε μέρα αλλά τουλάχιστον μέρα παρα μέρα ξοδεύω για όλο τον μήνα 270-350 Ευρώ (4μελής οικογένεια), σε όλα αυτά. Και να σκεφτείς ότι τρώμε σχεδόν κάθε μέρα κρέας, επειδή τα παιδάκια μου είναι και δύσκολα στο φαγητό, και εγώ λόγω δουλειάς σπάνια βρίσκω χρόνο να μαγειρέυω 2 φαγητά. Απλά πάντα ψωνίζω αυτά που μας λείπουν, σπάνια θα παρασυρθώ να πάρω κάτι ή που δεν χρειαζόμαστε ή που δεν είναι απαραίτητο, τίποτα περισσότερο. Τα καταναλώνουμε όλα και δεν πετάμε τίποτα. Τώρα δεν ξέρω αν είναι λίγα ή πολλά αλλά μια χαρά περνάμε.

Ένα κολπάκι που ξεκίνησα εδώ και 5 μήνες γιατί δεν ήξερα πόσα δίνω σούπερ, μανάβι, κρεοπωλείο, καθαριστικά είδη, μαζεύω σε ένα συγκεκριμένο μέρος όλες τις αποδείξεις αυτών και τέλος του μήνα κάνω τον λογαριασμό.

 

 

Από τη Πέμπτη μέχρι κι εχτές Δευτέρα, έχω ξοδέψει 220 ευρώ σε σούπερ μάρκετ και ''ψιλολοϊδια''... Εχτές το ανακάλυψα κιόλας, που νόμιζα πως είχα χάσει γύρω στα 100 ευρώ!!! Μα δε γίνεται λέω, αποκλείεται...έχασα χρήματα!!!

Κι όμως τα 'βαλα κάτω και δεν είχα χάσει τίποτα...!

Οι τιμές στα ύψη παντού!!!

 

:shock::shock::shock::shock::shock:Πλάκα κάνεις είναι σχεδόν ο μηνιαίος προυπολογισμός μου για σούπερ και λοιπά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοώ super ...τις ανάγκες τις βγάζεις καθε εβδομάδα?γιατι το δοκιμάσαμε και αυτό και πάντα μας ξέφευγε κάποιος πειρασμός που βλέπαμε (συνήθως ποιο πολύ πειρασμοι!!)

 

τοτε φιλεναδα μονο με λιστα και βαλε ακομα και ενα πλαφον στο ποσα θα διαθεσεις καθε μηνα.κανε προγραμμα φαγητου και εχε και το νου σου στις προσφορες να εκμεταλευτεις για να εχεις αποθεμα.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ανα δεκαπενθημερο σουπερ μαρκετ και παντα με λιστα. Συνηθως δεν εχουμε ελλειψεις μεχρι να ξαναπαμε. Κρεατα περιπου στο διμηνο γιατι ψωνιζω απο τη Σπαρτη που ειναι ο γαμπρος μου και ολο και καποιος θα κατεβει, τα παιρνουμε σχεδον στη μιση τιμη και απο ποιοτητα τελεια. Πηραμε και καταψυκτη και μια χαρα τα βολευουμε. Χαρτικα συνηθως απο σουπερ γιατι καποια στιγμη εκανα συγκριση με ενα μαγαζι που πουλαει μονο χαρτικα και τελικα στα περισσοτερα ειδη ηταν πιο ακριβα και στα σουπερ ειχαν και προσφορες. Ασε κατι βετεξ και σφουγγαρακια που ηταν για γελια και τωρα παιρνω μαρκας που κρατανε πιο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Από τη Πέμπτη μέχρι κι εχτές Δευτέρα, έχω ξοδέψει 220 ευρώ σε σούπερ μάρκετ και ''ψιλολοϊδια''... Εχτές το ανακάλυψα κιόλας, που νόμιζα πως είχα χάσει γύρω στα 100 ευρώ!!! Μα δε γίνεται λέω, αποκλείεται...έχασα χρήματα!!!

Κι όμως τα 'βαλα κάτω και δεν είχα χάσει τίποτα...!

Οι τιμές στα ύψη παντού!!!

 

 

το εχω παθει και οχι μονο με το σ.μαρκετ τωρα κανω το εξης:

εχω παρει ενα τετραδιο και γραφω σε καθαρη σελιδα δανειο=...

κοινοχρηστα=...s.market=... βενζινη=...δηλ ολα τα εξοδα του μηνα και τους λογαριασμους που ερχονται.

εχω παρει φακελλους αλληλογραφιας απο το βιβλιοπωλειο και απεξω εχω γραψει τα αντιστοιχα. οποτε καθε μηνα προσθετουμε τους μισθους και μοιραζω τα χρηματα στους φακελους.

ετσι για καθετι υπαρχει το ποσο στο φακελο.οποτε ουτε ασκοπα χαλαμε δεξια και αριστερα αλλα και ειμαστε πιο ησυχοι πλεον,

φυσικα εχω κανει και φακελακια με τα ονοματα μας για χαρτζιλικι να τα ξοδεψει ο καθενας οπως θελει και οτι περισσευει απο το μηνα.

 

sorry για το λιγο εκτος θεματος:)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ψωνίζουμε με λίστα αυστηρά, αν δεν υπάρχει στην λίστα δεν μπαίνει στο καρότσι. Επίσης προσπαθώ να κοιτάω της τιμές στο ράφι γιατί μερικές μάρκες είναι σκανδαλωδώς ακριβότερες από άλλες χωρίς λόγο πχ χυμός ντομάτας που το private label κάνει μισό ευρώ και το Pummaro 1,5 και τι στο καλό χυμός ντομάτας είναι πόση διαφορά θα έχει για να ειναι 3 φορές επάνω.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Γιαʼ μένα προσωπικά είναι πολύ «δυσκίνητο» να υπολογίσω τα ψώνια του μήνα.

Άσε που μια τελειώνει το ένα μια το άλλο.

Επίσης όταν πας στο σούπερ με αρκετά χρήματα επειδή έχεις να κάνεις πολλά ψώνια σίγουρα θα πάρεις και πράγματα περιττά ( προ κρίσης το έκανα κατά κόρον ).

Πλέον παίρνω απορρυπαντικά χαρτικά από την αποθήκη και μέρα παρά μέρα πάω γαλαξία όπως έρχομαι από δουλειά και παίρνω 2-3 πραγματάκια. Παρασκευή, Σάββατο το αποφεύγω λόγω πολυκοσμίας.

Ξοδεύω πολύ λιγότερα.

Thaumataki για εμένα πέρασε η εποχή που ξόδευα τόσα, όπου και εγώ νόμιζα ότι είχα χάσει χρήματα, αλλά ποτέ δεν τα έχανα.

Από κει και πέρα ρούχα γιαʼ μενα , για το παιδί, δώρα ψωνίζω από συγκεκριμένα μαγαζιά και τους δίνω σε κάθε πληρωμή μου από ένα ποσό που εξαρτάται κάθε φορά και τους μονούς μήνες που παίρνω bonus τα ξοφλάω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εννοεις σ.μαρκετ ή γενικα;

παντως σ.μαρκετ εβδομαδιαιως αναλογα με το προγραμμα και τις αναγκες του σπιτιου.

περασε η εποχη που ξεφορτωναμε τα ραφια του σ.μαρκετ:?

Σ/Μ έδωσα γύρω στα 150 ευρώ και μετά κάτι γάλατα του μικρού στο φαρμακείο και κάτι ορούς για τη μυτούλα του...

Στο σύνολο 220!!!!!:shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε λίστα στο ψυγείο με μαγνητάκι. Όταν τελειώνει κάτι τρέχουμε και το γράφουμε. Όταν μαζεύονται αρκετά ή υπάρχει κάτι "επείγον" στη λίστα πάμε στο σούπερ μάρκετ. Ε εντάξει, όλο και κάποιο πειρασμό θα αγοράσουμε, αλλά γενικά δεν ξεφεύγουμε. Το ίδιο και με τα λαχανικά. Για τα κρεατικά έχουμε καταψύκτη, και περίπου μια φορά το μήνα πάω πατρίδα (Θεσσαλία) και αγοράζουμε κρέατα όλων των ειδών (βιολογικά από γνωστό μας παραγωγό), τα ξεχωρίζω σε μερίδες και τα καταψύχω. Έτσι ξέρουμε τι τρώμε και δεν ξοδεύουμε παραπανίσια, άσε που μπορώ να κανονίζω καλύτερα και τα φαγητά που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...