Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεύρα...πολλά νεύρα...


Recommended Posts

Καλημερα...ειμαι στην 6η εβδομαδα και τις τελευταιες μερες μιλαμε...εχω τοσα νευρα...θα βρισω κανεναν χωρις να φταιει.Παντα ημουν νευρικος ανθρωπος αλλα οχι κι ετσι. 2 εβδομαδες τωρα που εμαθα για την εγκυμοσυνη ημουνα μια χαρουλα..πολυ ηρεμη.Ξαφνικα απο προχθες δε ξερω τι με εχει πιασει...ολα μου φταινε..εξοργιζομαι με το παραμικρο.Εχει σχεση αυτο με την εγκυμοσυνη?Γιατι αν ειναι να ειμαι ετσι για τους υπολοιπους 9 μηνες..δε με βλεπω να τη βγαζω καθαρη.Θα σκοτωσω κανεναν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:lol::lol::lol::lol:

 

σορρυ που γελαω βρε κοπελια... αλλα κατσε να σου δωσω ενα σκηνικο...

 

να εισαι στον 9ο, να εισαι αυπνη,να μην ξερεις που να βαλεις την κοιλουμπα, να κατουρας ανα τριλεπτο, να τρως σαν να μην υπαρχει αυριο, και να τολμησει καποιος να κανει κατι ΑΣΕΒΕΣ!! ας πουμε, να σε κοιταξει απο λαθος γωνια....

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

εχεις μελλον, κανε κρατει....

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις καθολου μα καθολου ειναι φυσιολογικοτατο...εγω και στον γιο μου μεχρι τον εκτο παρακαλω ειχα νευρα!!!νευρα ατελειωτα!!!!ολοι και ολα μου εφταιγαν σε σημειο να μην αναγνωριζω τον εαυτο μου...και σε αυτη την εγκυμοσυνη ολο το πρωτο τριμηνο ετσι την εβγαλα....ο καημενος οαντρας μου κιχ δεν εβγαλε....και ας ακουγε τα εξ αμαξης καθε μερα με αφορμες ασημαντες!!!!οποτε να ενημερωσεις τον αντρα σου για το οτι δεν το κανεις επιτηδες αφενως και αφετερου να το πεις στον γιατρο σου να τον ενημερωσει εκεινος αν θες(εγω ετσι εκανα!!!)

ο μαριουλης μου ειναι 7 και ο δευτερος αντρουλης μου ειναι στο δρομο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάστηκε να κάνε τεστ εγκυμοσύνης στο δεύτερο παιδί μου. Ακόμα και 3 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο ήξερα πως ήμουν έγκυος. Τα νεύρα ήταν απίστευτα!!!!. Αφού το είχα ξαναδεί το έργο. Καλως ήρθες στο κλαμπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νευριαζω λιγο δεν μπορω να πω οτι τα παιρνω πολυ στο κρανιο αλλα καμια φορα φωναζω στο σκυλο τοσο πολυ που μετα κλαιω κ παω κ τον περνω αγκαλια κ του ζηταω συγνωμη τι εχει τραβηξει κ αυτο το ζωντανο μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω δυστυχως ξεσπαω στον αντρα μου...και δεν εχει και υπομονη...θα μου τις βρεξει καμια μερα ;)!!!!Λοιπον νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να βαλω το γιατρο μου να του εξηγησει οτι ειναι ορμονικα και οτι δεν το κανω επιτηδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυανύω την 6η εβδομάδα, δεν αναγνωρίζω τον ευατό μου απο τα νεύρα που εχω, μήπως είναι και που έκοψα το τσιγάρο και αυτό μου δημιουργεί νευρικότητα;

Ο αντρας μου είναι πολύ στεναχωρημένος μου λέει πως δεν με αναγνωρίζει.

Μήπως είναι και απο την ανυσηχία μου για την εξελιξη της εγκυμοσύνης; Μήπως επειδή φοβάμαι λόγω της περσινής μου αποβολής;

Τι να κάνω; Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Να σημειώσω επίσης πως η χρονιά που μας πέρασε υποβλήθηκα σε πολυ άσχημες καταστάσεις, λόγω ασθένειας σοβαρής συγγενή μου α΄βαθμού. Τρέξιμο, ταξίδια, νοσοκομεία, αγωνία και λύπη και η εγκυμοσύνη ήρθε μέσα σε αυτό το κλίμα, μεχρι και τωρα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.

 

Μήπως όλα αυτά παιζουν ρόλο στην νευρικοτητα αυτή που με διακατέχει;

as1cJIr0g410020MDA4MTE1OWJ8MDAwMTUxMmJ8eW91ciB0ZXh0.gif

I'am 6 weeks and 2 days.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσακια μου..

 

δε θελω να σας φρκαρω..

 

ολα αυτα οκ, ειναι λογω εγκυμοσυνης και ορμονων και αγχους...

 

αλλα πιστεψε με..

 

δεν ειναι τιποτα απο αυτα που θα ακολουθησουν της γεννας!!! ειδικα το πρωτο τριμηνο!!! απλα, τοτε... εκτος απο νευρικες θα ειστε και αλουστες, βρωμικες, και τον πρωινο καφε θα τον πινετε κατα τις 4 το απογευμα...

 

 

δεν νιωθετε καλυτερα τωρα, για την κατασταση σας???? :-D

Link to comment
Share on other sites

Δυανύω την 6η εβδομάδα, δεν αναγνωρίζω τον ευατό μου απο τα νεύρα που εχω, μήπως είναι και που έκοψα το τσιγάρο και αυτό μου δημιουργεί νευρικότητα;

Ο αντρας μου είναι πολύ στεναχωρημένος μου λέει πως δεν με αναγνωρίζει.

Μήπως είναι και απο την ανυσηχία μου για την εξελιξη της εγκυμοσύνης; Μήπως επειδή φοβάμαι λόγω της περσινής μου αποβολής;

Τι να κάνω; Τι θα με συμβουλεύατε;

 

Να σημειώσω επίσης πως η χρονιά που μας πέρασε υποβλήθηκα σε πολυ άσχημες καταστάσεις, λόγω ασθένειας σοβαρής συγγενή μου α΄βαθμού. Τρέξιμο, ταξίδια, νοσοκομεία, αγωνία και λύπη και η εγκυμοσύνη ήρθε μέσα σε αυτό το κλίμα, μεχρι και τωρα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.

 

Μήπως όλα αυτά παιζουν ρόλο στην νευρικοτητα αυτή που με διακατέχει;

 

Μην ανησυχείς, απλά οι ορμόνες έχουν τρελαθεί και αν κάτι σε ενοχλούσε απλά πριν την εγκυμοσύνη, τώρα σε τρελαίνει. Εμένα και ο ίδιος μου ο εαυτός μου έφταιγε.:roll:Χρειάζεται κατανόηση και πολύ υπομονή από όλους. Αλλοστε μετά το πρώτο τρίμηνο θα ηρεμήσεις λίγο...Ξεκούραση, μουσικούλα και βολτίτσες είναι ότι πρέπει

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον νομιζω η καλυτερη λυση ειναι να βαλω το γιατρο μου να του εξηγησει οτι ειναι ορμονικα και οτι δεν το κανω επιτηδες.

 

Πολύ καλή ιδέα!!!;););)

 

Και εγώ σαν και εσένα ήμουν. Στην εγκυμοσύνη έσπασα 2 κινητά τηλέφωνα και ένα ασύρματο από τα νεύρα.:shock::shock: Το να σου πω να χαλαρώσεις, νομίζω ότι είναι άσκοπο γιατί ούτος ή άλλος το ξέρεις ότι πρέπει να το κάνεις, αλλά δυστυχώς δε μπορείς.

 

Οπότε τη λύση νομίζω την βρήκες!!! Βουρ στο γιατρό με τον αντρούλη και από εκεί και πέρα απλώς προσπάθησε να αποφύγεις όσους πιστεύεις ότι θα σε κάνουν να νευριάσεις…:mrgreen::mrgreen:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

fistikaki σιγουρα και νιωθουμε καλυτερα τωρα:roll:

 

 

 

αμα θετε, σας λεω και τη συχνοουρια και τη δυσκοιλοτητα της εγκυμοσυνης!!!

 

που γινονται χειροτερα μετα τη γεννα!!! :mrgreen:

 

θες... αλλα δε μπορεις!!! δε προλαβαινεις!!

 

εδω, ρωτηστε με οτι θελετε!! ειμαι ο ανθρωπος σας!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

(νταξ φευγω, μη βαρατε!! :lol::lol::lol::lol: )

Link to comment
Share on other sites

αμα θετε, σας λεω και τη συχνοουρια και τη δυσκοιλοτητα της εγκυμοσυνης!!!

 

που γινονται χειροτερα μετα τη γεννα!!! :mrgreen:

 

θες... αλλα δε μπορεις!!! δε προλαβαινεις!!

 

εδω, ρωτηστε με οτι θελετε!! ειμαι ο ανθρωπος σας!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

(νταξ φευγω, μη βαρατε!! :lol::lol::lol::lol: )

 

Κοπελια να σαι καλα...μας εκανες την καρδια περιβολι!!!

Να με παιρνεις ενα τηλεφωνακι τη μερα να μου λες τετοια να με φτιαχνεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνο??????/ :shock::shock::shock::shock:

 

με παιδι εναμιση χρονων???? να σου τραβαει το ακουστικο, και να σπαραζει για να μιλησει στο τηλεφωνο?????? :confused::confused::confused::confused:

 

πλακα εχετε!!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

 

αχ!!! ευτυχισμενη αφελεια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fistikaki μαζί σου!

Η εγκυμοσύνη, από άποψη ψυχολογίας ήταν κατασταση nirvana για μένα!!

Το μετά δεν μπορώ να το εξηγησω.. Κατασταση εκτάκτου ανάγκης!!

Αισθανόμουν σαν σπίρτο έτοιμο να ανάψει!! Απίστευτα νεύρα!! Σε συνδιασμό με όσα σωστά λέει το fistikaki, η κατάσταση μόνο ρόδινη δεν είναι. Εγω αναπολώ την εγκυμοσύνη μου...τι ωραία που ήταν και πόσο εύκολη μου φάνηκε σε σχέση με το μετά!!

Κουράγιο κορίτσια, ο πρώτος χρόνος είναι δύσκολος, μετά μειώνονται τα νεύρα και βρίσκεις σιγά σιγά τους ρυθμούς σου...μέχρι να ξαναμείνεις έγκυος και να αρχίσουν τα ακόμη δυσκολότερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΒΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ!!!!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά :-D από πλευράς ψυχολογίας. Είχα βέβαια τη λαχτάρα πότε θα περάσει ο καιρός για να γεννηθεί το παιδί και τίποτα άλλο. Μετά τη γέννηση του Ευριπίδη πέρασα κατάθλιψη, από την οποία νομίζω ότι δεν συνήλθα εντελώς ποτέ.

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω πολλά νεύρα. Είμαι συνέχεια έτοιμη για καβγά. Μου φταίνε όλα. Μου φταίνε όλοι. Οι γνωστοί, οι άγνωστοι, ο άντρας μου, ο Ευριπίδης ( ο καημένος την έχει πληρώσει και αυτός μερικές φορές :oops::cry: ), ακόμα και η κόρη μου (ναι, ναι το έμβρυο :shock: επειδή είναι σε ισχυακή προβολή).

 

Α, και τα μέλη του φόρουμ μου φταίνε. Επειδή δεν συμφωνώ σε όλα μαζί σας. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην απαντάω σε θέματα που διαφωνώ. :rolleyes::mrgreen:

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το αναγνωρίζεις εμένα μου φαίνεται βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, γιατί δείχνεις ότι θες να αλλάξεις την κατάσταση.

 

Έχεις κοντά σου κάποιον που σε ξέρει καλά και τον αγαπάς για να ζητήσεις βοήθεια ή απλώς να το συζητήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά :-D από πλευράς ψυχολογίας. Είχα βέβαια τη λαχτάρα πότε θα περάσει ο καιρός για να γεννηθεί το παιδί και τίποτα άλλο. Μετά τη γέννηση του Ευριπίδη πέρασα κατάθλιψη, από την οποία νομίζω ότι δεν συνήλθα εντελώς ποτέ.

 

Σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω πολλά νεύρα. Είμαι συνέχεια έτοιμη για καβγά. Μου φταίνε όλα. Μου φταίνε όλοι. Οι γνωστοί, οι άγνωστοι, ο άντρας μου, ο Ευριπίδης ( ο καημένος την έχει πληρώσει και αυτός μερικές φορές :oops::cry: ), ακόμα και η κόρη μου (ναι, ναι το έμβρυο :shock: επειδή είναι σε ισχυακή προβολή).

 

Α, και τα μέλη του φόρουμ μου φταίνε. Επειδή δεν συμφωνώ σε όλα μαζί σας. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην απαντάω σε θέματα που διαφωνώ. :rolleyes::mrgreen:

 

Αυτο που λες για το φορουμ το ελεγα στον αντρα μου πριν λιγες μερες.Του λεω αν καστεις και διαβασεις τις απαντησεις μου προ εγκυμοσυνης και τις τωρινες θα ειναι λες και απανταει αλλος ανθρωπος.Πριν παντα προσεχα τι θα πω και πως θα το πω...και τωρα δε μπορω ετσι και μου μπει κατι στο μυαλο πρεπει να το πω ντε και καλα ακομα και με ασχημο τροπο καποιες φορες και καταλαβαινω οτι βγαζω γενικως μια ξινιλα.Το ιδιο και στον τροπο που μιλαω.Δε μπορω να το κρατησω το στομα μου κλειστο και να αφησω κατι να περασει...ντε και καλα θα μιλησω και συνηθως θα φωναζω δε θα μιλαω.

Τι να πω...ελπιζω να μπορεσουν οι γυρω μας να κανουν λιγακι υπομονη και ευχομαι να συνεχισω να ειμαι μελος αυτου του φορουμ και να μην αποκλειστω απο καμια χοντραδα που θα πεταξω καμια μερα :-(:-(:-(!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α, εμένα αυτό που με τσάντιζε και στις δυο εγκυμοσύνες ήταν όταν μου χάιδευαν την κοιλιά. Οταν ακουμπούσε κάποιος το χέρι του επάνω, ήμουν έτοιμη να απαντήσω με κλωτσιά...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, εμένα αυτό που με τσάντιζε και στις δυο εγκυμοσύνες ήταν όταν μου χάιδευαν την κοιλιά. Οταν ακουμπούσε κάποιος το χέρι του επάνω, ήμουν έτοιμη να απαντήσω με κλωτσιά...

 

 

Το εχω ακουσει απο πολλες κοπελες αυτο και μου εχει κανει και εντυπωση γιατι καμια φορα μπορει κι εγω αν εβλεπα καμια φιλη μου εγκυο να της επιανα την κοιλιτσα.Δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι ενοχλητικο αλλα απο την ωρα που το διαβασα το εχω κοψει τελειως.

 

Για την ωρα δεν εχω τετοιο θεμα μιας και ειναι ελαχιστοι αυτοι που γνωριζουν για την εγκυμοσυνη μου...και για την ωρα κανεις δεν απλωνει χερακι.Σιγα σιγα που θα αρχισει να φαινεται θα φτιαξω μπλουζακι με σταμπα "Don't touch..." να φοραω...χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

... ευχομαι να συνεχισω να ειμαι μελος αυτου του φορουμ και να μην αποκλειστω απο καμια χοντραδα που θα πεταξω καμια μερα :-(:-(:-(!!!!

 

Αυτό με συγκρατεί και μένα.

 

Α, εμένα αυτό που με τσάντιζε και στις δυο εγκυμοσύνες ήταν όταν μου χάιδευαν την κοιλιά. Οταν ακουμπούσε κάποιος το χέρι του επάνω, ήμουν έτοιμη να απαντήσω με κλωτσιά...

 

Εκτός από τον άντρα μου και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη και το γιο μου, δεν έχω αφήσει κανένα να ακουμπήσει την κοιλιά μου :twisted::twisted: Τους έχω ντριπλάρει όλους :mrgreen:(έχω σταματήσει χέρια στον αέρα, έχω στρίψει το σώμα μου προς άλλη κατεύθυνση, έχω κάνει βήματα προς τα πίσω κλπ.)

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στη πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα κατι νευρααααα οι καβγαδες που ειχα ριξει εκεινες τις μερες με τον αντρα μου...δεν περιγραφονται...σε αυτη μου την εγκυμοσυνη και παλι εχω νευρα αλλα ελαχιστα σε σχεση με τη προηγουμενη φορα δοξα το θεο!!!φτου φτου μη με ματιασω και ξαναρχισω τα ιδια!τι να σε συμβουλεψω δε ξερω!εγω εκεινο το διαστημα τουλαχιστον απο συμβουλες...χειροτερα με τσιτωνανε...κουραγιο κοπελα μου ειναι περαστικα τα νευρακια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ax bre koritsiaaaaaa εσεις τουλαχιστον εχετε κ παιδακια.εγω το καημενο με τις ορμονες μου ολες ανεβασμενες ειμαι συνεχως με το δαχτυλο στο λοκο αναποδα δλδ δεν σημαζευομαι αν με βαζατε για ταυρομαχιες ο ταυρος θα ετρεχε ακομη.ο αντρας μου ο καημενος σταματησε πλεον να με κοντραρει γιατι φοβαται μη φαει κανενα κροσε δεξι κ δει τη γη τετραγωνη.κλαμα αστο δεν το συζηταμε βλεπω παιδακια κ κλαιω στην τηλεοραση μη δω κατι πηγαινω μεσα στο δωματιο κ αμολαω ποταμια.μετα ερχεται το μωρο μου να με ηρεμησει γιατι δεν θελει να κλαιω στεναχωριεται κ δεν φτανει που ηρθε να με παρει αγκαλιτσα εγω ορμαω σαν λιονταρι.τωρα περιμενω να αδιαθετισω μετα απο καιρο κ ειμαι αρνακι προς το παρων.ΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ 9ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΔΕΜΕΝΗ????Η ΘΑ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ.α το καλυτερο μου ειναι ΠΕ ΘΕ ΡΑ ΕΚΕΙ ΑΚΟΝΙΖΩ ΜΠΑΛΝΤΑΔΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...