Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως είναι αυτισμός;


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 7 μηνών. Κάθεται τέλεια, κάνει προσπάθεια να μπουσουλήσει, δείχνει ενδιαφέρον για αντικείμενα και βγάζει κραυγές. Μέσα στο σπίτι θα την χαρακτήριζα γκρινιάρα και όχι το ήσυχο παιδί. Αυτό που με ανησυχεί και σκέφτομαι τον αυτισμό και ίσως την διαχυτη αναπτυξιακή διαταραχή, είναι το γεγονός ότι δεν γελάει ιδιαίτερα και σπάνια υπάρχει βλεμματική επαφή. Ακόμα, ενώ μέχρι τον τρίτο μήνα έπαιρνε βάρος κανονικά, τον τέταρτο μήνα έχασε 500 γραμμάρια, τα ξαναπήρε τον επόμενο μήνα αλλά γενικοτερα το βάρος της είναι χαμηλό και δεν έχει ιδιαίτερη όρεξη. Ζυγίζει 6.740. Αυτό που ανησυχει τους γιατρούς είναι η μικρή περίμετρος κεφαλής. Γεννήθηκε με 35 και σήμερα 7 μηνών, είναι 39,5. Φυσικά την έχει δει νευρολόγος και πρόκειται να κάνει μία σειρά εξετάσεων τον άλλο μήνα.

να σημειώσω ότι έχει κάνει υπερηχο εγκεφάλου και ογιατρος είπε ότι δεν μπορούσε να δει καλά διότι η πηγή έχει σχεδόν κλείσει, αυτό όμως που είδε, τα κύρια τμήματα δηλ είναι εντάξει.

Όσοι έχετε εμπειρία από αυτισμό ή κάτι παρόμοιο τι πιστεύεται; θα μπορούσε να είναι; Έίναι τα παραπάνω που έγραψα, γνωρίσματα του αυτισμού σε μωρά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα! Σκεφτηκα να επαναφερω το θεμα γιατι σαν γνωστη "υστερω" που ειμαι, διαβασα κατι και ομολογω πως προβληματιστηκα.. :?

Η μικρη μου σε 12 μερες θα γινει 19 μηνων. Ανεκαθεν ηταν ζωηρο παιδι, γκρινιαρικο και δυσκολο. Στην ηλικια των 3 μηνων ξεκινησαμε τα χαμογελα, τα "αααα" "οοοο" "αγκου" κτλπ. Η αναπτυξη της ειναι κανονικη, ανεκτησε κανονικα το βαρος της γεννησης, καθε μηνα επαιρνε κανονικα και βαρος και υψος και η περιμετρος κεφαλης αυξανοταν κανονικα.. Γυρισε απο ανασκελα - μπρουμητα και το αντιστροφο στους 3 μηνες και κατι, μπουσουλησε στους 9 μηνες, περπατησε στους 14 μηνες. Απο 7 μηνων ξεκινησε τις προσπαθειες για ομιλια με τα γνωστα σε ολους μας "μωρουδιακα" και σημερα, στην ηλικια των 18 μηνων και κατι λεει: μαμα, μπαμπα, γιαγια, γεια, μαμ, Μπιλη (ο μπαμπας μας), νανιο (= μπανιο), ιλια (= Αιμιλιανο, ενα παιδακι που μενει απο κατω μας), ουνια λελα (= κουνια μπελα), ανα (= πανα), γεια τα (=γεια σας), ιλο (=νερο) και ενα σωρο αλλες λεξουλες που αυτη τη στιγμη δεν μπορω να θυμηθω. Τρελαινεται να παιζει με αλλα παιδακια, μας χαμογελα, γελα με "δικα μας" αστεια και γενικοτερα ειναι πολυ κοινωνικο παιδι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως κανει 3 πραγματα που απο οσα λεει το αρθρο που διαβασα δεν ειναι και τοσο καλα.. :?

1) Τις τελευταιες μερες, ξυπναω τα πρωινα (δηλ. την ωρα που σηκωνεται εκεινη) απο ενα επιμονο "γκουπ - γκουπ". Κοιταζω την οθονη -εχω καμερα στο βρεφικο δωματιο- και τη βλεπω να χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο! :oops: Το κανει γυρω στις 7 φορες και σταματαει.

2) Υπαρχουν επισης φορες που την εχω τσακωσει απο την καμερα να κανει μια κινηση καπως "περιεργη".. Θα προσπαθησω να το δωσω οσο καλυτερα γινεται για να καταλαβετε: Ειναι "στημενη" στα 4 πανω στην κουνια και κουναει μπρος πισω τον κορμο της.. Εμενα αυτο μου θυμιζει εντονα αυτο που κανουν ορισμενα σκυλακια :oops: Καταλαβαινετε τι... :oops: Επισης αυτη την κινηση την κανει ΜΟΝΟ αν εχει κατω απο τον κορμο της το μαξιλαρακι της. Χωρις αυτο δεν την κανει.

3)Πολλες φορες φωναζω "Μαρια" αλλα δεν γυρναει.. Εχω την εντυπωση πως με "γραφει" εκεινη την ωρα..

Εννοειται το συζητησα με τον παιδιατρο και μου ειπε πως ο αυτισμος συνοδευεται και απο αλλα συμπτωματα και αν το παιδι δεν "χανεται" και δειχνει ενδιαφερον σε οσους βρισκονται διπλα του, να το ξεχασω...

Αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες... Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Σκεφτηκα να επαναφερω το θεμα γιατι σαν γνωστη "υστερω" που ειμαι, διαβασα κατι και ομολογω πως προβληματιστηκα.. :?

Η μικρη μου σε 12 μερες θα γινει 19 μηνων. Ανεκαθεν ηταν ζωηρο παιδι, γκρινιαρικο και δυσκολο. Στην ηλικια των 3 μηνων ξεκινησαμε τα χαμογελα, τα "αααα" "οοοο" "αγκου" κτλπ. Η αναπτυξη της ειναι κανονικη, ανεκτησε κανονικα το βαρος της γεννησης, καθε μηνα επαιρνε κανονικα και βαρος και υψος και η περιμετρος κεφαλης αυξανοταν κανονικα.. Γυρισε απο ανασκελα - μπρουμητα και το αντιστροφο στους 3 μηνες και κατι, μπουσουλησε στους 9 μηνες, περπατησε στους 14 μηνες. Απο 7 μηνων ξεκινησε τις προσπαθειες για ομιλια με τα γνωστα σε ολους μας "μωρουδιακα" και σημερα, στην ηλικια των 18 μηνων και κατι λεει: μαμα, μπαμπα, γιαγια, γεια, μαμ, Μπιλη (ο μπαμπας μας), νανιο (= μπανιο), ιλια (= Αιμιλιανο, ενα παιδακι που μενει απο κατω μας), ουνια λελα (= κουνια μπελα), ανα (= πανα), γεια τα (=γεια σας), ιλο (=νερο) και ενα σωρο αλλες λεξουλες που αυτη τη στιγμη δεν μπορω να θυμηθω. Τρελαινεται να παιζει με αλλα παιδακια, μας χαμογελα, γελα με "δικα μας" αστεια και γενικοτερα ειναι πολυ κοινωνικο παιδι. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως κανει 3 πραγματα που απο οσα λεει το αρθρο που διαβασα δεν ειναι και τοσο καλα.. :?

1) Τις τελευταιες μερες, ξυπναω τα πρωινα (δηλ. την ωρα που σηκωνεται εκεινη) απο ενα επιμονο "γκουπ - γκουπ". Κοιταζω την οθονη -εχω καμερα στο βρεφικο δωματιο- και τη βλεπω να χτυπαει το κεφαλι της στον τοιχο! :oops: Το κανει γυρω στις 7 φορες και σταματαει.

2) Υπαρχουν επισης φορες που την εχω τσακωσει απο την καμερα να κανει μια κινηση καπως "περιεργη".. Θα προσπαθησω να το δωσω οσο καλυτερα γινεται για να καταλαβετε: Ειναι "στημενη" στα 4 πανω στην κουνια και κουναει μπρος πισω τον κορμο της.. Εμενα αυτο μου θυμιζει εντονα αυτο που κανουν ορισμενα σκυλακια :oops: Καταλαβαινετε τι... :oops: Επισης αυτη την κινηση την κανει ΜΟΝΟ αν εχει κατω απο τον κορμο της το μαξιλαρακι της. Χωρις αυτο δεν την κανει.

3)Πολλες φορες φωναζω "Μαρια" αλλα δεν γυρναει.. Εχω την εντυπωση πως με "γραφει" εκεινη την ωρα..

Εννοειται το συζητησα με τον παιδιατρο και μου ειπε πως ο αυτισμος συνοδευεται και απο αλλα συμπτωματα και αν το παιδι δεν "χανεται" και δειχνει ενδιαφερον σε οσους βρισκονται διπλα του, να το ξεχασω...

Αλλα θελω και τις δικες σας γνωμες...

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην το σκεφτεσαι καν,ολα τα παιδιακια κανουν αυτες τις κινησεις.εχω δει κ αλλα μωρα να κανουν αυτο που λες με το κεφαλι να χτυπαει το διχτυ του παρκου κ αυτο να μετακινειται!ειναι ολα νορμαλ πιστευω..

Link to comment
Share on other sites

μην το σκεφτεσαι καν,ολα τα παιδιακια κανουν αυτες τις κινησεις.εχω δει κ αλλα μωρα να κανουν αυτο που λες με το κεφαλι να χτυπαει το διχτυ του παρκου κ αυτο να μετακινειται!ειναι ολα νορμαλ πιστευω..

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Απλα προβληματιστηκα πολυ γιατι αλλο να χτυπαει το κεφαλι στο διχτυ κι αλλο στον τοιχο (απο αποψη πονου)!

Και παλι ευχαριστω παντως!!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oσοναφορα το χτυπημα του κεφαλιου προφανως αναφερεσαι στο head banging.Μπορεις να δεις περισσοτερες λεπτομερειες εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19737&highlight=head+banging

Για την αλλη κινηση που λες δεν την πολυκαταλαβα αλλα μηπως εννοεις τον παιδικο αυνανισμο ? Μη σου φαινεται θεμα ταμπου. Ειναι συνηθισμενο. Μπορεις να διαβασεις εδω http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=11894

'η εδω http://health.in.gr/parents/article.asp?ArticleId=19082&CurrentTopId=19044&IssueTitle=%C3%EF%ED%E5%DF%F2-%D0%E1%E9%E4%E9%DC

Link to comment
Share on other sites

Oσοναφορα το χτυπημα του κεφαλιου προφανως αναφερεσαι στο head banging.Μπορεις να δεις περισσοτερες λεπτομερειες εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19737&highlight=head+banging

Για την αλλη κινηση που λες δεν την πολυκαταλαβα αλλα μηπως εννοεις τον παιδικο αυνανισμο ? Μη σου φαινεται θεμα ταμπου. Ειναι συνηθισμενο. Μπορεις να διαβασεις εδω http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=11894

'η εδω http://health.in.gr/parents/article.asp?ArticleId=19082&CurrentTopId=19044&IssueTitle=%C3%EF%ED%E5%DF%F2-%D0%E1%E9%E4%E9%DC

Σε ευχαριστω που μου απαντησες!

Δηλαδη απο οσα καταλαβα, με αυτον τον τροπο (χτυπωντας το κεφαλι της) προσπαθει να μου πει κατι ε? Στεναχωρηθηκα τωρα... :(

Οσο για τον αυνανισμο, δεν το θεωρω ταμπου, απλα δεν το ειχα σκεφτει!

Σε ευχαριστω πολυ!:)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το εξης...

 

την ωρα που λες "μαρια" και σε γραφει... αφου το πεις μερικες φορες, και δεν αντιδρασει, πες μια αλλη λεξη που να γουσταρει...

 

πχ..

-μαρια.... μαριαααααααα... μαριαα ειπα... μαριαααααα... ΚΟΥΝΙΕΣ!!!

 

δεν ξερω αν ειναι επιστημονικα αποδεκτο αυτο, παντως με την δικια μου πιανει..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω που μου απαντησες!

Δηλαδη απο οσα καταλαβα, με αυτον τον τροπο (χτυπωντας το κεφαλι της) προσπαθει να μου πει κατι ε? Στεναχωρηθηκα τωρα... :(

Οσο για τον αυνανισμο, δεν το θεωρω ταμπου, απλα δεν το ειχα σκεφτει!

Σε ευχαριστω πολυ!:)

 

δεν ειναι απαραιτητο να θελει να σου πει κατι απλα μερικες φορες λειτουργει ως αποσυμφορητικο δηλ. εξισορροπει το αγχος και ναι αν δε στο εχουν ξαναπει υπαρχει αγχος και στα βρεφη. οσο για το δευτερο ειναι πολυ συνηθισμενο και φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκιμασε το εξης...

 

την ωρα που λες "μαρια" και σε γραφει... αφου το πεις μερικες φορες, και δεν αντιδρασει, πες μια αλλη λεξη που να γουσταρει...

 

πχ..

-μαρια.... μαριαααααααα... μαριαα ειπα... μαριαααααα... ΚΟΥΝΙΕΣ!!!

 

δεν ξερω αν ειναι επιστημονικα αποδεκτο αυτο, παντως με την δικια μου πιανει..

:oops::oops: Μη βαρατε αλλα... Τωρα θυμηθηκα...:oops::oops:

 

Το 3ο δεν ισχυει...

Γιατι εχω κανει το παραπανω... Φωναζα 'Μαριααα, Μαριαααα, Μαριαααα" με εγραφε κανονικα και με το που ελεγα "Τασουληηη" (και καλα οτι φωναζα το γιο της φιλης μου της Γιωτας που του εχει τρελλη αδυναμια η μικρη) ετρεχε σφαιρα σε εμενα!

Το εχω και σε βιντεακι!:oops::oops:

 

Kel το ξερω πως και τα βρεφη εχουν αγχος και μαλιστα απολυτως δικαιολογημενα κατα τη γνωμη μου! Απλα απο ο,τι φαινεται η δικια μου αγχωνεται οταν ξυπναει γιατι το κανει την ωρα που σηκωνεται το πρωι..:roll:

 

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και δει παιδάκια που χτυπούν το κεφάλι τους..οχι απαραίτητα σε μαλακά αντικείμενα (πχ μαξιλάρι) αλλά π.χ. στο πάτωμα! Μπουσουλαγε η μικρή μιας φίλης μου γύρω απο τον εαυτό της και εν συνεχεία άρχιζε και χτυπούσε (με αρκετή φόρα ομολογουμένως) το κεφαλάκι της στο πάτωμα...σε ηλικία 2 ετών περίπου..ίσως και μικρότερη μπορεί να ήταν..

Μην στεναχωριέσαι και προπάντων..μην αγχώνεσαι...Θεωρώ πως δεν έχει να κάνει με αυτισμό...Τώρα σε οτι αφορά στην μη ανταπόκριση της όταν την φωνάζεις...καλά...και ο δικός μου το κάνει αυτό ορισμένες φορές.. Πρέπει να τον φωνάξω 4-5 φορές..και ουπς...γυρνάει ξαφνιασμένος. Νομίζω πως ώρες ώρες κάτι σκέφτονται ή φαντάζονται ή τελος πάντων αφαιρούνται μωρέ και αυτά τα καημενούλια...:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες, η συζητησούλα εδώ με ηρέμησε κάπως, γιατί κι εμένα το ένα διδυμάκι (16 μηνών) χτυπάει το κεφάλι του ενίοτε όπου βρει. Επίσης εμένα χτυπάει το πρόσωπό του (στο πλάι, στο ύψος του αυτιού) με τα χέρια του ή με ένα παιχνίδι που και που. Έχει συμβεί σε καμία αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που έβαλα αυτό το θέμα. Το κοριτσάκι μου είνα πλέον 21 μηνών και φυσικά παρουσιάζει άλλη εικόνα.

 

Έχει βλεμματική επαφή, (εννοώ να μας κοιτά στα μάτια, γιατί με το περιβάλλον πάντα είχε επαφή), εισπράττουμε πολλά χαμόγελα μέσα στην ημέρα, πάει σε όλο τον κόσμο, παίζει με τις κούκλες της (τις ταίζει, τις κοιμίζει, και τις χορεύει), χαιρετάει, στέλνει φιλιά και άλλα πολλά.

Λογικά δεν θα έπρεπε να έχω βγάλει εντελώς την ιδέα του αυτισμού από το μυαλό μου, όμως αυτό που με απασχολεί είναι η ομιλία. Έχει ένα λεξιλόγιο 10 λέξεων (το οποίο είναι φτωχό για την ηλικία της) και μιμείται όλα τα ζώα όταν τη ρωτήσουμε.

 

Το πρόβλημα για εμένα είναι ότι αυτό το λεξιλόγιο των 10 λέξεων, δεν το χρησιμοποιεί. Δηλαδή αν θέλει εμένα, θα μου απλώσει τα χέρια. Δεν θα πει "μαμά". Αν θέλει νερό, θα δείξει το ποτηράκι της, αντί να πει "νερό". Όταν θέλει τη μπάλα της, θα μου τη δείξει κτλ.

Το λεξιλόγιό της περιλαμβάνει: μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, έλα, νερό, γάλα, γεια, μαμ, μα (φιλί), το οποίο χρησιμοποιεί μετά από δική μας παρότρυνση, δηλ "έλα να φωνάξουμε τον μπαμπά", ή "πες στο σκυλάκι να έρθει" κτλ.

Τώρα τελευταία προσπαθώ να μην της κάνω τα χατίρια, αν δεν κάνει έστω μια προσπάθεια να μου πει αυτό που θέλει. Έπιμένω λοιπόν να μου ζητήσει αυτό που θέλει και αρχίζει να γελάει και να λέει "ντοντοντοντό". Σε όλα λέει το ίδιο και γελάει πονηρά ή σαν να ντρέπεται.

 

Γιατί βρε παιδιά δεν χρησιμοποιεί αυτές τις δέκα λεξούλες που ξέρει από μόνη της; Δεν θέλει να επικοινωνήσει; Σας έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό; Πότε έρχεται η εποχή που παπαγαλίζουν όποια λέξη ακούσουν;

 

Πήγαμε σε αναπτυξιολόγο τον Ιούλιο και μας είπε ότι μόνο στο λόγο είμαστε πίσω. Σε όλα τα άλλα συμβαδίζουμε με τα παιδάκια της ηλικίας της. Τον Δεκέμβρη επανεξέταση.

Να προσθέσω ότι η μικρή κάνει εργοθεραπείες του τελευταίους 5 μήνες, διότι όπως μας είπε η γενετίστρια, λόγω μικροκεφαλίας (περίμετρος εκτός καμπύλης) τείνει να είναι πίσω αναπτυξιακά 3-4 μήνες.

 

Συγνώμη που σας ζαλίζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαίη για τον αυνανισμό ήμουν σίγουρη ότι αυτό ήταν με το που το διάβασα :D

 

Αυτό με το χτύπημα του κεφαλιού το κάνει και η δικιά μας εδώ και κανά μήνα και συνήθως όταν είμαστε κι εμείς μπροστά. Δεν την έχουμε μαλώσει αλλά επειδή το κάνει και με το δικό μου κεφάλι (κοπανάει το κεφάλι της στη μούρη μου με αποτέλεσμα η μύτη μου να τα έχει δει όλα καθότι εγχειρισμένη και ευαίσθητη) της λέμε ότι πονάει ο τοίχος, το κρεβάτι ή ό,τι άλλο τέλος πάντων κοπανάει. Αυτό το κάνουμε και όταν χτυπάει κατά λάθος στον τοίχο και κλαίει και της περνάει το κλάμα :lol: Δεν ξέρω αν είναι παιδαγωγικό ή όχι αλλά έχει αποτέλεσμα στη δική μας. Μειώνονται σιγά σιγά οι φορές που το κάνει.

 

Όσο για το να της μιλάμε και να μας γράφει... ουυυυυυυυυυυ άπειρες φορές :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχουμε μαλώσει αλλά επειδή το κάνει και με το δικό μου κεφάλι (κοπανάει το κεφάλι της στη μούρη μου με αποτέλεσμα η μύτη μου να τα έχει δει όλα καθότι εγχειρισμένη και ευαίσθητη) της λέμε ότι πονάει ο τοίχος, το κρεβάτι ή ό,τι άλλο τέλος πάντων κοπανάει. Αυτό το κάνουμε και όταν χτυπάει κατά λάθος στον τοίχο και κλαίει και της περνάει το κλάμα :lol:

Το εκανε προχθες στον αντρα μου!!!

Να 'σαι καλα κουκλα μου, με εκανες και θυμηθηκα τα μουτρα που πηρε ο συζυγος και εχω ψοφησει στα γελια (τι αναισθητη ε?) :lol::lol::lol::lol:

 

Της τραγουδουσε ηταν ενα μικρο καραβι και στο σημειο που λεει "σωθηκαν ο-ο-ολες οι τροφες", του κοπαναει η μικρη μια κουτουλια απευθειας στη μυτη και μενει ο αντρας μου με γουρλωμενο το ματι και το στομα στο ομικρον που ειχε μεινει απο το "ο-ο-ολες οι τροφες'.. Να, καπως ετσι δηλαδη::o

 

:lol::lol::lol::lol: Να θελω να εξηγησω στη Μαρια πως αυτο απαγορευεται και να κυλιεμαι στα πατωματα! :lol::lol::lol::lol:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να μην στο κάνει... γιατί τότε θα σταματήσεις να γελάς :P:lol:

 

Ειλικρινά αυτός ο πόνος είναι απίστευτος! Και η σκατούλα μου το κάνει σχεδόν πάντα όταν την νανουρίζω που δεν μπορώ να αντιδράσω έντονα για να μην της χαλάσω τη νιρβάνα στην οποία προσπαθώ να την ρίξω! Το σκοτώνεις ή δεν το σκοτώνεις κύριε πρόεδρε;

 

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον σύζυγο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...