Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια και αγορια.Το κοριτσακι μου που ειναι δυομιση μηνων τωρα καθε απογευμα μεταξυ 7--11 γκρινιαζει και δεν μπορει να κοιμηθει. Καποιες φορες μαλιστα κλαιει ασταματητα.Τς υπολοιπες ωρες τις ημερας ειναι ησυχη τρωει και κοιμαται.Το κλαμα αυτο ειναι απο κολικους πιστευετε;Δεν ξερω τι να κανω αυτες τις ωρες που κλαιει ασταματητα και καποιες φοες κλαιω και εγω μαζι της;Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιγουρα ειναι κολικοι.

Αν ενημερωθεις εκτενεστερα θα δεις οτι οι κολικοι ενοχλουν ιδιαιτερα απογευμα,για 3 με 4 ωρες καθημερινα.

Μην ανησυχεις.Μονο υπομονη και να σου ζησει :)

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι κολικοι.

Αν ενημερωθεις εκτενεστερα θα δεις οτι οι κολικοι ενοχλουν ιδιαιτερα απογευμα,για 3 με 4 ωρες καθημερινα.

Μην ανησυχεις.Μονο υπομονη και να σου ζησει :)

Εκτος αν ειναι περιπτωση σαν την δικια μας που τον ενοχλουν σχεδον ολη μερα!!Φρικη!!Καλα δεν συζηταμε για τον υπνο,ειναι ελαχιστος!! :cry: Αsi μου να σου ζησει το μωρακι σου και κανε υπομονη!!Σε λιγο καιρο ολα θα περασουν!!Αν δεν θηλαζεις επικοινωνησε με τον παιδιατρο σου μηπως αλλαξεις το γαλα,παντα να το δινεις ζεστο,οχι καυτο,αλλα ζεστο,αγκαλιτσα για να την καθησυχαζεις,να φροντιζεις να ρευεται καλα.Επισης κοιτα μηπως θελει αγκαλια με βολτα μαζι γιατι εμας ο δικος μας ετσι ηρεμει καπως,αν παω να κατσω αρχιζει παλι το κλαμα,δεν ξερω γιατι το κανει αφου τον εχω παλι αγκαλια αλλα...μωρα ειναι.. :D:D
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Κολικοί είναι! Εμάς μας είχε βοηθήσει όταν πονούσε να τον βάζω μπρούμητα, η κοιλια του να ακουμπά στο μηρό μου για να ασκείτε πίεση και να του χαϊδεύω την πλατούλα! Δεν ξέρω αν είναι σαφής η περιγραφή. Ελπίζω να κατάλαβες! Επίσης λένε ότι βοηθάει (αν και εμείς δεν το κάναμε) να του βάλεις ζεστο λαδάκι με χαμομηλάκι και να του τρίψεις την κοιλίτσα.Υπομονη!

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα είναι κολικοί αλλά υπάρχουν τρόποι να το ανακουφίσεις και να το βοηθήσεις για να μην είναι τόσο πολύ.

 

 

Θα μας βοηθούσε όμως να μας έλεγες αν θηλάζεις ή αν πίνει ξένο γάλα... είναι σημαντικό

Πάντως σε πρώτη φάση, να ξέρεις ότι κολικοί σημαίνει αέρια στην κοιλίτσα που δεν βγαίνουν... αν το παιδί βγάλει τα άερια θα ηρεμίσει.

Τα αέρια τα μαζεύει το παιδί κατά τη διάρκεια του ταΐσματος του

 

Άρα, αρχικά, το ξαπλώνεις ανάσκελα και ανεβάζεις τα ποδαράκια λιγισμένα στην κοιλίτσα σαν ασκησούλες. Τα γόνατα λυγισμένα να τα πηγαίνεις προς το στήθος του. Επίσης του κάνεις "ποδήλατο" με τα γόνατα πάντα να πηγαίνουν όσο το δυνατόν πιο ψηλά.

Κυκλικές κινήσεις μασάζ στην κοιλίτσα απ τον αφαλό και θα ανοίγει σαν ομόκεντρος κύκλος με τη φορά του ρολογιού

 

Πες μου όμως αν θηλάζεις ή αν δίνεις ξένο γάλα για να σου πω κι άλλες πληροφορίες σχετικά με το τάισμα

Υπομονή, συνήθως κρατάνε γύρω στους 1-2 μήνες αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια.Το κοριτσακι μου εδω και δυο εβδομαδες το ταιζω με μπιμπερο,τρωει το gigos 1,πριν τη θηλαζα αποκλειστικα.Kαιι στις δυο περιπτωσεις ομως εκλαιγε τις ιδιες ωρες.Ο μονος τροπος που σταματαει ειναι βολτες και αγκαλια πλιν εξαιρεσεων που δεν σταματαει ουτε με αγκαλια και τοτε ειναι που σαζω και εγω τα κλαματα.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν κάποια ειδικά μπιμπερό με κλίση που βοηθούν να μην παίρνει το παιδί αέρα κατά τη διάρκεια του γεύματος

ωστόσο, για τα κλασικά μπουκάλια, αν μετά που θα παρασκευάσεις το γάλα, ανοίξεις για μια φορά ακόμα το καπάκι από πάνω, ίσως διαπιστώσεις ότι μετά το κούνημα υπάρχει πλεονάζον αέρας μέσα και θα τον ακούσεις να φεύγει

 

έχει το μωρό σε όχι πολύ ξαπλωτή θέση ώστε να είναι το μπουκάλι πιο κάτω απ το ύψος των αυτιών

Τέλος, υπάρχουν και γάλατα πιο ήπια που βοηθούν στους κολικούς καθώς και ειδικές σταγόνες που παίρνει το παιδί πριν κάθε γεύμα

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορεί να βοηθηθεί το βρέφος αν θεωρείς ότι υποφέρει πολύ

 

Οι αγκαλιές που λες του δίνουν απλά ασφάλεια και το ανακουφίζουν

Δοκίμασε επίσης να το κρατάς μπρούμυτα στο χέρι σου με την κοιλιά του στο μέρος ανάμεσα σε καρπό και αγκώνα (δε θυμάμαι πως το λένε αυτό το τμήμα του χεριού :oops: ) σαν να πηγαίνεις να το πλύνεις από τη μέση και κάτω, κάτω απ τη βρύση

Βοηθάει επίσης

 

Καλή δύναμη και σε σένα και στο μωρό

Link to comment
Share on other sites

παντως για να μην τρελαθεις δινε το μωρακι σου και στον μπαμπα να το κραταει λιγο για να ηρεμησεις λιγακι.κανε λιγο ακομη υπομονη κ σιγουρα θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα μπιμπερο στα mothercare που εχει ενα σωληνακι μεσα και ειναι το μοναδικο για τους κολικους (ετσι λενε δεν ξερω δεν το ειχα εγω αλλα το ειδα σε αλλη μανουλα που ηταν ευχαριστημενη)

εγω εχω της κικο το στραβο.εκλαιγε πολυ.τοτε δεν ξεραμε αν την ποναει ενα αλλο προβλημα που ειχε και λεγαμε οτι το κλαμα ειναι απο κολικους.μας εδωσε ο γιατρος κατι σταγονες νομιζω νοπαρ λεγονται και ενα αλλο φυτικο που λεγεται νερς χαρβευ και ειχαν αποτελεσμα γιατι τελικα πονουσε και απο κολικους.

ρωτα τον γιατρο σου μηπως να επαιρνες τιποτα......

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...