Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρώτη φορά σε οφθαλμίατρο και οδοντίατρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οδοντιάτρο δεν ξέρω στα σίγουρα...εμένα είναι 3 και σκέφτομαι μετά τον Σεπτέμβρη να τον πάω προληπτικά αφού πλέον έχει βγάλει όλα του τα δοντάκια (τώρα που το σκέφτομαι μπορεί και να άργησα...). Για οφθαλμίατρο από ότι μου είχε πει η δική μου οφθαλμίατρος γύρω στα 2. Εγώ τον πήγα λίγο πρν τα 2,5 και η παιδοοφθαλμίατρος που τον εξέτασε μου είπε να τον ξαναπάω στα 4,5 (μιλάω πάντα για προληπτική εξέταση).

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οφθαλμιατρο πηγα για πρωτη φορα τον γιο μου οταν ηταν 1 ετους και αυτο γιατι ηδη πηγαινα την αδελφη του (προωρακι). του εκανε βυθοσκοπηση και αμεσως μου ειπε οτι στο μελλον θα βαλει γυαλακια και φαινοταν απο καποιες μετρησεις που εκανε. Πραγματι στα 3 του φορεσε γυαλακια (και μαλιστα ειχα παει σε αλλον οφθαλμιατρο γιατι δεν ημουν Ελλαδα).

Οδοντιατρο δεν θυμαμαι αλλα τα ειχα παει απο πολυ πολυ μικρα και εξακολουθω να τα πηγαινω καθε εξαμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Για οφθαλμιατρο τον μεγαλο τον πηγα πρωτη φορα 15 μηνων γιατι ο μπαμπας εχει υψηλο υπερμετροπικο αστιγματισμο. Τον ειχα παει και οταν εκλεισε τα δυο. Οταν ρωτησα για τον μικρο μου ειπε να τον παω 18 μηνων και των μεγαλο 3μιση ξανα. Αλλα ειπαμε οτι ειχαμε κατι να ψαξουμε.

Οδοντιατρο θα παμε μετα τα 3...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 33 ΜΗΝΩΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΟΥΤΕ ΣΕ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ?

ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΣΕΚ -ΑΠ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΤΑΙ?

ΠΧ ΓΕΝΙΚΗ ΑΙΜΑΤΟΣ - ΚΑΙ ΘΥΡΟΕΙΔΗ (ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ Τ4) ΑΝΥΣΗΧΩ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Μπορώ να σου πω μόνο για τον οφθαλμίατρο που έχω ρωτήσει. Ο δικός μου μου είχε πει πως και μέσα στο μαιευτήριο όταν γεννήσω αν μου προτείνουν εξέταση να την κάνω. Αλιώς όταν είναι το μωρό 6 μηνών να τον πάω. Βέβαια εγώ έχω μεγάλη μυωπία από μικρή ηλικία και έχει και ο άντρας μου. Δεν ξέρω δηλαδή αν παίζει και η κληρονομικότητα κάποιον ρόλο και μου είπε να πάω στους 6 μήνες... Νομίζω πάντως οτι θα μπορούσες να το πας το μωράκι σου...

IZ8sp3.png?O4d4J7YUZjc7p3.png?EeRq5XkN
Link to comment
Share on other sites

To ιδανικό είναι η πρώτη εξεταση του παιδιού από παιδοοφθαλμίατρο να γίνει μέσα στον πρώτο χρόνο και από παιδοοδοντίατρο μόλις βγουν τα πίσω δόντια. Αυτά μου συνέστησαν οι γιατροί των αντίστοιχων ειδικοτήτων που παρακολουθουν τα παιδιά μου. Στον πρώτο κι εγώ δεν τα ήξερα, στον δεύτερο τα ακολουθώ κατα γράμμα.

 

Επίσης, η παιδίατρος-νεογνολόγος μας, κάνει ένα τσεκ απ σε όλα τα παιδάκια που παρακολουθεί μόλις χρονίσουνε, εκτός αν υπάρχει ένδειξη για να γίνει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...