Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη κύηση-Ετήσια καλοκαιρινή άδεια από εργοδότη?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

 

Πραγματικά έχω καταμπερδευτεί....εχουμε υπάλληλο στη δουλειά που ήταν με επαπειλούμενη κύηση από 4/10/2010 γέννησε 27/05/2011 κοινώς ήταν σε ολη σχεδόν την εγκυμοσύνη με επαπειλούμενη....πήρώνεται κανονικά έναν μισθό άδεια???

 

Τηλέφωνο στο λογιστή: Δεν δικαιούτε αδεια μόνο επίδομα

Τηελέφωνο σε άλλο λογιστή: Μόνο επίδομα αδείας

Τηλέφωνο στο σωματείο μας: Μόνο επίδομα

Τηλέφωνο στη επιθεωρηση: Δικαιούτε κ τα 2

Τηλέφωνο 2 στην επιθεώρηση: Δικαιούτε τη διαφορά από ότι της βγάλει το ίκα

Τηλέφωνο στο ίκα: Από μας δεν δικαιούτε κάτι

 

Ρε δεν ξέρουν τι τους γίνεται! Κανείς δεν μπορεί να μου το δώσει γραμμένο κάπου κ από αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν βρήκα επαρκή στοιχεία! Υπάρχει κάποια κοπέλα με ανάλογη περίπτωση να μου πει τι πληρώθηκε τελικά??? :confused::confused::confused:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Σαν λογίστρια θα συμφωνήσω μα την Επιθ.Εργασίας & θα σου πω ότι δικαιούται & τα 2. Το ότι ήταν σε επαπειλούμενη & έλειπε, δεν την κάνει "λιγότερο" υπάλληλο από τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο αλλα εν μερη σχετικο....

σε ποιες περιπτωσεις μια εγκυμοσυνη θεωρειται επαπειλούμενη?κ αν ειναι σε εξωτερικο γιατρο πως θα της την χορηγησει γιατρος του ικα?με τι στοιχεια?θα πρεπει να εξεταστει και απ αυτον (γιατι πολλοι γιατροι του ικα δεν το δεχονται επειδη δεν παρακολουθεισαι απο τους ιδιους,απο πεισμα)

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς δεν την κάνει 'λιγότερο' υπάλληλο από τους υπολοίπους...η δική μου λογική λέει δούλεψε έναν μήνα μετά τη περσινή της άδεια,έναν την ασφαλίσαμε λόγω ασθένειας κ μετά ήταν στο ίκα...λογικά θα έπρεπε να της βγάζει το ίκα αναλογία αδείας αφού για μας δεν ήταν ασφαλισμένη κ να υπολογίζεται για τον εργοδότη 2 μήνες+ από την αδεια κυοφορίας κ μετά κ να βγει μέρος της αδείας κ από μας....θα πάει η κοπέλα κάποια στιγμή κ στο ίκα να το κοιτάξουν αν βγαίνει κάποια αναλογία αλλά θέλω να δω μήπως υπάρχει κ παρόμοια περίπτωση στο φόρουμ γιατί ακούω πολλές απόψεις κ δεν θα έπρεπε αφού συνεχως βγαίνουν κοπέλες σε επαπειλούμενη κύηση!:rolleyes:

 

Στελλα εγώ δεν έχω διαβάσει πάντως για καμια περίπτωση να εξέτασε ο γιατρός κάποια κοπέλα που ο ιδιώτης γιατρός της λέει πχ ότι έχει αποκόλληση...απλά γράφουν τις άδειες χωρίς περεταίρω εξέταση αν ισχύει ή όχι κάτι τέτοιο!

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην προηγουμενη εγκυμωσυνη πηρα και τα δυο την αδεια την καθησα και πηρα και το επιδομα τωρα σ αυτην ειμαι λιγο λιγοτερες μερες με ανναρωτικη αλλα παλι το ιδιο θα γινει θα παρω και τα δυο σε λιγες μερες... δουλευω στον ιδιωτικο τομεα 10 χρονια παντα ετσι γινοταν τα εδινε ο εργοδοτηε

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω και μου συνεβη οτι εγραψε Eli .

 

βγηκα σε αναρρωτικη απο 18 μαιου εως 11 σεπτεμβριου.απο 11 σεπτεμβριου εως 18 οκτωβρη την ετησια αδεια μου και μετα σε αδεια κυοφοριας απο το ικα.την αδεια μου την πηρα ολοκληρη (φυσικα με αποδοχες)οπως και το επιδομα αδειας ολοκληρο απο τον εργοδοτη.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλημέρα! Θέλω να σας ρωτησω κατι γιατι εχω μπερδευτει λίγο!

Ειμαι σε αδεια λογω επαπειλουμενης κυησης και σε κανονικη αδεια (δηλ. 56 μερες πριν την ΠΗΤ) βγαίνω 15 οκτωβριου. Εχω υπολοιπο απο την ετησια αδεια μου 7 μέρες. Αυτες τις μερες πρεπει να τις παρω πριν βγω σε αδεια εγκυμοσυνης ή μπορουν να μεταφερθουν για του χρόνου που θα γυρισω στη δουλεια? Μηπως αν δεν τις παρω τωρα δεν γινεται εκκαθαριση της μισθοδοσιας μου?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να γεννάμε πολύ κοντά σε μέρες mikri_loulouka κ εγώ γύρω στα μέσα Οκτώμβρη βγαίνω σε άδεια! ;) Το υπολοιπο της άδειας σου πρέπει να το πάρεις πριν αλλάξει η χρονιά!

 

Τελικά περί του θέματος που ρώταγα εγώ παραπάνω κ προς ενημέρωση όσων ειναι αναλογες περιπτώσεις...όσο καιρό κ αν πάρει μια κοπέλα άδεια επαπειλούμενης κύησης δεν χάνει ούτε μέρα από την ετήσια(καλοκαιρινή) άδεια! :D

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καταρχήν καλησπέρα σε όλες και καλό μήνα!!

 

διαβάζω καιρό τώρα το forum και σήμερα έγινα ενεργό μέλος! :-)

 

περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και θα ήθελα την βοήθειά σας!

 

εργάζομαι στην ίδια επιχείρηση από τον αύγουστο του 2010.

φέτος λοιπόν που έμεινα έγκυος έχω άδεια από το ΙΚΑ από τις 14/4/2014 έως 08/08/2014 λόγω επιπλοκών εγκυμοσύνης.

έχω πάθει δυο απολολλήσεις,είναι χαμηλά ο πλακούντας κ έχω κατά διαστήματα αιμορραγίες.είμαι κληνήρης από τότε...

έχω περασει από επιτροπές ΙΚΑ για τους μήνες αυτούς, όλα οκ (άσχετα που δεν έχω πάρει ακόμα δεκάρα τσακιστή).

Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής :

Η ΠΗΤ μου είναι 15/11/2014 οπότε βγαίνω σε άδεια στις 21/09/2014.

Την καλοκαιρινή μου άδεια για το 2014 δεν την έχω πάρει -εννοείται-.

1) δικαιούμαι να την πάρω από την μέρα που σταματάει η τελευταία άδεια του ΙΚΑ (δλδ στις 08/08/2014) και να την πληρωθώ?και στην συνέχεια να βγω σε άδεια τοκετού και λοχείας?

2) επίδομα άδειας δικαούμαι?

Συγγνώμη για την μακροσκελή ερώτηση μα χθες που επικοινώνησα με το λογιστήριο στην δουλειά μου μου είπαν ότι δεν δικαιούμαι άδεια (ούτε σε μέρες,ούτε σε χρήματα) επειδή "κάθομαι" 4 μήνες τώρα.....

 

Ισχύει???? γιατί κοντεύω να σκάσω??:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα! Επαναφερω το θεμα γτ ειμαι σε παρομοια περιπτωση κ ελεγα μηπως ξερει καποια κατι. Αν εισαι σε αδεια επαπειλουμενη χανεις την κανονικη σου αδεια;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...