Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΟΡΙΣΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια καλή σας ημέρα!Εαν προσληφθώ με σύμβαση αορίστου χρόνου μείνω έγκυος πχ τον επόμενο μήνα, έχει δικαίωμα να με απολύσει ο εργοδότης ή προστατεύομαι από τον νόμο;Σας παρακαλώ όποιος ξέρει ας μου απαντήσει υπεύθυνα γιατί καίγομαι!!(πάνω που αποφασίσαμε να κάνουμε 2ο παιδάκι κι εργάζομαι σε μια εταιρία 3ωρες καθημερινά με σύμβαση αορίστου χρόνου, μου παρουσιάστηκε μια δουλειά 8ωρη πάλι αορίστου χρόνου).Δεν ξέρω τι να κάνω!Να πάω στην καινούρια εταιρία ή θα με πετάξουν έξω αφού τους ανακοινώσω την εγκυμοσύνη μου;;;;;;;;;;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γενικός κανόνας-που πιστεύω να ισχύει ακόμα- ειναι οτι όταν έχεις κάνει σύμβαση αορίστου χρόνου, δεν γίνεται να σε απολύσει ο εργοδότης, εισαι καλλυμένη απο το νόμο. Ωστόσο ίσως κάνει αρνητική εντύπωση το να πας σε μια εταιρεία και σε εναμιση μηνα να πεις 'ειμαι εγκυος', μπορεί μετά να σε 'αναγκάσουν' με την συμπεριφορά τους σε παραίτηση...:( Επισης ψαξε το θεμα μηπως στην αρχή σε εχουν με καμμια διμηνη συμβαση πριν στο γυρίσουν σε αορίστου:) (σα να θυμάμαι οτι το πρώτο διμηνο έχει δικαιωμα να καταγγείλει την συμβαση ο εργοδότης, ακόμα και αν ειναι αορίστου)

Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση που θα υπογράψεις αν τελικά αποφασίσεις να πας σίγουρα θα έχει κάποιους όρους. Εχει τύχει σε γνωστή μου ναι μεν σύμβαση αορίστου χρόνου, αλλά με όρο ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης απαιτείται αποχώρηση!!! Αλλά εις γνώσιν της βέβαια υπέγραψε καθώς ήταν μόλις είχε πάρει το πτυχίο της και τότε ήταν ελεύθερη και δεν είχε στο πλάνο παιδιά οικογένεια κλπ. Βέβαια θεωρώ πως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι κάπως ακραία. Ψάξτο λίγο σε κάθε περίπτωση...

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites

Η σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου καταγγέλλεται οποιαδήποτε στιγμή, χωρίς να υπάρχει περιορισμός, με κάποιες εξαιρέσεις (εξηγώ παρακάτω). Αορίστου χρόνου δεν σημαίνει μονιμότητα, όπως μάλλον έχει καταλάβει λάθος μια κοπέλα που απάντησε πριν. Μονιμότητα έτσι κι αλλιώς στον ιδιωτικό τομέα δεν νοείται!!! Ο εργοδότης έχει ανά πάσα στιγμή το δικαίωμα να σε απολύσει, μάλιστα για έναν χρόνο μετά την πρόσληψη (το δίμηνο δεν ισχύει πια!) η απόλυση μπορεί να γίνει χωρίς αποζημίωση.

 

Τώρα, ειδικά όσον αφορά στην περίπτωση της εγκύου, η απόλυση απαγορεύεται τόσο κατά την διάρκεια της κύησης, όσο και για 18 μήνες από τον τοκετό, εκτός αν συντρέχει σπουδαίος λόγος απόλυσης, ο οποίος όμως δεν μπορεί να σχετίζεται με μείωση της εργασιακής απόδοσης λόγω εγκυμοσύνης (όχι λόγω λοχείας!!!!). Εάν όμως, π.χ. μια ταμίας τράπεζας κάνει απάτη, υπεξαίρεση κ.λπ., ακόμα και έγκυος να είναι, απολύεται με τα μπούνια και νομιμότατα. Κατά την γνώμη μου, ακόμα κι αν μία έγκυος ηθελημένα εκμεταλλεύεται την κατάστασή της, ώστε να λουφάρει και πάλι συντρέχει σπουδαίος λόγος απόλυσης, ακόμα κι αν δεν μπορεί να αποδειχθεί εύκολα. Το ίδιο ισχύει και για την λεχώνα ή τη νέα μαμά, η οποία, κατά την γνώμη μου, εάν δεν αποδίδει καλά στην δουλειά της, μπορεί να στοιχειοθετήσει σπουδαίο λόγο απόλυσης. Έτσι, για να μην υπάρχει η παρεξήγηση ότι οι έγκυες ή οι νέες μαμάδες είμαστε στο απυρόβλητο.

 

Με βάση τα παραπάνω και απαντώντας στην θεματοθέτρια, είτε μείνεις στην εταιρεία που βρίσκεσαι είτε αποφασίσεις να αλλάξεις δουλειά και από την στιγμή που δεν είσαι έγκυος ακόμα, οι πιθανότητες απόλυσης παραμένουν οι ίδιες και είναι κατά την γνώμη μου λίγες, εφόσον δεν δώσεις κανένα δικαίωμα και είσαι σωστή. Λογικά, και ο υποψήφιος νέος εργοδότης σου, εφόσον ξέρει ότι είσαι παντρεμένη και έχεις 1 παιδί, δεν μπορεί να μην σκέφτεται ότι υπάρχει ο "κίνδυνος" να πας και για το δεύτερο.

 

Από την στιγμή που η νέα δουλειά φαίνεται να σε κατοχυρώνει περισσότερο οικονομικά, η συμβουλή μου θα ήταν να την δεχθείς και ενδεχομένως να καθυστερήσεις λίγο περισσότερο το δεύτερο παιδάκι, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για την προσωπική σου αξιοπρέπεια, για να μην μπορεί κανένας να σου πει ότι "παγίδευσες" το νέο σου εργοδότη με το να προσληφθείς και να μείνεις αμέσως έγκυος. Έτσι κι αλλιώς, η εγκυμοσύνη δεν έρχεται κατά παραγγελία, δεν πάει να πει ότι το παιδάκι θα έρθει αμέσως. Στην εποχή που ζούμε όπου οι καλές δουλειές σπανίζουν και όπου τα 4ωρα κάνουν παρτυ, νομίζω ότι είναι σημαντικό, ειδικά για μια γυναίκα με οικογένεια και αυξημένες οικονομικές ανάγκες όπως εσύ (κι εγώ μαζί!:wink:;-):wink:) να αξιοποιεί τις σπάνιες καλές ευκαιρίες που παρουσιάζονται, για το καλό και της ίδιας και της οικογένειάς της.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ετσι οπως τα λεει η daena νομικα .

Ομως η αποψη μου επι του "ηθικου μερους". Θα ξεκαθαριζα απο την αρχη στον υποψηφιο εργοδοτη μου πως εχω σκοπο να "επεκτεινω" την οικογενεια μου και οτι ειναι πιθανο στο αμεσο μελλον να μου προκυψει μια νεα εγκυμοσυνη. Οχι οτι απο τη στιγμη που ξερουν οτι εισαι παντρεμενη και εχεις ηδη ενα παιδακι ειναι κατι παραξενο απλα ο αλλος οταν σε παιρνει στη δουλεια του θες ενα χρονικο διαστημα ευλογο να μαθεις τη δουλεια αυτο κυμαινεται απο 2-6 μηνες αναλογα . Δεν ειναι οτι πιο "σωστο" στο 2μηνο πχ να τους πεις εμεινα εγκυος που σημαινει, μειωμενο ωραριο , απουσιες για εξετασεις και μακρυα απο σενα αναρρωτικες για προβληματα εγκυμοσυνης και φυσικα επειτα αδεια μητροτητας.Με λιγα λογια ναι μεν ο αλλος σου προσφερει μια θεση αλλα να εισαι ξεκαθαρη για να μην τον κανεις να το μετανιωσει. Με αγαπη στο λεω και παντα αποψη μου.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

εγω κοριτσια εχω ενα.παιδακι κ μετα απο 3χρονια ανεργιας βρηκα δουλεια επιτελους.σε ολεεψτις συνεντευξεις με ρωτουσαν αν θα κανω δευτερο παιδακι κ γι αυτο το λογο δεν εβρισκα τπτ.τωρα λοιπον που βρηκα δουλεια τι λετε να περιμενω ενα διαστημα κ μετα να κανω δευτερο παιδακι;φοβαμαι μην τυχον κ ξαναμεινωχωρις δουλεια κτο δευτερο παιδι δεν ερθει ποτε;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...