Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για γονείς με θέμα την υγεία/ψυχολογία των παιδιών


Recommended Posts

Είναι πολύ δύσκολο να μην χαθούμε στην καθημερινότητα ή να μην κάνουμε λάθη λόγω της άγνοιας μας.

Με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τέτοια κείμενα ψυχολογίας, επίσης κάποιο καλό βιβλίο που να μιλάει για την ψυχολογία του παιδιού.

Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι καλό, θα ήμουν ευγνώμων,

Έχω ψάξει σε βιβλιοπωλεία αλλά δεν με έχουν καλύψει αυτά που βρήκα :oops::oops::oops: …..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 278
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα κοιτάξω στην βιβλιοθήκη του παιδικού στον οποίο εργάζομαι, και θα σου δώσω τίτλους. Εχει πάρα πολλούς βέβαια.. είναι κάτι συγκεκριμένο που θα σε ενδιέφερε μήπως?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν με ενδιαφέρει ακόμα, ξέρω ότι υπάρχουν βιβλία τα οποία ενημερώνουν τους γονείς για το τι απαντήσεις πρέπει να δώσουν στα παιδιά πάνω σε διάφορες ερωτήσεις που μπορεί να κάνουν, ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. (τι είναι θάνατος, τι είναι sex κλπ)

 

Θυμάμαι ότι μια γνωστή μου, είχε αγοράσει μια εγκυκλοπαίδια, και τις είχαν δώσει και ένα τέτοιο βιβλιαράκι δώρο. Βέβαια τότε δεν είχα δώσει και τόση σημασία να δω εκδόσεις γιατί δεν είχα ακόμη παιδί, αλλά τώρα που λέτε για βιβλία το θυμήθηκα.

 

Επειδή το παιδί ξεκινάει να κάνει τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι σημαντικό να ξέρουμε να του δώσουμε μια σωστή απάντηση που να το καλυπτει, χωρίς όμως να του λέμε επιπλέον πληροφορίες που δεν μπορεί να κατανοήσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παιδί ξεκινάει να κάνει τέτοιου είδους ερωτήσεις είναι σημαντικό να ξέρουμε να του δώσουμε μια σωστή απάντηση που να το καλυπτει, χωρίς όμως να του λέμε επιπλέον πληροφορίες που δεν μπορεί να κατανοήσει.

 

έχεις απόλυτο δίκιο μαρία.

Θυμάμαι το καλοκαίρι που ήμουν έγγυος τις ερωτήσεις που μου έκανε ο ανηψιός μου ο Δημήτρης(3,5 χρονών τότε). Είχαμε διαβάσει σε ένα περιοδικό ότι για να προετοιμάσεις το έδαφος για το μωρό να του πεις ότι το μωράκι είναι στη κοιλιά, που είναι το σπιτάκι του και όταν είναι αρκετά μεγάλο θα ανοίξει το πορτάκι και θα βγει!!!Θα σας πω ένα περιστατικό πολύ καλό...ήμουν ξαπλωμένη στον καναπέ και απέναντι στον άλλο καναπέ η μαμά του Δημήτρη . Ο Δημήτρης έτρωγε φυστίκια και του ζητάγαμε να μας δώσει. Οπότε κάνει το εξής θεϊκό...πάει στη μαμά του της δίνει 1, έρχεται σε μένα μου δίνει ένα, και πιάνει και ένα φυστίκι έρχεται πάνω απο την κοιλιά μου και αρχίζει να αιωρεί από πάνω το φυστίκι και καλά να φάει το μωρό!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρουν κυρίως βιβλία που μιλάνε για την ψυχολογία του παιδιού, να μπορέσουμε να καταλάβουμε τον τρόπο σκέψεις του και πως αντιλαμβάνεται τα πράγματα, πώς να τα διαπαιδαγωγήσεις σωστά και να αποφύγουμε όσο μπορούμε λάθη.

Πως μπορείς να το βοηθήσεις να γίνει ένα άτομο με αυτοπεποίθηση και να έχει έναν δημιουργικό τρόπο σκέψεις κλπ.

Κάτι τέτοιο φαντάζομαι, δεν ξέρω αν υπάρχει, ίσως είναι πολύ γενικό.

Τα περισσότερα βιβλία που έχω βρει είναι από 0 – 12 μηνών, μετά βρίσκω ένα κενό και μετά βιβλία για την ψυχολογία του εφήβου.

Για την ηλικία 24 μηνών και άνω έχω βρει πολύ λίγα τα οποία όμως δεν με κάλυψαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής Λουκία Δημητρίου Χατζηνεοφύτου Dr.Rer.Nat.Ψυχολόγος εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα

960 393 844Χ το ISBN..

 

αυτό είναι επιστημονικά γραμμένο, είναι λίγο τεράστιο (900 σελίδες) αλλά αρκετά αναλυτικό, για κάθε φάση εώς τα 6 χρόνια.

περιέχει σχεδόν υπερβολικά πολλές πληροφορίες, όμως είναι και ο μόνος τρόπος για σωστή πληροφόρηση.

Όλα όσα γράφει βασίζονται σε έρευνες και διεθνή standard με τις βιβλιογραφίες τους και ονόματα θεωρητικών - για αυτό είναι έγκυρο.

 

και προπαντώς περιέχει την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη σε όλα τα στάδια.

 

Το θεωρώ πλήρες, και ας μήν είναι τόσο ευκολοδιάβαστο - λόγω και επιστημονικών όρων. είναι και λίγο βαρύ :) ..

 

έχει όμως πολλές περιλήψεις, σε κάθε κεφάλαιο που διευκολύνουν πολύ.

 

το συνιστώ σε όποιον θέλει λεπτομερή, αναλυτική γνώση για κάθε στάδιο αυτων των πρώτων 6 χρόνων του παιδιού του.

Τα πιό απαιτητικά χρόνια και τα χρόνια που καθορίζουν τις περισσότερες πτυχές του χαρακτήρα του στα μετέπειτα χρόνια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

είναι επιστημονικά γραμμένο, είναι λίγο τεράστιο (900 σελίδες) αλλά αρκετά αναλυτικό, για κάθε φάση εώς τα 6 χρόνια.

περιέχει σχεδόν υπερβολικά πολλές πληροφορίες, όμως είναι και ο μόνος τρόπος για σωστή πληροφόρηση.

Όλα όσα γράφει βασίζονται σε έρευνες και διεθνή standard με τις βιβλιογραφίες τους και ονόματα θεωρητικών - για αυτό είναι έγκυρο.

 

και προπαντώς περιέχει την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη σε όλα τα στάδια.

 

Το θεωρώ πλήρες, και ας μήν είναι τόσο ευκολοδιάβαστο - λόγω και επιστημονικών όρων. είναι και λίγο βαρύ :) ..

 

έχει όμως πολλές περιλήψεις, σε κάθε κεφάλαιο που διευκολύνουν πολύ.

 

το συνιστώ σε όποιον θέλει λεπτομερή, αναλυτική γνώση για κάθε στάδιο αυτων των πρώτων 6 χρόνων του παιδιού του.

Τα πιό απαιτητικά χρόνια και τα χρόνια που καθορίζουν τις περισσότερες πτυχές του χαρακτήρα του στα μετέπειτα χρόνια.

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, κάτι τέτοιο έψαχνα, αναλυτικό, λίγο……τεράστιο για πολύ διάβασμα και προβληματισμό, να αναλύει την παιδική ψυχολογία …………….

και ότι άλλο μπορείς να μας προτείνεις καλοδεχούμενο

Link to comment
Share on other sites

είναι επιστημονικά γραμμένο, είναι λίγο τεράστιο (900 σελίδες) αλλά αρκετά αναλυτικό, για κάθε φάση εώς τα 6 χρόνια.

περιέχει σχεδόν υπερβολικά πολλές πληροφορίες, όμως είναι και ο μόνος τρόπος για σωστή πληροφόρηση.

Όλα όσα γράφει βασίζονται σε έρευνες και διεθνή standard με τις βιβλιογραφίες τους και ονόματα θεωρητικών - για αυτό είναι έγκυρο.

 

και προπαντώς περιέχει την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη σε όλα τα στάδια.

 

Το θεωρώ πλήρες, και ας μήν είναι τόσο ευκολοδιάβαστο - λόγω και επιστημονικών όρων. είναι και λίγο βαρύ :) ..

 

έχει όμως πολλές περιλήψεις, σε κάθε κεφάλαιο που διευκολύνουν πολύ.

 

το συνιστώ σε όποιον θέλει λεπτομερή, αναλυτική γνώση για κάθε στάδιο αυτων των πρώτων 6 χρόνων του παιδιού του.

Τα πιό απαιτητικά χρόνια και τα χρόνια που καθορίζουν τις περισσότερες πτυχές του χαρακτήρα του στα μετέπειτα χρόνια.

 

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, κάτι τέτοιο έψαχνα, αναλυτικό, λίγο……τεράστιο :shock::shock: για πολύ διάβασμα και προβληματισμό, να αναλύει την παιδική ψυχολογία …………….

και ότι άλλο μπορείς να μας προτείνεις καλοδεχούμενο :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το αγόρασα εχθές. 8)

Αλλά πέρα από την περίληψη δεν πρόλαβα να διαβάσω τίποτα.

Πάντως σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε, από την άποψη ότι είναι προσεγμένο βιβλίο.

 

Από βάρος πάντως είναι ότι πρέπει για να κάνεις βαράκια!!!

:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ έχω αγοράσει το βιβλίο 'Η φροντίδα του μωρού και του μικρού σας παιδιού Από τη γέννηση ώς τα 5 του χρόνια' από τις εκδόσεις ΠΟΤΑΜΟΣ.(700 περίπου σελίδες)

 

Το βιβλίο μιλάει για τις διάφορες φάσεις ανάπτυξης του παιδιού και δίνει αρκετές χρήσιμες συμβουλές σε πολλούς τομείς

 

Πρόσφατα είδα ότι η ίδια σειρά έχει παρόμοια βιβλία για μεγαλύτερες ηλικίες

Link to comment
Share on other sites

Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής Λουκία Δημητρίου Χατζηνεοφύτου Dr.Rer.Nat.Ψυχολόγος εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα

960 393 844Χ το ISBN..

 

αυτό είναι επιστημονικά γραμμένο, είναι λίγο τεράστιο (900 σελίδες) αλλά αρκετά αναλυτικό, για κάθε φάση εώς τα 6 χρόνια.

περιέχει σχεδόν υπερβολικά πολλές πληροφορίες, όμως είναι και ο μόνος τρόπος για σωστή πληροφόρηση.

Όλα όσα γράφει βασίζονται σε έρευνες και διεθνή standard με τις βιβλιογραφίες τους και ονόματα θεωρητικών - για αυτό είναι έγκυρο.

 

και προπαντώς περιέχει την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη σε όλα τα στάδια.

 

Το θεωρώ πλήρες, και ας μήν είναι τόσο ευκολοδιάβαστο - λόγω και επιστημονικών όρων. είναι και λίγο βαρύ :) ..

 

Μαρία το πήρε η κουνιάδα μου και μου το έδωσε και μένα να το διαβάσω. Είναι αρκετά αναλυτικό όντως αλλά βρήκα δύο κύρια αρνητικά:

1. Αφιερώνει πολύ μεγάλο χώρο στο διάστημα-σύλληψη - εγκυμοσύνη και

2. Χρησιμοποιεί πολύ επιστημονικούς όρους ώρες-ώρες με αποτέλεσμα να χάνεσαι λίγο αν δεν το έχεις σπουδάσει το θέμα :idea:

Παρόλα αυτά είναι τόσο αναλυτικό όντως που αν θες κάτι να μάθεις θα το βρεις σίγουρα εκεί!!!

 

Πήρα και ένα άλλο και σας το προτείνω:

"Στην καρδιά των συναισθημάτων του Παιδιού"-Isabelle Filliozat

Εκδόσεις ΕΝΑΛΙΟΣ

Ασχολείται πολύ με την συναισθηματική νοημοσύνη του παιδιού και με το πώς μπορούμε να την αναπτύξουμε. Πραγματευεται και θέματα άλλα βασικά όπως η χαρά, ο θυμός, ο φόβος, η κατάθλιψη ενός παιδιού.Δείχνει (γιατί τωρα το ξεκίνησα) αρκετά καλό και είναι καλογραμμένο και ευκολοδιάβαστο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής εμένα δεν με δυσκόλεψε, πάντως τα πρώτα κεφάλαια τα προσπέρασα, διαβάζω πρώτα τα κεφάλαια που αφορούν την ηλικία των 2-3 ετών, μετά θα το περιλάβω από την αρχή. (Μέχρι τότε ελπίζω να με ενδιαφέρουν και τα πρώτα κεφάλαια… :oops: ……της σύλληψης κλπ)

 

Πολύ ενδιαφέρων και το βιβλίο που προτείνεις BIZELI, όπως και όλα αυτά που γράφει η Oh-Mammy σε άλλο τόπικ, όρεξη και χρόνο να έχουμε να διαβάζουμε. :D

Πάντως βρε παιδιά αν όλοι μας ενδιαφερόμαστε τόσο πολύ για την καλύτερη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας και αν διαβάζουμε τόσα πολλά, λέτε να τα καταφέρουμε και να χτίσουμε έναν κόσμο πολύ καλύτερο από αυτόν που ζούμε τώρα????? ( λέω εγώ τώρα…… :roll::roll::roll: ..)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε παιδιά αν όλοι μας ενδιαφερόμαστε τόσο πολύ για την καλύτερη διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας και αν διαβάζουμε τόσα πολλά, λέτε να τα καταφέρουμε και να χτίσουμε έναν κόσμο πολύ καλύτερο από αυτόν που ζούμε τώρα????? ( λέω εγώ τώρα…… :roll::roll::roll: ..)

 

Την ίδια ακριβώς σκέψη έχω κάνει πολλές φορές και εγώ...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι μαρία!!Σε αυτό στοχεύουμε άλλωστε!

 

Το βιβλίο το χθεσινό σχεδόν το τελείωσα...το ρούφηξα! Είναι εξαιρετικό και σου μιλάει απ'ευθείας στη καρδιά! Είμαι σίγουρη ότι θα σου κάνει πολλά κλικ όταν το διαβάσεις!Σου μεταφέρω δύο πράγματα που μου έμειναν:

1.Τα παιδιά πρέπει να τα συντροφεύουμε και όχι να τα διαπαιδαγωγούμε

 

2.Το μεγάλωμα ενός παιδιού είναι ουσιαστικά και μεγάλωμα δικό μας. Μέσα απο τη διαπαιδαγώγησή τους ωριμάζουμε και εμείς. Ερχόμαστε αντιμέτωποι με αυτά αλλά ουσιαστικά ερχόμαστε αντιμέτωποι με τον ίδιο μας τον εαυτό και τα όρια μας. Δεν θα είμαστε ποτέ ολόσωστοι αλλά δεν είναι αυτό το σημαντικό. Το σημαντικό είναι να είμαστε ανθρώπινοι και να ακούμε τη καρδιά μας και την καρδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

2666748610041690424XHbOAu_th.jpg

 

Σχετικά με το 'Η φροντίδα του μωρού και του μικρού σας παιδιού Από τη γέννηση ώς τα 5 του χρόνια' από τις εκδόσεις ΠΟΤΑΜΟΣ.

Εγώ αυτό έχω σπίτι και το εμπιστεύομαι για δυο λόγους. Ένα είναι της αμερικάνικης παιδιατρικής εταιρείας και το άλλο εκδόθηεκ υπο την εποπτεία ενός δικού ςμας παθηγητή παιδιατρικής.

Όμως ειλικρινά είναι μάλλον manual και όχι βιβλίο για αναγνωση. Δηλαδή, ανάλογα με την ηλικί ακαι το θέμα ψάχνεις αυτο που θες, δε το διαβάζεις μονορούφι.

Και στο θέμα του ρεψίματος και στο θέμα του πυρετού, σε θέματα με διάροια - δυσκοιλιότητα, σε κάτι άλλα πχ συνάχι, ματάκια τσιμπλες κλπ μου βγηκε πολύ χρήσιμο. Θετικότατο είναι ότι συμφωνει με τον γιατρό μου και ο γιατρός μου με αυτό.

Επίσης, μου δίνει και μια ιδέα για το πως να ελεγχω την ψυχοκινηιτική τοης κατάσταση, χοντρικά, δηλαδή τι να περιμένω να κάνει και τι όχι.

Πάντως οι πληροφορίες για το φαγητό, θεωρώ ότι είναι υπερβολικές σε ότι αφορά τα μεγέθη,,,σιγά μη φάει η δικιά μου κόρη τόοσο.

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

ενα βιβλιο που πραγματικα πιστευω ειναι πολυ καλο και χρησιμο για το πως πρεπει να συμπεριφερομαστε στα παιδια μας για να συνεργαζονται μαζι μας,χωρις απειλες,φωνες και μαλωματα ειναι το ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ,ΖΗΤΗΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ,ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΦΥΤΡΑΚΗ.οταν το διαβασα καταλαβα ποσα λαθη ειχαν κανει οι γονεις μας σε εμας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ένα βιβλίο που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το διαβάσουν όλοι οι γονείς είνα ¨Η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιώ" του John Gottman, εκδόσεις Ελληνικά γράμματα.

Στο βιβλίο αυτό ο συγγραφέας μιλά στους γονείς για τη συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών και την ανάπτυξή της. Η ουσία, όπως λέει ο συγραφέας, δεν είναι να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στην κακή συμπεριφορά του παιδιού. Είναι να του δείξουμε την αγάπη μας στις δύσκολες στιγμές του, να αναγνωρίσουμε τα συναισθήματά του, να δείξουμε πως το καταλαβαίνουμε και να το βοηθήσουμε να βρει λύσεις στα προβλήματα που το απασχολούν. Η ουσία είναι να γίνουμε εμείς οι οδηγοί και μέντορές του, να του δείξουμε το δρόμο προκειμένου να πορευτεί μέσα στον κόσμο των συναισθημάτων. Ο στόχος λοίπον είναι να εφαρμόσουμε συναισθηματική αγωγή, μια διαδικασία που θα βοηθήσει το παιδί μας να αποκτήσει συναισθηματική νοημοσύνη. Βασισμένο σε πολυετείς έρευνες και στην εμπειρία με εκατοντάδες γονείς, το βιβλίο αυτό μας δείχνει τον τρόπο να μεγαλώσουμε συναισθηματικά υγιή και ευτυχισμένα παιδιά.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΝΟΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΚΑΤΟ

 

 

Συγγραφέας: ΣΑΝΤΑΓΚΟΣΤΙΝΟ ΠΑΟΛΑ

Μετάφραση: ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ

Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

 

Περιγραφή: Με συγκεκριμένα παραδείγματα, παρμένα από την κλασική κληρονομιά των παραμυθιών, το εύχρηστο αυτό εγχειρίδιο εξηγεί στον γονέα γιατί ακόμα και τα πιο παλιά παραμύθια παραμένουν τόσο επίκαιρα. Μας υποδεικνύει ποια παραμύθια να διαλέγουμε και ποια καλύτερα να αποφεύγουμε. Μας δείχνει πώς να επινοούμε ένα παραμύθι για το παιδί μας και πώς να το παροτρύνουμε να επινοήσει ένα δικό του. Δύο κεφάλαια είναι αφιερωμένα στους δασκάλους και στη χρήση του παραμυθιού ως διδακτικό εργαλείο

 

174259.jpg

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥΣ

 

(Ο Ρόλος της Παιδικής Ζωγραφιάς στην Ανάδειξη και λύση των Συγκρούσεων)

 

Συγγραφέας: ΜΠΑΝΓΚΕΡ-ΦΛΕΚ ΡΟΖΕ

Μετάφραση: ΚΑΜΜΕΝΟΥ ΚΑΙΤΗ

Εκδόσεις: ΘΥΜΑΡΙ

 

Περιγραφή: Η Ρόζε Φλεκ-Μπάνγκερτ, σ' αυτό το βιβλίο της - αποτέλεσμα της πολύχρονης

επιστημονικής της πείρας, μας δείχνει με ποιόν τρόπο οι ζωγραφιές των

παιδιών "μιλάνε" για την κατάσταση της ζωής τους - και δίνουν στους μεγάλους

πληροφορίες για το τι απασχολεί το παιδί, στη δεδομένη στιγμή, τι το

προβληματίζει, τι το τυραννάει ή, ακόμη, τι είναι αυτό που επιθυμεί και

εύχεται. Οι δώδεκα παιδικές ιστορίες, μαζί με τις ζωγραφιές τους, είναι ο

καλύτερος μάρτυρας (και σύμβουλος μαζί) για τον τρόπο με τον οποίο το παιδί

βιώνει τα συναισθήματά του, αλλά και πώς αντιδρά.

 

 

Σελίδες: 170

ISBN: 960-349-017-2

 

141068.jpg

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ

 

Συγγραφέας: ΚΡΟΤΙ ΕΥΗ, ΜΑΝΙ ΑΛΜΠΕΡΤΟ

Μετάφραση: ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ

Εκδόσεις: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ

 

Περιγραφή: Για όλα τα παιδιά το σχέδιο, ακόμα και το πιο μπερδεμένο, αποτελεί έναν αυθόρμητο τρόπο να εκφράσουν τον εαυτό τους. Να γιατί το να ξέρουμε να "διαβάζουμε" τα σχέδιά τους μας επιτρέπει να κατανοήσουμε βαθύτερα τις ανάγκες τους και να δώσουμε τις κατάλληλες απαντήσεις...

 

 

 

Χρονολογία Εκδοσης: 2003

Σελίδες: 166

ISBN: 960-033605-9

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ

 

Συγγραφέας: ΡΑΜΣΕΥ ΡΟΜΠΕΡΤ

Εκδόσεις: ΚΡΙΤΙΚΗ

 

Περιγραφή: Σ' αυτό το βιβλίο συμβουλών θα βρείτε 501 τρόπους για να ενισχύσετε την εμπιστοσύνη του παιδιού σας στις ικανότητες και τα χαρίσματά του, να του διδάξετε τον αυτοσεβασμό και την αυτοεκτίμηση, να του δείξετε πώς να τα βγάζει πέρα στις δύσκολες καταστάσεις. Μικρά πράγματα της καθημερινότητας, που όμως αρκούν για να βοηθήσουν το παιδί να θωρακιστεί απέναντι στις αντιξοότητες της ζωής.

 

Χρονολογία Εκδοσης: 2004

Σελίδες: 208

ISBN: 960-218-341-1

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαβάστε μερικές σελίδες για να δείτε περι τίνος πρόκειται.

Είναι πρωτοποριακό, πολύ σημαντικό... και αφορά το πως μαθαίνουμε, ... είναι ενδιαφέρον μιάς και βλέπουμε πόσο εξαρτώμαστε απο το σώμα μας, πως ο εγκέφαλος επικοινωνεί με τα διάφορα μέρη του σώματος καλύτερα απο κάποια άλλα και πως διαφέρει αυτό απο άνθρωπο σε άνθρωπο.

 

http://www.amazon.com/Dominance-Factor-Knowing-Dominant-Learning/dp/0915556316/ref=si3_rdr_bb_product/002-7569566-1750425

 

http://www.amazon.com/gp/sitbv3/reader/002-6378608-3442463?ie=UTF8&p=S005&asin=0915556316

 

εγώ θα το αγόραζα, και σαν παιδαγωγός... είναι μια νέα προοπτική ενδιαφέρουσα,

το βρήκα ψάχνοντας για τους δεξιόχειρες και τους αριστερόχειρες, ...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...