Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει την χορτόσουπα και δεν πίνει τους χυμούς! Βοήθεια!


Nefelie

Recommended Posts

Μανούλες, σας χαιρετώ!

Η μικρούλα μου ξεκίνησε πριν 4 ημέρες τους χυμούς και την χορτόσουπα (πουρέ λαχανικών δηλαδή: πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κρεμμύδι, σέλινο, λίγο λάδι και ελάχιστο λεμόνι)...

Βέβαια, το "ξεκίνησε" είναι κάπως σχετικό, μιας και αρνείται κατηγορηματικά να τα βάλει στο στόμα της! :(

Την φρουτόκρεμα την τσάκιζε, της άρεσε πάρα πολύ! Αλλά τώρα τον χυμό, ούτε να τον βλέπει θέλει! Δοκίμασα με πιο γλυκά φρούτα (μπανάνα, μάνγκο) αλλά χωρίς επιτυχία.

Την χορτόσουπα την πρώτη μέρα φάνηκε σα να της άρεσε, αλλά μετά άλλαξε γνώμη. Προσπάθησα να προσθέσω ρυζάλευρο μπας και την ξεγελάσω, αλλά μπα... Προσπάθησα και με περισσότερο καρότο (επειδή είναι γλυκό), αλλά ούτε αυτό πέτυχε.

 

Έχετε κάνα κολπάκι να μου πείτε...;

 

 

 

Υ.Γ. = παρακαλώ μην μου πείτε να προσθέσω ζάχαρη, γιατί είμαι αντίθετη αυτής της τακτικής!

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν καταλαβα ποιους χυμους εννοεις.αλλο το φρουτο αλλο ο χυμος;η εννοεις το πορτοκαλι που βαζουμε μεσα; παντως κ εμενα το φρουτο δεν το ετρωγε αλλα τελικα τωρα ειναι ενταξει.θελει 10 μερες περιπου να συνηθισουν. εμενα ηταν αδιαφορη κ μια ετρωγε μια οχι.τωρα τελευταια το τρωει

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και εγω δεν καταλαβα τι εννοεις χυμος? Ολα τα μωρακια φρουτοκρεμα τρωνε.

Η δικη μου η μπεμπα δεν ετρωγε την χορτοσουπα με τιποτα και η παιδιατρος μας ειπε να της βαλω το κοτοπουλο. Οχι οτι ξετρελαθηκε αλλα μερα με την μερα αρχισε να τρωει μια - δυο κουταλιες παραπανω. Τωρα την τσακιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια και εγω ειχα αυτο το κακο που δεν τρωγανε τη χορτοσουπα και τα 2 και ειχα και τη στεναχωρια αλλα τελικα μια μερα δοκιμασα και ειναι αιδια , εχουνε δικιο πως να το φανε αυτο το ανοστο πραμα . Απλως υπομονη κανεις εναλαγη με λαχανικα μπας και ,.... βεβαια φυσικα και υπαρχουνε και παιδακια που το τρωνε αλλα στην πλειοψηφια οχι . Μεγαλωνοντας και προσθετοντας υλικα μεσα υα γινει πιο νοστιμη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρω στις 11 το πρωί, σύμφωνα με οδηγίες του παιδιάτρου, πρέπει να πιει χυμό. Της τον ετοιμάζω εγώ, με φρέσκα φρούτα περασμένα από τον αποχυμωτή... Αλλά δεν τον θέλει. Την φρουτόκρεμα την τρώει, άρα, δεν είναι ότι δεν της αρέσουν τα φρούτα... Δεν της αρέσει ο χυμός φρούτων! :confused:

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

...Όσο για την χορτόσουπα... Δεν μπορεί ρε κορίτσια, κάποιο κόλπο θα υπάρχει! Δηλαδή μέχρι ν' αρχίσουμε να προσθέτουμε κι άλλα πράγματα, θα με σταυρώνει καθημερινά!;... :confused:

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, σας χαιρετώ!

Η μικρούλα μου ξεκίνησε πριν 4 ημέρες τους χυμούς και την χορτόσουπα (πουρέ λαχανικών δηλαδή: πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κρεμμύδι, σέλινο, λίγο λάδι και ελάχιστο λεμόνι)...

Βέβαια, το "ξεκίνησε" είναι κάπως σχετικό, μιας και αρνείται κατηγορηματικά να τα βάλει στο στόμα της! :(

Την φρουτόκρεμα την τσάκιζε, της άρεσε πάρα πολύ! Αλλά τώρα τον χυμό, ούτε να τον βλέπει θέλει! Δοκίμασα με πιο γλυκά φρούτα (μπανάνα, μάνγκο) αλλά χωρίς επιτυχία.

Την χορτόσουπα την πρώτη μέρα φάνηκε σα να της άρεσε, αλλά μετά άλλαξε γνώμη. Προσπάθησα να προσθέσω ρυζάλευρο μπας και την ξεγελάσω, αλλά μπα... Προσπάθησα και με περισσότερο καρότο (επειδή είναι γλυκό), αλλά ούτε αυτό πέτυχε.

 

Έχετε κάνα κολπάκι να μου πείτε...;

 

 

 

Υ.Γ. = παρακαλώ μην μου πείτε να προσθέσω ζάχαρη, γιατί είμαι αντίθετη αυτής της τακτικής!

 

ε....μην περιμένεις και από την πρώτη μέρα να τρώνε όοολο το φαΐ τους, είναι μία διαδικασία που πρέπει να γίνει σιγά σιγά όπου το παιδί θα πρέπει να συνηθίσει τις νέες γεύσεις (αυτό θέλει καμιά δεκαριά μέρες) για αυτό οι γιατροί λένε την πρώτη μέρα 3-4 κουταλιές και προσθέτεις σιγά σιγά .........εσείς είστε 5,5 μηνών στην 4 μέρα και περιμένεις να το φάει όλο ??:mrgreen::mrgreen:

Το μόνο κόλπο είναι η υπομονή επίσης δεν έχει να κάνει με το αν είναι κάτι νόστιμο ή όχι αφού δεν έχει δοκιμάσει κάτι άλλο δεν μπορεί να έχει άποψη (λέμε τώρα) :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 11 το πρωί, σύμφωνα με οδηγίες του παιδιάτρου, πρέπει να πιει χυμό. Της τον ετοιμάζω εγώ, με φρέσκα φρούτα περασμένα από τον αποχυμωτή... Αλλά δεν τον θέλει. Την φρουτόκρεμα την τρώει, άρα, δεν είναι ότι δεν της αρέσουν τα φρούτα... Δεν της αρέσει ο χυμός φρούτων! :confused:

 

πρωτη φπρα το ακουω..πως τον δινεις;μηπως με κουταλακι θα το πιει;

Link to comment
Share on other sites

AGE, σ' ευχαριστώ... Μάλλον ζητάω πολλά, ε; Με ξεγέλασε η ζουζούνα, γιατί την πρώτη μέρα που της έδωσα χορτόσουπα, την έφαγε σχεδόν όλη!! Μετά άρχισε τα τσαλίμια...

Τέλος πάντων, θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα περιμένω ;)

 

katerinak, με το μπιμπερό τον πίνει... ή τέλος πάντων παλεύουμε για να τον πιεί. Με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πόση ποσότητα να πάρουν αυτά τα κουταλάκια σιλικόνης;! 1-2 σταγόνες;!Έχω της NUK, που για υγρά δεν κάνουν, γιατί είναι πολύ μικρούλια.

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AGE,

 

katerinak, με το μπιμπερό τον πίνει... ή τέλος πάντων παλεύουμε για να τον πιεί. Με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πόση ποσότητα να πάρουν αυτά τα κουταλάκια σιλικόνης;! 1-2 σταγόνες;!Έχω της NUK, που για υγρά δεν κάνουν, γιατί είναι πολύ μικρούλια.

 

δεν πειραζει,δωσε λιγο να συνιθησει την γευση κ σε λιγες μερες βαζεις παραπανω

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει,δωσε λιγο να συνιθησει την γευση κ σε λιγες μερες βαζεις παραπανω

Ευχαριστώ, θα το προσπαθήσω :-)

 

Όσο για την χορτόσουπα... μια γνωστή μου μητέρα, μου είπε μήπως κάτι απ' τα λαχανικά δεν της αρέσει σαν γεύση. Οπότε, πρότεινε να αφαιρώ κάθε φορά ένα λαχανικό, για να βρω τι δεν της αρέσει (π.χ.: μια μέρα να μην έχει καρότο, την επόμενη να έχει καρότο αλλά να μην έχει κολοκύθι... κ.ο.κ.). Δεν ξέρω εάν συμφωνώ, διότι έστω ότι πράγματι κάτι απ' όλα δεν της αρέσει... και μετά;! Πρέπει να μάθει να τα τρώει όλα! είναι άλλωστε πολύ "βασικά" λαχανικά, δεν είναι τίποτα το παράξενο ή σπάνιο! Μου φαίνεται πολύ πιο λογικό αυτό που είπε η AGE, ότι απλά θέλει υπομονή μέχρι να συνηθίσει τις γεύσεις...

...Εσείς τι λέτε;

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ισως να φταει το σελινο,εχει πολυ δυνατη γευση,εμενα μου ειπε να το αποφευγω προς το παρον.Κι ειμαστε 10 μηνων!Κι εμενα στην αρχη δεν την ετρωγε,θελουν κι αυτα το χρονο τους.Θα σου προτεινα να μη μπερδευεις πολλα λαχανικα,δωσε της στην αρχη πατατα και καροτο μονο.Επισης θα σου ελεγα μαζι με τις πατατες να βαλεις και γλυκοπατατες,αρεσει πολυ στα παιδια γιατι ειναι γλυκες.Καλη τυχη....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Εδω παντως αρχιζουν απο καροτο μετα πατατα,καλαμποκι και υστερα τα ανακατευουν.Και φυσικα 4 με 5 κουταλιτσες στην αρχη μεχρι να συνηθισει και σιγα αυξανεις την ποσοτητα και μπερδευεις γευσεις.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χωρις να θελω σε απογοητευσω πανω κατω δυσκολα μαλλον θα τρωτε , μακαρι στην πορεια να αλλαξει και να συνηθησει τη γευση . Παντως ο πιτσιρικας μας που ηταν δυσκολο παιδακι στο φαγητο απο την πρωτη του κρεμα , εφτασε 30-31 μηνων για να αρχησει να τρωει αρκετες γευσεις χωρις να σπανε τα νευρα μας για να τον ταισουμε . Η μικρη ειναι πιο ευκολο παιδακι με το που βαλαμε τυρακι στη χορτοσουπα γυαλιζε το πιατο της . Αλλα ο Ντινος αμα δε του το εχεις ετσι οπως το θελει σε σταυρωνει .

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω αύριο με λίγη γλυκοπατάτα, μιας και το είχα ξαναδιαβάσει κάπου αυτό (κάποιο άρθρο περί παιδικής διατροφής... δεν θυμάμαι που). Έλεγε μάλιστα στο άρθρο ότι η γλυκοπατάτα έχει υψηλότερη διατροφική αξία από την κοινή πατάτα, οπότε είναι καλύτερη για το παιδί. Απλά το θέμα είναι να μην συνηθίσει στις γλυκές γεύσεις :?

Σίγουρα πάντως θα κάνω και υπομονή να περάσουνε οι μέρες... Ελπίζω η δικιά μου σιγά-σιγά ν' αγαπήσει τα λαχανικά, γιατί αυτή τη μάχη σε καθημερινή βάση δεν ξέρω κατά πόσο θα την αντέξει το νευρικό μου σύστημα :lol:

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εχθές και σήμερα έκανα το εξής: έβαλα λίγη γλυκοπατάτα (μαζί με απλή πατάτα), αφαίρεσα λίγο σέλινο και λεμονάκι έβαλα μονάχα 3 σταγόνες... Την έφαγε όλη!!! :D

79087cb4cd.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες, σας χαιρετώ!

Η μικρούλα μου ξεκίνησε πριν 4 ημέρες τους χυμούς και την χορτόσουπα (πουρέ λαχανικών δηλαδή: πατάτα, καρότο, κολοκύθι, κρεμμύδι, σέλινο, λίγο λάδι και ελάχιστο λεμόνι)...

Βέβαια, το "ξεκίνησε" είναι κάπως σχετικό, μιας και αρνείται κατηγορηματικά να τα βάλει στο στόμα της! :(

Την φρουτόκρεμα την τσάκιζε, της άρεσε πάρα πολύ! Αλλά τώρα τον χυμό, ούτε να τον βλέπει θέλει! Δοκίμασα με πιο γλυκά φρούτα (μπανάνα, μάνγκο) αλλά χωρίς επιτυχία.

Την χορτόσουπα την πρώτη μέρα φάνηκε σα να της άρεσε, αλλά μετά άλλαξε γνώμη. Προσπάθησα να προσθέσω ρυζάλευρο μπας και την ξεγελάσω, αλλά μπα... Προσπάθησα και με περισσότερο καρότο (επειδή είναι γλυκό), αλλά ούτε αυτό πέτυχε.

 

Έχετε κάνα κολπάκι να μου πείτε...;

 

 

 

Υ.Γ. = παρακαλώ μην μου πείτε να προσθέσω ζάχαρη, γιατί είμαι αντίθετη αυτής της τακτικής!

θα πρεπει να της δινεις σιγα σιγα την καινουρια τροφη να ξεκινησεις μια κουταλια την μια μερα και μετα 2 ετσι οστε να συνηθησει την καινουρια τροφη της....υπαρχουν μωρα που δεν θελουν να ξεκινησουν την στερεη τροφη τους ακομα δεν ειναι κακο απλα εσυ προσπαθησε να της δινεις λιγο λιγο την τροφη της και οχι αποτομα γιατι ετσι δεν θα θελει να φαει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...