Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

''ΠΕΤΡΩΜΑ'' ΚΟΙΛΙΑΣ


Recommended Posts

κοριτσια, επειδη εχτες ειδα λιγο αιμα (εχω γραψει σχετικα τοπικ και ελαβα απαντησεις), πηρα και τον γιατρο μου, ο οποίος μου ειπε να παω για εναν υπερηχο (τυγχανει να βρισκομαι μακρια του) και να τον ενημερωσω.

οταν μιλησα με εναν γυναικολογο να κλεισω ραντεβου στο ''μητερα'' μου ειπε μηπως ειναι συσπασεις της μητρας και ηρθε αιμα, μηπως πετρωνει η κοιλια μου και να παρω prepar και βλεπουμε.

του λεω η κοιλια μου κανει σαν βουναλακι το πρωι για λιγο και αμα την χαιδευω περναει. λεει αυτο ειναι συσπασεις μητρας. εγω νομιζα οτι ειναι το μωρο τοσον καιρο. εν τω μεταξυ δεν ειχα και δεν εχω πονους, ολα καλα.

τελικα πηγα για υπερηχο, ολα ήταν αψογα και αναρωτιεμαι :

δηλαδη αν σε ενα σημειο κανει εξογκωμα αυτο δεν ειναι το μωρο? ειναι συσπασεις?

ειναι επικινδυνο? μπορει να γεννησω προωρα δηλαδή αν παθαινω συσπασεις ?

πως ξεχωριζω το πετρωμα της κοιλιας απο το κορμακι του μωρου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έλα μου ντε! Μου λες κι εμένα? Εγώ προς το παρόν έχω λίγο πιο μικρό μωρό αλλά νομίζω ότι κι εγώ θα μπερδευτώ στο μέλλον. Μέχρι σήμερα μόνο μια φορά μπορώ να πω με σιγουριά ότι είχα πέτρωμα κοιλιάς. Μια μέρα που κουράστηκα αρκετά εκεί που κάθισα να ξεκουραστώ ένιωσα απότομα ένα μούδιασμα-σφίξιμο κάτω από τον αφαλό και πάνω-πάνω αρχικά. (επιφανειακά) Αμέσως μετά για λίγα δευτερόλεπτα ένιωσα την κοιλιά μου να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο.Μιλάμε έντονα όμως!! Το κατάλαβα ότι ήταν πέτρωμα επειδή άλλαξα θέση (ξάπλωσα ανάσκελα και προσπάθησα να χαλαρωσω τελείως) κουνήθηκα λίγο και πίεσα και την κοιλιά και δεν μαλάκωσε αμέσως. Λογικά αν είναι το μωρό μετακινείται με λίγη κίνηση ή αν πιέσεις λίγο την κοιλιά σου και δε νιώθεις πίεση.

Βέβαια δεν ξέρω αν στο μέλλον που θα μεγαλώσει κι άλλο αν η αίσθηση είναι ίδια ή παρεμφερής όταν πιέζει το μωρό. Επίσης δεν ξέρω αν θα με μπερδεύει και το φούσκωμα ας πούμε της κοιλιάς από φαγητό που με πειράζει κάποιες φορές όπως κάποια λαχανικά, όσπρια ή γάλα. (που δε γίνεται να τα αποφύγω)

Άστα να πάνε φιλενάδα...

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου στεναχωρηθηκε γιατι νομιζε ο καημενος λεει οτι χαιδευει τοσο καιρο το κεφαλακι του μωρου και αυτη η μπαλιτσα τωρα ειναι πέτρωμα? αλλά εγω δεν νιωθω ουτε σφιξιμο, όλα τα πρωινα που ξυπνω την βρισκω ετοιμη την ''μπαλα'', χαιδευω λιγο και φευγει. τι συμβαινει ρε παιδί μου? :shock:

α daskala, το μπεμπε μου ειναι κατα το ημισυ Κρητικαρος, με μπαμπα Ηρακλειώτη.....απο ότι ειδα εισαι κοντο πατριώτισσα :wink:

Link to comment
Share on other sites

:lol: Mε το καλό να το υποδεχτείς!! Το καλύτερο παιδί του κόσμου θα είναι! :wink: Κι εγώ αγοράκι περιμένω. Δεν είναι απαραίτητο να ήταν κάθε φορά πέτρωμα να πεις στον άντρα σου, να μη στεναχωριέται μωρέ ο καημενούλης... Ρώτα και το γιατρό σου για το πώς θα το ξεχωρίζεις. Τη Δευτέρα θα πάω κι εγώ στο γιατρό και επί τη ευκαιρία θα τον ρωτήσω γιατί δεν είναι πολλές μέρες που το έπαθα και από τότε έχω ξανανιώσει πίεση αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι ήταν πέτρωμα. Σαν πως έχουμε ξαναζήσει τέτοιο πράμα για να μπορούμε να το ξεχωρίσουμε?? ΑΝ με διαφωτίσει θα σε ενημερώσω πάραυτα!
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα αυτο το βουναλακι ειναι το μωρο και οχι συσπασεις και μετα το κανει αλλα ειναι το μωρο, και επισης BABY οπως ειπες οταν την χαιδευεις την κοιλιτσα σου φευγει οποτε ειναι το μωρο. ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις. αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι το κεφαλακι του μωρου μπορει να ειναι και κανενα κολαρακι.

 

Με το καλο τα μωρακια σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαφωνώ....όταν το παιδί κλωτσάει ΠΟΤΕ η κοιλιά δεν πετρώνει.Μπορεί το δέρμα να τεντώνει(ειδικά όσο προχωρούν οι μήνες) αλλά δεν σκληραίνει να γινεται σαν πέτρα.Μπορεί μέχρι και να ποναει σε σημείο να φαίνεται ποιό μέλος του σώματος του κουνάει κάθε φορά-αλλά δεν πετρώνει.

 

Το πέτρωμα είναι ακριβώς αυτό που λέει η λέξη...η κοιλια για περίπου 30 δευτερόλεπτα αρχίζει σιγά σιγά και σκλυραίνει σε σημείο ποτυ να μην πιέζεται καθόλου,και είναι οι προπαρασκευαστικές συσπασεις που κάνει η μήτρα για την ώρα που θα έρθει ο τοκετός.

Το πετρωμα το ακολουθεί ένα μικρό μούδιασμα- μυρμύγκιασμα σε εκείνο το σημειο,και επειδή μπορεί να προεξέχει αυτό το μέρος στην κοιλιά να νομίζουμε ότι είναι το μωρό ,το κεφαλάκι του, ο πωπός του.

Αλλά δεν είναι έτσι.γιατι δεν νιώθουμε κίνηση εκεινη την στιγμη παρα μονο ένα μουδιασμα και ένα περίεργο τέντωμα που σκλυραίνει όοολο και περιισσότερο.

Οσο περνάν οι μήνες αυτό σε σχεση με την κίνηση του παιδιού γίνεται όλο και πιό ευδιάκριτο. :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα όταν φουσκώνει σε ενα σημείο η κοιλιά δεν ειναι συσπάσεις αλλά το μωρό συσπάσεις είναι όταν νιώθεις όλη την κοιλιά σου να σφίγγεται κρατάει για κάποια δευτερόλεπτα συνηθως και μετα χαλαρώνει έτσι μπερδευομουνα και γω αλλά μετά απο δυο εγκυμοσύνες με συνεχόμενες συσπάσεις έμαθα να τις ξεχωρίζω με το καλό τα μωρά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ γενικά τον τελευταίο καιρό νιώθω κάτι σαν συσπάσεις πάνω απο τον αφαλό (στο κάτω μέρος του στήθους δηλαδή ,μέχρι τον αφαλό),αρκετές φορές την ημέρα,είδικά όταν ξαπλώνω πλάι στο κρεββάτι,και όταν αλλάζω στάση περνάνε.Έιναι συνεχόμενες,και πολλές φορές αν βάλω το χέρι μου πάνω στο σημέιο,κουνιέται κι αυτό.Μέχρι τώρα ήμουν σίγουρη οτι ήταν η μπέμπα,Τί είναι όμως τελικά, συσπάσεις ή το μωρο;

Κάτω χαμηλά δεν πονάω,μόνο όταν με ενοχλεί το έντερό μου λόγο δισκοιλιότητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη 3βδομαδες πριν γεννησω εβγαζα αιμα μη φανταστεις πολυ αλλα εβγαζα..συσπασεις δεν καταλαβα μονο την μερα που με πιασανε οι πονοι τις καταλαβα...αναισθητη σου λεω παιδι μου τελειως:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κιρα αυτο που νιωθεις σιγουρα δεν ειναι συσπασεις!Οι συσπασεις ξεκινανε απο τον αφαλο και κατω και θα τις καταλαβεις σιγοιυρα αφου η κοιλια πετρωνει ολοκληρη και καμια φορα νιοθεις μια ενοχληση σαν τραβηγμα!οσο γι'αυτο που νιωθεις τι να σου πω μαλλον ανησυχιτικο δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Κιρα αυτο που νιωθεις σιγουρα δεν ειναι συσπασεις!Οι συσπασεις ξεκινανε απο τον αφαλο και κατω και θα τις καταλαβεις σιγοιυρα αφου η κοιλια πετρωνει ολοκληρη και καμια φορα νιοθεις μια ενοχληση σαν τραβηγμα!οσο γι'αυτο που νιωθεις τι να σου πω μαλλον ανησυχιτικο δεν ειναι

 

Ούφ,πάλι καλά!!Οπότε το μωρό θα είναι φαντάζομαι..:D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

geia sas koritsia.eimai stin 20 evdomada kai merikes fores ka8e mera ais8anomai san kati na kounietai stin koilia mou.kai to 8ema einai oti.. einai to moro i kanei suspaseis i mitra kai xairomai apo moni mou?ase pou exo kai kati san tsimpimatakia.o giatros eipe oti megalonei i mitra alla exo agxos.kai i8ela na sas rotiso exei gennisei kamia sto alexandras na mou pei pos itan kai an plironeis.exo asfaleia ika.

Link to comment
Share on other sites

lida καλως ηρθες στην παρεα μας...

καλο θα ειναι οταν θελεις να ρωτησεις κατι να μπαινεις στο συγκεκριμενο θεμα αν υπαρχει ηδη (αυτο βοηθαει και αλλες κοπελες μελοντικα αν εχουν την ιδια απορια)

για το Αλεξανδρα λοιπον δες εδω...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52008

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49197

 

και γενικα για γεννα σε δημοσιο...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=29766

 

επισης ενας απο τους κανονες του forum ειναι να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες...πολυς κοσμος δυσκολευεται να διαβασει τα greekenglish με αποτελεσμα να μην μπορεις να βοηθηθεις...

 

λογικα αυτα που νιωθεις ειναι και το μικρο και η μητρα που μεγαλωνει...κι εγω κατι τετοια εχω...;)

 

με το καλο το μικρο σου!!! :P

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτό το "πέτρωμα" είναι οι συσπάσεις Braxton Hicks απ' ό,τι έχω διαβάσει και είναι οι "πρόβες" της μήτρας για τον επερχόμενο τοκετό! Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, αν και είναι πολύ ενοχλητικές. Εγώ την πρώτη φορά που ένιωσα μια τέτοια σύσπαση, τρόμαξα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα κοριτσια. Είμαι 26 εβδομάδων (στην 27 βασικά) και σημερα με επιασε την ώρα του φαγητού κάτι σαν σφιξιμο/κράμπα ψηλά στην κοιλιά κάτω από το στηθος σε ένα σημείο και κράτησε κάμποση ώρα στο ιδιο σημείο χωρίς να επεκταθεί. Ηταν σαν η κράμπα που σε πιανει στο ποδι βασικά. Μετά οταν σηκώθηκα και περπατησα πέρασε. Σας έχει συμβεί και σε σας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλημέρα.

Είμαι στην 20η εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδω και 2-3 μέρες ανά διαστήματα η κοιλιά μου πετρώνει σε κάποιο σημείο και η υπόλοιπη ειναι φυσιολογική. Το πετρωμα κρατάει για 1-2 λεπτα μαξιμουμ και μετα επανέρχεται. Να σας πω επίσης οτι αν δεν πιασω την κοιλια μου δεν το αντιλαμβάνομαι και οτι μεχρι στιγμης δε συνοδευονταν το πετρωμα απο πονο.

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας γιατι εχω τρομάξει λίγο

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα.

Είμαι στην 20η εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδω και 2-3 μέρες ανά διαστήματα η κοιλιά μου πετρώνει σε κάποιο σημείο και η υπόλοιπη ειναι φυσιολογική. Το πετρωμα κρατάει για 1-2 λεπτα μαξιμουμ και μετα επανέρχεται. Να σας πω επίσης οτι αν δεν πιασω την κοιλια μου δεν το αντιλαμβάνομαι και οτι μεχρι στιγμης δε συνοδευονταν το πετρωμα απο πονο.

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας γιατι εχω τρομάξει λίγο

 

μαλλον ειναι συσπασεις.μην ανησυχησεις κι εγω το ιδιο ειχα(εγω νομιζα πως ηταν το μωρο μεχρι που το ενιωσε ο γιατρος και μου ειπε τι ειναι).να παρεις ομως τηλεφωνο τον γιατρο σου και να του το πεις.καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί να γελάσετε μαζί μου...αλλά μέχρι σήμερα και συσπάσεις να είχα κάποιες στιγμές δεν έχω καταλάβει τίποτα...νόμιζα ότι όλα τα κάνει το μωράκι μου!!!!

 

Δεν είμαι αναισθητη απλά δεν ξεχωρίζω καθόλου πιο είναι τι...είναι κακό??? Δηλαδή πρέπει να θορυβιθώ???

 

Έναν έντονο πόνο έχω κάτω χαμηλά πάνω απο το τριχωτό εδώ και 4 μήνες όπου μου είχαν πεί ότι είναι φυσιολογικός και τώρα που έρχετε σιγά σιγά η στιγμή να γεννήσω έχει γίνει λιγο πιο έντονος!!!!

 

Μόνο αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα.

Είμαι στην 20η εβδομάδα εγκυμοσύνης και εδω και 2-3 μέρες ανά διαστήματα η κοιλιά μου πετρώνει σε κάποιο σημείο και η υπόλοιπη ειναι φυσιολογική. Το πετρωμα κρατάει για 1-2 λεπτα μαξιμουμ και μετα επανέρχεται. Να σας πω επίσης οτι αν δεν πιασω την κοιλια μου δεν το αντιλαμβάνομαι και οτι μεχρι στιγμης δε συνοδευονταν το πετρωμα απο πονο.

Κορίτσια πείτε μου τη γνώμη σας γιατι εχω τρομάξει λίγο

 

μη φοβάσαι. είναι φυσιολογικό αυτό εφόσον κρατάνε τόσο λίγο. βέβαια για καλό και για κακό μίλα με τον γιατρό σου. μη φοβάσαι να του πεις τι νιώθεις. εξάλλου για σένα είναι πρωτόγνωρα όλα αυτά για τον γιατρό σου όχι!!;)

Qxemp2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...