Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Την ¨πατήσαμε¨ με ψυχαγωγό!


Recommended Posts

Πριν από ένα περίπου μήνα είχαμε την ιδέα να γιορτάσουν μαζί τρεις κολλητές φίλες για τα γενέθλιά τους.:D

Ξεκινήσαμε την έρευνα για χώρους, δραστηριότητες και ψυχαγωγούς και καταλήξαμε στο YA CAFE της ΧΑΝΘ. Τα πλεονεκτήματά του πολλά. Μεγάλος όμορφος χώρος, σε μικρή απόσταση από το σχολείο μας, διαθέσιμος για όταν τον θέλαμε, έτοιμο ηχητικό σύστημα, ξεχωριστός χώρος για τους μεγάλους (σε απόσταση ασφαλείας από την ηχορύπανση, αλλά με οπτική επαφή), αξιοπρεπή εδέσματα (σαντουιτσάκια διάφορα), καφέδες, μπύρες, κλπ. και καλές τιμές. Τα παιδιά που το έχουν ευγενικά και οργανωμένα, τα ανέλαβαν όλα, εκτός από την τούρτα που την φέραμε εμείς.

Το πάρτι ξεκίνησε με τον ¨ψυχαγωγό¨ Τίμο και ενώ στην αρχή πηγαίναμε καλά, αργότερα το πράγμα ξέφυγε τελείως από τον έλεγχό του, φτάνοντας σε σημείο να κάψει με τον αναπτήρα του στο μάγουλο, το ένα από τα κορίτσια που γιόρταζαν. Είναι χαρακτηριστικό ότι μας αγνόησε εντελώς στις υποδείξεις να μη έχει δυνατά την μουσική και να μην τα κάνει να ουρλιάζουν. Όταν του κάναμε παρατήρηση για τα τραγούδια που είχε επιλέξει (τσιφτετέλια), έφυγε αφήνοντας το πάρτι στη μέση. Μια από τις μαμάδες τον γύρισε πίσω, αλλά επειδή συνέχισε στο γνωστό στιλ και έκαψε και το παιδί, τον σταματήσαμε εμείς.

 

Από το YA CAFÉ είμαστε ικανοποιημένοι. Θα προτιμούσαμε όμως να ¨φιλτράρουν¨ καλύτερα τους συνεργάτες τους, αφού όπως μάθαμε, εκ τον υστέρων, με τον ¨ψυχαγωγό¨ αυτόν έχουν δημιουργηθεί προβλήματα και σε άλλα πάρτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον είδα τον συγκεκριμένο σε ένα πάρτυ σε παιδότοπο.......έμειναν όλοι τόσο ευχαριστημένοι που στο τέλος ζητούσαμε το τηλέφωνό του! Προσωπικά εμένα, μου έδωσε την εταιρεία που συνεργάζεται, και επειδή ήθελα gummy bear έστειλαν ένα άλλο παλλικάρι από το οποίο επίσης μείναμε σούπερ ευχαριστημένοι.....καλά που δεν ήρθε αυτός δλδ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση της έρευνας που έκανα εγώ, τους έλεγα ότι δεν θέλουμε να ξεσηκώσουν τα παιδιά, όπως γίνεται συνήθως, και μας απαντούσαν: μα τι λέτε; Όλοι οι γονείς θέλουν να τα πάρουν ¨πτώματα¨, μην ανησυχείτε την ξέρουμε την δουλειά μας!

 

Και στην δικιά μας περίπτωση κάποιοι είπαν ότι τους φάνηκε καλός! Έβλεπαν τα παιδιά τους να ουρλιάζουν και να χτυπιούνται μεταξύ τους και πίστευαν ότι διασκεδάζουν (μα να εκτονωθούν τα παιδιά).

 

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε τι σημαίνει ψυχαγωγία;

 

Ναι ¨μητσούκο¨, την έκαψε στο μάγουλο με τον αναπτήρα που κρατούσε και προηγουμένως είχε ανάψει τα κεράκια της τούρτας. Η μικρή έχει σήμερα ένα σημάδι στο πρόσωπο από το κάψιμο που ελπίζουμε να φύγει μεγαλώνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Στην φάση της έρευνας που έκανα εγώ, τους έλεγα ότι δεν θέλουμε να ξεσηκώσουν τα παιδιά, όπως γίνεται συνήθως, και μας απαντούσαν: μα τι λέτε; Όλοι οι γονείς θέλουν να τα πάρουν ¨πτώματα¨, μην ανησυχείτε την ξέρουμε την δουλειά μας!

 

Και στην δικιά μας περίπτωση κάποιοι είπαν ότι τους φάνηκε καλός! Έβλεπαν τα παιδιά τους να ουρλιάζουν και να χτυπιούνται μεταξύ τους και πίστευαν ότι διασκεδάζουν (μα να εκτονωθούν τα παιδιά).

 

Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε τι σημαίνει ψυχαγωγία;

 

Ναι ¨μητσούκο¨, την έκαψε στο μάγουλο με τον αναπτήρα που κρατούσε και προηγουμένως είχε ανάψει τα κεράκια της τούρτας. Η μικρή έχει σήμερα ένα σημάδι στο πρόσωπο από το κάψιμο που ελπίζουμε να φύγει μεγαλώνοντας.

 

Δεν ήμουν καλεσμένη στο πάρτυ, τυχαία βρεθήκαμε στον παιδότοπο οπότε δεν ξέρω τι έκανε (ήταν και στο κάτω πάτωμα)......τα παιδιά είδα χαρούμενα και τις μαμάδες του πάρτυ......εγώ είχα πολύ μικρά παιδιά τότε, και ο gummy bear που κάλεσα για δυο τρεις χορούς ήρθε....δεν είχα ηλικίες για ψυχαγωγό. Πάντως τραγικό το συμβάν, ειλικρινά. Δεν το χωράει ο νους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
εχετε σκεφτει για ανιματερ σε παιδικο παρτυ που να μην ειναι γελοιος, εμπορικος, επικινδυνος και βαρετος????

 

Ο Νικος απο τα "Ανεμοσκορπισματα" αν ρωτας για θεσσαλονικη. Πιο ακριβος απο τους υπολοιπους αλλα κατα τη γνωμη μου αξιζει. Με τα ανεμοσκορπισματα οσες φορες συνεργαστηκαμε τα τελευταια εξι χρονια πηγαν ολα πολυ καλα χωρις απροοπτα. :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...