Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσκολοι ενδιάμεσοι υπνοι....


polena

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι καινουρια στο forum κι ηθελα να ρωτησω εάν κάποια απο σας ειχε αντίστοιχο προβλημα με το δικο μας κι αν διορθώθηκε με καποιο τροπο..

Εχω ενα αγοράκι σχεδόν 3 μηνων κι ενω κοιμαται σχετικα ευκολα το βραδυ, τη μερα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κοιμηθει, ενω νυστάζει και γκρινιάζει...

Δεν κοιμαται τη μερα στο κρεβατακι του, πετάγεται μόλις τον αφήσεις και βολεύεται μονο στο καθισμα αυτοκινητου βολεύεται που ξερω οτι δεν κανει πολλη ωρα.. Να αναφέρω οτι εχει παλινδρομηση οποτε δεν μπορει να ειναι σε εντελώς ευθεία θεση, άρα ουτε το πόρτ μπεμπε τον βολεύει.. Καμια ιδεα;;; :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι καινουρια στο forum κι ηθελα να ρωτησω εάν κάποια απο σας ειχε αντίστοιχο προβλημα με το δικο μας κι αν διορθώθηκε με καποιο τροπο..

Εχω ενα αγοράκι σχεδόν 3 μηνων κι ενω κοιμαται σχετικα ευκολα το βραδυ, τη μερα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κοιμηθει, ενω νυστάζει και γκρινιάζει...

Δεν κοιμαται τη μερα στο κρεβατακι του, πετάγεται μόλις τον αφήσεις και βολεύεται μονο στο καθισμα αυτοκινητου βολεύεται που ξερω οτι δεν κανει πολλη ωρα.. Να αναφέρω οτι εχει παλινδρομηση οποτε δεν μπορει να ειναι σε εντελώς ευθεία θεση, άρα ουτε το πόρτ μπεμπε τον βολεύει.. Καμια ιδεα;;; :(

 

Καλησπέρα και σε σενα.. Λοιπον αυτο που μου ειχε συστήσει ο παιδιατροσ ειναι να βάλω κατω απο το στρωματακι του ενα μαξιλαρακι (στο προσκεφαλο) ωστε να εχει καποια ελαφρια κλιση το κρεβατακι του..!Απο τοτε κοιμοταν πολυ καλυτερα αν και εμενα δεν ειχε προβλημα στον υπνο. το μονο που ηθελε ηταν να τον ακουμπαει στο προσωπο κατι μαλακο,οπωσ καποια φλισ κουβερτουλα. Ετσι λιγο λιγο στο πλαι να του ακουπαει το μαγουλακι.. πολλεσ φορεσ δεν κοιμοταν και μολισ του εδινα το κουβερτακι το εσερνε στο μαγουλακι του και κοιμοταν αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι καινουρια στο forum κι ηθελα να ρωτησω εάν κάποια απο σας ειχε αντίστοιχο προβλημα με το δικο μας κι αν διορθώθηκε με καποιο τροπο..

Εχω ενα αγοράκι σχεδόν 3 μηνων κι ενω κοιμαται σχετικα ευκολα το βραδυ, τη μερα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κοιμηθει, ενω νυστάζει και γκρινιάζει...

Δεν κοιμαται τη μερα στο κρεβατακι του, πετάγεται μόλις τον αφήσεις και βολεύεται μονο στο καθισμα αυτοκινητου βολεύεται που ξερω οτι δεν κανει πολλη ωρα.. Να αναφέρω οτι εχει παλινδρομηση οποτε δεν μπορει να ειναι σε εντελώς ευθεία θεση, άρα ουτε το πόρτ μπεμπε τον βολεύει.. Καμια ιδεα;;; :(

 

Θα πρότεινα ρηλαξ, ειναι μικρουλης ακομα, δεν έγινε και τιποτα να κοιμάται εκει! Το σημαντικότερο ειναι όμως να μην μένει πολλή ώρα ξύπνιος μέσα στην ημέρα γιατι έτσι κοιμάται πιο δύσκολα. Κάθε 2-3 ώρες το ΠΟΛΥ κοιμιζε τον! Βοηθάει επίσης πολυ κάθε είδους White noise, π.χ. απορροφητηρας.

 

Επίσης, κάτι τελευταίο που το λέω πάντα: μην φοβάσαι να βάζεις το παιδι για υπνο στην ησυχία και σε χαμηλό φωτισμό! Δεν ξέρω πολλούς ενήλικες που να μπορούν να κοιμηθούν με φως και θόρυβο, γιατι να μπορούν τα μωρα?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάτι τελευταίο που το λέω πάντα: μην φοβάσαι να βάζεις το παιδι για υπνο στην ησυχία και σε χαμηλό φωτισμό! Δεν ξέρω πολλούς ενήλικες που να μπορούν να κοιμηθούν με φως και θόρυβο, γιατι να μπορούν τα μωρα?!?!?!

 

DEENA χαιρομαι που το τονιζεις αυτο. Εχει περασει δυστυχως η αντιληψη τα μωρα να κοιμουνται την ημερα σε φως και θορυβο. Εμενα η μικρουλα μου γυρω στους τρεις μηνες ζωης, ολη μερα ηταν αυπνη !!!! Μετα ενας συναδελφος μου ειπε να κλεισω τα παντζουρια !! Και αρχισε να κοιμαται ολη μερα του καλου καιρου :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις!! Μόλις δοκίμασα να σκοτεινιασω το δωματιο και να βαλω white noise απο YouTube να παιζει στο δωματιο και πρωτοφανες, κοιμαται ηδη μιση ωρα!! Ειχα κι εγω την αντίληψη όπως μου έλεγαν το πρωι να συνηθίζει στο φως και στη φασαρία αλλα μαλλον η φιλη Deena ειχε δικιο! Θα δείξει, θα σας πω πως παμε στη συνεχεια! Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας κι ευχαριστω και παλι όλες!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εμενα με ειχαν ζαλισει με το να μαθει να κοιμαται με φασαρια και θορυβο και βλακείες,,,δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα,,όπως θελω εγω ησυχια ετσι θελει και το μωρο,,,,,polena ειχα πρόβλημα με τους ημερησιους υπνους και με βοηθησε επισης το <φάσκιωμα>

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εμενα με ειχαν ζαλισει με το να μαθει να κοιμαται με φασαρια και θορυβο και βλακείες,,,δεν μπορω να το καταλαβω πραγματικα,,όπως θελω εγω ησυχια ετσι θελει και το μωρο,,,,,polena ειχα πρόβλημα με τους ημερησιους υπνους και με βοηθησε επισης το <φάσκιωμα>

 

το φασκιωμα πως γινεται??

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα "Υπνος + θόρυβος"!!!

 

http://www.babysleepsite.com/sleep-training/teach-baby-to-sleep-through-noise/

 

Με αφορμή την συζήτησή μας, θυμήθηκα μια φίλη μου που έχει τώρα ένα κοριτσάκι 1,5 έτους περίπου. Όταν είχε γεννηθεί η μικρή, η φίλη μου είχε σπεύσει να διακηρύξει προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν σκοπεύει να κάνει ποτέ συσκότιση και ησυχία για να κοιμηθεί η μπέμπα, για να μην την κακομάθει έτσι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να είμαι στο σπίτι της πέρυσι το καλοκαίρι, να είναι η ώρα περίπου 23.00 και να καθόμαστε στο μπαλκόνι της μαζί με την μπέμπα (2-3 μηνών) και προσπαθεί να την κοιμίσει αγκαλιά κάτω από το φως της βεράντας με 5 άτομα γύρω - γύρω!!! Το παιδί να φαίνεται ότι είναι νυσταγμένο φουλ αλλά πού να κοιμηθεί το κακόμοιρο!

 

Anyway, το ρεζουμέ είναι ότι μέχρι σήμερα το παιδί δεν κοιμάται καθόλου μέσα στην ημέρα, προφανώς γιατί οι γονείς του δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν την παραμικρή "θυσία" (π.χ. να κλείσουν την τηλεόραση και να κατεβάσουν τα παντζούρια) για να κοιμηθεί και το βράδυ φτάνει η ώρα 23.00 για να κοιμηθεί. Έχω σταματήσει να της λέω το οτιδήποτε για να μην παρεξηγηθώ κιόλας!

 

Από την άλλη, βλέπω κι εγώ μερικές φορές στον παιδότοπο που πάω με τον γιο μου, παιδιά να κοιμούνται στον ώμο των γονιών τους ή στα καρότσια και γύρω - γύρω να γίνεται χαλασμός! Δεν νομίζω όμως ότι είναι ο κανόνας αυτός ούτε η πλειοψηφία των παιδιών, ενώ είναι σίγουρο ότι ο ύπνος τέτοιου είδους δεν είναι ο πλέον παραγωγικός και ωφέλιμος.

 

Κι εμένα ο γιος μου έως 2 μηνών κοιμόταν ελάχιστα μέσα στην ημέρα, το πράγμα καλυτέρεψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όταν άρχισα να κάνω συσκότιση και να βάζω white noise! Το white noise γενικώς είναι σωτήριο, γιατί απομονώνει τους εξωτερικούς ήχους και δίνει και στους γονείς τη δυνατότητα να μην διακόπτουν τις καθημερινές ασχολίες για να γίνεται απόλυτη ησυχία. Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα white noise σε όλη την διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου και στις πρώτες ώρες του βραδυνού, όσο δηλαδή είμαστε κι εμείς ξύπνιοι. Το δωμάτιο του μικρού έχει δικό του μπανάκι και βάζω να δουλεύει ο εξαερισμός. Τώρα που θα έρθει το δεύτερο μωράκι και στο άλλο δωμάτιο δεν υπάρχει μπάνιο, θα πάρω μάλλον ειδική συσκευή white noise ή θα χρησιμοποιώ μια σχετική εφαρμογή στην ταμπλέτα.

 

Λύσεις υπάρχουν άφθονες, αυτό που λείπει μερικές φορές είναι ο κοινός νους!

 

Υ.Γ. : Αγνοήστε τις γιαγιάδες! Πίσω από τέτοιου είδους συμβουλές κρύβεται ένα σατανικό σχέδιο :twisted::twisted::twisted: : Να μένει το παιδί ξύπνιο για να το χαίρονται!!!! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. : Αγνοήστε τις γιαγιάδες! Πίσω από τέτοιου είδους συμβουλές κρύβεται ένα σατανικό σχέδιο :twisted::twisted::twisted: : Να μένει το παιδί ξύπνιο για να το χαίρονται!!!! :P:p:p

 

χαχαχαχαχαχ τελειο !!! παντως κι εγω οταν κοιμαται και θελω να κανω δουλειες, βαζω απορροφητήρα και δεν ξυπναει με τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για το θέμα "Υπνος + θόρυβος"!!!

 

http://www.babysleepsite.com/sleep-training/teach-baby-to-sleep-through-noise/

 

Με αφορμή την συζήτησή μας, θυμήθηκα μια φίλη μου που έχει τώρα ένα κοριτσάκι 1,5 έτους περίπου. Όταν είχε γεννηθεί η μικρή, η φίλη μου είχε σπεύσει να διακηρύξει προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν σκοπεύει να κάνει ποτέ συσκότιση και ησυχία για να κοιμηθεί η μπέμπα, για να μην την κακομάθει έτσι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να είμαι στο σπίτι της πέρυσι το καλοκαίρι, να είναι η ώρα περίπου 23.00 και να καθόμαστε στο μπαλκόνι της μαζί με την μπέμπα (2-3 μηνών) και προσπαθεί να την κοιμίσει αγκαλιά κάτω από το φως της βεράντας με 5 άτομα γύρω - γύρω!!! Το παιδί να φαίνεται ότι είναι νυσταγμένο φουλ αλλά πού να κοιμηθεί το κακόμοιρο!

 

Anyway, το ρεζουμέ είναι ότι μέχρι σήμερα το παιδί δεν κοιμάται καθόλου μέσα στην ημέρα, προφανώς γιατί οι γονείς του δεν είναι διατεθειμένοι να κάνουν την παραμικρή "θυσία" (π.χ. να κλείσουν την τηλεόραση και να κατεβάσουν τα παντζούρια) για να κοιμηθεί και το βράδυ φτάνει η ώρα 23.00 για να κοιμηθεί. Έχω σταματήσει να της λέω το οτιδήποτε για να μην παρεξηγηθώ κιόλας!

 

Από την άλλη, βλέπω κι εγώ μερικές φορές στον παιδότοπο που πάω με τον γιο μου, παιδιά να κοιμούνται στον ώμο των γονιών τους ή στα καρότσια και γύρω - γύρω να γίνεται χαλασμός! Δεν νομίζω όμως ότι είναι ο κανόνας αυτός ούτε η πλειοψηφία των παιδιών, ενώ είναι σίγουρο ότι ο ύπνος τέτοιου είδους δεν είναι ο πλέον παραγωγικός και ωφέλιμος.

 

Κι εμένα ο γιος μου έως 2 μηνών κοιμόταν ελάχιστα μέσα στην ημέρα, το πράγμα καλυτέρεψε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όταν άρχισα να κάνω συσκότιση και να βάζω white noise! Το white noise γενικώς είναι σωτήριο, γιατί απομονώνει τους εξωτερικούς ήχους και δίνει και στους γονείς τη δυνατότητα να μην διακόπτουν τις καθημερινές ασχολίες για να γίνεται απόλυτη ησυχία. Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα white noise σε όλη την διάρκεια του μεσημεριανού ύπνου και στις πρώτες ώρες του βραδυνού, όσο δηλαδή είμαστε κι εμείς ξύπνιοι. Το δωμάτιο του μικρού έχει δικό του μπανάκι και βάζω να δουλεύει ο εξαερισμός. Τώρα που θα έρθει το δεύτερο μωράκι και στο άλλο δωμάτιο δεν υπάρχει μπάνιο, θα πάρω μάλλον ειδική συσκευή white noise ή θα χρησιμοποιώ μια σχετική εφαρμογή στην ταμπλέτα.

 

Λύσεις υπάρχουν άφθονες, αυτό που λείπει μερικές φορές είναι ο κοινός νους!

 

Υ.Γ. : Αγνοήστε τις γιαγιάδες! Πίσω από τέτοιου είδους συμβουλές κρύβεται ένα σατανικό σχέδιο :twisted::twisted::twisted: : Να μένει το παιδί ξύπνιο για να το χαίρονται!!!! :P:p:p

 

 

Deena επειδη βλεπω οτι γνωρίζεις το θέμα, ηθελα να σε ρωτησω. Βελτιώθηκαν κάπως οι ημερήσιοι ύπνοι αλλα οχι τελεια, πάντως κοιμαται 2-3 φορές για μιση ωρα στο κρεβατακι του. Να σου θυμίσω οτι ειναι 3 μηνων και δεν κοιμόταν παρα μονο με κούνημα και στο καθισματακι αυτοκινήτου.. Ηθελα να σε ρωτησω, ειναι πολυ μικρος για να κοψω τα sleep associations? προσπαθώ να τον βάζω μισοκοιμισμενο και να μάθει μόνος του αλλα δεν τα καταφέρνει παντα.. Κι επίσης ακομα χρειάζεται, αν και λιγοτερο, το καροτσι του.. Και παντα white noise γιατι πετάγεται με το παραμικρό..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενω πρεπει να κοιμούνται 12 ωρες το βραδυ, το τελευταίο γεύμα του μου βγαινει κατα τις 9 και φυσικά μέχρι τις 7 εχει ξυπνήσει...οχι σερι εννοείται και κάποιες φορές πολυ ανήσυχα... Άρα πως καλύπτεται ο βραδινός υπνος;;

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι δυο μηνων και ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα. Αυτο που με εσωσε ειναι το καροτσι και η πιπιλα. Κατα τη διαρκεια της μερας τον εχω στο καροτσι και με λιγο κουνημα ησυχαζει. Ακομη κι αν δεν κοιμηθει, τουλαχιστον δεν γκρινιαζει.Την πιπιλα δεν την ηθελε, ομολογω οτι επεμενα πολυ, αλλα απ τη στιγμη που την πηρε κοιμαται πολυ περισσοτερο, τον νανουριζει. Και να φνταστειτε οτι εχω αλλα δυο παιδακια, οποτε ησυχια δυσκολα βρισκει κανεις στο σπιτι μας..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενω πρεπει να κοιμούνται 12 ωρες το βραδυ, το τελευταίο γεύμα του μου βγαινει κατα τις 9 και φυσικά μέχρι τις 7 εχει ξυπνήσει...οχι σερι εννοείται και κάποιες φορές πολυ ανήσυχα... Άρα πως καλύπτεται ο βραδινός υπνος;;

Αν κοιμαται απο τις 9 ως τις 7 εστω και λιγο ανησυχα, ειναι παρα πολυ καλα για τριων μηνων, δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για τον βραδινο του υπνο. Εμεις τρωμε μια τις 9-10, μετα στις 1-2, μετα στις 4-5 και μετα 8-9. Και ενδιαμεσα βογκαει, ξυπναει, ξανακοιμαται.. Κοινως, χρειαζομαι υπνο!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιμαται απο τις 9 ως τις 7 εστω και λιγο ανησυχα, ειναι παρα πολυ καλα για τριων μηνων, δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις για τον βραδινο του υπνο. Εμεις τρωμε μια τις 9-10, μετα στις 1-2, μετα στις 4-5 και μετα 8-9. Και ενδιαμεσα βογκαει, ξυπναει, ξανακοιμαται.. Κοινως, χρειαζομαι υπνο!:roll:

 

Κι εμενα τρώει ενδιάμεσα γύρω στις 2-3 και μετα τις 4.30 ο υπνος ειναι συνεχεια διασπασμένος κι ανήσυχος, με βογκητά κλπ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικος μου ειναι δυο μηνων και ειχα το ιδιο προβλημα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα. Αυτο που με εσωσε ειναι το καροτσι και η πιπιλα. Κατα τη διαρκεια της μερας τον εχω στο καροτσι και με λιγο κουνημα ησυχαζει. Ακομη κι αν δεν κοιμηθει, τουλαχιστον δεν γκρινιαζει.Την πιπιλα δεν την ηθελε, ομολογω οτι επεμενα πολυ, αλλα απ τη στιγμη που την πηρε κοιμαται πολυ περισσοτερο, τον νανουριζει. Και να φνταστειτε οτι εχω αλλα δυο παιδακια, οποτε ησυχια δυσκολα βρισκει κανεις στο σπιτι μας..

 

Επίσης στο καροτσι τον εχεις κι εσυ στο καθισματακι αυτοκινήτου ή στο πόρτ μπεμπε;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο καροτσι τον εχεις κι εσυ στο καθισματακι αυτοκινήτου ή στο πόρτ μπεμπε;

Στο πορτ μπεμπε τον εχω για να ειναι ανετα. Μ ενα μαξιλαρακι απο κατω το χω λιγο ανασηκωσει γιατι εχει και μυξουλες, βοηθαει να μην μπουκωνει. Νομιζα εννοεις οτι το βραδυ δεν ξυπναει για γευμα και μου ακουστηκε τοσο τελειο!:P Αλλα και παλι οι βραδινες ωρες του υπνου του ειναι καλες, κρινοντας και απ τα δικα μου παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Polena,

 

Κατά την γνώμη μου είναι δύσκολο να κοιμηθεί για περισσότερη ώρα μέσα στην ημέρα αν τον έχεις σε κούνια / κρεβατάκι. Δεν έχεις ρηλάξ? Η άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο, γιατί αγκαλιάζει το παιδί και έτσι αισθάνεται πιο ζεστά και ασφαλές. Επίσης, μπορείς και να τον κουνάς, όταν βλέπεις ότι πάει να ξυπνήσει, μπας και κοιμηθεί λίγο παραπάνω.

 

Έχε υπ' όψιν σου βέβαια ότι οι σύντομοι ημερήσιοι ύπνοι είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε αυτή την ηλικία, όπως επίσης και η απουσία οποιουδήποτε προγράμματος ημερήσιων ύπνων. Μετά τον 6ο μήνα, θα είναι δυνατόν να δομήσεις το ημερήσιο πρόγραμμα λίγο καλύτερα και θα αρχίσουν λογικά να παρατείνονται και οι ύπνοι.

 

Φρόντισε να μην μένει το παιδί πολλές ώρες ξύπνιο. Το λέω αυτό γιατί βλέπω ότι λες ότι ξυπνάει στις 7.00 και κοιμάται στις 21.00, αυτό σημαίνει 14 ώρες "ημερήσιας δραστηριότητας". Αν κοιμάται μόνο 2-3 φορές, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μείνει ξύπνιο ακόμα και για 4-5 ώρες. Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τόσο μικρό παιδί, γι' αυτό βάλε στόχο να κοιμάται το αργότερο κάθε 3 ώρες.

 

Αν βλέπεις ότι κουράζεται νωρίτερα, μην το κρατάς ξύπνιο, επειδή π.χ. δεν έχει φτάσει η ώρα για το επόμενο γεύμα, αν το παιδί έχει γκρίνια από τις 19.30-20.00 το βράδυ, δώσε του το τελευταίο γεύμα νωρίτερα και κοίμισέ το, γενικώς προσάρμοσε τα γεύματα στους ύπνους και όχι το αντίθετο (το έκανα κι εγώ το λάθος και ξέρω ότι γίνεται παγίως!!!!).

 

Όσο για τα sleep associations, είσαι σίγουρη ότι έχει αναπτύξει τέτοια? Το ότι χρειάζεται βοήθεια/έξωθεν παρέμβαση για να αποκοιμηθεί είναι δεδομένο και το αναμενόμενο για την ηλικία του, η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σε τόσο μικρή ηλικία δεν μπορούν να αποκοιμηθούν μόνα τους, δεν έχουν ακόμα κατακτήσει αυτό το αναπτυξιακό στάδιο, γιατί πραγματικά για αναπτυξιακό στάδιο πρόκειται.

 

Για sleep association αρχίζουμε να μιλάμε όταν διαπιστώνουμε ότι το παιδί ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα ή πολύ νωρίς από έναν ημερήσιο ύπνο, ενώ θα ήθελε να κοιμηθεί κι άλλο κι αυτό γιατί δεν μπορεί να ξανάνανουριστεί μόνο του, αλλά χρειάζεται επανάληψη των συνθηκών υπό τις οποίες αποκοιμήθηκε. Προς το παρόν το παιδάκι σου είναι μικρό, οι φορές που ξυπνάει τη νύχτα δεν είναι παράλογες και οφείλονται προφανώς στην ανάγκη για φαγητό.

 

Δεν λέω ότι είναι ανώφελο να αρχίσεις να προσπαθείς να αφαιρείς σιγά - σιγά την παρουσία σου και την συμμετοχή σου κατά το κοίμισμα, απλά λέω να μην τρελλαθείς κιόλας, καθώς είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Polena,

 

Κατά την γνώμη μου είναι δύσκολο να κοιμηθεί για περισσότερη ώρα μέσα στην ημέρα αν τον έχεις σε κούνια / κρεβατάκι. Δεν έχεις ρηλάξ? Η άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο, γιατί αγκαλιάζει το παιδί και έτσι αισθάνεται πιο ζεστά και ασφαλές. Επίσης, μπορείς και να τον κουνάς, όταν βλέπεις ότι πάει να ξυπνήσει, μπας και κοιμηθεί λίγο παραπάνω.

 

Έχε υπ' όψιν σου βέβαια ότι οι σύντομοι ημερήσιοι ύπνοι είναι συνηθισμένο φαινόμενο σε αυτή την ηλικία, όπως επίσης και η απουσία οποιουδήποτε προγράμματος ημερήσιων ύπνων. Μετά τον 6ο μήνα, θα είναι δυνατόν να δομήσεις το ημερήσιο πρόγραμμα λίγο καλύτερα και θα αρχίσουν λογικά να παρατείνονται και οι ύπνοι.

 

Φρόντισε να μην μένει το παιδί πολλές ώρες ξύπνιο. Το λέω αυτό γιατί βλέπω ότι λες ότι ξυπνάει στις 7.00 και κοιμάται στις 21.00, αυτό σημαίνει 14 ώρες "ημερήσιας δραστηριότητας". Αν κοιμάται μόνο 2-3 φορές, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να μείνει ξύπνιο ακόμα και για 4-5 ώρες. Αυτό είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τόσο μικρό παιδί, γι' αυτό βάλε στόχο να κοιμάται το αργότερο κάθε 3 ώρες.

 

Αν βλέπεις ότι κουράζεται νωρίτερα, μην το κρατάς ξύπνιο, επειδή π.χ. δεν έχει φτάσει η ώρα για το επόμενο γεύμα, αν το παιδί έχει γκρίνια από τις 19.30-20.00 το βράδυ, δώσε του το τελευταίο γεύμα νωρίτερα και κοίμισέ το, γενικώς προσάρμοσε τα γεύματα στους ύπνους και όχι το αντίθετο (το έκανα κι εγώ το λάθος και ξέρω ότι γίνεται παγίως!!!!).

 

Όσο για τα sleep associations, είσαι σίγουρη ότι έχει αναπτύξει τέτοια? Το ότι χρειάζεται βοήθεια/έξωθεν παρέμβαση για να αποκοιμηθεί είναι δεδομένο και το αναμενόμενο για την ηλικία του, η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σε τόσο μικρή ηλικία δεν μπορούν να αποκοιμηθούν μόνα τους, δεν έχουν ακόμα κατακτήσει αυτό το αναπτυξιακό στάδιο, γιατί πραγματικά για αναπτυξιακό στάδιο πρόκειται.

 

Για sleep association αρχίζουμε να μιλάμε όταν διαπιστώνουμε ότι το παιδί ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα ή πολύ νωρίς από έναν ημερήσιο ύπνο, ενώ θα ήθελε να κοιμηθεί κι άλλο κι αυτό γιατί δεν μπορεί να ξανάνανουριστεί μόνο του, αλλά χρειάζεται επανάληψη των συνθηκών υπό τις οποίες αποκοιμήθηκε. Προς το παρόν το παιδάκι σου είναι μικρό, οι φορές που ξυπνάει τη νύχτα δεν είναι παράλογες και οφείλονται προφανώς στην ανάγκη για φαγητό.

 

Δεν λέω ότι είναι ανώφελο να αρχίσεις να προσπαθείς να αφαιρείς σιγά - σιγά την παρουσία σου και την συμμετοχή σου κατά το κοίμισμα, απλά λέω να μην τρελλαθείς κιόλας, καθώς είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

 

Deena, κατ'αρχας σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση και το χρόνο σου..

Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι πολυ αγχωμένη όσον αφορά το να βαλω καποιο προγραμμα στον υπνο του και να καταφέρω να κοιμαται περισσοτερο ακριβώς επειδη ανησυχώ που τοσο μικρος δεν κοιμαται οσο πιστεύω οτι θα επρεπε. Γι'αυτο ιςως βιάζομαι λιγο και υπερβάλλω για πραγματα που ακομα δεν μπορει να κανει.

Δεν ειχα σκεφτει να προσαρμοσω τα γεύματα, έκανα το αντίθετο..

Επίσης εχω ρηλαξ, ενα απλό χωρίς δόνηση που τον βάζω και καθεται κι απασχολείται οταν ειναι ξύπνιος. Θα δοκιμάσω και στον υπνο..

Για τα sleep associations δεν ξερω, ακουω για μωρα που στην ηλικία του μετα απο λιγο κούνημα, νανι, ενω εμενα θέλει και κούνημα και πιπίλα και το καροτσι κλπ κλπ..

Το βραδυ κοιμαται καλα μέχρι τις 2-3 που ξυπνάει για φαγητο αναμενόμενα αλλα μετα τις 4.40-5 μέχρι τελικα να ξυπνήσει ειναι τρομερα ανήσυχος και δεν μπορει μα αποκοιμηθεί ενω δε θέλει να φαει.. Γι'αυτο λεω μηπως εχει σχεση η παρουσία μου..

Ειναι ενθαρρυντικό που μου λες οτι ειναι νωρις γιατι πίστευα οτι κανω εγω καποιο λάθος και δεν ηρεμεί το παιδι να κοιμηθει...:(

Σ'ευχαριστω και παλι και να χαιρεσαι τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς "δουλεψαν" 2 πράγματα: ελαφρύ φάσκιωμα (ειδικά τώρα που κρυώνει ο καιρός) ή να τον βάζω μπρούμυτα.

Μανουλες με αυπνα μωρακια,το φασκιωμα οντως δουλευει! Μου το λεγε η πεθερα μου κι απο μεσα μου γελουσα-ποιο φασκιωμα,που ζουμε.. Μεχρι που το διαβασα κι εδω και ειπα να το δοκιμασω. Ο μικρος κοιμαται απο εχθε στις 9 μεχρι και τωρα με δυο μονο ενδιαμεσα γευματα. Αφου σκεφτομαινα τον ξυπνησω για να φαει..

Link to comment
Share on other sites

Για τα sleep associations δεν ξερω, ακουω για μωρα που στην ηλικία του μετα απο λιγο κούνημα, νανι, ενω εμενα θέλει και κούνημα και πιπίλα και το καροτσι κλπ κλπ....

 

Καλά...κι εγώ ξέρω μωρά που 9 μηνών χορεύουν καστανιέτες :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μην πολυπιστεύεις ό,τι ακούς...άσε που κάθε παιδί είναι διαφορετικό!

 

Πιστεύω ότι τα πάτε μια χαρά, είναι σημαντικό που είσαι υποψιασμένη και έχεις το νου σου, η επαγρύπνηση της μαμάς στο θέμα ύπνου του παιδιού είναι το Α και το Ω!

 

Έχε υπ' όψιν σου ότι τώρα κοντά στην ηλικία του γιου σου (περίπου στους 4 μήνες), οι συνήθειες ύπνου αλλάζουν οριστικά, δηλαδή τα παιδιά αρχίζουν πλέον και κοιμούνται περισσότερο ως ενήλικες, με την έννοια ότι δεν πέφτουν σε βαθύ ύπνο, αλλά αρχίζουν και έχουν εναλλαγές στους κύκλους ύπνου. Στην αρχή της νύχτας ο ύπνος είναι βαθύς και μετά από κάποιες ώρες αρχίζει η εναλλαγή από βαθύ σε ελαφρύ ύπνο, με αποκορύφωμα στα ξημερώματα που κυριαρχεί ο ελαφρύς ύπνος. Αυτός είναι και ο λόγος που τα περισσότερα μωρά (όπως και ο γιος σου) κοιμούνται συνεχόμενα στις πρώτες ώρες του βραδυνού ύπνου, αλλά είναι ανήσυχα τα ξημερώματα!

 

Κατά την εναλλαγή στους κύκλους, ο οργανισμός ξυπνάει. Και οι ενήλικες ξυπνάμε μέσα στη νύχτα αλλά δεν το καταλαβαίνουμε γιατί έχουμε μάθει να ξανακοιμόμαστε αμέσως, κοινώς αλλάζουμε πλευρό και το πρωί δεν θυμόμαστε καν ότι ξυπνήσαμε. Στα μωρά είναι πιο περίπλοκο καθώς δεν έχουν ακόμα την ικανότητα να ξανακοιμηθούν μόνα τους, οπότε αναπόφευκτα αναζητούν και πάλι τις συνθήκες υπό τις οποίες κοιμήθηκαν στην αρχή της νύχτας. Εδώ μπαίνει το ζήτημα των sleep associations, καθώς όσο πιο ισχυρά και πιο συνδεδεμένα με την παρουσία του γονέα είναι, τόσο πιο δύσκολα γίνονται τα βραδυνά ξυπνήματα.

 

Για παράδειγμα, αλλιώς θα δυσκολευτεί ένα παιδί που αποκοιμιέται στο στήθος της μαμάς του και αλλιώς ένα παιδί που αποκοιμιέται στην κούνια με την παρουσία μεν της μαμάς, αλλά και με έναν συνδυασμό άλλων παραγόντων, όπως π.χ. πιπίλα, white noise, μουσική, οι οποίοι (παράγοντες) μπορούν να αναπαραχθούν και χωρίς την παρουσία της μαμάς.

 

Εν ολίγοις, όλα τα μωρά χρειάζονται κάτι για να κοιμηθούν, κανένα δεν ρεμβάζει απλά στην κούνια του με το κουκλάκι του περιμένοντας να το πάρει ο ύπνος. Αυτό το κάνει πλέον ο γιος μου που είναι νήπιο (2 ετών) και αφού περάσαμε από όλα τα στάδια (στήθος, μπιμπερό, αγκαλιά, ρηλάξ, τραγούδι) και αφού κλάψαμε κιόλας για 2-3 βράδια!

 

Κοινώς, κατά την γνώμη μου, τα sleep associations πέραν του ότι είναι αναπόφευκτα, είναι και βοηθητικά, αρκεί η μαμά να έχει το νου της να μην ξεφύγει η κατάσταση, να προσπαθεί δηλαδή από νωρίς και σιγά - σιγά να δώσει στο παιδί τις ευκαιρίες να μάθει να κοιμάται με την λιγότερη δυνατή βοήθεια...και το παιδί όταν είναι έτοιμο θα τα καταφέρει!!!

 

Συνοπτικά, προτείνω να κάνεις τα εξής :

 

- Το κούνημα δεν είναι κακό σε αυτή την ηλικία. Προτίμησε το ρηλάξ αντί για το καρότσι, το καρότσι είναι συνδυασμένο με άλλη δραστηριότητα (βόλτα) και καλό είναι να μην υπάρχει σύγχυση. Βάλε το ρηλάξ στο δωμάτιο του παιδιού, έτσι ώστε να δημιουργηθεί στη συνείδηση του παιδιού η σύνδεση (παιδικό δωμάτιο = ύπνος).

 

- Μην μένεις στο κούνημα, γιατί αυτό απαιτεί οπωσδήποτε την δική σου παρουσία και αν μείνεις σε αυτό μόνο θα κοπεί πιο δύσκολα. Βάλε ταυτόχρονα μουσική ή/και white noise και δώσε πιπίλα αφού την δέχεται. Σταδιακά μπορείς να μειώνεις λίγο - λίγο την διάρκεια και την ένταση του κουνήματος αφήνοντας την μουσική, μετά (αρκετά μετά!!!) θα τολμήσεις να τον βγάλεις από το ρηλάξ και να τον βάλεις κατευθείαν στην κούνια, με τα υπόλοιπα όμως (μουσική/white noise/πιπίλα) να συνεχίζουν κ.λπ.

 

- Κοινώς ο στόχος δεν είναι να κοπεί κάθε sleep association, αλλά να μείνουν μόνο αυτά που δεν χρειάζονται την παρουσία του γονέα. Ο γιος μου π.χ. ακόμα και τώρα που κοιμάται μόνος του, εξακολουθεί και έχει γύρω - γύρω "βοήθειες", δηλαδή αρκουδάκι, πιπίλα, μουσική, white noise. Συνήθως μέσα στη νύχτα του αρκεί να ξαναβάλει την πιπίλα του και να αγκαλιάσει το αρκουδάκι του όταν ξυπνάει (το ξέρω ότι ξυπνάει, έστω κι αν δεν με φωνάζει), μερικές φορές όταν δεν τα καταφέρνει να ξανακοιμηθεί, με φωνάζει να πάω κοντά του οπότε το μόνο που κάνω είναι να του ξαναβάλω μουσική και white noise και ξανακοιμάται. Επαναλαμβάνω ότι χρειάστηκαν 18 μήνες να φτάσουμε σε αυτό το σημείο!

 

- Καίριας σημασίας είναι η σταθερή ρουτίνα ύπνου, καθώς τα παιδιά είναι πλάσματα της συνήθειας. Κοινώς η ώρα ύπνου πρέπει να είναι η ίδια κάθε μέρα, η διαδικασία πρέπει να λαμβάνει χώρα στον ίδιο χώρο και τα επιμέρους στάδια με την ίδια σειρά κάθε φορά. Βλέπω συχνά γονείς που την μια μέρα προσπαθούν να κοιμίσουν το παιδί στο σαλόνι, την άλλη στο δωμάτιο, την άλλη στο καρότσι στο χωλ και την άλλη στην αγκαλιά κόβοντας βόλτα στο σαλόνι, δεν αποτελεί έκπληξη το παιδί να μην μπορεί να κοιμηθεί! Αυτή τουλάχιστον είναι η γνώμη η δική μου, ξέρω ότι πολλοί γονείς είναι αντίθετοι με τέτοιου είδους "πειθαρχία" και θέλουν το παιδί πιο ευέλικτο, το θέμα όμως είναι να μάθει το παιδί να κοιμάται και όχι να διευκολύνεται το πρόγραμμα των γονιών (γιατί συνήθως περί αυτού πρόκειται).

 

- Τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό, ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερκούραση του παιδιού. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος μύθος από την αντίληψη ότι όσο πιο αργά κοιμάται το παιδί και όσο λιγότερο κοιμάται μέσα στην ημέρα, τόσο καλύτερα και περισσότερο θα κοιμηθεί τη νύχτα. Σχεδόν πάντα, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ειμαι καινουρια στο forum κι ηθελα να ρωτησω εάν κάποια απο σας ειχε αντίστοιχο προβλημα με το δικο μας κι αν διορθώθηκε με καποιο τροπο..

Εχω ενα αγοράκι σχεδόν 3 μηνων κι ενω κοιμαται σχετικα ευκολα το βραδυ, τη μερα ειναι εξαιρετικά δύσκολο να κοιμηθει, ενω νυστάζει και γκρινιάζει...

Δεν κοιμαται τη μερα στο κρεβατακι του, πετάγεται μόλις τον αφήσεις και βολεύεται μονο στο καθισμα αυτοκινητου βολεύεται που ξερω οτι δεν κανει πολλη ωρα.. Να αναφέρω οτι εχει παλινδρομηση οποτε δεν μπορει να ειναι σε εντελώς ευθεία θεση, άρα ουτε το πόρτ μπεμπε τον βολεύει.. Καμια ιδεα;;; :(

 

Αρχικα θα σου πω πως τα περισσοτερα μωρακια εχουν καποια μορφης παλλινδρομηση μεχρι το ετος, οποτε θα σου συνηστουσα οπουδηποτε και αν κοιμαται το μωρακι σου να το ανασηκωνεις ελαφρα απο τη μερια του κεφαλιου, ουτως ωστε να γινεται πιο υποφερτο το προβλημα που καλειται γοπ!!! Ωστοσο, η γοπ εξασθενει σταδιακα με την παροδο του χρονου, μεχρι που επιλυνεται οριστικα το προβλημα απο μονο του (συνηθως χωρις ιατρικες παρεμβασεις) εκει γυρω στο ετος!!!

 

Γενικα, να εχεις υποψιν σου οτι στην ηλικια που ειναι το μωρακι σου, οι ημερισιοι υπνοι πρεπει ειναι πολλοι και συνηθως ειναι μικρης διαρκειας (υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις), γιατι 1) δεν μπορουν να "πεσουν" σε βαθυ υπνο λογω του οτι ο εγκεφαλος τους ακομη δεν εχει ολοκληρωθει και 2) εχουν υπερβολικα ευαισθητα αντανακλαστικα που με τον παραμικρο θορυβο ενεργοποιουνται (γιαυτο και πεταγονται/τρομαζουν)!!! Ειναι απολυτως φυσιολογικο να συμβαινειι αυτο στα βρεφη, οποτε μην σε ανησυχει καθολου, το αντιθετο θα πρεπει να σε βαλει σε υποψιες!!!

 

Στην πραξη τωρα:

Μπορεις να δοκιμασεις οοολα τα παραπανω που αναφερθηκαν (φασκιωμα, κουνημα, ηχους κλπ), γιατι το καθενα απο αυτα λειτουργει ικανοποιητικα (βαση ερευνων και εμπειριων) στις αναγκες/αιτηματα που εχουν τα μωρα. Επισης, μπορεις να δοκιμασεις να δωσεις παραταση στους ημερησιους υπνους του μωρου με τον εξης τροπο: επιχειρησε να πας στο μερος που κοιμαται 5λεπτα πριν αυτο ξυπνησει, αφου περασει λιγος χρονος τοτε κανε οτι ακριβως εκανες για να τον κοιμησεις αρχικα, αν δλδ τον κουνησες με το καροτσι, τοτε κανε παλι το ιδιο ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ομως, αυτοματα θα τεθει σε λειτουργια υπνου παλι. Η παραπανω μεθοδος δειχνει να λειτουργει ειδικα σε βρεφη τα οποια εχουν μεγαλο προβλημα με τον υπνο και την ρουτινα αυτου, οχι μονο στο χρονο, αλλα και στη διαχειριση αυτου.

 

Κλεινωντας, να θυμασαι πως ΕΣΥ εισαι για το μωρακι σου εισαι ο πιο καταλληλος οδηγος, δεν μπορει να ανταπεξελθει απο μονο του στις διαφορες προκλησεις (αναπτυξιακα σταδια) που κατα καιρους θα εισερχεται, γιαυτο λοιπον ΕΣΥ καλεισαι να το καθοδηγεις παντα με ΣΥΝΕΠΕΙΑ και ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ, και επειδη (το εχω αναφερει σε τοοοσα και τοοοσα παρομοια θεματα σχετικα παντα με τον υπνο) τα μωρα εχουν το ατου να ειναι ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ, μπορει οοολο αυτο να γινει τελικα πολυ ευκολο στην αντιμετωπιση του!!! Το ξερω, φανταζει δυσκολο, αλλα αξιζει...!!! :wink::D

 

Να το χαιρεσαι το μωρακι σου, καλη επιτυχια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Επισης, μπορεις να δοκιμασεις να δωσεις παραταση στους ημερησιους υπνους του μωρου με τον εξης τροπο: επιχειρησε να πας στο μερος που κοιμαται 5λεπτα πριν αυτο ξυπνησει, αφου περασει λιγος χρονος τοτε κανε οτι ακριβως εκανες για να τον κοιμησεις αρχικα, αν δλδ τον κουνησες με το καροτσι, τοτε κανε παλι το ιδιο ΠΡΙΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ομως, αυτοματα θα τεθει σε λειτουργια υπνου παλι.

 

Ωωωωω...πολύ καλό αυτό!!!!

 

Θα το δοκιμάσω στην προσεχώς ερχόμενη μπέμπα!!! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

να το κανεις deena,,,εγω το εφαρμοζω εδώ και κανενα μηνα στον μεσημεριανο τον υπνο οπου θελω να καθιερωσω ένα 2ωρο-3ωρο,,,γενικα τωρα που <ακολουθω-ακουω > 100% την μικρη τη βαζω αμεσως για έναν υπνακο με το πρωτο σημαδι και ειμαστε πολύ ησυχα και ηρεμα ολη την ημερα με ορεξη και πολύ παιχνιδι όταν ειμαστε ξύπνιες (και πολύ φαι αλλα αυτό είναι ασχετο),,,

 

 

Free dom εγω με το φάσκιωμα σωθηκα ,,,δεν την εχω νανουρισει σχεδόν ποτε (5 φορες το πολύ στους 6 μηνες),,τα μωρακια λατρευουν το τύλιγμα (κι εγω βεβαια:D:D:D) και τωρα με φερανε δωρο μια κουβερτουλα πολύ απαλη και τη λατρευει......ειδικα τωρα που κρυωσε ο καιρος της αρεσει τοσο πολύ που την ξυπναω αναγκαστικα μετα από 13 ωρες υπνου το βραδυ για να φαει (με μισειτε το ξερω αλλα τι να κανω)

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!!

Μπορω να πω οτι με ηρεμησατε αρκετα γιατι νόμιζα οτι κατι κανω λάθος οπωσδήποτε!

Θα δοκιμάσω και το φασκιωμα και τις συμβουλές της Deena και Koalaki, μου ακούγονται πολυ καλες!

Iouliana όντως σε μισούμε!! :) :)

 

Κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας και θα τα ξαναπούμε..:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...