Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χτυπημα στο κεφαλι


T.S.

Recommended Posts

Γεια σας!

Σήμερα η μικρούλα μου 13 μηνων έπεσε απο το κρεβάτι μου και χτύπησε στο κεφάλι της. Έχει κάνει καρούμπαλο κι όταν την ακουμπαω ποναει.

Η γιατρός είπε ότι πρεπει να την παρακολουθησω 2 24ωρα να έχει τη σταθερη της συμπεριφορα. Είμαι πολυ στεναχωρεμενη που δεν την προλαβα να μην πεσει και ανησυχω πολυ μηπως έπαθε κατι εσωτερικο.

Περίμενα οτι η γιατρος θα με καθησυχαζε αλλα όταν μου ειπε να την παρακολουθω φοβηθηκα πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα όταν είχε πέσει ο γιός μου απο το κρεβάτι, βγάλαμε και ακτινογραφία.

Δεν είχε τίποτα, μου είχαν πει να τον ξυπνάω τη νύχτα κάθε λίγη ώρα και να έχω το νού μου για εμετό και παράξενη συμπεριφορά.

Περαστικά σας και μη στενοχωριέσαι δε συνέβη μόνο σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα ομοιοπαθητικο, η αρνικα που δινεται σε χτυπηματα σε κρεμα αλλα και καψουλα.

 

Κατα τα αλλα συνεχεια πεφτουν και χτυπανε τα παιδια, τα δικα μου να δεις. Κι εγω τις πρωτες φορες δεν εκλεινα ματι απο το φοβο μου και μου λεγαν οτι σε αυτη την ηλικια επειδη δεν εχει κλεισει ακομα η πηγη του κεφαλιου δεν υπαρχει σοβαρος κινδυνος. Σχετικα ειναι ολα βεβαια....αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο, ουτε να κανεις αντινογραφιες για καθε χτυπημα. Παρακολουθεις οντως το παιδι, αυτη ειναι η διαδικασια σε καθε χτυπημα. Δεν σημαινει οτι πρεπει να ανησυχησεις ιδιαιτερα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχει ενα ομοιοπαθητικο, η αρνικα που δινεται σε χτυπηματα σε κρεμα αλλα και καψουλα.

 

.

 

σε τι βοηθάει ?ταχύτερη επούλωση? να μη πονάει?

μου ειπε να βάλω βουτυρο η γιατρός να καταπραυνει το οιδημα

Link to comment
Share on other sites

σε τι βοηθάει ?ταχύτερη επούλωση? να μη πονάει?

μου ειπε να βάλω βουτυρο η γιατρός να καταπραυνει το οιδημα

 

Θεραπευει το αιματωμα. Αν το βαλεις ειδικα αμεσα. Η δυναμοποιηση της καψουλας ειναι αναλογως το χτυπημα. Στο λεει ο γιατρος ποσο θα δωσεις.

 

Τα προβατα για να καταλαβεις οταν χτυπανε ψαχνουν και τρωνε αρνικα (ειναι φυτο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

πριν ποση ωρα επεσε?? σε ποιο σημειο του κεφαλιου χτυπησε?...ειναι ευδιαθετη? εφαγε? επαιξε?

δεν νομιζω να εχει κατι...σε ολες μας εχει τυχει αλλα ευτυχως ηταν περαστικο. Το ιδιο ευχομαι και για εσενα.

Link to comment
Share on other sites

Eνα θα σας πω....ειχα πεσει μωρο απο το κρεβατι της γιαγιας μου---αυτα τα παλια τα μεγαλα τα ψηλα---στο πατωμα..μωσαικο παρακαλω!!!!Η καημενη με ξαναεβαλε για υπνο!!!Οταν ηρθαν οι δικοι μου να με παρουν, ειχα γινει μπλε!!!!!Νοσοκομειο, ακτινογραφιες κ το κρανιο ηταν "ραγισμενο"...καπως το ειπαν ιατρικα....δεν ξερω...ευτυχως ημουν μωρο κ ειπαν οι γιατροι οτι θα ξανακολλησει...οπως κ εγινε....θελω να πιστευω!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν ποση ωρα επεσε?? σε ποιο σημειο του κεφαλιου χτυπησε?...ειναι ευδιαθετη? εφαγε? επαιξε?

δεν νομιζω να εχει κατι...σε ολες μας εχει τυχει αλλα ευτυχως ηταν περαστικο. Το ιδιο ευχομαι και για εσενα.

 

πριν κανα 6ωρο. χτυπησε πίσω πλαι σκεψου περίπου πάνω απο το δεξι αυτι.

πλανταξε στο κλαμα κ εκανε καρουμπαλο.

μετα συνηλθε και αρχισε να παιζει. φρουτοκρεμα εφαγε. τωρα κοιμηθηκε για μεσημερι.

αμα ακουμπησω εκει ποναει

Link to comment
Share on other sites

Eνα θα σας πω....ειχα πεσει μωρο απο το κρεβατι της γιαγιας μου---αυτα τα παλια τα μεγαλα τα ψηλα---στο πατωμα..μωσαικο παρακαλω!!!!Η καημενη με ξαναεβαλε για υπνο!!!Οταν ηρθαν οι δικοι μου να με παρουν, ειχα γινει μπλε!!!!!Νοσοκομειο, ακτινογραφιες κ το κρανιο ηταν "ραγισμενο"...καπως το ειπαν ιατρικα....δεν ξερω...ευτυχως ημουν μωρο κ ειπαν οι γιατροι οτι θα ξανακολλησει...οπως κ εγινε....θελω να πιστευω!!:P

 

αααααααχχχ τρομακτικο πρεπει να ειχαν αγχωθει τρελα οι δικοι σου

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα 6ωρο. χτυπησε πίσω πλαι σκεψου περίπου πάνω απο το δεξι αυτι.

πλανταξε στο κλαμα κ εκανε καρουμπαλο.

μετα συνηλθε και αρχισε να παιζει. φρουτοκρεμα εφαγε. τωρα κοιμηθηκε για μεσημερι.

αμα ακουμπησω εκει ποναει

 

Άρα είναι εντάξει!

Κοίτα, η γιατρός φυσικά θα σου πει να την παρακολουθείς, γιατί σπάνια μπορεί να συμβεί κάτι. Δεν είναι λόγος να αγχώνεσαι. Έξι ώρες μετά θα είχε φανεί αν ήταν κάτι σοβαρό.

Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα γιατροσόφια. Καρούμπαλο είναι, θα περάσει, μην το κάνουμε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για την άρνικα στα χτυπήματα μας το είχε πει κι εμάς η παιδίατρος όταν ήταν στα φόρτε τους οι τούμπες, υπάρχει και σε αλοιφή νομίζω που μπορείς να έχεις για να ανακουφίζει λίγο από τα καρούμπαλα (αν και να σου πω την αλήθεια δεν την είχα πάρει τελικά, οπότε δεν έχω προσωπική εμπειρία). Το σημαντικό είναι να μην βάλεις πάγο κι αυτό που μας είχε πει επίσης είναι ότι όταν κλαίνε δυνατά μετά από χτύπημα είναι μια πολύ καλή ένδειξη ότι δεν έχει συμβεί τίποτε κακό, τα πιο ύπουλα χτυπήματα είναι αυτά όπου δεν αντιδρούν αμέσως, είναι ζαλισμένα, χαμένα ή δεν έχουν τις αισθήσεις τους...

 

Μην στενοχωριέσαι πάντως, τα έχουν περάσει αυτά σχεδόν όλα τα παιδάκια, πιο πολύ σκάμε εμείς παρά χτυπάνε αυτά ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα 6ωρο. χτυπησε πίσω πλαι σκεψου περίπου πάνω απο το δεξι αυτι.

πλανταξε στο κλαμα κ εκανε καρουμπαλο.

μετα συνηλθε και αρχισε να παιζει. φρουτοκρεμα εφαγε. τωρα κοιμηθηκε για μεσημερι.

αμα ακουμπησω εκει ποναει

ε δεν θαχει κατι..ηρεμησε...;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πρωτοέμαθα την arnica πριν 4 χρόνια, στο σχολείο που δούλευα είχαμε την κρέμα στο κουτί α'βοηθειών και τη χρησιμοποιούσαμε συνέχεια όταν χτυπούσαν τα παιδάκια, κάνει θαύματα στις μελανιές. Kinkajoujou γιατί δεν κάνει πάγο; Βάζαμε πάντα πριν την κρέμα και ήταν και η διαδικασία που ακολουθούσε η νοσοκόμα του σχολείου (αν και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιες αμφιβολίες για την εγκυρότητά της... :?)

Τ.S. μην αγχώνεσαι είναι φυσικό η γιατρός να σου πει να το παρακολουθήσεις αλλά αν υποψιαζόταν κάτι σοβαρό δεν θα σου έλεγε να κάνετε εξετάσεις ή έστω μία ακτινογραφία; Θα δεις όλα θα είναι μία χαρά με τη μπεμπούλα!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρωτοέμαθα την arnica πριν 4 χρόνια, στο σχολείο που δούλευα είχαμε την κρέμα στο κουτί α'βοηθειών και τη χρησιμοποιούσαμε συνέχεια όταν χτυπούσαν τα παιδάκια, κάνει θαύματα στις μελανιές. Kinkajoujou γιατί δεν κάνει πάγο; Βάζαμε πάντα πριν την κρέμα και ήταν και η διαδικασία που ακολουθούσε η νοσοκόμα του σχολείου (αν και η αλήθεια είναι ότι έχω κάποιες αμφιβολίες για την εγκυρότητά της... :?)

Τ.S. μην αγχώνεσαι είναι φυσικό η γιατρός να σου πει να το παρακολουθήσεις αλλά αν υποψιαζόταν κάτι σοβαρό δεν θα σου έλεγε να κάνετε εξετάσεις ή έστω μία ακτινογραφία; Θα δεις όλα θα είναι μία χαρά με τη μπεμπούλα!

 

Μας είχε πει ότι ο πάγος μπορεί να κάνει αιμάτωμα και έγκαυμα. Αν θέλουμε λέει να βάλουμε κάτι κρύο για ανακούφιση, μπορούμε να πάρουμε μια σακούλα κατεψυγμένα λαχανικά, να την τυλίξουμε με μια πετσέτα και να την ακουμπήσουμε στο σημείο. Γενικά θέλουμε να είναι κάτι κρύο μεν, αλλά όχι παγωμένο που θα ακουμπήσει στο δέρμα. Οπότε αφήστε ένα μπαρμπα-Στάθη καβάτζα στην κατάψυξη :-D:grin:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι να μην βάλεις πάγο

 

Καινούριο είναι αυτό? Για κανε σε παρακαλώ μια σύντομη ενημέρωση γιατί με τόσα παγκάκια μου έχω βάλει στο δικό μου θα μου γίνει εσκιμωος. Δηλαδή ο πάγος κάνει κακό?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

΄Α οκ. Νόμιζα ότι εννοούσες ότι απαγορεύονται τα παγωμένα γενικά και τρόμαξα, τί έκανα τόσα χρόνια στα παιδάκια άθελα μου..:(

Έμείς χρησιμοποιούσαμε κάτι επιθέματα σαν σακουλάκια με ένα μπλε υγρό μέσα που τα είχαμε στην κατάψυξη και βέβαια τα τυλίγαμε με χαρτί κουζίνας πριν τα ακουμπήσουμε στα παιδάκια, άρα είμαστε εντάξει!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγκαύματα κάνει αν το αφήσεις πολλη ώρα σε επαφή με το δέρμα γι αυτό εγώ το βάζω σε μια μπορνουζε πετσέτα για να βρέχεται η πετσέτα κ να μην ακουμπαει απ ευθειας στο δερμα

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μας είχε πει να αποφεύγουμε και το κρύο, αλλά αν τυχόν θέλουμε να είναι όπως σας το περιέγραψα. το καλύτερο είναι να αφήσεις το σημείο να δράσει μόνο του, να κάνει το καρούμπαλό του και να ηρεμήσει μόνο του. όσο λιγότερο παρεμβαίνεις, τόσο καλύτερα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια έβαζα και βάζω βιτάμ. Απ' ότι κατάλαβα βοηθάει να μην μαυρίσει το σημείο που χτύπησε. Πάντως μην αγχώνεσαι, όντως δεν είσαι η μόνη που της έπεσε το μωρό. Εμένα είχε φύγει η μεγάλη μου κόρη από την καρέκλα, προς τα πίσω, και έπεσε στο μάρμαρο. Ευτυχώς δεν έπαθε κάτι. Ο γιος μου, αποφάσισε πως αφού δεν τον πάω στη θάλασσα θα κάνει βουτιά από το κρεβάτι μας. Ευτυχώς έπεσε στα σανίδια. Ήταν 4 μηνών περίπου. Τον παρακολουθούσαμε για 1 24ωρο αλλά δεν παρουσίασε κάτι. Έπαιζε, μας αναγνώριζε, γελούσε και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...