Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΚΟ η ΠΑΡΚΟΚΡΕΒΑΤΟ?


Recommended Posts

Τα φώτα σας!

Ξεκίνάω αυτό το θέμα γιατι βρήκα μόνο σκορπιες αναφορές στο θέμα.

Η κόρη μου είναι 7 μηνών και περπατάει κρατώντας με. Δεν πήρα ως τώρα τίποτα αλλά τώρα σκέφτομαι κάτι για να την περιορίσω λίγο γιατί θέλει όλη μέρα να περπατέι. Η μητέρα μου που την κρατάει τα πρωινά (λογω δουλειάς) δεν μπορει να σκύβει και η μικρή είναι όλο γρίνια και μουρμούρα!

το ερώτημα είναι τι είναι καλύτερο το πάρκο για να πιάνει και να σηκώνεται μόνη της και να περπατάει γυρω γύρω ή το παρκοκρέβατο?

Κλίνω πρός το πάρκο και εδώ δημιουργείται ενα άλλο ερώτημα. Ψάχνοντας για πάρκο επειδή μένω Χανιά βρήκα μόνο σε ένα μαγαζί με βρεφικά και αύτο που είδα δεν μου γέμισε το μάτι.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Επιπλέον κρεβάτι δεν μας χρειάζεται, είμαστε πλήρεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και να χαίρεσαι τη ζουζούνα σου. Να σου πω ότι και εγώ τα ίδια είχα, τώρα η κόρη μου είναι 15 μηνών και επειή βαριέται να περπατάει μόνη της ακόμη προτιμάει να με κρατάει!!Σκέψου! Το πάρκο δεν ήταν ιδανική λύση για εμάς γιατί δεν καθόταν. Η αλήθεια είναι ότι και εμείς αργήσαμε να τη βάλουμε τη βάλαμε 5,5 μηνών με αποτέλεσμα να μη θέλει να κάθεται εκεί. Συνήθως επειδή είναι στη φάση της εξερευνησης δεν θέλουν να κάθονται στο πάρκο. Γιατί δεν δοκιμάζεις να της πάρεις μια στράτα που και θα τη βοηθήσει να περπατήσει και δε θα αισθάνεται περιορισμένη?

Link to comment
Share on other sites

arrieta πολύ καλή η ιδέα σου. υπάρχει προβλημα χώρου τώρα το χειμώνα. 70 τετραγωνικά σε ένα κακοδιαμορφωμένο χώρο κάνουν τα εύκολα δύσκολα! 'εχω τεράστιες βεράντες όμως (120 τετραγωνικά) και το καλοκαιρι είμαι σίγουρη οτι θα κάνει πάρτι εκει! εντωμεταξύ όμως θα έχει περπατήσει μόνη της πιστεύω.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και μάλιστα επιτόπου. Σχολνώντας θα πάρω μια στράτα να δω τι θα γίνει. Θα σου πω αύριο αντιδράσεις!

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

εμεις το βολευτηκαμε πολυ το παρκ,εκατσε απο τον 5ο ως τον 11ο μηνα περιπου.καθοταν,επαιζε και κοιμοταν λιγο.αν ομως κανετε εκδρομες και εχετε ελλειψη χωρου στο σπιτι,προτεινω παρκοκρεβατο.εμενα στις εκδρομες ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

alikoula ευχαριστώ για την απάντηση

εκδρομές κάνουμε αλλά μια χαρά βολεύεται στο καρότσι γιατι εχει εξτρα στρώμα για ύπνο και τελείως ξαπλα θέση.

Τελικά κατα τις 15 του μήνα θα ανεβω αθήνα για επαγγελματικούς λόγους και θα ψαξω για πάρκο από εκεί.

arrietta πήρα την στρατα και επεσε πολύ γελιο!

με το που την εβαλα μετα απο δυο λεπτα που συνηδιτοποίησε οτι μπορεί να κινηθεί χωρίς εμας πηρε φορά και οποιον πάρει ο χάρος!

οπου σφηνωνε τσατιλα και ποδήλατο στον αερα μέχρι που τελικά ξεσφήνωνε μόνη της.

πόση ωρα να την αφήνω στη στράτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα και από τα δύο. Δανικό παρκοκρέβατο που το είχα στην πεθερά μου για μεσημεριανό υπνο όταν χρειαζόταν και για τις διακοπές μας.

Στο σπίτι είχα ένα πάρκο (αυτό μου το χαρίσανε) και έκατσε εκεί από 5 μέχρι 12 μηνών. Από εκεί έμαθε να πιάνεται και να σηκώνεται.

Όταν όμως έμαθε να περπατάει δεν ήθελε να κάτσει στο πάρκο γιατί περιοριζόταν. ήθελε να εξερευνήσει τα πάντα. Στην στράτα τον έβαλα και εγώ για λίγο το καλοκαίρι που δεν είχαμε και χαλιά και τσούλαγε ευκολα. Θέλει όπως και εκεί επιτήρηση. Δεν μπορείς να την αφήσεις μόνη της ούτε να την αφήσεις για πολύ ώρα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

κικι σε ευχαριστώ γιατην απάντηση. το πρωτο το καταλαβα πολυ καλά για το δευτερο ρωτάω. αν δεν την βγάλω από την στράτα ειναι ικανή να κάτσει 2 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω τη γνωμη μου για το παρκο . Τον μεγαλο μου τον ειχαμε βαλει παρκο πιο πολυ απο ανασφαλειες δικες μου, μη τυχων ειναι κατω , μετα οταν αρχησε να μπουσουλαει και να κινειτε φοβομουνα να τον αφησω σπιτι να αλωνιζει παρολο που ημουνα παρουσα και ετσι τον βαζαμε παρκο . Δεν το ηθελε το παρκο απλως καποια στιμγη το συνθησε ο καιμενος . Την μικρη μου δεν προκειτε να τη βαλω , θα την αφηνω κατω να αλωνιζει , ε πλεον δεν ειμαι ¨ψαρωμενη" χαχαχαχα, δεν μου αρεσει το παρκο για χωρος παιχνιδιου πλεον , καλυτερα ειναι κατω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα απο την αρχή παρκοκρέβατο γιατι το χρησιμοποίησα απο την αρχή στην κρεβατοκάμαρα και ήθελα το μωρό να είναι ψηλά.

Στην ηλικία που είναι τώρα το μωρό σου θα πρέπει ούτος ή άλλος να το κοιμήζεις κάτω οπότε εγω θα σου πρότεινα να πάρεις κατευθείαν ένα πάρκο και να το χρησιμοποιεις και ως κρεββάτι.

Προσοχή!!!

1. Αν βάζεις το μωρό να κοιμάτε μέσα να αγοράσεις και ένα ειδικό στρώμα για παρκοκρέβατο γιατί τα στρώματα που έχουν είναι της πλάκας. Υπάρχει στρώμα που διπλώνει στη μέση πολύ καλής ποιότητας.

2. αν πάρεις πάρκο να προτιμήσεις αυτά με τις μεγάλες τρύπες στο δίχτυ γιατι επιτρέπουν στο παιδί να βλέπει καλύτερα και όχι θολά και μπορεί να τις χρησιμοποιεί για να σηκώνεται.

 

Φιλάκια

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

grafistria τι κουκλια ειναι! Το μοφ συνολάκι μου ξετρέλανε!

πήρα σημερα πάρκο με μεγαλες τρυπες και θα δω αντιδράσεις το απογευμα που θα παω σπίτι!

Εχω να ακουσω τσιριδα που θα περιοριστεί που ποιος αντέχει. Μπορεί βεβαια να με εκλπήξει και να τις αρέσει.

θα δουμε..............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σαι καλα κασπερινα μου , το συνολακι το διαλε3α ειδικα για να το βαλουμε στα βαφτησια απο πριν δηλαδη και της το προβαρα χαχαχαχα , να χαιρεσαι και εσυ τη μπουμπου , σημερα το "crash test" λοιπον , καλη επιτυχια!!! αμα κλαψει αστην λιγακι να το συνηθησει , δεν ειπαμε να γανιασει αλλα προσπαθησε να της δει3εις ενδιαφεροντα πραματα , παιχνιδακια και τετοια . Και βαλτηνα καθε μερα απο λιγο αμα κλαιει και βγαζετην αμα παρακλαιει , θα το συνηθησει μωρε και ο Κωνσταντινος το συνηθησε μετα οταν το βγαλαμε το ζητουσε χαχαχαχα και λεγαμε δες πγαμε στο αλλο ακρο.

Link to comment
Share on other sites

χοχοχο!

Σκεφτομουνα να μπω εγω πρώτα και μετά να την βαλω γιατι θελει να κανει οτι κανω.

Βεβαια το τεχνικής φυσεως προβλημα ειναι αυτονόητο!

Θα ακουσω κανένα κρατσσσσσσσσσ και παει το πάρκο αλλά θα δω τι θα σκαφιστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πάρκο πέρασε το κραστ τεστ!

μπήκα και εγω και η μικρή αφού οταν την εβαλα μόνη της μετά τα 2 πρώτα λεπτά μέχρι να συνηδιτοποιήσει τι είναι αυτό άρχισε την τσιρίδα!

Κατσαμε και παίξαμε λίγο μετά βγήκα και συνέχισε μόνη της.

Χτές το πρωι που ελειπα δεν ήθελε καθόλου να μπει.

Το απόγευμα μαζί μου ξαναμπήκε και έκατσι καμιά ωρίτσα (εγω βγηκα ενοειται-εχουμε και δουλειές!)

Σε καλό δρόμο μας βλέπω, θα το συνηθήσει.

αρχισε να ανακύπτει οτι μπορεί να πιαστεί από τα δίχτυα και να προσπαθήσει να σηκωθεί και αυτό πιστεύω ότι ειναι το κλειδί της επιτυχίας!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω ακουσει οτι στο παρκο πρεπει να βαζουμε τα μωρα οταν αρχιζουν να καθνται δηλ γυρω στον 9-10 μηνα..Υσχυει κατι τετοιο?Κι αν οχι απο πιο μηνα μπορω να βαλω το νινι μου στο παρκο?

Link to comment
Share on other sites

Το νινάκι σου μπορείς να το βάλεις στο πάρκο από πολύ μικρό. οχι φυσικά νεογέννητο!

Το ξαπλώνεις μπρούμητα ή ανάσκελα με τα παιχνιδάκια του ή του παίρνεις ενα γυμναστήριο που να χωράει μες το πάρκο ή μια κουβέρτα δραστηριοτήτων και αυτό βρίσκει το ρυθμό του.

Εγώ το άργησα λόγω χώρου γιατί τώρα το σπίτι είναι λίγο πατης με πατώ σε με το πάρκο.

Ετσι δεν εχεις την προσοχή σου συνέχεια πάνω του μήπως και γυρίσει και πεσει.

ομως στη αρχή δεν θα το αφήνεις μόνο του.

Οταν το παιδί πάει 9-10 μηνών θέλει να περπατήσει και ειναι δύσκολο να το περιορίσεις στο πάρκο. Εχει μάθει ελευθερο.

ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...
Το νινάκι σου μπορείς να το βάλεις στο πάρκο από πολύ μικρό. οχι φυσικά νεογέννητο!

Το ξαπλώνεις μπρούμητα ή ανάσκελα με τα παιχνιδάκια του ή του παίρνεις ενα γυμναστήριο που να χωράει μες το πάρκο ή μια κουβέρτα δραστηριοτήτων και αυτό βρίσκει το ρυθμό του.

Εγώ το άργησα λόγω χώρου γιατί τώρα το σπίτι είναι λίγο πατης με πατώ σε με το πάρκο.

Ετσι δεν εχεις την προσοχή σου συνέχεια πάνω του μήπως και γυρίσει και πεσει.

ομως στη αρχή δεν θα το αφήνεις μόνο του.

Οταν το παιδί πάει 9-10 μηνών θέλει να περπατήσει και ειναι δύσκολο να το περιορίσεις στο πάρκο. Εχει μάθει ελευθερο.

ελπίζω να βοήθησα.

 

o μπέμπης μας είναι 3 1/2 μηνών και κοντά στα γενέθλιά του, στους 4 μήνες δηλ. σκεφτόμαστε να του πάρουμε ένα πάρκο, επειδή δεν έχει δικό του δωμάτιο και τα παιχνίδια του είναι σκόρπια, για να παίζει και να μπορεί να γυρνάει χωρίς να φοβόμαστε, μήπως είναι μικρός ακόμη?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες.Έχω ένα λουλουδάκι 4,5 μηνών.Σκέφτομαι να του πάρω παρκοκρέβατο,αλλά με προβληματίζει το γεγονός αν θα πρέπει να έχει τρυπούλες για να μπορεί να πιάνεται ο κούκλος μου!!!!!Το θέλω και για να μεταφέρεται όταν πάμε διακοπές

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...