Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ...


RHNIO

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον όλες τις ιστορίες σας και ομολογώ ότι μου δίνετε κουραγιο....

Ήθελα να ρωτήσω αν καμιά απο εσάς αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα...

Εχω κανει 3 σπερματεγχύσεις χωρις κανενα αποτελεσμα οποτε και αποφασισα να κανω εξωσωματικη...

Μόνο που εχω ενα θεματακι με τον τραχηλο μου...Και στις 3 περιπτωσεις των σπερματεγχυσεων ο γυναικολογος αντιμετωπισε προβλημα στο να περασει το καθετηρα μεχρι μεσα...γιατι εβρισκε!!!!!

Μου έκανε μια διανοιξη τραχηλου με μεθη αλλα την 3 φορα(που είχα αλλαξει γιατρο) μολις φτασαμε στο κρισιμο σημειο να μπει ο καθετηρας με τα ¨μικρουλια¨παλι ειχαμε θεματα...τιποτα εβρισκε τοιχο!!!! Και μου εκανε επιτοπου διανοιξη ξανα και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κακο ειναι ανατομικο το θεμα προκαλει συμφησεις και ξανακλεινει...

Αρα δηλαδη το ιδιο θεμα θα εχω και τωρα με την εξωσωματικη...φανταζομαι!!!

Απο εκει που δεν φοβομουν τιποτα αυτο μου εχει δημιουργησει μεγαλο θεμα....γιατι ξερω οτι καθε φορα θα συμβαινει το ιδιο...Δεν υπαρχει μια λυση που να ειναι μονιμη?

 

Please help me!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρηνιω μαλλον ειμαστε στην ιδια μοιρα...

 

Εγω εκανα υστεροσκοπηση οπου οι γιατροι μου ειπαν για στενωση τραχηλου κ ειχα συμφυσεις στον τραχηλο λογω της υστεροσκοπησης. Μου ειπαν επισης, οτι εκοψαν τις συμφυσεις, αλλα λογω της ανατομιας κ της στενωσης, θα ξαναβγουν σε 3 μηνες. Τοσο περιθωριο μου εδωσαν κ για φυσιολογικη συλληψη κ μετα εξωσωματικη. Επισης, μου ειπαν οτι μονο αν γεννησω φυσιολογικα (καποτε...) θα αλλαξει η φυση του τραχηλου κ θα ανοιξει κ δεν θα ξαναβγαλω συμφυσεις...

 

Ελπιζω να βοηθησα καπως...

 

Ειμαι κ εγω στην ιδια μοιρα κ απογοητευμενη..

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια επαναφερω το θεματακι γιατι αντιμετωπιζω κι εγω θεμα με στενο τραχηλο. Ηταν να κανω βυθομετρηση στο Αλεξανδρα, αλλα ματαιως ο γιατρος προσπαθουσε να περασει τον καθετηρα. Δεν τον περασε και μου ειπε οτι πρεπει να κανει διαστολη τραχηλου με πληρη ναρκωση. Δεν μου ειπε αν ειναι συμφυσεις ή κατι αλλο, μετα που ρωτησαμε μια νοσοκομα του τμηματος εξωσωματικης ειπε οτι δεν ειναι τιποτα, ειναι απλο και να μην φοβαμαι. Εχουν περασει απο το μυαλο μου χιλια φρικτα πραγματα-ξερετε καρκινος τραχηλου κ.λ.π.Σαν να φερνω στο μυαλο μου οτι μιλησε για ανατομικο προβλημα. Η υστεροσαλπιγγογραφια που εκανα πριν 2 χρονια δεν αναφερει κατι, την κοιταζω και φαινεται οτι το υγρο εχει περασει, δεν υπηρχε σχολιο γι'αυτο. Λετε σε 2 χρονια να εκανα συμφυσεις;Θα εβλεπε τις συμφυσεις χωρις υστεροσκοπηση;

Ρηνιο και mariadi που το αντιμετωπισατε τι εγινε τελικα; Φοβαμαι λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα η στενωση δεν ειχε φανει στην σαλπιγγογραφια. μονο στην υστεροσκοπηση φανηκαν οι συμφυσεις. κ εμενα δεν περνουσε ο καθετηρας!!! μου εγινε πληρης διαστολη τραχηλου, χωρις αναισθησια!! ηταν πολυ δυσκολο μπορω να πω..... αφου ηταν σα να γεννουσα, χωρις το τελικο σταδιο!!! 6 μηνες μετα την λυση των συμφυσεων, εμεινα εγκυος! γεννησα πριν 11 μηνες με φυσιολογικο τοκετο κ ελπιζω σε δευτερο παιδακι να μην εχω το ιδιο προβλημα!

 

σου ευχομαι τα καλυτερα!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

mariadi που εκανες την επεμβαση; Εγω θα την κανω στο Αλεξανδρα, μαλλον ο Σισκος θα μου την κανει, αυτος που βρηκε και το προβλημα.

Εγω τωρα σκεφτομαι μηπως γι'αυτο δεν εμενα εγγυος. Τωρα φαινεται να εχει βελτιωθει και το σπερμα του συζυγου, μιλαμε για ολικη αναδομηση και σκεφτομαι οτι θα αξιζε τον κοπο να δοκιμασω φυσιολογικα για 2-3 μηνες πριν κανω εξωσωματικη. Δεν με παιρνει παραπανω λογω ηλικιας.

Χαιρομαι που ειχε αισιο τελος η περιπετεια σου. Ευχομαι να κανεις κι αλλα παιδακια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο αλεξανδρας την εκανα κ εγω, με την γιατρο μου! εμεινα λιγες ωρες στο τμημα βραχειας νοσηλειας.

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως εμενα το γραφουν στην εντολη "με ολικη ναρκωση" και δεν ανησυχω. Μετα πως νιωθεις; Ποναει ο τραχηλος; Παιρνεις φαρμακα; Πως και δεν σου εκανε ναρκωση η γιατρος σου; Εμενα μου το ειπε οτι ειναι επωδυνο.

Link to comment
Share on other sites

μετα εχεις πονους περιοδου κ εγω ειχα κ λιγο αιματακι. μην φανταστεις για πολυ! το πρωτο 24ωρο βασικα! καλυτερα που θα το κανεις με αναισθησια, γιατι εγω υπεφερα πολυυυυυυυυυυυυυυ......... ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα... α, μετα ειχα παρει αντιβιωση για 1 εβδ, αν θυμαμαι καλα!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ηρωιδα, τι να πω!!Εγω κλαιω απο τωρα για την ωοληψια που ακουω οτι στο Αλεξανδρας σου την κανουν με πληρεις τις αισθησεις σου. Κανουν μεθη αλλα δεν εχω ακουσει να πιασει καμμια!!!Κλαψ!Ευχαριστω κοπελα μου, ο,τι καλυτερο!!

Link to comment
Share on other sites

σου ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος κ να φερεις ενα γερο παιδακι στον κοσμο! ολο αυτο, για καποιον λογο γινεται..!! ελπιζω να μαθω καλα νεα σου συντομα!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλημέρα,

πήγα να κάνω σαλπιγγογραφία και δε μπόρεσε να γίνει λόγω στένωσης τραχήλου που έχω.

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλη κοπέλα τέτοιο πρόβλημα?Υπάρχει μόνιμη λύση???

Εχω κάνει μια υστεροσκόπηση πριν 6 μήνες όπου κάναμε διάνοιξη αλλά μάλλον ξανακλεισε...:(

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...