Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!


Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το τόπικ, για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας, και να συζητήσουμε πως θα μπορούσαν τα πράγματα να είχαν γίνει καλύτερα. Τι πρέπει, και τι δεν πρέπει να γίνεται κατά τη διάρκεια του τοκετού.

 

Κάποια πράγματα που συμβαίνουν, τα παίρνουμε ως δεδομένα, και τα δεχόμαστε ενώ δε θα'πρεπε.

 

Ας μιλήσουμε για φυσικό τοκετό, επισκληρίδιο, τεχνητούς πόνους, περινεοτομή... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, παρακολουθώ τη συζήτηση με τα εμβόλια με μεγάλο ενδιαφέρον, αν και δε συμφωνώ σε όλα (αλλά δε νομίζω ότι είναι κακό αυτό :cool: )...

Σε ό,τι αφορά τον τοκετό είχα πολύ αρνητική εμπειρία με την επισκληρίδιο. Σημειωτέον ο γιατρός μου, που δεν έφυγε από δίπλα μου 10 ώρες, ήταν αρνητικός. Όμως εγώ, ούσα ξεροκέφαλη, ζήτησα να την κάνω... Και την έκανα, μολονότι ο άνθρωπος μου έλεγε ότι δεν υπήρχε λόγος. Έτσι, όταν έφτασε η ώρα που έπρεπε να 'σπρώξω' μου ερχόταν εμετός και είχα βήχα με αποτέλεσμα το μωρό να αρχίσει να πιέζεται και φυσικά με έκοψε... Επίσης μετά για 2-3 ώρες εξαιτίας της επισκληριδίου έτρεμα από το κρύο. Και ο γιατρός μου μού είπε ότι αυτό είναι μία πολύ κοινή παρενέργεια της επισκληριδίου. Και να φανταστείτε ότι έκανα μία μόνο δόση, εκεί επέμεινε ο γιατρός μου, δεν με άφησε να κάνω κι άλλη. Θυμάμαι ότι μου έλεγε να σπρώξω κι εγώ ζητούσα συγγνώμη που δεν μπορούσα γιατί μου ερχόταν εμετός. Είμαι ξεροκέφαλη και το πλήρωσα... Ταλαιπωρήθηκα πιο πολύ. Και να πεις ότι μου το είπε ο γιατρός (ο οποίος είχε το ΟΚ από οφθαλμίατρο να μου κάνει καισαρική και επέμεινε να γεννήσω φυσιολογικά όπως και έγινε, όντας δίπλα μου ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αν εξαιρέσουμε την επισκληρίδιο). Ωστόσο, ευτυχώς, η μαία του γιατρού μου (που με βοήθησε επίσης πάρα πάρα πάρα πολύ) επέμεινε και μου έφερε το μωρό στην ανάνηψη αμέσως για να πάρει το στήθος. Να είναι καλά και οι δύο, ο γιατρός και η μαία!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα φυσιολογικά, χωρις επισκληρίδιο. Μου εβαλαν τεχνητούς πονους στις 38+3εβδ επειδη το μωρό ειχε κατέβει πολύ χαμηλά, δεν μοιρούσα να περπατήσω βήμα!. Σε 2,5 ώρες γέννησα. Ο γιατρός ηταν σχεδον ολη την ώρα διπλα μου το ίδιο και η μαία μου. Παντως οι πονοι ήταν αφόρητοι,ίσως έφταιγε που ήταν τεχνητοί και οχι φυσιολογικοί.... Ομως δεν μετάνιωσα που γέννησα χωρίς αναισθησία. Η μαια μου έφερε το μωρό μισή ώρα μετά και το έβαλε στο στήθος.

Ολα καλά, το μονο που θα άλλαζα είναι ότι θα ήθελα να είχα γεννησει με δικούς μου πόνους και να ειχαν σπάσει τα νερά μόνα τους, νομίζω πως θα πονούσα πιο υποφερτά.

ΥΓ, βοηθάει πολύ να έχεις τη δική σου μαια νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για να πας τη σήμερον ημέρα να γεννήσεις πρέπει να ξέρεις πάρα πολλά πράγματα γιατί οι γιατροί μπορούν να σε κάνουν ότι θέλουν με τον ψυχολογικό πόλεμο που σου ασκούν ώστε να σε ξεγεννήσουν όπως θέλουν αυτοί κι όχι όπως θέλει η φύση.

 

Στο πρώτο παιδί με παρακολουθούσαν όλοι οι γιατροί του Αττικού νοσοκομείου. Λέω όλοι γιατί τότε που γέννησα και να είχες δικό σου γιατρό όποιος ήταν διαθέσιμος εκείνη την ώρα σε κοιτούσε. Η εγκυμοσύνη κύλησε χωρίς προβλήματα. Η ΠΗΤ έπεφτε τις μέρες του Πάσχα. Στις τελευταίες εβδομάδες ο γιατρός με εξέταζε κάθε βδομάδα. Λίγο πριν την 38η εβδομάδα μου ανακοινώνει ότι πρέπει να μπούμε με πρόκληση λόγω του ότι το μωρό ενώ ήταν 37 εβδομάδων ο υπέρηχος το έδειχνε 36. Δεν μου εξήγησε τπτ παραπάνω. Εγώ τρόμαξα νομίζοντας ότι το μωρό μου σταμάτησε να μεγαλώνει και δεν είπα κουβέντα. Μου κλείνει ραντεβού για τοκετό με πρόκληση Κυριακή των Βαΐων στις 8 το πρωί. Μετά τον σχετικό καλλωπισμό με πηγαίνουν στην αίθουσα ωδινών. Μου βάζουν τον ορό για τους πόνους, τον καρδιοτοκογράφο και τον καρδιογράφο. Όλα κυλούσαν ομαλά κι οι ώρες περνούσαν. Οι πόνοι που ένιωθα δεν με ενοχλούσαν επειδή στην περίοδο σφάδαζα κι αυτοί οι πόνοι ήταν συνηθισμένοι. Ο γιατρός ερχόταν που και που και με έλεγχε. Κάποια στιγμή κατά τις 12 το μεσημέρι περίπου η διαστολή όπως είπε, είχε φτάσει στο 5 κι είπε στην αναισθησιολόγο να μου βάλει την επισκληρήδιο. Παιδευτήκαμε λίγο να τη βάλουμε επειδή δεν μπορούσα λόγω κοιλιάς να μαζευτώ πολύ. Οι παλμοί του μωρού την στιγμή που είχα πόνο έπεφταν για λίγο αλλά μετά οκ. Αυτή ήταν καλή δικαιολογία για καισαρική αλλά ο καρδιολόγος έλεγε "όχι, συνεχίζουμε". Κατά τις 3:00 η διαστολή είχε φτάσει στο 7 (όπως άκουγα να λένε) κι ο γιατρός έδωσε εντολή να φέρουν ένα πραγματάκι που σπάει τα νερά και βγαίνει έξω από την αίθουσα. Επιστρέφει σε λίγα λεπτά και με ενημερώνει ότι θα πάμε για καισαρική λόγω της διαφοράς στις εβδομάδες που έγραψα παραπάνω. Μπήκα στο χειρουργείο και γέννησα τελικά την κόρη μου στις 4:14 το απόγευμα.

 

Όλα τα χαρτιά από τις εξετάσεις μου, τα νστ, τους υπερήχους κλπ τα έδειξα στον τωρινό γιατρό και μου είπε ότι τσάμπα έφαγα το μαχαίρι κι ότι αυτή δεν ήταν δικαιολογία. Τέλος πάντως αυτό το ήξερα κι από μόνη μου. Στο εξητήριο γράψανε κ.τ. λόγω της διαφοράς στις εβδομάδες. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!

 

Το δεύτερο παιδί ήρθε με ραντεβού κι όλα έγιναν όπως είχαν ήδη προγραμματιστεί. Με καισαρική κι αυτό. Μεγάλο λάθος μου που δεν δοκίμασα VBAC αλλά έμαθα ότι γίνεται 2 βδομάδες πριν γεννήσω και δεν υπήρχε περίπτωση να έβρισκα τόσο σύντομα κατάλληλο γιατρό. Χώρια ότι δεν θα με υποστήριζε κανείς από την οικογένεια.

 

Τα είπα όλα μαζεμένα (και περιληπτικά) και ξαλάφρωσα. Σόρυ για το τεράστιο ποστ. Ευχαρσιτώ που με ακούσατε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπηκα με προκληση στην 37η βδομαδα επειδη ειχα λιγο αμνιακο υγρο ηταν στα κατωτατα ορια και επειδη ηταν 3μερο αποκριων κτλ μου βαλε ορο για προκληση. Κι εγω δε μασησα στον πονο αλλα επειδη ειχαν τα χαρτια για καρδιακη και επινεφριδιακη ανεπαρκεια ειχε γινει συσταση για επισκληριδιο. Μια δοση μου εκαναν και μετα ενιωσα πως περασε η επηρεια, πονουσα παρα πολυ εντονα και αρχισα να νιωθω πως θα λιποθυμησω ημουν μονη με τη μαια οποτε μου λεγε ειναι η ιδεα σου αρχισα εγω τα "Αγλαια και βαλε το μωρο στο βυζι αμα γεννησω" γιατι ειχα ξεκοκαλισει το φορουμ και τη βιβλο "Θηλασμος μια υπεροχη σχεση". Τελοσπαντων πως γεννησα ενας θεος ξερει . Λοιπον οι παρεμβασεις τωρα τις οποιες μετα εμαθα γιατι σε ολη την εγκυμοσυνη ολο για θηλασμο διαβαζα για τοκετους κτλ ειχα απολυτη εμπιστοσυνη στο θειο τρομαρα μου! Λοιπον μου ειχαν οκ τον ορο κτλ , ηρθε μια και μου σπασε τα νερα με ενα ξυλο , μετα με πηγαν στο χειρουργειο και με δεσαν στα ποδια , μου εκανε σκισιμο απο κατω μετα για να παω τουαλετα και να κατσω κανονικα σε καρεκλα περασαν 2 μηνες. Μολις γεννησα δε με αφησαν να θηλασω , επισης οταν παραπονιουμουν πως δεν αντεχα με ειρωνευοντουσαν και μονο οξυγονο δωσανε. Και ενταξει να μου βαλουν ορο λεμε, να δωσουν φαρμακα ενα ΜΟΝΙΤΟΡ ολοκληρο νοσοκομειο δεν ειχε να μου παρακολουθουν τις σφυξεις? Μετα βγηκε και το πορισμα πως ειχα λιποθυμηκα επεισοδια και βραδυκαρδια απο το θηλασμο! αμεεεεεεεε να το ξερετε σε λιγο θα μας πουνε πως απο το θηλασμο εβαλα το βηματοδοτη! Ε τη συνεχεια την ξερετε......! Ευχομαι τωρα η δευτερη γεννα ας ειναι μεσα στο χειρουργειο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα γεννησω με καισαρικη λογω της καρδιας μου πως θα ειναι πιο ανθρωπινη. Επισης οι μαιες μου μιλουσαν αποτομα και επειδη εκει που πιασαμε κουβεντα τους ελεγα να βαλουν το μωρο στο βυζι μολις γεννησω εκαναν κυρηγμα για το ξενο γαλα. Αυτα με τον τοκετο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα με προκληση στην 37η βδομαδα επειδη ειχα λιγο αμνιακο υγρο ηταν στα κατωτατα ορια και επειδη ηταν 3μερο αποκριων κτλ μου βαλε ορο για προκληση. Κι εγω δε μασησα στον πονο αλλα επειδη ειχαν τα χαρτια για καρδιακη και επινεφριδιακη ανεπαρκεια ειχε γινει συσταση για επισκληριδιο. Μια δοση μου εκαναν και μετα ενιωσα πως περασε η επηρεια, πονουσα παρα πολυ εντονα και αρχισα να νιωθω πως θα λιποθυμησω ημουν μονη με τη μαια οποτε μου λεγε ειναι η ιδεα σου αρχισα εγω τα "Αγλαια και βαλε το μωρο στο βυζι αμα γεννησω" γιατι ειχα ξεκοκαλισει το φορουμ και τη βιβλο "Θηλασμος μια υπεροχη σχεση". Τελοσπαντων πως γεννησα ενας θεος ξερει . Λοιπον οι παρεμβασεις τωρα τις οποιες μετα εμαθα γιατι σε ολη την εγκυμοσυνη ολο για θηλασμο διαβαζα για τοκετους κτλ ειχα απολυτη εμπιστοσυνη στο θειο τρομαρα μου! Λοιπον μου ειχαν οκ τον ορο κτλ , ηρθε μια και μου σπασε τα νερα με ενα ξυλο , μετα με πηγαν στο χειρουργειο και με δεσαν στα ποδια , μου εκανε σκισιμο απο κατω μετα για να παω τουαλετα και να κατσω κανονικα σε καρεκλα περασαν 2 μηνες. Μολις γεννησα δε με αφησαν να θηλασω , επισης οταν παραπονιουμουν πως δεν αντεχα με ειρωνευοντουσαν και μονο οξυγονο δωσανε. Και ενταξει να μου βαλουν ορο λεμε, να δωσουν φαρμακα ενα ΜΟΝΙΤΟΡ ολοκληρο νοσοκομειο δεν ειχε να μου παρακολουθουν τις σφυξεις? Μετα βγηκε και το πορισμα πως ειχα λιποθυμηκα επεισοδια και βραδυκαρδια απο το θηλασμο! αμεεεεεεεε να το ξερετε σε λιγο θα μας πουνε πως απο το θηλασμο εβαλα το βηματοδοτη! Ε τη συνεχεια την ξερετε......! Ευχομαι τωρα η δευτερη γεννα ας ειναι μεσα στο χειρουργειο γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα γεννησω με καισαρικη λογω της καρδιας μου πως θα ειναι πιο ανθρωπινη. Επισης οι μαιες μου μιλουσαν αποτομα και επειδη εκει που πιασαμε κουβεντα τους ελεγα να βαλουν το μωρο στο βυζι μολις γεννησω εκαναν κυρηγμα για το ξενο γαλα. Αυτα με τον τοκετο!!!!!

 

 

Παναγία μου!!!!Αυτό δεν ήταν τοκετός παιδάκι μου, σενάριο για θρίλερ είναι.Μου σηκώνεται η τρίχα!!! Με το καλό το δεύτερο μωράκι σου, ελπίζω να σου φερθούν ανθρώπινα...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα με ΦΤ επισκληρήδιο στην ΠΗΤ με προκληση γιατί δεν αντεχα αλλο (ειχα βαλλει 23 κιλά καλοκαιρι και παρακαλουσα να γεννησω).

Αυτό που με ενοχλησε ηταν οτι μολις γεννησα μου δωσαν το μωρό για λιγο, του εδωσα τρια φιλάκια και μετα το πηγαν σε άλλη αιθουσα δηθεν να το ζυγίσουν και να το μετρησουν. Μεσα σε 15 το βγάλλαν εξω στους συγγενείς για επίδειξη smiley-angry002.gif

Εκεινη την ωρα εγώ γεννουσα και απορουσα γιατί δεν συγκινηθηκα και δεν έκλαψα που είδα το παιδί μου- που να προλάβω να συγκινηθω αφου το κρατησα δευτερόλεπτα και αυτοί το πηγαν για επίδειξη. Οταν μετά από 3-4 ωρες το ειδα και το κράτησα στην αγκαλιά μου ένιωσα οτι γέννησα.

Στο επόμενο παιδί δεν θα αφήσω να μου το πάρουν τόσο γρήγορα. Θα το κρατησω οση ωρα θέλω και μετά θα τους το δώσω να το πλύνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα αναγκαστικά με τεχνητους μιας και έσπασαν τα νερα (οχι καθολικά) και δεν ειχα ουτε πονους, ουτε διαστολή ουτε τιποτα. Ειχα περάσει και την ΠΗΤ κατα 3 ημέρες. Το μωρο ψηλά, έξω απο τη λεκάνη και η κοιλιά ειχε φτασει απεναντι. Την εβλεπα διστακτικη την γυναικολογο αλλα επειδη ήξερε το κολλημα μου με τον ΦΤ δεν ελεγε τιποτα. Ειχαμε μιλησει για την περινεοτομη και μου ειπε την γνωμη της την οποια και σεβάστηκα παρολα τα αρθρα που εχω διαβάσει. Επειδη και παλι ομως ημουν αρνητική μου ειπε ΟΚ θα δουμε εκεινη την ωρα. Ορός λοιπον, πονοι αβασταχτοι ζητησα επισκληριδιο αλλα δεν μου εκανε, μου σταθηκε απιστευτα ολες τις ωρες και δεν ξεστομισε ουτε μια φορα την λεξη καισαρική μπροστά μου. Μου ειπε οτι πρεπει να γεννησω μεχρι τις 7 το απογευμα αλλιως θα δουμε (ήμουν απο τις 7 το πρωι με σπασμενα νερα). Τελικα με τις παρεμβασεις της τα καταφερα στις 5 και ουτε η ιδια δεν το πιστευε (μου γυρναγε το παιδι...μου εκανε διαστολη manually κτλ) αλλα στο τελος με εκοψε και πολυ μαλιστα γιατι το μωρο ήταν 3750. Να σας πω περαν το άγχος μου με το αν θα μεινει σημάδι :oops: δεν με ενοιαξε γιατι ετσι οπως γεννουσα μπορει να ειχα κατακρεουργηθεί μονη μου. Οι πυελικοι μου μυες εχουν χαλαρωσει παρα πολύ και δεν νιωθω καθολου ανετα με αυτο, ειχα και καποια ταπεινωτικά συμβαντα με την τουαλετα τον πρωτο καιρο :oops:

Δυστυχως ο ΦΤ αφηνει σημαδια στο σωμα μας αλλα τι να κανουμε. Μου ειπε οτι οι γυναικες που κοβονται μονες τους μετα εχουν προβλημα στο σεξ απο τη χαλαρωση και αλλα ομορφα....τελικα την πιστευω και βλεπω και πολλες συγγενεις μου που γεννησαν ετσι να εχουν και ακρατεια στα 45 τους! Κριμα λεει μικρη κοπελα να ανοιξω τοσο. Ειναι γυναικα και μου μιλησε στα ισια με γνωμονα την θηλυκότητα.

Με τα ραμματα δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ορισμενες φορες νιωθω ενα τσιτωμα στην περιοχη αν κανω καποιες κινησεις....

Ειμαι ευχαριστημένη απο την σταση της τελικα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκλεισα τις 40 εβδομάδες χωρίς να έχει εμπεδωθεί το έμβρυο και έτσι πήγα για πρόκληση, αν και δεν ήθελα καθόλου. Μπήκα στις 3 το ξημέρωμα, οι πόνοι έρχονταν σταδιακά και στις 7 έσπασαν τα νερά. Με κατέβασαν στις αιθουσες ωδινών, οπου περασα άλλες δυο ώρες με πολυ δυνατους πόνους, ενω ο τράχηλος ήταν ακόμη σκληρός και το μωρό ψηλά...άρχισα να απελπίζομαι και ζήτησα επισκληρίδιο, την οποία μου έκαναν κατα τις 10 παρα με πολύ δυσκολία γιατί από τους πόνους δε μπορούσα πια να μεινω ακίνητη.

¨ομως με βοήθησε πολύ τελικά, γιατί μερικά λεπτά μετα την επισκληρίδιο χαλάρωσε ο τράχηλος και τελικά γέννησα στις 10.40 με βεντούζα γιατι το μωρο μου περνουσε τόσο καλα που δεν κατεβαινε με τιποταααα!

Ειμαι χαρουμενη που δεν με βαλανε για κεσαρικη, αλλα θα ηθελα να του ειχα δωσει μια βδομαδα ακομα πριν παω για προκληση....απλως εκεινες οι μερες ειναι τόσο περιεργες συναισθηματικα και οι γιατροι τα λενε με τον τροπο τους κι ετσι δεν επεμεινα πολυ....

Α, και ο δικος μου βγηκε για επιδειξη στους συγγενεις :twisted: (δεν θα το επιτρεψω με τιποτα στο επομενο) και θηλασε για πρωτη φορα 24 ωρες μετα τη γεννα!!!!!! (μετα τον ειχα συνεχεια με ΑΜΘ)

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πρώτος μου τοκετός προέκυψε εν μία νυχτί γιατί 10 μέρες αφού μπήκα στο μήνα μου ανακαλύψαμε χολόσταση κύησης (αδυναμία της χολής να ανταπεξέλθει λόγω ορμονών εγκυμοσύνης)...Οι δείκτες του συκωτιού μου είχα βαρέσει καμπανάκια! Έτσι ο γιατρός δεν ρίσκαρε φυσιολογικό τοκετό για να μην ζοριστεί το συκώτι μου που ήδη είχε πρόβλημα και να μην ζορίσει και το παιδί που ήταν σε κακό περιβάλλον όπως μου είπε...Καλά ή κακά έκανε? Δεν ξέρω...η περίπτωση μου είναι σπάνια, οπότε...δεν το έψαξα και ιδιαίτερα. Το παιδί βγήκε όντως ζορισμένο...τα αμνιακά υγρά ήταν ικτερικά...

Στον δεύτερο πήγα με ραντεβού...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω εδω το ποστ απο τα εμβολια.....

 

Καλα για την περινεοτομη, μας ειχαν μιλησει στα μαθηματα ανωδυνου στο Αλεξανδρα, να προσπαθησουμε να την αποφυγουμε και μας ειχαν πει για το μασαζ προετοιμασιας που μπορουμε να κανουμε......οταν εκανα ομως αυτη την συζητηση με φιλη γιατρο γελασε και με μαλωσε που καθομαι κι ασχολουμαι με βλακειες........

 

Περιττο να σας περιγραψω το βλεμμα του γιατρου που μαλιστα εκνευριστηκε με τις "σαχλαμαρες" που μας ειπαν στα μαθηματα.......οποτε δεν το κυνηγησα αλλο.....ειχα και μεγαλο παιδι τελικα (4κιλα και 50 γρ) με μεγαλο κεφαλι οποτε μαλλον δεν την γλυτωνα..... :roll: και με εσκισε πολυ ασχημα....πηρε 40 μερες να μπορεσω να καθισω.....

 

Σχετικα με αυτα που αναφερατε για τον τοκετο θα σας πω τι μου ειπαν σημερα.......

 

Κανω κεραμικη κι ερχεται στο εργαστηρι μια κυρια με την κορη της που ειναι σε αναπηρικο καροτσι........σημερα μας ειπε οτι η κοπελα εμεινε αναπηρη στον τοκετο, επειδη την τραυματισαν στο κεφαλι βγαζοντας την με βεντουζα (μαλλον εννοουσε τον εμβρυουλκο) και επαθε ζημια το κεντρο κινησης στον εγκεφαλο!!!! :shock: Το καταλαβαν οταν ηταν 7 μηνων η κοπελιτσα...... :roll:

 

Τρελλαθηκα οταν το ακουσα......το ιδιο εκαναν στον μικρο μου οταν γεννησα, μαλιστα εκνευριστηκα αφανταστα γιατι μονο ενα σπρωξιμο μου εδωσε το δικαιωμα να κανω ο γιατρος κι εβαλε βεντουζα αμεσως να βγαλει το μωρο (λες και τον κουρασα τον μπαγλαμα που γεννησα σε 2 ωρες και ειχα διαστολη 10 με το που ηρθε στο νοσοκομειο!!!!)........μου κρατησαν το μωρο για υπερηχο μηπως ειχε βλαβη στον εγκεφαλο και προσεξα οτι με εβρυουλκο ειχαν βγαλει πολλα μωρα εκεινη την μερα.......το μωρο μιας γνωστης ειχε μαλιστα πληγη στο κεφαλακι......

 

Ο γιος μου αργησε πολυ να περπατησει (σημερα περπαταει αλλα ακομα με βοηθεια απο το χερακι) και καταλαβα γιατι με επρηζε τοσο καιρο η παιδιατρος να του κανω νευρολογικες εξετασεις.....πιθανον να ηξερε οτι η χρηση εμβρυουλκου εγκυμονει τετοιους κινδυνους!!!! :?

 

 

Ακου εκει να μεινει αναπηρη η κοπελα εξαιτιας του βλακα γιατρου!!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ειχαμε κλεισει την 40αστη εβδομαδα και ειχαμε δει απο το υπερηχο οτι το παιδι ειχε μπερδευτει με τον λορο. Το μωρο επισης δεν ειχε εμπεδωθει. Ειχαμε πει με το γιατρο οτι αν γεννησω φυσιολογικα θα ερχοταν μεσα και ο αντρας μου και θα θυλαζα το παιδι απευθειας τελικα αποφασιζουμε να παμε για προκληση τοκετου με λιγες ποια πιθανοτητες για ΦΤ. Μπηκα το βραδυ μετα της 12 . Μου εβαλαν ενα υποθετο (καθως και ολα τα παρελκομενα) για να δουν πως θα αντιδρασει ο τραχηλος μου και αν θα κανω διαστολη. Την επομενη μερα το πρωι ουτε ο τραχηλος ειχε μαλακωσει ουτε το μωρο ειχε κατεβει καθολου. Διαστολη 1,2 και αν. Αποφασιζουμε να παμε για καισαρικη. Τελικα γεννησα ενα κοριτσακι πανεμορφο αλλα διπλα τυλιγμενο στο λορο. Μολις η μαια μου μου εφερε κοντα το μωρο αντιλαμβανομε οτι κατι δεν παει καλα. Οντος βλεπω απο επανω μου επιπλεον δυο χειρουργους. Ειχε σπασει μια αρτηρια και ειχα αιμοραγεια. Η μαια δεν πηρε καθολου το μωρο απο διπλα μου και προσπαθουσε να με ηρεμησει. Το ποσο ειχα φοβηθει δεν λεγετε. Τελικα ομως τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ που μοιράζεστε την εμπειρία σας. Είναι πολύ σημαντικό να ακούμε κι άλλες ιστορίες.

 

Ήθελα απλά να πω, οτι όλες μας, κυρίως στο πρώτο παιδί, μπορεί να έχουμε ανησυχίες για τον τοκετό, και σίγουρα οι τελευταίες βδομάδες είναι πολύ δύσκολες, και επιτέλους θέλουμε να γεννήσουμε. Όμως πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στο σώμα μας, γιατί τις περισσότερες φορές, η φύση ξέρει καλύτερα τι κάνει. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις, που οι παρεμβάσεις είναι απαραίτητες, αλλά αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

 

Yogini, κυρίως το δικό σου ποστ μου έκανε εντύπωση, γιατί απ'ότι λες είσαι ευχαριστημένη με τη γιατρό σου.

Δεν είναι εύκολο να κάνεις διαστολή απ'τους τεχνητούς πόνους, και με το σπάσιμο των νερών, αν δεν είναι ακόμα έτοιμη η μητέρα και το μωρό. Δεν έχει σημασία που είχες περάσει το ΠΗΤ. Δε μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς τη μέρα σύλληψης, έτσι κι αλλιώς. Είναι απόλυτα φυσιολογικό, να γεννήσεις μέχρι και τις 42 βδομάδες.

 

Εύχομαι να βάλει και το Μαράκι την ιστορία της, που γέννησε πρόσφατα, γιατί είναι ένα τέλειο παράδειγμα μητέρας που έκανε υπομονή, και γέννησε με ευκολία, ένα μεγάλο μωράκι, και μεγάλο κεφαλάκι, και είχε ξεπεράσει τις 40 εβδομάδες. Να'ναι καλά η γιατρός της, που δεν προσπάθησε να την τρομάξει, κι έδειξε εμπιστοσύνη, στη μητέρα το παιδί και τη φύση.

 

Δεν είναι φυσιολογικό να μας δένουν τα πόδια, να μας κάνουν πρόκληση αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος, και μετά αφού δεν κάνουμε διαστολή, να μας λένε, πάμε για καισαρική, και τι να κάνουμε, προσπαθήσαμε αλλά δε μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά.

 

Δε θέλω να θίξω κάποια κοπέλα λέγοντας αυτά, θα μιλήσω κι εγώ αργότερα για τη δική μου γέννα, και θα καταλάβετε οτι κι εγώ δεν είχα την καλύτερη εμπειρία. Σίγουρα δεν έφταιγα εγώ, όπως ποτέ δε φταίμε εμείς. Γιατί οι γιατροί, οφείλουν να ξέρουν, να μας ενημερώνουν, και να μας αφήνουν να γεννήσουμε με φυσικό τρόπο, χωρίς να μας τρομάζουν, ωστέ να κάνουμε αυτό που τους βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Χλοη μου με σπασμενα τα νερα δεν μπορεις να περιμενεις πολυ να σε πιασουν οι πονοι...ξεκιναει ο τοκετος θες δεν θες. Αλλοι λενε στο εξωτερικο οτι μπορεις να περιμενεις μεχρι και 48 ωρες....εγω χαιρομαι που δεν περιμενα γιατι δεν ξερω τι θα ειχε συμβει!

 

Εγω ειχα φτάσει πλακούντα grade 3 και το μωρο ηταν διπλοτυλιγμένο και με ενα κόμπο πάνω στον λωρο. Ηταν θαύμα που έζησε γιατι ήταν μακρυς ο λώρος...ανα πασα στιγμή θα μπορουσε να διακοπει η τροφοδοσία του. Η γιατρος ομως δεν εκανε πάλι νυξη για καισαρική παρολο τους κόμπους...αλλοι μολις δουνε μια περιτύλιξη σου λενε αμεσως νυστέρι.

Εγω τον ζορισα πολυ τον μικρό που επεμενα και γι'αυτο τον κρατήσανε και υπο παρακολουθηση (λογω κεχρωσμενων νερων και περιτυλιξεων).

Θελει πολυ παρακολουθηση μετα την ΠΗΤ το θεμα....παλια χανανε πολλα παιδακια ετσι...2 θειες μου εχασαν τα παιδακια τους και να φανταστειτε το εμαθα τις ημερες που γενναγα και ετυχε να ανοιξουμε θεμα με τις γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι να συμπληρώσω.

Λοιπόν γέννησα Κυριακή των Βαΐων και έμεινα στο νοσοκομείο μέχρι την Μεγάλη Πέμπτη. Την Μεγάλη Τρίτη ο γιατρός ήρθε στο δωμάτιο μου και μου είπε ότι θα έφευγε στο εξωτερικό για Πασχα :twisted: (καταλάβατε τι εννοώ)

Μετά από καμιά εικοσαριά μέρες κι ενώ έβγαζα γάλα με το θήλαστρο και έδινα του μωρού, έβγαλα ένα γρουμπουλάκι στο στήθος και το γάλα έβγαινε μαζί με αίμα. Τον πήρα τηλ. και μου είπε "Μην δώσεις αυτό το γάλα στο παιδί, πάρε το Dostinex αμέσως να το κόψεις αλλιώς θα πάθεις ζημιά". Κι αφού μια δόση δεν έκοψε το γάλα μου έδωσε και 2η μετά από λίγες μέρες.

 

Αργότερα από εδώ έμαθα ότι μάλλον κάποιος φραγμένος πόρος θα ήταν τελικά αυτό το γρουμπουλάκι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eπεσες σε περιπτωση δηλ. Pipi :? ,και σου εκανε καισαρικη και σου'κοψε και το γαλα μωρε μπραβο του να τα χαιρετε τα πτυχια του ο κομπογιαννιτης,ηθελα και 'να ξερα ορισμενοι τι δινουν τον ορκο του Ιποκρατη εφοσων δεν τον τηρουν? Και ποσοι ακομα κανουν τα ιδια και χειροτερα?

 

Και καλα με το θεμα θηλασμος μπορει να μην ειχε ιδεα και να σου εδωσε εντελως λαθος πληροφοριες,αλλα να ηταν να γεννησεις φυσιολογικα και σου εκανε καισαρικη για να μη χασει το ταξιδακι παει πολυ :evil: .

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

αλλα να ηταν να γεννησεις φυσιολογικα και σου εκανε καισαρικη για να μη χασει το ταξιδακι παει πολυ :evil: .

 

Αχ, Μαρία! Δεν το ξέρεις ότι δεν πρέπει ποτέ να έχουμε ΠΗΤ σε διακοπές Χριστουγέννων, Πάσχα, Δεκαπενταύγουστου και σε όλα τα τριήμερα;

 

Δεν έφταιγε ο γιατρός, η πίπι έφταιγε που είχε ΠΗΤ σε μέρες που δεν έπρεπε! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα αναγκαστικά με τεχνητους μιας και έσπασαν τα νερα (οχι καθολικά) και δεν ειχα ουτε πονους, ουτε διαστολή ουτε τιποτα. Ειχα περάσει και την ΠΗΤ κατα 3 ημέρες. Το μωρο ψηλά, έξω απο τη λεκάνη και η κοιλιά ειχε φτασει απεναντι. Την εβλεπα διστακτικη την γυναικολογο αλλα επειδη ήξερε το κολλημα μου με τον ΦΤ δεν ελεγε τιποτα. Ειχαμε μιλησει για την περινεοτομη και μου ειπε την γνωμη της την οποια και σεβάστηκα παρολα τα αρθρα που εχω διαβάσει. Επειδη και παλι ομως ημουν αρνητική μου ειπε ΟΚ θα δουμε εκεινη την ωρα. Ορός λοιπον, πονοι αβασταχτοι ζητησα επισκληριδιο αλλα δεν μου εκανε, μου σταθηκε απιστευτα ολες τις ωρες και δεν ξεστομισε ουτε μια φορα την λεξη καισαρική μπροστά μου. Μου ειπε οτι πρεπει να γεννησω μεχρι τις 7 το απογευμα αλλιως θα δουμε (ήμουν απο τις 7 το πρωι με σπασμενα νερα). Τελικα με τις παρεμβασεις της τα καταφερα στις 5 και ουτε η ιδια δεν το πιστευε (μου γυρναγε το παιδι...μου εκανε διαστολη manually κτλ) αλλα στο τελος με εκοψε και πολυ μαλιστα γιατι το μωρο ήταν 3750. Να σας πω περαν το άγχος μου με το αν θα μεινει σημάδι :oops: δεν με ενοιαξε γιατι ετσι οπως γεννουσα μπορει να ειχα κατακρεουργηθεί μονη μου. Οι πυελικοι μου μυες εχουν χαλαρωσει παρα πολύ και δεν νιωθω καθολου ανετα με αυτο, ειχα και καποια ταπεινωτικά συμβαντα με την τουαλετα τον πρωτο καιρο :oops:

Δυστυχως ο ΦΤ αφηνει σημαδια στο σωμα μας αλλα τι να κανουμε. Μου ειπε οτι οι γυναικες που κοβονται μονες τους μετα εχουν προβλημα στο σεξ απο τη χαλαρωση και αλλα ομορφα....τελικα την πιστευω και βλεπω και πολλες συγγενεις μου που γεννησαν ετσι να εχουν και ακρατεια στα 45 τους! Κριμα λεει μικρη κοπελα να ανοιξω τοσο. Ειναι γυναικα και μου μιλησε στα ισια με γνωμονα την θηλυκότητα.

Με τα ραμματα δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ορισμενες φορες νιωθω ενα τσιτωμα στην περιοχη αν κανω καποιες κινησεις....

Ειμαι ευχαριστημένη απο την σταση της τελικα

 

Είχα μια εμπειρία παρόμοια με τη δική σου, αλλά γέννησα (φυσιολογικά, ευτυχως), μετά από 31 ώρες (αφού έσπασαν τα νερά)... :roll: Κι εγώ μια απ' τα ίδια, το μωρό λίγο κάτω από το λαιμό το είχα. βεβαια δε γέννησα στην Ελλάδα, εδώ το πρώτο 12ωρο σε αφηνουν μοναχούλα σου, μπας και φιλοτιμηθείς να κάνεις καμιά σύσπαση, πραγμα που στην περιπτωση μου δε συνέβη... Να πω τη αλήθεια βέβαια, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να στο προκαλέσουν αμέσως, ή να σε αφήσουν για μέρες, οπως εμένα, γιατί ηταν πραγματικά εξαντλητικές οι 31 αυτές ώρες... Δεν ξέρω, για μένα ο τοκετός ήταν μια εμπειρία τόσο εξαντλητικη κι αγχωτική που δεν ξερω τι να κανω με το δευτερο (όταν έρθει)... Πάντως εμένα δε μου έκαναν περινεοτομη, σκίστηκα λίγο, μόνο ένα ράμμα και ούτε κατάλαβα πότε έπεσε, πραγματικά τέλεια αποκατάσταση, το μωρό ήταν 3460.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...