Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυχτικό ή πιτζάμα?


arma

Recommended Posts

Τι σας βόλεψε περισσότερο στο μαιευτήριο?εγώ γενικά δεν βολεύομαι τα νυχτικά αλλά μήπως δεν θα μπορώ με πιτζάμα λόγω της κατάστασης που θα επικρατεί από ''κάτω''? :oops: μήπως είναι προτιμότερο να τα έχεις και τα δύο?

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου πρότεινα να έχεις και τα δύο. Επίσης καλό θα ήταν να δείξεις στον αντρα σου που έχεις τις πυτζάμες σου στο σπίτι αν χρειαστεις κάποιες επιπλέον να σου τις φέρει-τα λόχεια τις πρώτες δύο μέρες είναι τόσα που εύκολα μπορεις να λερωσεις τη νυχτικιά.

Link to comment
Share on other sites

αν γεννησεις με καισαρικη καλυτερα να προτιμησεις νυχτικο και καλο θα ειναι σκουροχρωμο διοτι λογω τομης ειναι λιγο δυσκολο μα φορεσεις παντελονι απο κατω..εγω ειχα παρει κι απο τα δυο και λογω καισαρικης φορεσα νυχτικο θηλασμου ,ομως εφυγα απο το μαιευτηριο με φορμα μιας και ενιωθα καλυτερα.ελπιζω να βοηθησα :D

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο.Στην περίπτωση φυσιολογικής γέννας φοράς την πυτζαμούλα και είσαι πιο άνετα αλλά στην περίπτωση της καισαρικής το νυχτικό είναι καλύτερο.Απλά ότι κι αν διαλέξετε να μην είναι διαφανές ή λεπτό ύφασμα γιατί δίνουν κάτι τεράστιες σερβιέτες που φαίνονται από χιλιόμετρο....

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

θα σου χρειστουν και τα δυο

Για τις πρωτες μερες το νυχτικο (δηλαδη μεχρι να σηκωθεις) γιατι ερχονται οι μαιες και σε πλενουν και μετα πυτζαμουλες. Και τα δυο να τα προτιμησεις με κουμπακια μπροστα για τον θηλασμο. :D

Καλο ειναι να παρεις και ενα ρομπακι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάντως βολεύτηκα με πιτζάμες παρόλο που γέννησα και με καισαρική

επειδή έχει και αρκετή ζέστη μέσα στο νοσοκομείο δεν μπορείς να είσαι συνεχώς σκεπασμένη και το παντελόνι της πιζάμας ήταν εξαιρετικά βόλικο που καθόμουν όπως με βόλευε για να μην πονάω και ταυτόχρονα δεν είχα το νου μου μην τυχών και δώσω και παράσταση γυμνού ελέφαντα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πιτζάμα !!!! και αν βρείς με κουμπάκια στην μπλούζα ακόμα καλύτερα ... θα σε βολέψει στο θηλασμό :wink:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφίζω πυτζάμα!...(γέννησα φυσιολογικα)

Με βόλεψε πάρα πολύ!

Για να αναρωτιέσαι για το τι θα γίνεται "εκεί κάτω", μάλλον πας και εσύ για φυσιολογικά, αρα μπορείς να διαλέξεις ότι κάνεις κέφι βασικά.

 

Απλά εγώ ένιωθα πιο άνετα με τις σερβιετάρες (always goodnight, ή tena light...δεν τις μπορούσα αυτές του μαιευτηρίου) και πυτζάμα παρά με αυτές και νυχτικό!

Χρειάζεσαι 2 πάντως (είτε νυχτικά είτε πυτζάμες, είτε ένα και ένα) , μην συμβεί κανένα ατύχημα (διαρροή) και λερωθείς... :wink:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ της πυτζάμας είμαι . γέννησα με καισαρική και με βολέψανε ταμάλα!!!

άσε μου συγκρατούν και πιο σταθερές τις τεράστιες σερβιέττες που σου δίνουν εκεί..

εγώ πάλι είχα πάρει και στις τρείς γέννες πάνες για ακράτεια ήταν καλύτερες ( σκέψου το)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα νυχτικό αλλά αν ξαναπάω μάλλον πυτζάμα θα προτιμήσω. Οι σερβιέτες δεν με προβλημάτισαν, και όταν είχα κόσμο ή έβγαινα παραέξω φορούσα και μια ρομπίτσα από πάνω και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Αν είχα πυτζάμες όμως θα καθόμουν πιο άνετα νομίζω.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κρατουσα κ τα δυο,με το νυχτικο ντρεπομουν να σηκωθω,ειχα κοσμο κ δεν ηθελα να σηκωθω απο το κρεββατι γιατι δυσκολευομουν κ ανεβαινε με αποτελεσμα να φαινοντε μπουτια,κυτταριτιδες κλπ κλπ ... ευτυχως κρατουσα κ πυτζαμα με κουμπακια μπροστα.κανενα προβλημα! :D

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει και τα δύο!

μόνο την πρώτη μέρα έβαλα το νυχτικό (που τα συχένομαι...)

μετά, με τα μπιτζαμάκια μου και τις φορμίτσες ήμουν μια χαρά!

 

Ένα ρομπάκι όντως μπορεί να σου φανεί χρήσιμο!

 

Επίσης, όπως σου είπαν και τα κορίτσια, αν σκέφτεσαι να θηλάσεις να έχεις μαζί σου 2 σουτιέν θηλασμού και στα νυχτικομπιτζαμακια να προτιμήσεις αυτά με τα κουμπάκια, είναι ΤΑ βολικά!!

 

Όσο τώρα για τις σερβιετες, στην περίπτωση του φυσιολογικού τοκετού, την πρώτη μέρα πιθανόν να εχεις πολύ αίμα, οπότε βολέυουν οι γαϊδουρινές του μαιευτηρίου! (εμένα μου τις φοραγανε δύο-δύο!!!) μετά έβαλα τις Always τις μωβ... δεν άντεχα να πηγαίνω σαν τον καβαλάρη!! :lol::lol::lol:

 

Οποια ενδυματολογικη επιλογή και να κάνεις...

σου εύχομαι με το καλό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή έχει και αρκετή ζέστη μέσα στο νοσοκομείο δεν μπορείς να είσαι συνεχώς σκεπασμένη και το παντελόνι της πιζάμας ήταν εξαιρετικά βόλικο που καθόμουν όπως με βόλευε για να μην πονάω και ταυτόχρονα δεν είχα το νου μου μην τυχών και δώσω και παράσταση γυμνού ελέφαντα :lol:
:lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...καταλήγω πως θα έχω και τα δυο μαζί μου,γιατί δεν ξέρεις τι γίνεται.κανονικά πάω για φυσιολογικό τοκετό,οπότε απ'ότι λέτε δεν υπάρχει πρόβλημα με την πιτζάμα που με βολεύει έτσι κι αλλιώς,αλλά θα έχω και κανα νυχτικάκι μήπως γίνει τίποτα και κάνω καμιά καισαρική :roll: αχ! αγχη που τα έχουμε κι εμείς οι πρωτάρες :oops:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ την πρωτη μερα λογω καισαρικης νυχτικακι.απο την αλλη μερα πιτζαμες

αν γεννησει καμια στην γενικη κλινικη θα προτεινα να παει γυμνη πολλη ζεστη μιλαμε τα χα παιξει.

 

εγω δεν ιδρωνω ποτε ουτε με καυσωνα κι εκει ημουν συνεχεια μουσκεμα.

χρησιμοποιησα 5 ζευγαρια πυτζαμες.....η μανα μου τρελλαθηκε να πλενει και να φερνει η καημενη.....

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή Νο1 : Οτι κι αν αποφασίσεις να είναι καλοκαιρινό!!! Δεν ξέρω τι τους πιάνει και νομίζουν οτι γεννάμε στην Σιβηρία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συμβουλή Νο2 : Το ρομπάκι απαραίτητο και για πιθανό ατύχημα αλλά και για τις βόλτες στα σαλόνια!

Συμβουλή Νο3 : Τις 2 πρώτες μέρες καλυτερα να πάρεις νυχτικό!!! Ερχονται για πλύσεις συνέχεια και θα σε βολέψει καλύτερα!! Μετά οι πιτζάμες είναι πιο άνετες γιαί κάθεσαι όπως γουστάρεις, όποιος κι αν είναι μέσα στο δωμάτιο!

Συμβουλή Νο4 : Μετά τις 2 μέρες πάρε δικές σου σερβιέτες με μεγάλη απορροφητικότητα!!! Δεν είναι ότι πιο άνετο να κυκλοφορείς λές και κάθεσαι πάνω στον γαιδαρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις καισαρική και γεννήσεις φυσιολογικά... πιτζάμες και πάλι πιτζάμες!!!!!!!!!!! Εγώ που είχα πάρει νυχτικά το μετάνιωσααααα ! Και ζήταγα να μου φέρουν πιτζάμες να είμαι πιο άνετη :wink:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα σήμερα τη μητέρα μου και πήρε ένα νυχτικό και δυο ζευγάρια πιτζάμες και μια ρόμπα...Ελπίζω να είναι αρκετά,διαφορετικά θα την ξαναστείλω αν χρειαστεί :)

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με καισαρικη και οπως και αλλα κοριτσια που διαβασα, τις 2 πρωτες μερες νυχτικακι (λογω πλυσεων και επειδη δεν πολυ σηκωνομουν απο το κρεββατι) και επειτα πιζαμουλα να καθομαι οπως θελω..

 

 

Συμβουλή Νο4 : Μετά τις 2 μέρες πάρε δικές σου σερβιέτες με μεγάλη απορροφητικότητα!!! Δεν είναι ότι πιο άνετο να κυκλοφορείς λές και κάθεσαι πάνω στον γαιδαρο!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

και στα 2 μου παιδακια ειχα παρει πυτζαμες τα νυχτικα δεν με βολευουν.

ομως αυτο που θα προσεξεις ...θα πρεπει το πανω μερος της πυτζαμας να χει κουμπια μεχρι κατω οποτε οτν θα θελεις να θηλαξεις απλα να τα ξεκουμπωνεις γιατι αν ειναι στυλ μπλουζας ειναι λιγο προβλημα :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...