Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕΣΗΣ


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλημερα και Χρονια πολλά!!!

Ειμαι 26W και 4d διδυμης κυησης και μπορω να πω οτι εχω καπως μεγαλη κοιλια.. ειδικα για το μεγεθος μου που ημουν μικροκαμωμενη.

τις τελευταιες μερες εχω πονους στη μεση χαμηλα. Στην αρχη νομιζα οτι ειναι απο πονους της κοιλιας που ανα διαστηματα εχω κ παιρνω πολυ μαγνησιο, αλλα παρατηρησα οτι περιοριζονται στη μεση κ μονο.

Διαβασα στο ιντερνετ για οσφυαλγια κυησης λογω μεγεθους κοιλιας κ αλλαγης κεντρου βαρους του σωματος.

Αν καποια εχει βιωσει τετοιους πονους στο 3ο τριμηνο της κυησης της, θα μου ηταν πολυ χρησιμη καθε αποψη κ συμβουλη κ τροποι αντιμετωπισης.

να σημειωσω οτι δεν κουραζομαι, δεν κανω δουλειες, σκυψιματα, βαρη κ απο την αρχη εγκυμοσυνης ειχα αλλαξει το στρωμα μου σε ανατομικο!!!!

Καλες γιορτες σε ολες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


LETOM με το καλό τα μωράκια σου!! Οι πόνοι μέσης ειναι οπωσδήποτε σημάδι οτι το σώμα βαραίνει, η κοιλιά μεγαλώνει και η στήριξη του σώματος αλλάζει. Το βρίσκω πολύ λογικό, ασχέτως που όπως λες δν κουράζεσαι και πολύ καλά κάνεις φυσικά. Το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι οτι υποθέτω οτι οι πόνοι σου είναι υποφερτοί έτσι; Στο λέω, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω σε καμία περίπτωση, γιατί εμένα με πιασαν πόνοι στη μέση την 28η βδομάδα, όμως δυνατοί αρκετά, δλδ και ξάπλα πονούσα και δυσκολευόμουν ακόμα κ πλευρό να αλλάξω και τελικά ήταν ένδειξη έναρξης πρόωρου τοκετού. Σου ξαναλέω, δε σε τρομάζω, απλώς να εχεις το νού σου να μην είναι δυνατοί πόνοι και να μιλήσεις με το γιατρό σου αν χειροτερέψουν. Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά και με το καλό τα διδυμάκια σου!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

LETOM με το καλό τα μωράκια σου!! Οι πόνοι μέσης ειναι οπωσδήποτε σημάδι οτι το σώμα βαραίνει, η κοιλιά μεγαλώνει και η στήριξη του σώματος αλλάζει. Το βρίσκω πολύ λογικό, ασχέτως που όπως λες δν κουράζεσαι και πολύ καλά κάνεις φυσικά. Το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι οτι υποθέτω οτι οι πόνοι σου είναι υποφερτοί έτσι; Στο λέω, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω σε καμία περίπτωση, γιατί εμένα με πιασαν πόνοι στη μέση την 28η βδομάδα, όμως δυνατοί αρκετά, δλδ και ξάπλα πονούσα και δυσκολευόμουν ακόμα κ πλευρό να αλλάξω και τελικά ήταν ένδειξη έναρξης πρόωρου τοκετού. Σου ξαναλέω, δε σε τρομάζω, απλώς να εχεις το νού σου να μην είναι δυνατοί πόνοι και να μιλήσεις με το γιατρό σου αν χειροτερέψουν. Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά και με το καλό τα διδυμάκια σου!!

 

May23 σε ευχαριστω πολυ!

Οι πονοι που ειχα σημερα, ηταν δυνατοι σαν οσφυαλγικοι, χωρις πονο στη κοιλια κ δεν μπορουσα να γυρισω πλευρο. Ανακουφιστικα οταν μπηκα στο μπανιο κ εριξα ζεστο νερο στο σημειο του πονου και μου εκανε μασαζ ο αντρας μου.

Δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να ειναι ενδειξη προωρου τοκετου. Πως το καταλαβαινεις αυυο; εκανες καποια ειδικη εξεταση;

Link to comment
Share on other sites

Οι πόνοι ήταν χωρίς πόνο στην κοιλιά, πιο χαμηλά απο αυτό που λέμε μέση, κάπως στο πάνω μέρος των γοφών σε όλη την περιοχή. Δυστυχως εγώ δεν έδωσα βάση και σε μια βδομαδα μου έσπασαν τα νερά. Δεν υπάρχει κάποια ειδική εξέταση νομίζω πάντως. Όπως και να χει, εσύ να μην αγχώνεσαι, αυτή ήταν η δική μου περίπτωση, απλώς ανάφερέ το στο γιατρό σου άμα δεις οτι συνεχίζονται. Όλα θα πάνε καλά!! :)

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι πόνοι ήταν χωρίς πόνο στην κοιλιά, πιο χαμηλά απο αυτό που λέμε μέση, κάπως στο πάνω μέρος των γοφών σε όλη την περιοχή. Δυστυχως εγώ δεν έδωσα βάση και σε μια βδομαδα μου έσπασαν τα νερά. Δεν υπάρχει κάποια ειδική εξέταση νομίζω πάντως. Όπως και να χει, εσύ να μην αγχώνεσαι, αυτή ήταν η δική μου περίπτωση, απλώς ανάφερέ το στο γιατρό σου άμα δεις οτι συνεχίζονται. Όλα θα πάνε καλά!! :)

 

Εγω με το που με επιασαν τα πονακια προχθες μιλησα με τον γιατρο κ ειπε ξαπλα.

Βεβαια απο την αρχη της κυησης ειχα αιμορραγιες, αποκολλησεις, συσπασεις κλπ κ ειμαστε ουτως ή αλλως προσεκτικοι.

αρα ξαπλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

LETOM με το καλό τα μωράκια σου!! Οι πόνοι μέσης ειναι οπωσδήποτε σημάδι οτι το σώμα βαραίνει, η κοιλιά μεγαλώνει και η στήριξη του σώματος αλλάζει. Το βρίσκω πολύ λογικό, ασχέτως που όπως λες δν κουράζεσαι και πολύ καλά κάνεις φυσικά. Το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι οτι υποθέτω οτι οι πόνοι σου είναι υποφερτοί έτσι; Στο λέω, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω σε καμία περίπτωση, γιατί εμένα με πιασαν πόνοι στη μέση την 28η βδομάδα, όμως δυνατοί αρκετά, δλδ και ξάπλα πονούσα και δυσκολευόμουν ακόμα κ πλευρό να αλλάξω και τελικά ήταν ένδειξη έναρξης πρόωρου τοκετού. Σου ξαναλέω, δε σε τρομάζω, απλώς να εχεις το νού σου να μην είναι δυνατοί πόνοι και να μιλήσεις με το γιατρό σου αν χειροτερέψουν. Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά και με το καλό τα διδυμάκια σου!!

 

Καλημερα και χρονια πόλλα πόλλα!

Συμπληρωνω την 25η βδομάδα της πρωτης μου εγκυμοσύνης και φυσικά όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα! Πριν μια βδομάδα περίπου με έπιασαν και μένα πόνοι στη μέση, στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν επέμενε ο πόνος ακόμη και με ξεκούραση και μάλιστα ενίοτε "χτυπουσε" αντανακλαστικά στην κοιλιά, πήρα τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε οτι είναι φυσιολογικοί τέτοιοι πόνοι και να παίρνω κανένα παυσίπονο καθώς δεν παίρνουν με μονη την ξεκούραση.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτησω may είναι αν είχες κάποια άλλη, προηγούμενη ένδειξη για προωρο τοκετό, λχ κοντός τράχηλος κλπ ή αν όλα έβαιναν καλώς. Όταν ζεις κάτι για πρώτη φορά δε ξέρεις πραγματικα τι μπορεί να προκύψει, οποτε είναι πολύτιμες οι εμπειρίες άλλων...

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πόλλα πόλλα!

Συμπληρωνω την 25η βδομάδα της πρωτης μου εγκυμοσύνης και φυσικά όλα μου φαίνονται πρωτόγνωρα! Πριν μια βδομάδα περίπου με έπιασαν και μένα πόνοι στη μέση, στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά όταν επέμενε ο πόνος ακόμη και με ξεκούραση και μάλιστα ενίοτε "χτυπουσε" αντανακλαστικά στην κοιλιά, πήρα τον γιατρό μου ο οποίος μου είπε οτι είναι φυσιολογικοί τέτοιοι πόνοι και να παίρνω κανένα παυσίπονο καθώς δεν παίρνουν με μονη την ξεκούραση.

 

Αυτό που ήθελα να ρωτησω may είναι αν είχες κάποια άλλη, προηγούμενη ένδειξη για προωρο τοκετό, λχ κοντός τράχηλος κλπ ή αν όλα έβαιναν καλώς. Όταν ζεις κάτι για πρώτη φορά δε ξέρεις πραγματικα τι μπορεί να προκύψει, οποτε είναι πολύτιμες οι εμπειρίες άλλων...

Με το καλό το μωράκι σου Στέλλα!!

Ένδειξη για πρόωρο τοκετό δεν είχα, η β επιπέδου μου ήταν τέλεια, ακόμα κ όταν εσπασαν τα νερά το μήκος του τραχήλου ήταν κανονικότατο. Ήταν απλά να γίνει... Και αργότερα απο εξετάσεις δέ βρέθηκε κατι...

Σου ευχομαι όλα να πάνε κατευχήν!!

Καλή χρονιά!!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωράκι σου Στέλλα!!

Ένδειξη για πρόωρο τοκετό δεν είχα, η β επιπέδου μου ήταν τέλεια, ακόμα κ όταν εσπασαν τα νερά το μήκος του τραχήλου ήταν κανονικότατο. Ήταν απλά να γίνει... Και αργότερα απο εξετάσεις δέ βρέθηκε κατι...

Σου ευχομαι όλα να πάνε κατευχήν!!

Καλή χρονιά!!!

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση και για τις ευχές! Και γω εύχομαι και ελπίζω να πάνε καλά όλα ως το τέλος, αλλά ας έχουμε κ το νου μας :wink:

Καλη χρονιά να έχουμε όλοι και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...