Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΗΣ-ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ


Recommended Posts

Επειδή και γω κοντεύω, αλλά τίποτα δεν γίνεται, κανένα σύμπτωμα δηλ., κανένα σημάδι επικείμενου τοκετού, κανένας πόνος, καμία αίσθηση ότι το μωρό πιέζει ή έχει αρχίσει να κατεβαίνει, θέλω να σας ρωτήσω πληροφοριακά και εμπειρικά αν θεωρείται ότι παίζει κανένα ρόλο η υπερηχογραφική με την ημερολογιακή ηλικία του εμβρύου. Είμαι 39+3 ημερολογιακά, αλλά υπερηχογραφικά ο μπέμπης βγαίνει 2 με 3 εβδομάδες μικρότερος σε μερικές μετρήσεις. Μήπως θα πάρει παράταση και θα φτάσω αισίως και τις 41 εβδομάδες? Είχε καμιά παρόμοια εμπειρία?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την Πέμπτη, 13 Δεκεμβρίου. Απλά δεν αισθάνομαι τίποτα απολύτως (ώστε να το εκλάβω ως σημάδι ή σύμπτωμα, κάτι τελοσπάντων). Τελευταία πηγαίνω στο γιατρό κάθε βδομάδα (38η, 39η και θα ξαναπάω στις 13 Δεκέμβρη, την 40η δηλαδή -αν δεν έχω γεννήσει μέχρι τότε) και το μωρο έχει πάρει μόνο 50 γραμμάρια, αλλά και βάσει των μετρήσεων που κάνουμε στον υπέρηχο (μηριαίο, κοιλία, κεφάλη κλπ) βγαίνει περίπου 2 βδομ. μικρότερο, δηλαδή αντί για 39 εβδομάδων, 37. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν ανησυχούμε καθόλου για τη διαφορά αυτή.

Επειδή βαρέθηκα όμως και ανυπομονώ να γεννήσω, σκέφτηκα μήπως κάποια μανούλα είχε ήδη τέτοιο θέμα και αν αυτό καθυστέρησε την ημερομηνία τοκετού.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε τσαρλι,δεν υπαρχει βαρεθηκα σε τετοιες περπτωσεις θα ερθει στην ωρα του το μωρακι σου κανε λιγο υπομονη αφου τον εφαγες τον γαιδαρο.....εγω πητ ειχα 20/12 αλλα αυριο μπαινω με προκληση (λογω λιγων υγρων και ωριμου πλακουντα)....και σαφως ο γιατρος σου θα ξερει κατι παραπανω.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

με το καλό το μωράκι σου. Έχω να σου πω ότι είσαι πολύ τυχερή που ο γιατρός σου το αντιμετωπίζει έτσι. Μερικοί αν μυριστούν ανυπομονησία σπρώχνουν για καισαρική ή για πρόωρη πρόκληση (= καισαρική συνήθως), οπότε κάτσε στα αβγά σου. Μια ζωή μπροστά σου θα το έχεις, άστο να μεγαλώσει όσο πρέπει και να σε συναντήσει φράπα....

 

Παρόλα αυτά αν σε ανησυχεί κάτι (μερικές φορές στην εγκυμοσύνη μας πιάνουν κάτι διαόλια άλλο πράγμα ανεξάρτητα από το αν υπάρχει αντικειμενικός λόγος), απλά πάρε δεύτερη γνώμη.

 

Φεεεεεετα. Το καλό το πράγμα αργεί να γίνει πάντως.

 

Καλή λευτεριά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Εγώ είχα το ανάποδο το μωρό έβγαινε στους υπέρηχους 1 εβδομάδα μεγαλύτερο από ότι ημερολογιακά. Δεν είχα ζάχαρο και είχα πάντα σταθερό κύκλο περιόδου. Όταν ρώτησα το γιατρό μου σε ποιά από τις δύο δίνουμε μεγαλύτερο βάρος μου είπε στην ηλικία του υπέρηχου.

 

Όντως γέννησα μία μέρα πριν την ΠΗΤ που είχα από τον υπέρηχο και μία εβδομάδα νωρίτερα από την ημερολογιακή. Το μπεμπέ σου ξέρει πότε είναι η σωστή στιγμή, μην ανησυχείς. Πάντως και εγώ την τελευταία εβδομάδα ανυπομονούσα πολύ, ήθελα να τον δω επιτέλους! Η ώρα η καλή!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε τσαρλι,δεν υπαρχει βαρεθηκα σε τετοιες περπτωσεις θα ερθει στην ωρα του το μωρακι σου κανε λιγο υπομονη αφου τον εφαγες τον γαιδαρο.....εγω πητ ειχα 20/12 αλλα αυριο μπαινω με προκληση (λογω λιγων υγρων και ωριμου πλακουντα)....και σαφως ο γιατρος σου θα ξερει κατι παραπανω.....

 

Τυχερή, άντε και με κανέναν πόνο, εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν!

Εμένα ο πλακούντας ακόμη στο αρχικό στάδιο, κανένα σημάδι ωριμότητας.

Όσο για το γάϊδαρο, ναι, μεταφορικά τον έφαγα, αλλά φοβάμαι πως αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση, θα είναι σαν να τον έχω φ΄άει και κυριολεκτικά, αφού λόγω καιρού και κάποιου κρυώματος που με ταλαιπωρούσε, κλείστηκα σπίτι και το ριξα στη μάσα..έχω βαρεθεί να τρώω!!

 

Όσο για το γιατρό μου, τον παραδέχομαι και γω, ούτε λόγος για καισαρική ή πρόκληση όσο το πράγμα κυλάει έτσι. Από κει και πέρα αν δημιουργηθεί κανένα θέμα, βλέπουμε.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δύο μου παιδιά έβγαιναν μία εβδομάδα μικρότερα στο υπέρηχο. Κι εγώ δεν είχα κανένα σημάδι ότι επρόκειτο να γεννήσω. Και στις δύο περιπτώσεις ήταν τα μωρά ψηλά, ο τράχηλος ψηλά και πολύ πίσω, πόνος κανένας ούτε καν ένα τσιμπηματάκι και για διαστολή φυσικά ούτε λόγος, ερμητικά κλειστά όλα εκεί μέσα...

Μπήκα και τις δύο φορές με πρόκληση τοκετού να γεννήσω, την πρώτη φορά στις 40+4 εβδομάδες και τη 2η φορά, η οποία ήταν μόλις 14 μήνες μετά την πρώτη, στις 40+1 εβδομάδες. Ειδικά την πρώτη φορά πιστεύω ότι αν δεν έμπαινα με πρόκληση θα ξεπερνούσα και τις 41 εβδομάδες. Ο μοναδικός λόγος που μπήκα με πρόκληση και δεν περιμέναμε να ξεκινήσει από μόνος του ο τοκετός ήταν τα μεγάλα μου μωράκια και τα nst τα οποία δεν έβγαιναν καλά γιατί όταν τα έκανα τα μωρά κοιμόντουσαν και κανείς δε με πίστευε ότι κατά τα άλλα είναι πολύ κινητικά και δε δυσφορούν.

Θα κάνεις κι εσύ τα nst σου και θα παρακολουθείσαι από το γιατρό κι αν όλα εξελίσσονται ομαλά πραγματικά δεν υπάρχει λίγος βιασύνης! Αλήθεια σου λέω, τώρα μπορεί να σκέφτεσαι πότε θα τελειώσει επιτέλους, σε λίγο καιρό όμως θα το αναπολείς! Ναι, ναι! Την τεράστια κοιλιά, το πρήξιμο, τη συχνουρία, ακόμα και τους πόνους στη μέση και στους προσαγωγούς! Πέρα από την αίσθηση του μωρού μέσα σου, τις κλωτσίτσες, τον λόξυγγα και το συναίσθημα ότι σου συμβαίνει το ωραιότερο πράγμα στον κόσμο, που δεν είναι πράγμα που λέει και η διαφήμιση!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αφού το κόβω να ξεφεύγω ημερολογιακά, θα ήταν ωραία να μας έκανε καμι΄'α έκπληξη Χριστουγεννιάτικα! Και γω διαστολή μηδέν ακόμη, αν και ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί. Και φαντάσου εσένα σου έβγαιναν μία βδομάδα μικρότερα. Εμένα περίπου 2 με 3! Μήπως να πω καλή πρωτόχρονιά????

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε αφού το κόβω να ξεφεύγω ημερολογιακά, θα ήταν ωραία να μας έκανε καμι΄'α έκπληξη Χριστουγεννιάτικα! Και γω διαστολή μηδέν ακόμη, αν και ο τράχηλος έχει σχεδόν εξαλειφθεί. Και φαντάσου εσένα σου έβγαιναν μία βδομάδα μικρότερα. Εμένα περίπου 2 με 3! Μήπως να πω καλή πρωτόχρονιά????

 

Αφού έχει εξαλειφθεί ο τράχηλος κάτι είναι κι αυτό! Δε σε βλέπω πάντως να φτάνεις μέχρι τα Χριστούγεννα... θα σε αφήσει ο γιατρός σου τόσο πολύ? Τι λέει αυτός, θα σε περιμένει? Στο εξωτερικό αφήνουν μέχρι και τις 42 εβδομάδες βέβαια. Να μας γράψεις τα νέα σου όταν με το καλό γεννήσεις!

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να σας αγχώσω θα σας αναφερω την προσφατη εμπειρια που ειχαμε.στο β επιπεδου το μωρο το υπολογιζουν 10 ημερες πίσω επαναλαμβανουν σε μια εβδομαδαα τον υπερηχο β επιπεδου σε αλλο γιατρο βρισκει το μωρο 2 εβδομαδες πίσω δίνει θεραπεια και ζηταει να ξαναδει το μωρο σε 10 ημερες.η φιλη μας ρωταει τη γιατρο της μια ανεγκεφαλη για εμενα δεν παιρνει θεραπεια το αποτελεσμα?κανει προεκλαμψια κινδυνεύει η ίδια και το μωρο γεννήθηκε γυρω στις 26 εβδομαδες.περασαμε ολοι η οικογενεια και η φιλη της μια δυσκολη περιοδο το παιδι παλεψε και τα καταφερε βγηκε μετα απο 3 μηνες απο το νοσοκομειο.

απλα μετα απο αυτη την εμπειρια μαθαμε να μην εμπιστευεται κανεις ασχετους γυναικολογους.οσο για την κοπελα που ειναι το παιδι 2-3 εβδομαδες πισω θα της ελεγα να προσεχει ειναι επικίνδυνο για το μωρο!!!iugr λεγεται η κατασταση.ευχομαι να εχει γεννησει η κοπελα και να πηγαν ολα καλα.γιατι αναρωτιεμαι αν ο γιατρος της ειναι σχετικος ή οπως η γιατρος της φιλης μας!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ειναι μικρότερο κατά 2 εβδομάδες και ο γιατρός μου δεν ανησυχεί....δεν βγάζω κάποιο άλλο συμπέρασμα γιατί αυτός είναι ο γιατρός μου τον οποίο έχω επιλέξει και τον εμπιστεύομαι!

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω στη συζήτησή σας για να προσπαθήσω να ξεδιαλύνω κάποια πράγματα περί εμβρυϊκής ανάπτυξης, εβδομάδων, κλπ.

 

Στην υπερηχογραφική εκτίμηση της ανάπτυξης ενός εμβρύου σημασία έχει ο ρυθμός ανάπτυξης όχι οι απόλυτοι αριθμοί. Αυτό συμβαίνει γιατί όπως οι ενήλικες είμαστε άλλοι μεγαλόσωμοι, άλλοι μικρόσωμοι, έτσι και τα έμβρυα δεν είναι όλα ίδιων διαστάσεων. Οι εβδομάδες που εκτιμά ο υπέρηχος αναφέρονται σε έναν μέσο όρο ανάπτυξης και επόμενο είναι να μη συμβαδίζουν όλα τα έμβρυα με αυτό το μέσο όρο. Συνεπώς είναι δυνατό ένα μωρό να βγαίνει υπερηχογραφικά 2 εβδομάδες μικρότερο ή 2 εβδομάδες μεγαλύτερο από το μέσο όρο για την ηλικία κύησής του και να είναι απολύτως φυσιολογικό, απλά γιατί είναι πιο μικρόσωμο ή μεγαλόσωμο από το μέσο όρο.

 

Για να κριθεί ένα έμβρυο ότι υπολείπεται σε ανάπτυξη (το IUGR που αναφέρθηκε) θα πρέπει να σταματήσει να μεγαλώνει με τον ίδιο ρυθμό που αναπτυσσόταν νωρίτερα στην εγκυμοσύνη. Έστω για παράδειγμα ότι ένα μωρό υπολογίζεται στις 32 εβδομάδες υπερηχογραφικά ότι βρίσκεται ακριβώς στο μέσο όρο (στην 50η εκατοστιαία θέση όπως λέγεται). Αυτό εκ πρώτης αυτό ακούγεται απολύτως φυσιολογικό. Αν όμως ξέραμε ότι το ίδιο μωρό στις 28 εβδομάδες ήταν σχετικά μεγαλόσωμο και υπερηχογραφικά ήταν μεγαλύτερο από το 75% των εμβρύων αυτής της ηλικίας (βρισκόταν δηλαδή στην 75η εκατοστιαία θέση) τότε αυτό εκ πρώτης φυσιολογικό είναι τελικά παθολογικό και ένδειξη IUGR (γιατί θα περιμέναμε και στις 32 εβδομάδες να βρίσκεται στην 75η και όχι στην 50η εκατοστιαία).

 

Συνεπώς είναι δύσκολο να κρίνουμε τι ακριβώς συμβαίνει στην περίπτωση των μαμάδων που αναφέρουν ότι τα μωρά τους είναι πίσω σε ανάπτυξη. Μπορεί να πρόκειται για μικρόσωμα έμβρυα που αναπτύσσονται φυσιολογικά, μπορεί όχι. Σ'αυτές τις περιπτώσεις σημασία έχει η γνώση όλου του ιστορικού της εγκυμοσύνης καθώς και άλλων παραμέτρων όπως της ποσότητας αμνιακού υγρού, του Doppler, κ.α.

 

Ελπίζω η εξήγηση να ήταν σχετικά κατανοητή και να μη σας μπέρδεψε περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα με τους δικους μου προβληματισμους,στην αυχενικη η γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπε οτι το μωρο ειναι μεγαλυτερο απο οτι υπολογιζε η γιατρος μου,και οτι μαλλον η τελευταια περιοδο μου ηταν σημαδι εγκυμοσυνης.τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;θα κανω καισαρικη ξανα,και φοβαμαι αν πλησιασει η ημερομηνια τοκετου και γω δεν εχω ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...