Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να είστε καλά για τις ευχές σας!

Μολις γυρίσαμε! Η μπεμπα εχει παει πια 2427 γραμ αν και οι 2 γιατροί, μου την λέγαν 2500 στρογγυλά! Καναμε ντοπλερ κ έχουμε νέες φωτογραφιες! και NST και η μήτρα δεν κανει καθολου συσπασεις, η καρδούλα μας μια χαρά και αυτη! Σήμερα συζητήσαμε για τοκετό, κόψιμο του ραμματος και σε μια εβδομαδα να ξεκινήσω περπάτημα! Πλησιάζουμε κ σιγά σιγά το καταλαβαίνω! Για να μην σας πω ότι δεν εχω πιστέψει ακομη, πως θα κρατήσω μωρο δικό μου! Κανονίσαμε να κόψουμε ράμματα 17/11, οταν θα ειμαστε 36+3 κ μετά θα κανω τα παντα για να εχω φυσιολογικό τοκετό! περπάτημα δηλαδή κ επαφές μου είπαν. Επαφές; Εχω ξεχάσει τι ειναι αυτό κ πως γίνεται...

μαμά 2011 να μας γράψεις αύριο κ τα δικά σου καλά νεα!

Φιλια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να είστε καλά για τις ευχές σας!

Μολις γυρίσαμε! Η μπεμπα εχει παει πια 2427 γραμ αν και οι 2 γιατροί, μου την λέγαν 2500 στρογγυλά! Καναμε ντοπλερ κ έχουμε νέες φωτογραφιες! και NST και η μήτρα δεν κανει καθολου συσπασεις, η καρδούλα μας μια χαρά και αυτη! Σήμερα συζητήσαμε για τοκετό, κόψιμο του ραμματος και σε μια εβδομαδα να ξεκινήσω περπάτημα! Πλησιάζουμε κ σιγά σιγά το καταλαβαίνω! Για να μην σας πω ότι δεν εχω πιστέψει ακομη, πως θα κρατήσω μωρο δικό μου! Κανονίσαμε να κόψουμε ράμματα 17/11, οταν θα ειμαστε 36+3 κ μετά θα κανω τα παντα για να εχω φυσιολογικό τοκετό! περπάτημα δηλαδή κ επαφές μου είπαν. Επαφές; Εχω ξεχάσει τι ειναι αυτό κ πως γίνεται...

μαμά 2011 να μας γράψεις αύριο κ τα δικά σου καλά νεα!

Φιλια σε όλες!

 

πολυ καλα κυριακη. την βλεπω την μικρη σου γυρω στα 3 κιλα να βγαινει. καλα τα πηγε η μαμα της, με το καλο να την παρεις αγκαλια.

εμεις 2200 πανω κατω η καθε μια. εχω πιεση που φοβιζει τον γιατρο κ εμενα. πετρωματα πολυ συχνα κ πονο στην μεση κυριως οταν ειμαι ορθια. πλησιαζει η ωρα. αν δεν μπω μεσα σαβ-κο εκτακτως θα παω την τριτη για εξετασεις κ πιθανον καισαρικη. σημερα ειχα 15,6 με 9,3 πιεση την ξαναπηρα κ ηταν γυρω στο 14 με 8,5. θα παρω κ αλλο πιεσομετρο μηπως αυτο που εχω τα εχει παιξει. το καλο ειναι οτι το ζαχαρο μου ειναι φυσιολογικο κ χωρις πλεον να κανω ινσουλινη εδω κ 1,5 μηνα. δεν ξερω πως το εχω καταφερει αυτο,μαλλον επειδη εχω παρει μονο 3 κιλα κ εχω κοψει τα γλυκα.

εχει ερθει η μαμα μου κ εχει αναλαβει το σπιτι. ειμαι πολλες ωρες στο κρεβατι. εχω βαρεθει πολυ. θελω να γεννηθουν με το καλο να τελειωνουμε με αυτη την αγωνια. μακαρι να παμε προγραμματισμενα την τριτη κ οχι εκτακτως γιατι φοβαμαι.τελος παντων καλη γεννα να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μαμά 2011 συγκινήθηκα! με το καλό εύχομαι να τις πάρεις αγκαλίτσα. Το βαρος τους ειναι μεσα στα φυσιολογικά να ξέρεις. Μου είπε η μαία μου στην εβδομαδα που ειμαστε το κατώτατο φυσιολογικό ειναι 2200. Οπότε είσαι μεσα. Εντάξει είσαι πάντως απο εβδομαδες, συνήθως τα διδυμα στις 36 τα παίρνουν. να είσαι ήρεμη. Σκορπινες θα κανεις, αλιμονό σου!

με το καλό, εύχομαι, να έρθουν ολα δεξιά. Και λίγοι οι επισκέπτες ε; Ώσπου να πάρουν βαρος. Σε φιλώ.

ΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !!! Θέλω την βοήθεια σας. Ειμαι 31+4 εβδομάδων στο πρώτο μου μωρακι κ επειδή εχω κάνει μια επέμβαση στον τραχήλο τον μετρούσαμε καθε 3 εβδομάδες . Σε ολα αυτό το διάστημα κυμαινόταν απο 3 μεχρι 3.8 . Εδώ δούλευα κανονικά ταξίδευα αρκετά απλα προσπαθούσα να μην σηκώνω βάρη κ να σκύβω. Προχθές πήγα στο γιατρο κ με μετράει κ η μετρηση βγήκε 2.2 κ αγχώθηκα . Της προηγούμενες 3 εβδομΔες λογω μετακόμισης σπιτιού κουράστηκα αρκετά . Τι λέτε για το 2.2 ειναι επικίνδυνο για την εβδομάδα που ειμαι. Προσπαθώ απο προχθές να μα οσο πιο πολυ μπορω ξαπλωμένη κ παίρνω μαγνησιο κ outragestan 1 κολπικά . Τι λέτε να ανησυχώ ποσο πρέπει να ναι ο τραχηλος σε αυτές τις εβδομάδες ; Εύχομαι σε όλες με ενα υγιέστατο μωρακι !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιουλινα γεια σου! Ο γιατρός σου, τι σου είπε; Δεν ειναι επικίνδυνο; εμένα μου φαινεται παράξενο και μονο που ρωτάς... εδώ το 3 και ειναι αμφιλεγόμενο. Αλλοι γιατροί λένε ξαπλα και άλλοι λένε απλά προσοχή κ παρακολούθηση. Το 2 μου φαινεται πολυ λιγο, με την κοινή λογική, τίποτα αλλο. Βέβαια η εβδομαδα σου ειναι καλή, αλλά,όσο περισσότερο πάρεις τόσο καλύτερα. Εγώ στη θέση σου δεν θα ξανασηκωνομουν, μονο για τουαλέτα...

Και εγώ σου εύχομαι τα καλύτερα! καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή ευχαριστώ για την απάντηση ! Ο γιατρος μου ειπε κ έκανα άμεσα τις ενεσεις για τα πνευμονάκια του μωρου κ μου ειπε κ ξεκούραση κ να σηκώνομαι μονο μέσα στο σπιτι γις να ξεμουδιάζω κ να κανω μπάνιο. Το μονο καλο ειναι οτι ειναι κλειστός κ επειδή έκανα κ Doppler την Τρίτη άλλου κ εκει μου ειπε προσοχή αλλά για την εβδομάδα που ειμαι δεν ειναι κ τόσο τραγικό το μηκος . Κ παραξενεύτηκα λιγο γιατί κ εγω ξέρω κάτω απο 2.5 υπάρχει προβλημα . Βέβαια εχω δει τον τραχήλο μου στην αυχενικη να ειναι 3 εκατοστά κ την 18 εβδομάδα 3.8 μεγάλη αυξομείωση !! Εύχομαι για όλες να πανε καλα τα πράγματα κ να κρατήσουμε γερά μωρά στην αγκαλιά μας !!

Link to comment
Share on other sites

Gioulina καλησπερα, να ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου ... το οτι ειναι κλειστος ο τραχηλος σου και το οτιχεις φτασει 31 ++ ειναι πολυ θετικο... εγω με τραχηλο 1,5 απο την 26 εβδομαδα , εφτασα μεχρι τελους... λιιιγο υπομονη και Ολα θα πανε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Gioulina καλησπερα, να ακολουθησεις τις οδηγιες του γιατρου σου ... το οτι ειναι κλειστος ο τραχηλος σου και το οτιχεις φτασει 31 ++ ειναι πολυ θετικο... εγω με τραχηλο 1,5 απο την 26 εβδομαδα , εφτασα μεχρι τελους... λιιιγο υπομονη και Ολα θα πανε καλα!!

 

Νικόλ σε ευχαριστώ πολύ !! Είχες κ συσπάσεις ή μονο θέμα με τον τραχήλο ; Εγω τις τελευταίες μερες εχω αρχίσει κ νιώθω ενα ψιλό πόνο στην κοιλια μου . Σκέφτομαι μήπως παω να κανω το πρωτο μου nst νωρίτερα για να δω τι γινεται με τις συσπάσεις .

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κοντο τραχηλο 1,5 περιπου σχεδον απο 26 εβδομαδα.. επειτα και συσπασεις, επερνα 6 μαγνησια και ενα utrogestan κολπικα, ξαπλα τελειως μονο τουαλετα...τα σταματησα ολα οταν μπηκα στον 9το μηνα και 38 + 2 γεννησα , ο πονος που νιωθεις δε ξερω τι ειναι , ενημερωσε τον Γιατρο σου καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κυριακη τελικα τα καταφερα. γεννησα τα κοριτσια μου στις 14-11. η μια 2070 κ η αλλη 2340. δεν μπηκαν θερμοκοιτιδα. την μεγαλη την ειχα διπλα μου απο την ιδια μερα κ την αλλη την επομενη. ειχα μπει νωριτερα κ μου εκαναν κ παλι μια δοση κορτιζονης για τα πνευμονια τους. ο γιατρος μου φανταστικος, να ειναι καλα που στις 24 εβδομαδες εκανε την περιδεση. τελικα αντεξε κ μου την εκοψε μετα την καισαρικη. το προσωπικο του Αλεξανδρας πολυ καλο. προθυμοι να βοηθησουν, μετανιωσα που στην πρωτη μου γεννα δεν πηγα εκει κ εδωσα ενα σωρο λεφτα στο ιδιωτικο μαιευτηριο.

τωρα ειμαστε απο τις 18-11 σπιτι. ειναι ησυχες. κοιμομαστε καλα. το κακο ειναι οτι πρεπει λογω κιλων να τρωνε ανα 2,5 ωρες κ αυτο με κουραζει. δινω δικο μου γαλα κυριως κ λιγο ξενο. προσπαθω να αυξησω την ποσοτητα μητρικου γαλακτος για να τις θυλασω τουλαχιστον μεχρι να γυρισω στην δουλεια.

κυριακη εσυ κοντευεις 'η γεννησες? με το καλο κοριτσι κ σε εσενα. περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Mama2011 να σου ζήσουν! Καλώς τις σκορπίνες μας! Ανυπομονουσα για τα νέα σας! Αχ κανε υπομονή με το τάισμα, θα γίνουν κ πιο αραιά τα διαστήματα, εσυ τα ξέρεις καλύτερα αυτά κ απο το πρωτο... Συγχαρητήρια κ για το γιατρό σου, ειναι σημαντικό που είσαι ευχαριστημένη. Τα λεφτά στα ιδιωτικά ειναι όντως πέταμα, έχεις δίκιο, απλά εγώ έχω την ανάποδη εμπειρία απο εσένα στο Έλενα (έτυχε) κ δεν ξανά πλησιάζω.

Τα νεα μας πολλά! Την Δευτερα έκανα nST και ο βλάκας ήπια καφε πριν, λόγω κόσμου κ πίστευα αναμονής κ στα καπάκια με φωνάζουν. Βάζω τις ζώνες κ η μικρή τρελή ταχυκαρδία! Μου λέει ο γιατρός, το μωρο εχει πολύ στρες, έλα να το επαναλάβουμε κ αν έχουμε ίδια αποτελέσματα, σε 1 εβδομαδα καισαρική. Έφυγα κ έκλαιγα... πάω ξανά χτες Παρασκευή,ακριβως 37 εβδομαδες το ξανακάνω κ ολα φυσιολογικά... Ουφ! Μου έκοψε τα ράμματα κ μου συνέστησαν πολυ περπάτημα, γιατί η μικρή ειναι λιγο ψηλά... Και τώρα αρχίζει το ξεποδαριασμα! Επόμενο ραντεβου για nst έχω την Τετάρτη, έχω βαρεθεί να πηγαίνω... Η μικρή μου ειναι γυρω στα 2900 κ προς το παρόν γλίτωσα την καισαρική... Θέλω πολυ φυσιολογικό τοκετό κ αποκλ θηλασμό κ rooming in κ ολα τα θέλω, ας τα... Σας φιλω και τις 3!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια γεια σας κ απο μένα! Γέννησα φυσιολογικά μια κούκλα 3 κιλά, ξημερώματα Κυριακής, 30/11. Μου έσπασαν τα νερά κ ολα πήγαν πολύ καλά! Μολις που πατήσαμε στις 38+2! Τώρα θηλάζω αποκλειστικά κ επιτέλους έγιναν ολα όσα ονειρευόμουν!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη και μαμα να σας ζησουν τα κοριτσακια σας! Να χορτασετε αγκαλιες και να τις καμαρωσετε οπως επιθυμειτε! Χαιρομαι τοσο πολυ που ολες τα καταφεραμε, τελικα αξιζε ο κοπος. Ευχομαι μονο ευχαριστα για ολες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κυριακη και μαμα να σας ζησουν τα κοριτσακια σας! Να χορτασετε αγκαλιες και να τις καμαρωσετε οπως επιθυμειτε! Χαιρομαι τοσο πολυ που ολες τα καταφεραμε, τελικα αξιζε ο κοπος. Ευχομαι μονο ευχαριστα για ολες!

 

 

ευχαριστω πολυ. αξιζε ο κοπος δεν λες τιποτα. οι μικρες ειναι 3 μιση μηνων κ ειναι σκετη γλυκα. παλι γαλανοματες σαν τον γιο μου. ωρες ωρες ειναι δυσκολο γιατι η μικρη ειναι τσαουσα...αλλα δεν παραπονιεμαι. οσο παει ο καιρος κοιμουνται περισσοτερο κ πλεον ο γιατρος εχει πει να μην τις ξυπναμε καθε τρεις ωρες για φαγητο. σχεδον ειναι 5 κιλα. τοσο καιρο δεν ειχα υπολογιστη κ χαθηκα. εχω επιστρεψει κ στην δουλεια. τις αφησα νωρις μολις 1 μιση μηνων. βρηκα μια κυρια που ευτυχως τις κανει καλα. θα τις βαπτισω τον Μαιο, ετοιμαζω την βαπτιση. μαμα πλεον φουλ ταιμ, απιστευτα χαρουμενη κ ευνομων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα !!! Ειμαι νεα στην παρεα σας και πρωτη φορα εγκυμονουσα ...οποτε και με πολλα αγχη. Για τοτιδηποτε!!! Ειμαι πλεον 28η εβδομαδα και ο μπεμπης 1200!!! Μεχρι και πριν 1 εβδομαδα ηταν ολα τελεια.πριν 1εβδομαδα μου πε ο γιατρος οτι ειδε 2-3 ασβεστωματα στον πλακουντα κ θελει πολυ παρακολουθηση για ισως προωρο τοκετο!!! Απο εκεινη την στιγμη το χω συνεχεια στο μυαλο μου και φοβαμαι πολυ στο να μη κανω κατι εγω,μη φταιξω καπου εγω και γινει κατι "κακο". Θελω να νιωθω συνεχεια το μωρο και εντονα; Αυτο ομως ειναι εφικτο; Εννοω οτι οσο μεγαλωνει θα τον καταλαβαινω τοσο εντονα;;; Καποιο κοριτσι με παρομοια εμπειρια;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλώς ήρθες baswv! Kαταλαβαίνω το άγχος σου, ζούσα κι εγώ με το φόβο του πρόωρου τοκετού από τις 24 εβδομάδες. Εγώ βέβαια είχα συσπάσεις κι έπρεπε να είμαι συνεχώς ξαπλωμένη, στη δική σου περίπτωση δε γνωρίζω τι πρέπει να κάνεις και τι όχι, όμως όπως και να χει συμβουλεύσου το γιατρό σου κι ακολούθησε τις οδηγίες του κατα γράμμα. Κατά τ άλλα, όπως θα διάβασες, η συνταγή είναι ηρεμία, υπομονή και πίστη! Καλή δύναμη κι εύχομαι όλα να πάνε καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου έναν υπέροχο παίδαρο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...