Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι ένα πιθανό σύμπτωμα της εγκυμοσύνης...σίγουρα όμως σήμερα με ανησύχησε αρκετά. Με έλουσε κρύος ιδρώτας, μα δεν ζεσταινόμουν...το έπαθα λιγο αργότερα απο το πρωινό μου (1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι και ένα τόστ)...το είχα πάθει και στην εργασία μου κάποια πρωινά σχεδόν την ίδια πάντα ώρα, μετά το πρωινό. Συνήθως συνερχόμουν μετά απο κανα 2ωρο.Αμέσως πήρα την θερμοκρασία μου και το καντραν του θερμομέτρου εγραφε 35 βαθμούς...μετρήθηκα αρκετες φορές μετά και δεν ανέβασα θερμοκρασία, πήρα την πίεση η οποία ήταν 11 με 6.5 και σφύξεις είχα 96. Εδω θέλω να σημειώσω πως εχτες που έκανα υπέρηχο για να δω το μωρό μου συστάθηκε καμπυλη σακχαρου διότι βρέθηκε κάπως ανεβασμένο το αμνιακό υγρο φυσιολογικά μεν αλλα στα ανωτερα επίπεδα. Αύριο κανόνισα να την κάνω - παρεπιπτόντως είμαι στον 7ο μήνα - 28 εβδ και 4 ημέρες - εύχομαι να είναι όλα καλά. ίσως και να τρόμαξα (λέω εγώ) και να με έκοψε περισσότερο κρύος ιδρώτας, ίσως να φταίει και το γεγονός οτι κάθε βράδυ παστώνομαι με βαζελίνη προληπτικά για τις ραγάδες, ίσως να φταίει η στημενη πορτοκαλάδα που πίνω κάθε πρωί...τι να πω...το παίζω και γω γιατρός...πάντως πήρα την γυναικολόγο μου και θεώρησε την πίεση καλή, όσο για την υποθερμία δεν ήξερε κάτι μονάχα πως ίσως να πρέπει να νοσηλευτώ στο ΙΑΣΩ να με εξετάσουν οι παθολόγοι...αλλά δεν είναι κρίμα να μπω στην διαδικασια νοσηλείας και που? στο ΙΑΣΩ (φωτιά οικονομικά)...Αλήθεια, φίλες γυναίκες εσείς είχατε ποτέ παρόμοια εμπειρία?χρειάζομαι την γνώμη σας....

NhLbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που περιγράφεις το παθαίνω πολύ συχνά και οφείλεται στο στομάχι μου. Με λούζει κρύος ιδρώτας και ζαλίζομαι, κόβονται τα πόδια μου. Μπορεί να οφείλεται και στην δικιά σου περίπτωση στο στομάχι. Ο φρεσκοστυμμένος χυμός πορτοκαλιού είναι λίγο βαρύς αν τον πίνεις το πρωί. Καλύτερα να τον πίνεις το απόγευμα και το πρωί να πίνεις λίγο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το έχω πάθει 2 φορές. Μια φορά στο αεροπλάνο που ήταν αποπνικτική η καμπίνα κι είχε αναταράξεις στην προσγείωση κι άλλη μία προχτές που κάναμε πάρτυ έκπληξη στον άντρα μου και ήμουν πολλές ώρες όρθια και ξυπόλητη και μάλλον κρύωσα. Κρύος ιδρώτας, πόνος στο στομάχι, και ο μικρός να χτυπιέται... Αγχώθηκα! Ίσως είναι ψυχολογικό, ίσως είναι κούραση, πάντως σου προτείνω να ξαπλώνεις όταν το παθαίνεις και να ξεκουράζεσαι! Δε θα πήγαινα νοσοκομείο προσωπικά γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τη καμπύλη ζαχάρου ήμουν νηστική κανα 3ωρο τουλάχιστον. Εγώ είμαι συνηθισμένη άν ξυπνάω να φάω ή να πιω κάτι. Όχι κανονικό πρωινό αλλά κάτι ελάχιστο. Μετά την τελευταία λήψη πήρα από ένα φούρνο μια σπανακόπιτα και γύρισα σπίτι. Μόλις την έφαγα με έλουσε κρύος ιδρώτας ενώ η θερμοκρασία του χώρου ήταν κανονική και δεν κρύωνα. Φοβήθηκα εκείνη την ώρα γιατί η γιαγιά μου είχε διαβήτη όταν ζούσε και πάθαινε συνέχεια κρίσεις υπογλυκαιμίας και την έλουζε κρύος ιδρώτας, και λέω κάτι δεν θα πάει καλά με τη καμπύλη. Τα αποτελέσματα όμως με διέψευσαν καθώς βγήκαν φυσιολογικά και πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις-εμπειρίες σας...δεν ξέρω τελικά τι να πω...απο τι, αυριο ασφαλώς θα κάνω και την καμπύλη σακχαρου για να ειμαι βεβαιη. Οσον αφορα το στομάχι το κατανοω...διοτι εκει εχω εντοπισει και εγω το θέμα...θα δείξει...τελικά εσεις τι κάνατε, πως το αντιμετωπίσατε?ανακαλύψατε γιατι σας συνεβαινε-συμβαίνει?

NhLbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν ανακάλυψα, το ζάχαρο και η πίεση είναι πάντα χαμηλά, πολύ καλά δηλαδή. Νομίζω ότι είναι "ευαισθησία" της εγκυμοσύνης. Εμένα (συγνώμη για αυτό) με πιάνει και κάτι σαν κόψιμο μετά από αυτό ή ταυτόχρονα. Όπως είπα και παραπάνω μπορεί να είναι και ψυχολογικό ή από κούραση. Άγχη και έννοιες έχω κατά καιρούς πολλά και ειδικά τώρα προς το τέλος, τα ΄χω παίξει για τον τοκετό, για το αν το μωρό μου είναι γερό και για το αν ήμουν σωστή στην εγκυμοσύνη μου (έτρωγα σωστα κτλ). Αμφιβολίες, άγχη, δε θέλει και πολύ για να ΄ρθει ο κρύος ιδρώτας...

Link to comment
Share on other sites

το χω παθει πολλες φορες αυτο και τελικα ανακαλυψα οτι ειναι ψυχολογικο και οφειλετε στο αγχος ασχετα που πιθανον εκεινη την ωρα να μην εισαι αγχωμενη η σκεφτεσαι κατι

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όλες τις μανούλες για την βοήθεια, μάλλον ψυχολογικό είναι, αν και μετα απο εξετάσεις ανακάλυψα και πως ζαχαρο καθόλου δεν έχω και χαμηλο αιματοκρίτη!!

NhLbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α κι εγώ έχω υποθυροειδισμό αλλά είναι σε φυσιολογικές τιμές με το χαπάκι, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Επίσης, έχω μονίμως χαμηλό αιματοκρίτη παρ' όλο που παίρνω σίδηρο, αυτό ίσως σχετίζεται με την υποθερμία.. Σ' εμένα, όσο προχωράει η εγκυμοσύνη, τόσο πέφτει, με έχει τσακίσει το μωράκι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά και χαμηλό αιματοκρίτη έχω και ειμαι στα χαμηλότατα όρια σακχάρου ίσως γι αυτο και οι ζαλάδες και οι υποθερμίες. Ετοιμάζομαι για ενδοκρινολόγο!!!

NhLbp3.png
Link to comment
Share on other sites

με πιανει κ μενα καμια φορα αλλα με πιανει κ διαροια, συνηθως αν κρυωσω ενω κοιμαμαι. γενικα ομως ακομα κ οταν ειμαι καλα σπανια το θερμομετρο περναει τους 35,5. αν σου ξανατυχει πηγαινε σε καποιο νοσοκομειο στα επειγοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια γεια σας χρειάζομαι την βοήθεια σάς... Στις 4/1μου τελειωσε η περίοδος ήρθασε εεπαφή με τον δικο Μου στις 7/1χωρις προφυλακτικό...κατάλαβε οτι είναι να τελειώσει βγήκε επαιξε και μετα τελειωσε ....φοβάμαι παρα που για πιθανότητα εγκυμοσύνης επίσης το ξανά κάναμε στις 15/1με προφυλακτικό αυτή την φορά και ήμουν στην δεύτερη γόνιμη μέρα... Εγίνεπαλι το ιίδιο δεν τελειωσε μέσα μου αλλά έξω υπάρχει πιθανότητα; βοήθηστε με θα τρελαθω με έχει πιασει κκρύος ιδρώτας μςρρισα την θερμοκρασία μου κσι έχω 35 κ 5 πιρετο φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...