Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσες φορες την ημερα,νιωθετε το μωρο σας???


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες κουνιεται ολη μερα.Προχθες κλωτσαγε κοντα στις 10 ωρες.Ανησυχησα λιγο αλλα λεω αφου δεν εχω πονο ή κατι αλλο δεν θα υπαρχει προβλημα οποτε ηρεμησα την αλλη μερα.Απο εχθες που εκανα κατι δουλειες ειναι πιο ηρεμος.Αναλογα με τα κεφια του.Πιο παλια κοιμοταν αρκετα σε σχεση με τωρα.Αυτο που αλλαξε σιγουρα ειναι οτι με το που ξυπναω και ειδικα τη νυχτα τσουπ ξυπναει κατευθειαν.Σε ησυχια δεν με αφηνει :P

Aκριβως το ιδιο!!!!!!!:D:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και το μωρό είναι αρκετά δραστήριο. έχουμε συνήθως εγερτήριο στις 4:30 το πρωί (σηκώνομαι για τουαλέτα) κι από κείνη την ώρα μέχρι τις 8 χοροπηδάει μέσα μου ενώ κάποιες φορές τον πιάνει και λόξυγγας. :D :D :D σήμερα το πρωί φώναξα τον άντρα μου, γιατί είχε τεντώσει με τέτοιο τρόπο την κοιλιά μου που ήταν σα να έχω ένα καρπούζι κάτω απ' το δέρμα!! στον τελευταίο υπέρηχο τον είδαμε να κάθεται ήσυχος και να γλύφει τα δάχτυλα του χεριού του ενώ μας έχει τύχει να τον δούμε και σε υπέρηχο με λόξυγγα όπου τον ακούγαμε κιόλας!! ο άντρας μου μάλιστα διάβασε πως η συμπεριφορά του μωρού μέσα στην κοιλιά είναι ένδειξη της συμπεριφοράς του και μετά τη γέννα!! :D

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

είμαι στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και το μωρό είναι αρκετά δραστήριο. έχουμε συνήθως εγερτήριο στις 4:30 το πρωί (σηκώνομαι για τουαλέτα) κι από κείνη την ώρα μέχρι τις 8 χοροπηδάει μέσα μου ενώ κάποιες φορές τον πιάνει και λόξυγγας. :D :D :D σήμερα το πρωί φώναξα τον άντρα μου, γιατί είχε τεντώσει με τέτοιο τρόπο την κοιλιά μου που ήταν σα να έχω ένα καρπούζι κάτω απ' το δέρμα!! στον τελευταίο υπέρηχο τον είδαμε να κάθεται ήσυχος και να γλύφει τα δάχτυλα του χεριού του ενώ μας έχει τύχει να τον δούμε και σε υπέρηχο με λόξυγγα όπου τον ακούγαμε κιόλας!! ο άντρας μου μάλιστα διάβασε πως η συμπεριφορά του μωρού μέσα στην κοιλιά είναι ένδειξη της συμπεριφοράς του και μετά τη γέννα!! :D

 

Ακριβώς το ίδιο. Ευτυχώς την τελευταία βδομάδα ξυπνάμε στις :rolleyes: 6

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο. Ευτυχώς την τελευταία βδομάδα ξυπνάμε στις :rolleyes: 6

 

λες να μου κάνει κι εμένα τη χάρη και σε μερικές εβδομάδες να κοιμόμαστε λίγο παραπάνω; :lol:

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

εχθες ενω περπατουσα με επιασε φοβερη δυσφορια και η κοιλια μου ηταν ετοιμη να εκραγει,να σπασει...δεν ξερω πωσ να το περιγραψω!μολις εκατσα ομως εφυγε!οταν μετα απο λιγο παλι περπατησα ξανα τα ιδια!

πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παω στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφημα μηπως ειναι συσπαση,αλλιως να ξαπλωσω για 1 ωρα και να παρατηρησω καθε ποτε το παθαινω!να βαλω μια καραμελα στρογγυλη στην κοιλια επανω και να δω αν θα πεσει!

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα πολυ!δεν πηγα στο νοσοκομειο,εβαλα ομως την καραμελα κ επεσε!αλλα δεν καταλαβαινω απο τι ειναι!

μου ειπε οτι αν ειναι το μωρο θα ειναι 2'' ενω αν ειναι συσπαση θα ειναι διαρκειας ,οπως 30''!

ακομα και τωρα ακριβως κατω απο το στηθος και μεχρι τον αφαλο η κοιλια ειναι αρκετα σκληρη!δεν ξερω τι να κανω!δεν θελω να τον ενοχλω κ χωρις λογο!αν και θα τον παρω παλι μου φαινεται γτ δεν βγαζω ακρη!

καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kai ego to pathaino kamia fora ayto alla den krataei poly kai den einai kati anysixitiko. Ego omos sti thesi sou mono to giatro tha symvoulevomoun. Kai na min ntrepesai na ton perneis gia opoiodipote logo kai oso syxna theleis........alloste giayto pernoun kai ena skasmo lefta......!!!! Sou eyxomai na min einai kati anysixitiko!

Link to comment
Share on other sites

εχθες ενω περπατουσα με επιασε φοβερη δυσφορια και η κοιλια μου ηταν ετοιμη να εκραγει,να σπασει...δεν ξερω πωσ να το περιγραψω!μολις εκατσα ομως εφυγε!οταν μετα απο λιγο παλι περπατησα ξανα τα ιδια!

πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παω στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφημα μηπως ειναι συσπαση,αλλιως να ξαπλωσω για 1 ωρα και να παρατηρησω καθε ποτε το παθαινω!να βαλω μια καραμελα στρογγυλη στην κοιλια επανω και να δω αν θα πεσει!

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα πολυ!δεν πηγα στο νοσοκομειο,εβαλα ομως την καραμελα κ επεσε!αλλα δεν καταλαβαινω απο τι ειναι!

μου ειπε οτι αν ειναι το μωρο θα ειναι 2'' ενω αν ειναι συσπαση θα ειναι διαρκειας ,οπως 30''!

ακομα και τωρα ακριβως κατω απο το στηθος και μεχρι τον αφαλο η κοιλια ειναι αρκετα σκληρη!δεν ξερω τι να κανω!δεν θελω να τον ενοχλω κ χωρις λογο!αν και θα τον παρω παλι μου φαινεται γτ δεν βγαζω ακρη!

καμια βοηθεια?

 

 

Σε ποια εβδομαδα εισαι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

λες να μου κάνει κι εμένα τη χάρη και σε μερικές εβδομάδες να κοιμόμαστε λίγο παραπάνω; :lol:

 

Στο εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου :eek::-o:p

 

ακομα και τωρα ακριβως κατω απο το στηθος και μεχρι τον αφαλο η κοιλια ειναι αρκετα σκληρη!δεν ξερω τι να κανω!δεν θελω να τον ενοχλω κ χωρις λογο!αν και θα τον παρω παλι μου φαινεται γτ δεν βγαζω ακρη!

καμια βοηθεια?

 

Μίλα με τον γιατρό σου και να είσαι σίγουρη ότι δεν τον ενοχλείς. Είναι η δουλειά του και πληρώνετε :wink:

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

εχθες ενω περπατουσα με επιασε φοβερη δυσφορια και η κοιλια μου ηταν ετοιμη να εκραγει,να σπασει...δεν ξερω πωσ να το περιγραψω!μολις εκατσα ομως εφυγε!οταν μετα απο λιγο παλι περπατησα ξανα τα ιδια!

πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παω στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφημα μηπως ειναι συσπαση,αλλιως να ξαπλωσω για 1 ωρα και να παρατηρησω καθε ποτε το παθαινω!να βαλω μια καραμελα στρογγυλη στην κοιλια επανω και να δω αν θα πεσει!

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα πολυ!δεν πηγα στο νοσοκομειο,εβαλα ομως την καραμελα κ επεσε!αλλα δεν καταλαβαινω απο τι ειναι!

μου ειπε οτι αν ειναι το μωρο θα ειναι 2'' ενω αν ειναι συσπαση θα ειναι διαρκειας ,οπως 30''!

ακομα και τωρα ακριβως κατω απο το στηθος και μεχρι τον αφαλο η κοιλια ειναι αρκετα σκληρη!δεν ξερω τι να κανω!δεν θελω να τον ενοχλω κ χωρις λογο!αν και θα τον παρω παλι μου φαινεται γτ δεν βγαζω ακρη!

καμια βοηθεια?

 

 

Το παθαινω εδω και 2 με 3 εβδομαδες αν και τωρα καπως ελαττωθηκε.Με επιασε ενα βραδυ και κρατησε 2 ωρες μετα πηρα το γιατρο τηλεφωνο,με καθησυχασε αλλα αντι για 2 ωρες κρατησε πολυ παραπανω και δεν μπορουσα να σταθω ορθια.Πηγαμε αμεσως στο γιατρο και τελικα ηταν επειδη μεγαλωνει το παιδι και με πιεζει.Μετα με επιανε καθε μερα τουλαχιστον για 1 ωρα.Τωρα σταματησε οχι τελειως αλλα αρκετα.Μου ειπε να ξεκουραζομαι και οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο.Μια επισκεψη θα σε πεισει.Α και μου ειπε τους χαμηλους πονους να φοβαμαι και αυτους που δεν φευγουν οταν ξαπλωνω.Οσο ημουν ξαπλωμενη περναγε,με το που σηκωνομουν πεθαινα.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχθες ενω περπατουσα με επιασε φοβερη δυσφορια και η κοιλια μου ηταν ετοιμη να εκραγει,να σπασει...δεν ξερω πωσ να το περιγραψω!μολις εκατσα ομως εφυγε!οταν μετα απο λιγο παλι περπατησα ξανα τα ιδια!

πηρα τον γιατρο και μου ειπε να παω στο νοσοκομειο για καρδιοτοκογραφημα μηπως ειναι συσπαση,αλλιως να ξαπλωσω για 1 ωρα και να παρατηρησω καθε ποτε το παθαινω!να βαλω μια καραμελα στρογγυλη στην κοιλια επανω και να δω αν θα πεσει!

η αληθεια ειναι οτι μπερδευτηκα πολυ!δεν πηγα στο νοσοκομειο,εβαλα ομως την καραμελα κ επεσε!αλλα δεν καταλαβαινω απο τι ειναι!

μου ειπε οτι αν ειναι το μωρο θα ειναι 2'' ενω αν ειναι συσπαση θα ειναι διαρκειας ,οπως 30''!

ακομα και τωρα ακριβως κατω απο το στηθος και μεχρι τον αφαλο η κοιλια ειναι αρκετα σκληρη!δεν ξερω τι να κανω!δεν θελω να τον ενοχλω κ χωρις λογο!αν και θα τον παρω παλι μου φαινεται γτ δεν βγαζω ακρη!

καμια βοηθεια?

Δεν εκανες καλα που δεν πηγες για καρδιοτοκογραφημα!!!!Απο αυτο που λες καταλαβαινω οτι ειναι συσπαση αλλα δεν ειμαι 100%.Εννοειται οτι πρεπει να παιρνεις ανα πασα στιγμη το γιατρο σου οταν παρατηρεις κατι που ισως δεν ειναι φυσιολογικο!!Εγω εχω συσπασεις απο την 5η εβδομαδα σχεδον και τωρα ειμαι 33+1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι 30 εβδομάδων!ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας.

έχετε δίκιο!θα τον πάρω αφού δεν είμαι κ σίγουρη να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.σήμερα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πηγα τελικά το απόγευμα.έκατσα μίση ώρα στο μηχάνημα,δεν με έπιασε ούτε πόνος ούτε πετρώμα στην κοιλιά(αυτό που εννοώ εγώ τουλάχιστον).όλα καλά μου είπαν καμία δραστηριότητα δεν καταγράφηκε εκτός από τις κινήσεις του μωρού.κατόπιν για να σιγουρευτούν εξέτασαν κ τον τραχήλο κ όλα καλά επίσης!άρα τζάμπα ανησύχησα.το μόνο που μου είπαν όχι δουλειές κ ξεκούραση.

την άλλη εβδομάδα εχω ραντεβού στο γιατρό μου,μέχρι τότε ελπίζω να μην συμβεί τίποτα ευτράπελο!συγνώμη για τον τονισμό αλλά γράφω με λεξικό κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον νιωθω τον μικρο μου συνεχειααααααααα!!Ειναι πολυ δραστηριος τρομαριτσα μου και μ'αρεσει!!!χαχαχαχαα.Το βραδυ μπορω να πω οτι ησυχαζει η τουλαχιστον δεν με ξυπναει μπορει να σηκωθω π.χ. για τουαλετα να μου δωσει μια δωσει μια αλλα μετα κοιμαμαι παλι κανονικα!!!Ειμαι 33+1.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπραβο κοπελα μου αντε να εχεις καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης

 

Ευχαριστώ πολύ κ εσυ επίσης!

Κ εγώ τον νιώθω συνέχεια τον μικρούλη.

Χαλάλι η συχνοουρία που μου προκαλεί.

Link to comment
Share on other sites

εμείς αυτη τη στιγμή δονούμαστε ρυθμικά :lol: και μας αρέσει!!

 

@ dorafaidra όλα καλά λοιπόν, πιστεύω πως ο γιατρός σου, σου είπε ότι οι συσπάσεις στη μήτρα (που είναι όντως πρόβλημα) είναι πόνοι χαμηλά στο υπογάστριο που έρχονται και φεύγουν.

 

@ mpoumpounitsa θενκς!! :D

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

εμείς αυτη τη στιγμή δονούμαστε ρυθμικά :lol: και μας αρέσει!!

 

@ dorafaidra όλα καλά λοιπόν, πιστεύω πως ο γιατρός σου, σου είπε ότι οι συσπάσεις στη μήτρα (που είναι όντως πρόβλημα) είναι πόνοι χαμηλά στο υπογάστριο που έρχονται και φεύγουν.

 

Κάπως έτσι ναι!είπε ότι είναι πόνοι φυσιολογικοί που έρχονται κ φεύγουν αφού δεν συμβαίνει τίποτε άλλο!αλλά θα περιμένω κ τον υπέρήχο που θα κάνω στο τέλος του μήνα για να σιγουρευτώ!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα εχθες στο γιατρο και μου ειπε οτι στη φαση που ειμαι πρεπει να εχω ενα ζωηρο μωρο.Να τον αισθανομαι συνεχεια γιατι δειχνει οτι πανε ολα καλα.Χαιρομαι γιατι δεν σταματαει ολη μερα :) και ηρεμησα λιγο γιατι πριν λιγες μερες δεν ειχε σταματηαει επι 10 ωρες :P

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα και απο εμενα,

διανυοντας την 23 εβδομαδα και ψαχνοντας ρωτωντας και διαβαζοντας ιατρικα αρθρα εμαθα πως το περισσοτερο διαστημα τα μωρακια μας κοιμουνται απο 18 εως και 20 ωρες, επισης βρισκονται σε κινηση περισσοτερο τις ωρες που εμεις κοιμομαστε γιατι οταν ειμαστε σε κινηση εμεις αυτα νανουριζονται , τα λεω αυτα γιατι εγω δεν νιωθω τον μικρο μου τοσο οσο λετε, συνεχεια και με ταραξε κλπ. εφαγα μια κλωτσια πριν 2 μερες , μετα τπτ, κανα φτερουγισμα και εκεινο ισως ειναι το στομαχι μου δεν ξερω. Τοποθετηθηκα και εγω με διαφορετικα συμπτωματα για να μην πανικοβληθουν οσες νιωθουν σαν εμενα και να μην τρομοκρατηθουν γιατι δεν το νιωθουν συνεχεια και ολη την ωρα! Με το καλο ολες να υποδεχτουμε τα μωρακια μας!!!!

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...