Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

νομίζω ότι ακόμα είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς. ακόμα έχει χώρο για τούμπες. η δικιά μου γύρισε την 39η εβδομάδα και ήταν και μεγάλη 3400. θα τον βρει το μωράκι σου το δρόμο του μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα! Δυστυχως δεν ΄εχω εμπειρία γιατι ειναι το πρωτο μου. Αλλά διάβασα ότι συνήθως μέχρι τις 33 εβδομαδες γυρνάνε και τελευταία στιγμη δηλαδή, αλλά σπανιότερα. και εγω έκλεισα τις 30 σήμερα και νιώθω παντα τις κλωτσιές προς τα κατω. Ισχιακο κ το δικό μου. Θα με ανησυχούσε περισσότερο να σου πω αν είχε γυρίσει, μήπως έρθει πρόωρα ( η καθε μια με τα κολληματά της). Αυτό που σου είπε ο γιατρός σου ειναι το πιο σωστό. Ειναι και νωρίς ακομη, αλλά και ετσι να μείνει πάλι θα τα καταφέρεις καθώς ειναι το δεύτερο, οποτε ποιος ο λόγος ανησυχίας; Το πρωτο σου σε ποια εβδομαδα γύρισε;

Link to comment
Share on other sites

gyaromil νομίζω ότι έχεις ακόμη χρόνο για να γυρίσει το μωράκι σου με το κεφάλι προς τα κάτω. Και το δικό μου στη δική σου εβδομάδα ήταν με τα ποδαράκια κάτω και με κλωτσούσε συνεχώς που νόμιζα ότι θα έβγαινε από στιγμή σε στιγμή. Τελικά στον επόμενο μήνα γύρισε με το κεφάλι προς τα κάτω, γι'αυτό σου λέω, άδικα ανησυχείς, υπάρχει ακόμη χρόνος για να γυρίσει το μωρό. Όλα καλά θα πάνε θα το δεις!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σήμερα γυρίσαμε από τον γιατρό...35η εβδομάδα και ακόμα το κεφάλι πάνω! Ο γιατρός επιμένει ότι πάμε για Φ.Τ. και βλέπουμε...

 

Κατά τα άλλα όλα καλά, 2900 βάρος και υπερδραστήρια!:P:p

 

Με βλέπω να το ρίχνω στο μπουσούλημα!!!:D

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2900; Βρε μπράβο! Α, μαλλον έχουμε μείνει πίσω! Εμεις τελικά γυρίσαμε με το κεφάλι κατω γυρω στις 32 εβδομαδες. Θα σου έλεγα να μην ανησυχείς εφόσον δεν ανησυχεί ο γιατρός σου! Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γέννησα!! Την περασμένη Πέμπτη τα ξημερώματα, εκεί που κοιμόμουν, έσπασαν τα νερά. Πήρα το γιατρό και μου είπε να ξεκινήσω για μαιευτήριο. Εντωμεταξύ άρχισαν και οι πόνοι. Τελικά κάναμε καισαρική γιατί ενώ ήμασταν έτοιμοι για φυσιολογικό, ο γιατρός έβαλε το χέρι του και έπιασε ποδαράκι. Η μικρή όχι μόνο δεν είχε γυρίσει αλλά είχε βάλει και το πόδι της κάτι το οποίο θα έκανε επικίνδυνη τη διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού. Η αλήθεια είναι ότι ανακουφίστηκα γιατί φοβόμουν λίγο τον τοκετό με ισχιακή προβολή. Βέβαια με την καισαρική τράβηξα μεγάλο ζόρι γιατί πόναγα πολύ λόγω συσπάσεων της μήτρας...γενικά καμία σχέση με τον φυσιολογικό τοκετό σαν εμπειρία. Αλλά όπως και να 'χει τέλος καλό όλα καλά!! Η μπέμπα βγήκε 3490γρ. και 50 εκατοστά και είναι κουκλίτσα!!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Gyaromil να σας ζήσει η κούκλα! παντα γερή κ καλότυχη! Συμπληρωσες 40 εβδομαδες; Τι ωραια που σου σπάσανε τα νερά! Εγώ σημερα 38+1, περπατάω ασταμάτητα, γυρνάω πτώμα, πονάω απο κατω, αλλά τίποτα... Δεν σας κρύβω οτι βαρέθηκα λιγο να περιμένω. Από την άλλη, φοβάμαι να έρθει κ ο τοκετος γιατι δεν έχω ιδέα πως ειναι κ αν θα καταφέρω να συνεργαστώ με τη μαία...

Και παλι να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Gyaromil να σας ζήσει η κούκλα! παντα γερή κ καλότυχη! Συμπληρωσες 40 εβδομαδες; Τι ωραια που σου σπάσανε τα νερά! Εγώ σημερα 38+1, περπατάω ασταμάτητα, γυρνάω πτώμα, πονάω απο κατω, αλλά τίποτα... Δεν σας κρύβω οτι βαρέθηκα λιγο να περιμένω. Από την άλλη, φοβάμαι να έρθει κ ο τοκετος γιατι δεν έχω ιδέα πως ειναι κ αν θα καταφέρω να συνεργαστώ με τη μαία...

Και παλι να σας ζήσει!

 

να μη φοβάσαι καθολου,,,φυσικα και θα τα καταφερεις να συνεργασετις με τη μαια,,,,με το καλο:D:D:Dπαντως οι τελευταιες μερες δε παλευονται

 

 

gyaromil να σου ζησει!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Gyaromil να σας ζήσει η κούκλα! παντα γερή κ καλότυχη! Συμπληρωσες 40 εβδομαδες; Τι ωραια που σου σπάσανε τα νερά! Εγώ σημερα 38+1, περπατάω ασταμάτητα, γυρνάω πτώμα, πονάω απο κατω, αλλά τίποτα... Δεν σας κρύβω οτι βαρέθηκα λιγο να περιμένω. Από την άλλη, φοβάμαι να έρθει κ ο τοκετος γιατι δεν έχω ιδέα πως ειναι κ αν θα καταφέρω να συνεργαστώ με τη μαία...

Και παλι να σας ζήσει!

 

Μη φοβάσαι, όλα τέλεια θα πάνε!!! Δεν συμπλήρωσα 40 εβδομάδες, γέννησα στις 38 και 2 μέρες.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μελλουσες και νυν μανουλες!!!!και εμεις 37+1 σημερα...εμας το μπουμπουκακι μας ειναι 2600 κιλα...εχτες μου εγινε δαχτυλικη εξεταση για να δουμε το τραχηλο αλλα δυστυχως ειναι ακομα σκληρος...απο ποναλακια τιποτα το ιδιαιτερο ειναι ελαφρια κ ακανονιστα και απο υγρα εχω αρκετα αλλα χωρις βλεννη...κουραστικη η αναμονη!!!!!ανυπομονω και εκνευριζομαι ταυτοχρονα...θελω να γεννησω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

38+2 κ 3,5 κιλά!μπραβο βρε θηρίο! Εγώ σημερα παλι περπάτησα κ τώρα στο σκουπισμα είδα λιγο κόκκινο κ περιμένω να δω πως θ παει....

 

Αν είδες κόκκινο είσαι σε καλό δρόμο!! Εγώ είχα δει αίμα Κυριακή βράδυ, ξαναείδα Τετάρτη απόγευμα και Πέμπτη ξημερώματα έσπασαν τα νερά. Άρα λογικά είσαι πολύ κοντά στη μεγάλη μέρα!! Άντε και με ένα πόνο...:D

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ναι τελικά ήμουν πααααρα πολυ κοντά. Μετα απο το μήνυμα που έστειλα είχα ποναλακια που τα ακολουθούσε διαρροή υγρών. Είχα κ μια αμφιβολία ότι ηταν ολα στο μυαλό μου κ θα πάω τζάμπα στο μαιευτήριο... Είδα οτι οι συσπασεις ηταν όμως με απόσταση 8-10 λεπτών. Κορίτσια δεν περίμενα με τίποτα αυτά τα μικρα ποναλακια να ηταν πόνοι γέννας! Οταν έφτασα βεβαια σιγά σιγά δυναμωναν, ώσπου με ξάπλωσαν κ μου είπαν οτι είχαν σπάσει τα νερά κ φαινόταν οτι θα είχα έναν εύκολο κ γρήγορο τοκετό, όπως κ έγινε. 1:38 ξημερώματα Κυριακής ήρθε στον κόσμο η μπουμπού μου, μετά απο ελάχιστες εξωθησεις. Ηταν το ωραιότερο συναίσθημα οταν μου την έβαλαν επάνω μου. Μετα ακολούθησαν επιπλοκες, οι οποίες όμως ξεπεράστηκαν κ θέλω να θυμάμαι μονο τα θετικά. Gyaromil κ εμεις 38+2 τελικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Ναι τελικά ήμουν πααααρα πολυ κοντά. Μετα απο το μήνυμα που έστειλα είχα ποναλακια που τα ακολουθούσε διαρροή υγρών. Είχα κ μια αμφιβολία ότι ηταν ολα στο μυαλό μου κ θα πάω τζάμπα στο μαιευτήριο... Είδα οτι οι συσπασεις ηταν όμως με απόσταση 8-10 λεπτών. Κορίτσια δεν περίμενα με τίποτα αυτά τα μικρα ποναλακια να ηταν πόνοι γέννας! Οταν έφτασα βεβαια σιγά σιγά δυναμωναν, ώσπου με ξάπλωσαν κ μου είπαν οτι είχαν σπάσει τα νερά κ φαινόταν οτι θα είχα έναν εύκολο κ γρήγορο τοκετό, όπως κ έγινε. 1:38 ξημερώματα Κυριακής ήρθε στον κόσμο η μπουμπού μου, μετά απο ελάχιστες εξωθησεις. Ηταν το ωραιότερο συναίσθημα οταν μου την έβαλαν επάνω μου. Μετα ακολούθησαν επιπλοκες, οι οποίες όμως ξεπεράστηκαν κ θέλω να θυμάμαι μονο τα θετικά. Gyaromil κ εμεις 38+2 τελικά!

 

Συγχαρητήρια!!! Να σου ζήσει η μπέμπα σου!!!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...