Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μηπως ειναι νωρις??


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια μου!!!!ειμαι στην 30η βδομαδα κυησης με ΠΗΤ στις 19/12 κ εχω ηδη ξεκινησει τις ετοιμασιες-ψωνια του μωρου και τα δικα μου..τελος του μηνα με αρχες του αλλου υπολογιζω να εχω φτιαξει κ την βαλιτσα..οι περισσοτεροι ομως μου λενε οτι ειναι νωρις ακομα για ολα αυτα κ οτι εχω χρονο...εσεις τι γνωμη εχετε???στις 19/11 μπαινω στο μηνα μου δεν πρεπει να ειναι ετοιμα ολα κ λιγο πιο πριν?ποτε δεν ξερεις τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καθολου νωρις δεν ειναι κατα τη γνωμη μου, τη στιγμη που το εμβρυο ειναι βιωσιμο απο την 25η εβδομαδα και μετα!!!

 

Εγω για παραδειγμα, γεννησα στις 37+5, ενταξει δεν ηταν πολυ νωρις, αλλα δεν ηταν και κοντα στην πητ μου, παρολαυτα ειχα τοοοση τρελα που η βαλιτσα μου ηταν ηδη ετοιμη και κλειστη απο τον 6ο μηνα (λες και ηξερα οτι θα γεννησω νωρις σχετικα)!!!

 

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το θεωρώ νωρίς. Κι εγώ που είμαι 28 εβδομάδων έχω πάρει τα ρούχα του μωρού για τους πρώτους 3 μήνες. Βέβαια μου λείπουν αρκετά πράγματα (μπιμπερά, πιπίλες, σεντονάκια, πετσέτες κτλ.) αλλά αν τα πάρεις όλα με τη μία είναι μια περιουσία, ενώ λίγα λίγα δεν σου φαίνονται. Καρότσι θα παραγγείλω τέλος του μήνα και υπολογίζω ότι μέσα του Νοέμβρη να είμαι έτοιμη. Τα μεγάλα πράγματα τα άφησα αρχές Νοεμβρίου να μην τα έχω από τώρα και γεμίζουν το σπίτι αλλά ξέρω ήδη ποια θέλω.

Ναι μεν έχουμε ΠΗΤ Χριστουγεννιάτικα αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε θα θελήσουν τα ζουζούνια μας να γεννηθούν!

 

Συνέχισε τα ψώνια σου Φούλα μου και μην ακούς τίποτα. Έτσι κι αλλιώς αργά ή γρήγορα θα τα πάρεις.

08Irp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι νωρίς, μια χαρά είναι, έτσι κι αλλιώς καρότσι, κούνια, λίκνο ή καλαθούνα θα σου πάρουν και λίγο καιρό μέχρι να τα διαλέξεις. Άσε που είναι πολύ ωραία ασχολία ;).

 

Εγώ τα είχα όλα έτοιμα εκτός από την βαλίτσα και τελικά πήγα για εξέταση στις 38 εβδομάδες και με κράτησαν γιατί γεννούσα :rolleyes:.. και μου έφερε ο άντρας μου πανικόβλητος μια βαλίτσα με ό,τι να'ναι μέσα :-D:-D:-D.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο 1ο επειδή είχα άγχος ως πρωτάρα (δεν κοιμόμουν τα βράδια ενώ τώρα κοιμάμαι σαν ζώον!!!) είχα αγοράσει τα διάφορα μωρουδιακά από τα τέλη του 7ου και είχα τη βαλίτσα έτοιμη αρχές 8ου. Το καρότσι ήρθε λίγο πριν μπω στο μήνα μου. Όσο για την κούνια, επειδή είχα καλάθι για το πρώτο διάστημα, την είχα απλά παραγγείλει και τους πήρα τηλέφωνο αφού γέννησα να μου τη φέρουν. Αλλαξιέρα είχα πάρει πάλι μέσα στον 8ο. Τελικά γέννησα 38η.

Τώρα στο δεύτερο είμαι πιο χαλαρή. Βέβαια τα έχω όλα από το πρώτο, μόνο πλύσιμο και σιδέρωμα χρειάζονται, το οποίο έχει αναλάβει η μανούλα μου. Τη βαλίτσα μάλλον θα την έχω έτοιμη την άλλη εβδομάδα, το αργότερο τη μεθεπόμενη...

Νομίζω ότι στο πρώτο μωρό μας πιάνει ένα αμόκ αλλά στο δεύτερο τα βλέπουμε λίγο πιο χαλαρά όλα!!!;)

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου σημερα βαψαμε και το δωματιο του!!!!!απο βδομαδα θα κλεισω πιθανοτατα τη βαλιτσα αφου θα εχω μπει κ στον 8ο!!!!!και σχεδον εχω ολοκληρωσει με τα παντα εκτος απο το πλυσιμο των ρουχων και τη διακοσμηση του δωματιου του..Αυτα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...