Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γ τρίμηνο και εγκατάλειψη


Recommended Posts

Αυτό που μπορεί να γίνει για συγκεκριμένο αριθμό δεν είναι ακριβώς φραγή. Στις περισσότερες συσκευές υπάρχει κάποια black list ή αυτόματη απόρριψη κλήσεων στις ρυθμίσεις κλήσεων.Εκεί μπορείς να γράψεις τους ανεπιθύμητους αριθμούς και όταν σε καλούν να μη χτυπάει το κινητό σου και σε αυτούς να δείχνει κατειλημμένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που μπορεί να γίνει για συγκεκριμένο αριθμό δεν είναι ακριβώς φραγή. Στις περισσότερες συσκευές υπάρχει κάποια black list ή αυτόματη απόρριψη κλήσεων στις ρυθμίσεις κλήσεων.Εκεί μπορείς να γράψεις τους ανεπιθύμητους αριθμούς και όταν σε καλούν να μη χτυπάει το κινητό σου και σε αυτούς να δείχνει κατειλημμένο.

 

Και με τα μηνύματα; το ίδιο ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

Για τα sms θα βάλεις φραγή σε όλα τα εισερχόμενα πάλι απο το κινητό σου δε γίνεται αλλιώς....

 

Εκτός αν εννοείς για τα sms που σου στέλνουν εταιρείες και χρεώνεσαι, σε αυτά ναι μπορείς να ζητήσεις απο την εταιρεία σου να βάλει φραγή (ευτυχώς δλδ)

 

Ελίσα 24 αυτό σε τί μπορεί να βοηθήσει? σορρυ αλλά δεν πάει το μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

Καμια δικαιολογια και κανενα σεναριο...

Ειναι σαν να λεμε σε καποια που της εφαγε, οτι το προκαλεσε και λιγο. Απλα καποια πραγματα δεν δικαιολογουνται...κι ο κλεφτης ειναι παντα κλεφτης, οσο κι αν φωναζει ο νοικοκυρης!!! Για το παιδι του λεμε...μην τρελαθουμε κιολα!

Και ναι υπαρχουν τετοιοι αντρες, δεν χρειαζονται ολοι δικαιολογια...η μονη δικαιολογια στην προκειμενη περιπτωση ειναι οτι ο τυπος κουβαλαει πανω του, εναν τονο μ....ια...συγνωμη αλλα δεν αντεξα!

 

Οσο για την φραγη...( αν και θεωρω τελειως εκτος θεματος να το ψαχνουμε ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ), γινεται ανετοτατα και ευκολοτατα απο το κινητο μας! Οποτε μεχρι εκει εφτασε το μυαλο του...

 

Η γυναικα εχει σιγουρα γεννησει- με ή χωρις αυτον, ειναι λεχωνιτσα- οποτε να της ευχηθουμε να της ζησει- και μαλλον δεν εχει χρονο να δει τα μην, κι ισως και καλυτερα δηλαδη...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

γύρισε κορίτσια κ έμαθα ότι έχει γκόμενα και την βδομάδα που εξαφανίστηκε έκανε μπανάκια μαζί της. κ μου τα είπε η πεθερά μου. Εγώ πήγα για δουλειά έχοντας 20 ημερών μωρό κ αυτός δεν έδινε λεφτά γτ δεν είχε κ καλά . Τι να πω άλλον άνθρωπο αγάπησα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω κοριτσι:confused:...ακομη και αν δεν ειστε παντρεμένοι ( εισασταν αρραβωνιασμένοι αν θυμαμαι καλά)υποχρεούται να δωσει διατροφή για το παιδι. Πηγαινε τον δικαστικα. Αν ειστε παντρεμένοι τραβα μια αγωγη διαζυγίου ζητα και διατροφή για το παιδι και αστον να κουρευεται με την γκομενα. Δεν αξιζει να λεγεται πατερας :mad: αλλα δυστυχως τέτοιοι άντρες υπάρχουν πολλοι! Οπλισου με δυναμη και προχωρα μαζι με το παιδι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε απο διαφορετικές πόλεις. Εγώ ήρθα στους γονείς μου. Ούτε έρχεται, ούτε παίρνει τηλέφωνο, ούτε χρήματα τπτ. Κ δεν φτάνει αυτό με κορόιδευε όλο το καλοκαίρι όταν πήγαμε να τα βρούμε κ ούτε για δουλειά δεν έψαξα.

 

η πεθερά μου τον έδιωξαν απ το σπίτι(είχαμε ξενοικιάσει για το καλοκαίρι, γιατί φεύγαμε) δεν ξέρω που κοιμάται και κανένας απ το σόι δεν του μιλάει. δεν ξέρω τι να υποθέσω, ειδικά για το παιδί.

Συγνώμη που θα το πω ..... τα πάντα για το παιδί μου, αλλά αυτόν δεν το θέλω στη ζωή μας. Είναι ανεύθυνος, ασυνεπής δυο πράγματα καταστροφικά για το γιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιωτα καλημερα.

 

Κατ αρχην μπραβο σου που τα καταφερνεις και δεν εχεις καταρρευσει.

Ας μην ξεχναμε οτι οι ορμονες και μονο, της λεχωνας , μπορουν να "στειλουν" και την πιο ευτυχισμενη γυναικα.

Οπότε , την αρχη την εχεις κανει , μη φοβασαι.

 

Συγνωμη ,αλλα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα.

Το παιδι το εχει αναγνωρισει ο πατερας;

Αν ναι , εχεις σκεφτει οτι σε λιγα χρονια (αυτος ο αχρηστος) , θα εχει το δικαιωμα να παει να το παρει απο τον παιδικο,απο το σχολειο κλπ;

Και επειδη το εχει ξανακανει, ακομα και να εξαφανιστει μαζι του οταν του τη βαρεσει;;

 

Γνωριζεις οτι μπορεις δικαστικα , ακομη κι αν το εχει αναγνωρισει , να του αφαιρεσεις καθε δικαιωμα να το βλεπει ή ακομα και να το πλησιαζει;

Γνωστο μου ζευγαρι το εκανε , οταν το μωρο τους ηταν πολυ μικρο και δεν καταλαβαινε ακομα τιποτα και φυσικα δεν εχει μαθει ακομη ποιος ειναι ο πατερας του.

Δε λεω οτι αυτη η λυση ειναι η καλυτερη για ενα παιδι·να μην ξερει τον πατερα του.Σκεψου ομως , οτι μπορει να ειναι η ιδανικη για το δικο σου παιδι.

 

Δε θελω να σε τρομαζω , ουτε να σου βαζω ιδεες ,απλα τωρα ισως εισαι λιγο ανετοιμη να δεις τα πραγματα μακροπροθεσμα.

 

Εχεις μιλησει με καποιο δικηγορο ή με το χαμογελο του παιδιου;

 

Υ.Γ. Σαν παιδι ενος ανοητου πατερα , σου λεω οτι θα ηταν καλυτερα αν δε τον ειχα γνωρισει ποτε . Θα ειχα πληγωθει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιωτα καλημερα.

 

Κατ αρχην μπραβο σου που τα καταφερνεις και δεν εχεις καταρρευσει.

Ας μην ξεχναμε οτι οι ορμονες και μονο, της λεχωνας , μπορουν να "στειλουν" και την πιο ευτυχισμενη γυναικα.

Οπότε , την αρχη την εχεις κανει , μη φοβασαι.

 

Συγνωμη ,αλλα θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα.

Το παιδι το εχει αναγνωρισει ο πατερας;

Αν ναι , εχεις σκεφτει οτι σε λιγα χρονια (αυτος ο αχρηστος) , θα εχει το δικαιωμα να παει να το παρει απο τον παιδικο,απο το σχολειο κλπ;

Και επειδη το εχει ξανακανει, ακομα και να εξαφανιστει μαζι του οταν του τη βαρεσει;;

 

Γνωριζεις οτι μπορεις δικαστικα , ακομη κι αν το εχει αναγνωρισει , να του αφαιρεσεις καθε δικαιωμα να το βλεπει ή ακομα και να το πλησιαζει;

Γνωστο μου ζευγαρι το εκανε , οταν το μωρο τους ηταν πολυ μικρο και δεν καταλαβαινε ακομα τιποτα και φυσικα δεν εχει μαθει ακομη ποιος ειναι ο πατερας του.

Δε λεω οτι αυτη η λυση ειναι η καλυτερη για ενα παιδι·να μην ξερει τον πατερα του.Σκεψου ομως , οτι μπορει να ειναι η ιδανικη για το δικο σου παιδι.

 

Δε θελω να σε τρομαζω , ουτε να σου βαζω ιδεες ,απλα τωρα ισως εισαι λιγο ανετοιμη να δεις τα πραγματα μακροπροθεσμα.

 

Εχεις μιλησει με καποιο δικηγορο ή με το χαμογελο του παιδιου;

 

Υ.Γ. Σαν παιδι ενος ανοητου πατερα , σου λεω οτι θα ηταν καλυτερα αν δε τον ειχα γνωρισει ποτε . Θα ειχα πληγωθει λιγοτερο.

 

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα. Όταν ανέβηκα στα πεθερικά μου κ μιλήσαμε, μου έριξε ευθύνες ότι στην εγκυμοσύνη δεν ήθελα να βγαίνω έξω και όταν έβγαινά καθόμουν λίγο. Εκεί τα στηρίζει όλα και στα πεθερικά μου φυσικά που τον ενοχλούσαν συνέχεια για την γκόμενα. Είμαστε παντρεμένοι, δεν έχω μιλήσει με δικηγόρο ακόμα λόγω οικονομικών, φυσικά και θα ζητήσω να μην υπάρχει επικοινωνία λόγω της αστάθειας του χαρακτήρα του.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο φορουμ , υπαρχουν κοριτσια που ειναι νομικοι και μπορουν σιγουρα να σε κατατοπισουν.

Επισης , υπαρχουν και γραμμες υποστηριξης για τους γονεις με προβληματα οικογενειακα , οπως το δικο σου.

Σε καμια περιπτωση δε θελω να σε πιεσω , αλλα αν γνωριστει με το παιδι και δεθουν(αργοτερα) , τοτε για το παιδι (το οποιο δε θα μπορει να κατανοησει τί εχεις περασει) ,θα ειναι πολυ δυσκολο να τον απομακρυνεις.

 

Μπραβο στα πεθερικα για την αντικειμενικη κριση τους.

Αυτοι αξιζουν την αγαπη του παιδιου σου προς το παρον.

Προς το μελλον δεν παιρνω ορκο και καλα θα κανεις να μην τους εχεις ΤΥΦΛΗ εμπιστοσυνη , γιατι οτι και να ειναι , ειναι το παιδι τους και μπορει καποια στιγμη να αρχισουν να το υποστηριζουν.

 

Οτι χρειαστεις ειμαι εδω , αν θελεις στειλε μου και π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο φορουμ , υπαρχουν κοριτσια που ειναι νομικοι και μπορουν σιγουρα να σε κατατοπισουν.

Επισης , υπαρχουν και γραμμες υποστηριξης για τους γονεις με προβληματα οικογενειακα , οπως το δικο σου.

Σε καμια περιπτωση δε θελω να σε πιεσω , αλλα αν γνωριστει με το παιδι και δεθουν(αργοτερα) , τοτε για το παιδι (το οποιο δε θα μπορει να κατανοησει τί εχεις περασει) ,θα ειναι πολυ δυσκολο να τον απομακρυνεις.

 

Μπραβο στα πεθερικα για την αντικειμενικη κριση τους.

Αυτοι αξιζουν την αγαπη του παιδιου σου προς το παρον.

Προς το μελλον δεν παιρνω ορκο και καλα θα κανεις να μην τους εχεις ΤΥΦΛΗ εμπιστοσυνη , γιατι οτι και να ειναι , ειναι το παιδι τους και μπορει καποια στιγμη να αρχισουν να το υποστηριζουν.

 

Οτι χρειαστεις ειμαι εδω , αν θελεις στειλε μου και π.μ.

 

Δεν βιάζομαι, όλα ο χρόνος θα τα δείξει.

Ένα βήμα τη φορά...

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αχ Γιώτα, καλή δύναμη!

Πολύ δύσκολες καταστάσεις...

 

Συμφωνώ με τη Χαρούλα στο να λάβεις από τώρα μέτρα που θα περιορίζουν πολύ τα δικαιώματά του ως πατέρα. Γιατί έχουν υπάρξει περιπτώσεις που τέτοιοι άνθρωποι προσπάθησαν να (ξανα)μπουν στη ζωή των παιδιών τους όχι από ενδιαφέρον αλλά για χρηματικό όφελος, που προσπαθούσαν να αποσπάσουν εκβιαστικά από τη μητέρα όποτε χρειαζόταν να συναινέσουν για κάτι...

Αν μπορείς συζήτησε το θέμα και με κάποιον ψυχολόγο (υπάρχει και η Φαιναρέτη στην Αθήνα), γιατί ίσως να μην είναι καλή ιδέα ο απόλυτος αποκλεισμός του πατέρα και η αποκοπή από την πατρική ρίζα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από μένα Γιώτα. Κατ' αρχάς να σου ζησει το μπεμπακι σου και να είσαι δυνατή για χάρη του - που είσαι απ' ο,τι φαίνεται και μπράβο σου! Δυστυχώς τέτοιες περιπτωσεις δεν είναι καθόλου σπάνιες όμως εφόσον είστε παντρεμένοι θα πρεπει να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου αλλά και του παιδιού σου, και πως να τα διεκδικήσεις, οπώς σου είπαν και τα κορίτσια παραπανω. Να ξέρεις οτι είμαι στη διάθεσή σου να στα εξηγήσω αναλυτικά, οπώς και για το πρόγραμμα της νομικής βοήθειας (πρόγραμμα δωρεάν νομικών υπηρεσιών για πολίτες χαμηλού εισοδήματος), στείλε μου αν θέλεις προσωπικό μήνυμα. Καλη δύναμη!

TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω κοριτσακι μου..αυτο καμια μας δεν το ειχε πει οταν συζητουσαμε τοτε λιγες μερες πριν γεννησεις...ολλες λεγαμε αλλα..που να φανταστουμε....

 

Δεν το πιστευω ρεεε...

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου, τον εαυτο σου, τη ζωη σου και το μωρακι σου κοιτα! Δεν του αξιζει να σας εχει και πιστεψε με μακροπροθεσμα αυτος θα ειναι ο χαμενος.. Τωρα μπορει να σου φαινεται εξωπραγματικο, αλλα με τον καιρο θα βρειτε τους ρυθμους σας και θα ζεις ευτυχισμενη με το παιδακι σου και θα ξαναφτιαξεις τη ζωη σου.. Στα λεω απο προσωπικη πειρα. Οσο για διαζυγια η δικαστηρια, κινησου οποτε νιωσεις ετοιμη και μονο αν εχεις οντως να κερδισεις κατι. Καλο κουραγιο και να θυμασαι δεν τελειωσε τιποτα, η ζωη συνεχιζεται και φερνει και ευχαριστες εκπληξεις!;)

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει το μωράκι σου και να θυμάσαι μόνο το μωρό μας αξίζει και οι άντρες πάνε και έρχονται

κοίτα τον ευατό σου κα το μπεμπέ σου γιατί αυτό σε χρειάζεται περισσότερο από τον καθένα και να είσαι καλά γιατί τα καταλαβαίνει όταν η μαμά είναι στεναχωρημένη

να γελάς και να είσαι αισιόδοξη

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθούσα από την αρχή το θέμα, με αυτή την εξέλιξη νομίζω ότι τα έχω διαβάσει πλέον όλα σε αυτό το φόρουμ!! αυτό που πραγματικά με στενοχωρεί είναι πως η κοπέλα λίγο πριν γεννήσει αγχωνόταν μην έχει πάθει τίποτε ο τύπος και αυτός γλένταγε με την γκόμενα!!! τι να πω!! θα τον κρίνει το παιδί του και αυτό είναι ότι χειρότερο για εκείνον.. βέβαια δεν ξέρω εάν και πόσο θα τον πειράξει γιατί προφανώς δεν έχει τσίπα ο άνθρωπος... εσύ κοπέλα μου, κοίτα το μωράκι σου, έχεις τους γονείς σου να σε βοηθάνε και να σε στηρίζουν, από εκει και πέρα όπως είπες και εσύ ένα βήμα τη φορά.. προέχει το μωρό σου.. αυτόν άστον με τις γκόμενες.. ούτως ή άλλως όλοι πέρα τον έχουν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...