Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβοι για τον τοκετό στο σπίτι- ιστορίες για το τι μπορεί να πάει στραβά


Nena

Recommended Posts

Ειχα μια εκπληκτικη εγκυμοσυνη.Ολα ειχαν παει τελεια εκτος απο τα φαρμακα που μου εδωσαν μετα την αμνιοπαρακεντηση που με εκαναν να κλαιω απο τις ταχυκαρδιες... Οταν εφτασε η ωρα να συζητησω με τον γιατρο για το πως θα γεννησω του ειπα οτι σε καμμια περιπτωση δεν θελω καισαρικη. Με κοιταξε σαν ουφο και μου ειπε οτι ειμαι μια σπανια περιπτωση. Μεχρι και την τελευταια ωρα η μαια και εκεινος προσπαθουσαν να με ψησουν για τα ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ!! Δεν ειχα κανενα προβλημα ημουν υγιεστατη και εγω και το εμβρυακι μου. Στην εβδομαδα μου, μου εσπασαν τα νερα μονα τους χωρις να πονεσω καθολου. Μπηκα στο μαιευτηριο με 4 διαστολη και αισθανομουν μονο μια πιεση στην κοιλιτσα μου.. Οταν ηρθε ο γιατρος να μου κανει επισκληριδιο του ειπα οτι δεν ποναω καθολου και απαντησε οτι οι πονοι θα ειναι αβασταχτοι σε λιγο...και ειπα οκ κατι θα ξερει ο επιστημων. Και το μονο που ξερει ειναι να βαζει τα λεφτα στο πορτοφολι. Με διαστολη 8 παρακαλεσα την μαια να μην μου βαλει αλλη δοση επισκληριδιου για να γνωρισω τους πονους της γεννας. Μια ωρα μετα αισθανομουν παλι την απαλη πιεση στην κοιλια ενω η μαια τρομοκρατημενη μου ελεγε οτι πρεπει να πεθαινω απο τους πονους τωρα... μου εχωσε αλλη μια δοση για δικους της ψυχολογικους λογους!!! Γεννησα γελωντας και λεγοντας αστεια ουτε καν εσπρωξα. Μου πηραν την υγιεστατη Μαγιουλα μου που ειχε και εναν σφιχτο κομπο στον ομφαλιο λωρο (απο ωκυτοκινες και επισκληρδιο? μεχρι την γεννα δεν ειχε φανει σε κανεναν υπερηχο. πηγε το μωρο να αυτοκτονησει με αυτα που περναγε??) και δεν με αφησαν ουτε να την θηλασω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσια. Ειμαι η Ρενα και θα ηθελα οσο τιποτα αλλο να ξαναγεννουσα την Μαγια μου για να της προσφερω ενα ταξιδι ανεπηρεαστο απο ασκοπες ωκυτοκινες επισκληριδιους, κρυα χερια γιατρων και γαλατα προορισμενα για μοσχαρια. Οταν ημουν εγκυος εκλεισα ματια και αυτια στον εαυτο μου και αφησα να με παει το ρευμα εκει που πηγαινε. Γιατι δεν ειχα ακουσει ποτε τιποτα για γεννα στο σπιτι? Μεχρι σημερα που διαβασα το mothering εκλαιγα οταν σκεφτομουν ποσες ωρες εμεινε το μωρο μου μονο του στο μαιευτηριο, τις πρωτες ωρες τις πιο πολυτιμες για το καλωσορισμα στον κοσμο μας... τωρα κλαιω για ολες τις παρεμβασεις που υποστηκαμε και οι δυο εκει μεσα. Αποφασισα οταν θα κανω δευτερο παιδακι να γεννησω σπιτι μου, μονη μου. Με φανταζομαι καποια στιγμη να φωναζω στον Γιωργο να φερει καθαρες πετσετουλες και εκεινος να με βοηθησει και να κρατησει πρωτος το πολυτιμοτερο δωρο. Χρειαζομαι μια δευτερη γεννα για να λυτρωθω απο την πρωτη.

 

γεια σου ρενα, να χαιρεσαι την κορη σου. αυτο που λες ειναι παρα πολυ σημαντικο και με συγκινει πολυ....οχι, δεν ειχα μια επωδυνη εμπειρια, δυσκολη αρκετα, αλλα οχι επωδυνη, γιατι γεννησα με τις μαιες μου στο κεντρο φυσικου τοκετου.

διαβαζοντας κ το παρακατω μνμ σου ηθελα μονο να σου πω οτι αυτη η, κατα τα αλλα δυσαρεστη, εμπειρια που σου προκαλεσαν αλλοι, εφερε την κορη σου κοντα σου. η 2η γεννα οταν ερθει με το καλο, θα ειναι το αποτελεσμα των γνωσεων σου απο την πρωτη....οποτε , σκεφτομαι, δεν τη χρειαζεσαι για να σε λυτρωσει, απλα οταν γινει (και σου ευχομαι να γινει οπως επιθυμεις) θα γινει σωστα χαρη σε οσα εμαθες......με πωδυνο τροπο, σιγουρα, αλλα εμαθες και αναγνωρισες τι ηθελες. μην κλαις αλλο για οσα εγιναν, σε αυτα 'οφειλεις' τη σημερινη σου σοφια....:)

 

και να προσθεσω κατι ακομα: ενω οι στατιστικες μιλανε για πανω απο 50% καισαρικες ανα γιατρο , ο γιατρος μου εχει γυρω κατω απο 10%.... 'τυχαιο; δεν νομιζω....';)

 

 

Πολλά ακούγονται για γέννα στο σπίτι. Κάπου θα έχουν συμβεί και επιπλοκές. Απλά δεν μαθαίνονται.

Τι θα πουν οι μαίες που κάνουν αυτή τη δουλειά; είχαμε το τάδε πρόβλημα ή είχαμε επιπλοκές;

Πως θα έχουν πελατεία μετά;

Είπαμε τα πάντα γύρω απο τη γέννα είναι εμπόριο!

 

αυτο ειναι γενικευση.....καταλαβαινεις ποσο ευκολο θα ηταν καποιος να καταγγειλει μια ανεξαρτητη μαια αν συνεβαινε κατι απο λαθος της!! εγω παντως, δεν αισθανθηκα 'χαρτονομισμα' μπροστα στις μαιες μου, ουτε στο γιατρο μου. ...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω DAF!! Και εγω σε πεισμα ολων θηλαζω ακομα το μωρο μου και της ζητω συγνωμη που ημουν κοροιδο... Βλεπω απο το τικερακι σου οτι τα μωρακια μας ειναι στην ιδια ηλικια περιπου.. Να σου ζησει και σου αξιζει να εισαι ευτυχισμενη με τις επιλογες σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και την τελευταια ωρα η μαια και εκεινος προσπαθουσαν να με ψησουν για τα ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ!! . Οταν ηρθε ο γιατρος να μου κανει επισκληριδιο του ειπα οτι δεν ποναω καθολου και απαντησε οτι οι πονοι θα ειναι αβασταχτοι σε λιγο...γεννας. Μια ωρα μετα αισθανομουν παλι την απαλη πιεση στην κοιλια ενω η μαια τρομοκρατημενη μου ελεγε οτι πρεπει να πεθαινω απο τους πονους τωρα... μου εχωσε αλλη μια δοση για δικους της ψυχολογικους λογους!!! Δεν με αφησαν ουτε να την θηλασω.

Εγκληματικό.:evil::evil::evil: Γιατί δεν μας αφήνουν να γεννήσουμε όπως θέλουμε;;;; Εγώ ήθελα καισαρική και η μαία μου επέμενε για φ.τ. Νευρίασα, το θεώρησα λάθος και παρακινδυνευμένο αλλά τουλάχιστον ξέρω ότι δεν σκεφτόταν την τσέπη της εκείνη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

PAPAGALIA, ολα αυτα που ανεφερα πιο πανω, και αλλα πολλα που συνεβησαν, αλλα θελω μια μερα ολοκληρη για να τα γραψω, ειναι ολα επιπλοκες νοσοκομειου. Αν ειχα γεννησει μονη μου τιποτα απο αυτα δεν θα συνεβαινε... Λοιπον εχεις δικιο. Δεν μας αφηνουν να γεννησουμε οπως θελουμε αφου καταλαβαινουν ποσο προβατα ημαστε. Εσυ ηθελες καισαρικη αλλα μαλλον ο γιατρος σου ηταν λιγο πιο εξυπνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Πριν 2 ώρες γεννησε φυσιολογικά στο σπίτι η γυναίκα συναδέλφου μου. Ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά και γέννησε το δεύτερο παιδάκι της, ένα κοριτσάκι 3250 kg! μόνο μέσα σε 1 ώρα! να τους ζήσει!!!!! Ο καημενούλης ο άντρας της στο τσάκ πρόλαβε την γέννηση της κορούλας του που ήταν στην δουλειά.

 

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να θεωρώ επικίνδυνο τον τοκετό στο σπίτι. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση η κοπέλα (38 ετών) πέρυσι έχασε στον 6 μήνα ένα αγοράκι και σε αυτή την εγκυμοσύνη είχε πάλι προβλήματα στις αρχές με αποκόλληση και πρόωρες συσπάσεις. Απορώ βρε παιδιά πως αναλαμβάνουν έτσι την ευθύνη και οι μαίες όμως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
εαν εισαι απο θεσσαλονικη πολυ ευχαριστως να σου στειλω με πμ τηλ της ομαδας που ειχε μια φιλη μου η οποια γεννησε τα δυο απο τα τρια της παιδακια στο σπιτι το τελευταιο ειναι 7 μηνων!μπραβο σου για αυτη την αποφαση σου και με το καλο!

 

κουφετακι σε παρακαλω μπορεις να με ενημερωσεις για τον τοκετο στο σπιτι?ειμαι απο θεσσαλονικη και περιμενω το δευτερο παιδι μου.η ιδεα και μονο οτι θα αποχωρηστω για 4 μερες την πρωτη μου κορη με τρελαινει.ειμαστε πολυ κολλημενες και οι δυο και δεν μπορω να την αποχωριστω ουτε λεπτο αλλα ουτε αυτη κλαιει συνεχεια μολις λειψω πανω απο 1 ωρα.ετσι με ενδιαφερει πολυ η ιδεα του τοκετου στο σπιτι.φυσικα αν ολα ειναι ενταξει στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μου.ο γιατρος μου δεν νομιζω να συμφωνει,θα τον ρωτησω αλλα πες μου εσυ για την ομαδα που ξερεις αν γινεται.σε ευχαριστω απειρα

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννησε η γυναικα μου, το παιδι μας δεν ανεπνεε.

Δεν ειναι κατι σπανιο φυσικα,αλλα καταλαβαινετε οτι κρατουσαμε την ανασα μας για λιγη ωρα.Εκεινη την ωρα θες να υπαρχουν ολα τα μέσα διαθεσιμα:και γιατροι,και μηχανηματα και οξυγονο.

 

Πετραμαμα,ποσο χρονων ειναι η κορη σου;Δεν ειναι οτι καλυτερο για αυτην να ειναι τοσο εξαρτημενη ώστε να μην αντεχει ουτε μια ωρα μακρια σου.Ανεξαρτητα απο τι θα αποφασισεις για τον τοκετο,ισως θα επρεπε να το αντιμετωπισεις αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και στην κόρη μου και χρειάστηκε άμεση διασωλήνωση. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε συμβεί αν είμασταν σπίτι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...