Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρυζάλευρο


Phani

Recommended Posts

Σήμερα μιλούσα με την γιατρό της μικρής και μου είπε αν δω σημάδια (<-- δηλαδή ???? :? ) πως το μωρό θέλει να φάει και κάτι άλλο εκτός από το γάλα, να ξεκινήσω με ριζάλευρο. Οι πληροφορίες περί ριζάλευρου είναι λίγο διασπαρμένες από εδώ κι από και στο φόρουμ . . . γι’ αυτό ας συγκεντρώσουμε -περι ριζάλευρου- εδώ τις απόψεις μας.

Κάτι αναφέρετε για τις βιολογικές τροφές, που σαν χαζο-μαμά που θέλει το καλύτερο για το παιδί της, μ’ ενδιαφέρει πολύ.

Εσείς τι ριζάλευρο δίνετε / δώσατε στο μωρό σας? Αν το φτιάχνετε μόνες σας, πως? Από πού βρίσκει κανείς βιολογικά προϊόντα καλής ποιότητας? Υπάρχει ειδικό ρύζι για μώρα? Καλύτερα το μαύρο? Το αναμειγνύουμε με νερό ή γάλα?

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Phani,

 

Τα ρυζάλευρα που χρησιμοποιήσαμε εμείς ήταν ένα σε χαρτινο κουτι απο μαγαζί με βιολογικά προιόντα και την κρεμα βανίλια του εμπορίου.

Το βιολογικό δεν το δωσαμε σκετο (γιατί δεν εχει γεύση) αλλά μαζί με φρούτα και αν θες ακόμα καλύτερα βαλε λίγο γάλα σου μεσα.

 

Την κρέμα βανίλια δεν την δεχτηκε ως γεύση πολυ καλά.

 

Επίσης επειδή το ρυζάλευρο στουμπωνει (εμάς έκανε δυσκοιλιότητα) το σταματήσαμε εντελώς. Αν δεις τέτοιο σημάδι, σταμάτα το.

 

Αυτά από την δική μας εμπειρία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

erica,

Δυστυχώς δεν την θηλάζω πια. Όσο για τα φρούτα, μου είπε ή γιατρός να περιμένω λίγο ακόμη. Η αλήθεια είναι ότι βιάζομαι λόγω της παλινδρόμησης που την/μας ταλαιπωρεί πολύ . . .

Συμπληρώνοντας της ερωτήσεις μου, σε τι ποσότητα ξεκινάμε με το ριζάλευρο?

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με 50 gr μαγειρεμένο , αλλά μας είπε όσο φάει (να μην την πιέσουμε καθόλου). Την πρώτη μέρα έφαγε 2 κουταλιές , την δευτερη 3.... μέχρι που στη βδομάδα στούμπωσε και της το κόψαμε!. Επίσης εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα μαζί.

 

Στο βιολογικό μπορείς να βάλεις και ξένο γάλα προφανώς αν θες και μη προσθέσεις φρούτα αφού δεν στα είπε.

Link to comment
Share on other sites

εμείς βρήκαμε ένα βιολογικό ρυζάλευρο της milupa στο super market. Δεν ξέρω αν κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Του το δίνω μαζί με γάλα αλλά μπορείς να το δώσεις μαζί με φρούτα ή σκέτο. Ως τώρα έχει φάει 2 φορές και ευτυχώς το έφαγε όλο. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ παρατήρησα ότι από τότε που ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές μειώθηκαν οι εκκενώσεις μας.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του δίνω ρύζι βρασμενο στον ατμό και μετά λιωμένο, με λίγο γάλα δικό μου. Του αρέσει πιο πολυ από το φρούτο, ενώ όταν είχα δοκιμάσει να του δώσω ρυζάλευρο του εμπορίου δεν το ήθελε, μέχρι που το έκανε και εμετο.

Με γιατρό που μίλησα μου είπε να του δίνω βιολογικό ολικής γιατί έχει περισσότερα θρεπτικά συστατικά, αλλά είπε να μην έχει πολύ περίβλημα. Δεν το δοκίμασα γιατί δεν βρήκα ακόμη. Από βδομάδα...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ρύζι βρασμένο είχα δοκιμάσει κι εγώ στην κόρη μου, μαζί με δικό μου γάλα. Δεν ενθουσιάστηκε, άλλα δεν της άρεσε ούτε το ρυζάλευρο. Κι επίσης στούμπωσε, οπότε το χρησιμοποιήσαμε μέχρι να μπει στα φρούτα. Στο δεύτερο έδωσα κατευθείαν ρυζάλευρο βιολογικό με δικό μου γάλα. του άρσε στην αρχή κι έτρωγε ασταμάτητα. Ενάμιση μήνα μετά δεν θέλει ούτε να το βλέπει. Είναι όμως ήδη 8 μηνών (ξεκινήσαμε στερεές 6.5) και αρχίζει γιαούρτι και τραχανά. Αλήθεια, γενικώς τί ξέρετε και τί πιστεύετε για την ηλικία εισαγωγής κρέατος, γιαουρτιού αλλά και γενικά στερεών; Η συνυφάδα μου στην Ν. Υόρκη ξεκίνησε περίπου στο χρόνο τις τροφές γενικά!!! Ξέρω ακούγεται υπερβολιικό. Έχει καμιά σας παρόμοια εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι σχετικό;

v67qp3.pngoKmPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ο μικρός μου τρελαινόταν για ρυζάλευρο αλλά ο γιατρός στην Ελλάδα (καθηγήτής πανεπιστημιακού νοσοκομείου) που συμβουλευτήκαμε μας είπε να μην του δίνω γιατί αν κατάλαβα καλά το ρυζάλευρο απορροφά όλα τα συστατικά του γάλακτος. Επομένως μου είπε θηλασμός και φρούτα αρκούν. Έτσι το σταματήσαμε. Έχει ξανακούσει καμιά σας κάτι;

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου τρελαινόταν για ρυζάλευρο αλλά ο γιατρός στην Ελλάδα (καθηγήτής πανεπιστημιακού νοσοκομείου) που συμβουλευτήκαμε μας είπε να μην του δίνω γιατί αν κατάλαβα καλά το ρυζάλευρο απορροφά όλα τα συστατικά του γάλακτος. Επομένως μου είπε θηλασμός και φρούτα αρκούν. Έτσι το σταματήσαμε. Έχει ξανακούσει καμιά σας κάτι;

 

εγω παντως οχι :? ...ο παιδιατρος σας τι λεει γι΄αυτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η κορη μου τελευταια δεν θελει γαλα. Πινει ελαχιστο. Η γιατρος μου ειπε να της κανω το ρυζαλευρο με γαλα αντι για νερο για να παιρνει τα απαραιτητα απ' το γαλα θρεπτικα στοιχεια. Αν το ρυζαλευρο απορροφουσε τα συστατικα του γαλακτος τοτε ποιος ο λογος να με συμβουλεψει κατι τετοιο; Μηπως δεν στο εξηγησε καλα και παρερμηνευσες; Εγω ξερω πως τετοιου ειδους "αλληλεπιδραση" εχουν μονο το γαλα με το σιδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ανδρέας δεν μπόρεσε να φάει καθόλου ρυζάλευρο στούπωσε τόσο πολύ που ο γιατρός του το έκοψε..............

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μια ερώτηση και από μένα για τις μαμάδες που χρησιμποποιούν το βιολογικό ρυζάλευρο της holle:

 

Σε πόσα ml μητρικού γάλακτος βάζετε μια κουταλιά ρυζάλευρο; Είναι η πρώτη φορά που θα δώσω σήμερα και δεν ξέρω τίποτα σχετικό..

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν το χρησιμοποιω φανταζομαι οτι θα ειναι μια μεζουρα ανα 30ml οπως και στις υπολοιπες κρεμες και στα γαλατα αλλα εμενα η παιδιατρος στο θεμα κρεμα με συμβουλευσε να μην ακολουθησω οδηγιες και να την κανω με το ματι στην αρχη πιο αραιη και σιγα σιγα περνωντας οι μερες να την πηζω...

απο εκει και υστερα εξαρταται πως την θελει το παιδι εμενα πλεον την θελει πηχτουτσικη!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λύστε μου κι εμένα μια απορία...

Οι μαμάδες που λέτε ότι δεν δώσατε ρυζάλευρο, με τι ξεκινήσατε και πότε?

Εμάς μας είπε ο γιατρός σε μισό μήνα που η μικρή θα κλείσει τον πέμπτο μήνα θα ξεκινήσει ρυζάλευρο και μετά φρούτα...

Link to comment
Share on other sites

εμείς στον 4 ακριβώς στη Φαίδρα δώσαμε ρυζάλευρο για 10 μέρες ( μέσα στο μπιμπερό μαζί με το γάλα 1 1/2 κουταλάκι στα 180 ml )γιατί το μωρό είχε πρόβλημα με διάροια

.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα δώσω ρυζάλευρο, αλλά μόνο φρούτα... ούτως ή άλλως με φρούτα αρχίσαμε όπως μας συμβούλευσαι κι ο γιατρός :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια.νομιζω οτι εχω ενα προβλημα με το ριζαλευρο-βανιλια.ειναι 5 μιση μηνων η μικρη μου και εχουμε αρχισει σταδιακα την κρεμα το απογευμα.την τρωει ευχαριστα (οχι ολοι βεβαια αλλα δεν την πιεζω και ιδιαιτερα,αντε να φαει τη μιση)αλλα μετα ολο σα να της γυριζει καουρα(ελαφρια)και χαζοβηχει.δεν συμβαινει αυτο με την φρουτοκρεμα το πρωι.προσπαθω να της την φτιαχνω αραιη αλλα γινεται μια αηδια μετα.σκεφτομαι να της την κοψω για 2-3 μερες να δω ...τι γνωμη εχετε?α ξεχασα να γραψω οτι την θηλαζω αποκλειστικα και δεν εχω διαθεση να ανακατευτω με το ξενο γαλα στην κρεμα.την ανακατευω με νερο.ποια ειναι η γνωμη σας?φταιει λετε η κρεμα?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα δώσω ρυζάλευρο, αλλά μόνο φρούτα... ούτως ή άλλως με φρούτα αρχίσαμε όπως μας συμβούλευσαι κι ο γιατρός :D

 

Ακριβώς τα ίδια φιλενάδα.

Η γιατρός είπε ότι δεν χρειάζεται ρυζάλευρο και μας ξεκίνησε με φρούτα, τα οποία δεν τρώμε κι έτσι της βάζω λίγη φαρίν λακτέ μέσα κ τα τρώει, αν και για λίγο όλο αυτό είπε η παιδίατρος, σε καμμιά βδομάδα να κοπεί η φαρίν λακτέ και να αυξήσω την ποσότητα των φρούτων. Ρυζάλευρα και κρέμες τα θεωρεί περιτά.

 

 

elina79, ρυζάλευρο Novalac, πουλάνε όλα τα φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Koritsia, ego episis ithela na apofygo to ryzaleuro kai i giatros mou epetrepse ta frouta mono(afou katalave oti de thelo me tipota zaxari kai typopoiimena). Skeftomai omos dekatiano kai apogeumatino frouta mipos paei poly? 2meres tora to exo xekinisei (einai 5m.+3 vdom.) Kai afou teleiosei ta frouta roufaei to daxtylo tis kai tis dino kai gala toulaxiston 90 ml. to opoio to pinei euxarista. Skeftomai na arxiso ryzaleuro pou na ftiaxno moni mou, i na dino perissotera frouta? (Tis kano liga pros to paron ta opoia omos ta troei ola, dil. oute misi banana kai sxedon misi krasana) Xero oti exo rotisei polla alla ena akoma... Den katalava pos ftiaxnete to vrasto rizi.. me poso nero kai/i me ti gala..ego de thilazo pia. Borei kamia na pei akrivos ti diadikasia me to ryzi?

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμεις σε 20 μερες ξεκιναμε κρεμα . δεν εχω ρωτησει ακομα τον γιατρο , θα παμε σε λιγες μερες για το εμβολιο και θα μας πει. Φανταζομαι θα μας πει για φρουτα και ρυζαλευρο. Δεν θελω ομως να αγορασω ρυζαλευρο ετοιμο. Θελω α το φτιαχνω μονη μου . ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ κοριτσια ????? κατι διαβασα με βραστο ρυζι πιο πανω , και το λιωνετε . Πειτε μου σας παρακαλω ακριβως την συνταγη !!! ευχαριστω

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. η μπέμπα μου που αύριο γίνεται 5 μηνών άρχισε από το Σάββατο και τρώει τα απογεύματα κρέμα ρυζάλευρο της Holle.το κάνω με γάλα, για να είναι, όπως λέει η παιδίατρος πιο θρεπτικό. Αρχικά μας σύστησε κρέμα βανίλια του εμπορίου, αλλά εγώ πήγα διαβασμένη από το forum και δεν ψάρωσα στο "δεν το ξέρω αυτό""δεν εγγυώμαι αν είναι θρεπτικό""θα δούμε αν θα παίρνει βάρος". Της απάντησα ότι προτιμώ να πάρει βάρος από θρεπτικά συστατικά, παρά από τη ζάχαρη σε όλες τις τις ονομασίες.

Με προβληματίζει που σε λίγες μέρες θα της δώσω φρουτόκρεμα μας έχει περιορίσει σε μήλο, αχλάδι και μπανάνα. Ξέρω πως δεν κάνει ακόμα να φάει πορτοκάλι, μανταρίνι ή ακτινίδιο, αλλά λίγο μονότονο δεν ακούγεται;Τί άλλο φρούτο μου προτείνετε οι έμπειρες μανούλες για την Χιονάτη μου;

Link to comment
Share on other sites

Loipon, apo ta frouta oi giatroi proteinoun synithos ta frouta pou exoun tis ligoteres pithanotites na prokalesoun kapoia allergia. Xekinas me auta dinontas ta ena ena kai molis ta synithisei (giati einai kai ipias geusis kai oxytitas frouta) boreis na arxiseis na peiramatizesai me kati allo (kai meta apo kapoio sygekrimeno mina pou tha sou pei o giatros) alla panta diatirontas ta frouta 3 ston arithmo. Auta xero.

 

Oso gia to ryzaleuro den exei idiaiteri syntagi (to sketo skoni diladi, xoris ti zaxari kai ti vanilia klp). Bazeis vrasto nero ki apo kei kai pera prostheteis skoni kata voulisi mexri na pixei oso thes(3-4-5 koutalies tis soupas...). H giatros mou eipe synolo mexri 250ml oli i krema (den paizei na faei toso omos proti fora, ftiaxe ligotero ki an to faei olo kane ki allo giati den bainei psygeio). Siga siga tha matheis poso thelei. Gia to ryzi to vrasto klp den ematha ki ego pote telika, alla exo akousei gia dyskoiliotites klp kai idi exoume mia dyskolia opote den to psaksa allo.

Autia! Elpizo na voithisa!

eNortjKzUjI0NDUxNlOyBlwwFXIC0Q,,99.png
Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο θελω να μου πεις , ειμαι λιγο ασχετη ακομα με το θεμα. Το ρυζαλευρο το σκετο , που το βρισκεις ????? αλεθω εγω ρυζι ?? ή υπαρχει ετοιμο αλεσμενο στην αγορα ?? δεν θελω αυτες τις ετοιμες που εχουν ζαχαρη ! Βασικα δεν ξερω τι θα μας πει ο γιατρος , αλλα του εχω πει οταν ερθει η ωρα της κρεμας , οτι κρεμα και να ειναι , θελω να την φτιαχνω μονη μου . Αφου ειμαι σπιτι τωρα και εχω χρονο , να τα κανω εγω αυτα . Για τα φρουτα συμφωνο , για τις αλλεργιες γινονται σιγα σιγα . Σε ευχαριστω παντως !!!!:D

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...