Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.

 

γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις

τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα

ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις

τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα

ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?

 

Ειναι ενα ακραιο σεναριο. Πρεπει να το συζητησετε με τον γιατρο στον οποιο θα εμπιστευτειτε τον τοκετό σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ.

Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:

Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.

τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".

Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.

Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.

Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ.

Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:

Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.

τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".

Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.

Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.

Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Αρχικά πρέπει να σας πω οτι οι κυστες των ωοθηκών δεν αντιμετωπίζονται με αντισυλληπτικά χάπια. Αυτό είναι μια ιατρική πρακτική των περασμένων δεκαετιών. Εχει αποδεδειχθεί οτι δεν βοηθούν σε τίποτα.

 

Το δεύτερο ειναι οτι απο τη στιγμή που εχει κάποιες παλίνδρομες, θα έπρεπε να εχει μπει σε μια διαδικασία έλεγχου με κάποιες εξετάσεις και ο γιατρός θα έπρεπε να την έχει βάλει σε φαρμακευτική αγωγή για να την προφυλάξει, οσο γίνεται, απο μια νεα παλίνδρομη.

 

Τριτο, δεν υπάρχει περίπτωση από το «προσπάθησε» να πάμε στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί". Ειναι αδύνατο μεσα σε 1 μηνα να υπάρχει τέτοια διαφορά. Υπάρχουν και εξετάσεις που μπορούν να βοηθήσουν.

 

Συμπερασματικά, καλο ειναι να δει ξανα την κατάσταση με κάποιο γιατρό της εμπιστοσύνης και να αποφασιστεί το ποιες είναι οι εναλλακτικές στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.

Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης

ληψη 75 γραμ. γλυκοζη

σακχαρο νηστειας - 97

σακχαρο σε 60' - 161

σακχαρο σε 120' - 100

σακχαρο σε 180' - 72

 

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

 

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Χριστόπουλε

 

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.

Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

 

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

 

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

 

 

 

καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.

Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης

ληψη 75 γραμ. γλυκοζη

σακχαρο νηστειας - 97

σακχαρο σε 60' - 161

σακχαρο σε 120' - 100

σακχαρο σε 180' - 72

 

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

 

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

 

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

 

Οι απαντησεις ειναι απολυτα φυσιολογικές. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Χριστόπουλε

 

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

 

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.

Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

 

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

 

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

 

Δεν πιστευω οτι θα δημιουργηθει καποιο προβλημα.

Τα ινομυωματα μεγαλωνουν με τα οιστρογονα της εγκυμοσυνης και οχι με την προγεστερονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;

 

Αφου αποφασισατε να πατε σε ενα γιατρο, ελπιζω να σας το εξηγησει αναλυτικα, απο κοντά.

Καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...

 

Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.

Δυστυχως δεν θηλαζω μονο οτι κανω με το χειροκινητο θηλαστρο και αυο οχι καθε μερα τις τελευταιες 3-4 ημερες δεν εχω ασχοληθει,κακος, καθολου αρα λετε να το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

 

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

 

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_4441.html

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έκανα απόξεση στις 21/04/2012 λόγω παλλίνδρομης κύησης στην 13η εβδομάδα,έκανα εξετάσεις θυροειδή, καμπύλη σακχάρου και κολπικά υγρά όλα καλά μόνο στο τελευταίο λεέι γαλακτοβάκιλοι ελλατωμένος αριθμός, αυτό είναι πρόβλημα;Επίσης μόλις εχθές έκανα εξέταση για θρομβοφιλία και θα έχω τα αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα,ήθελα να σας ρωτήσω αν μείνω εγκυος αυτον το μήνα και διαπιστωθεί τελικά πρόβλημα την αγωγή θα την αρχίσω με το πρώτο θετικό τεστ ή υπάρχει περίπτωση να πρέπει να την αρχίσω πριν μείνω έγκυος;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

 

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

 

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_4441.html

Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!

 

Δηλαδή μπορεί να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φάνηκαν στους υπέρυχους που έκανα στην εγκυμοσύνη μου σωστά κατάλαβα;Είναι κακό το γεγονός ότι έχω μεγάλό κύκλο;Από 30-45ημέρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Με απασχολει ενα θέμα με τη περιοδο μου που εχει αλλάξει πολυ το διαστημα μετα τη δευτερη γεννα,,,,,,

 

Συνηθως ενω ο κυκλος μου ειναι ανα 28-29 μερες εχω το προβλημα:

μια να εχω σχεδον σα μητροραγια για τρεις μερες μετα τιποτα και μετα στην 7-9 του κυκλου παλι αιμα και καφε σταγονες μεχρι και τη 15 -18 μερα και ια να εχω περιοδο 4 μερες και παλι μετα απο 2-3 μερεςχωρις αιμα τις γονιμες να το πω απο 8 μεχρι και 16 αναλογα ποτε λιγο καφε καθε μερα ποτε αρκετο αιμα ,,,,σε τεστ παπ που εκανα δεν εδειξε κατι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο ,,,,θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να κινηθω γιατι δε πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο,,τι εξετασεις θα πρεπει να κανω

 

να παραθεσω οτι εχω εντονη αιμοραγια κατα της περιοδους μου και πονους και εχω δυο φορες παλιοτερα περιπτωση μητροραγιας (ασταματητο μου φανηκε για πολλες μερες συνεχεια )

 

ευχαριστω πολυ για το χρονο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.

 

Για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος πήγαινε στο νήμα του θηλασμού και άνοιξε ένα θέμα στο οποίο θα απαντάς σε αυτές τις ερωτήσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Προς το παρόν ναι πρέπει να βάζει το μωρό στο στήθος και μάλιστα πριν πεινάσει όταν είναι χαλαρό. Άνοιξε το θέμα, όμως και θα σου βάλω εκεί τους συνδέσμους που χρειάζεσαι. Πριν από όλα όμως βρες σύμβουλο γαλουχίας να σας δει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.

 

 

Καλησπέρα,Το οτι θηλαζεις αποκλειστικα δεν εχει σημασια,,,ΕΙμαστε πολλες οι γυναικες που η περιοδος ηρθε κανονικα (εμενα στο διμηνο απο τη γεννα στη πρωτη και στο τετραμηνο στη δευτερη) αν και θηλαζαμε αποκλειστικα για πολυ διαστημα

 

τωρα για το σπιραλ δε ξερω αν εχει σχεση

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Στη μεγάλη μου κόρη δε μου ήρθε περίοδος παρά όταν σταμάτησα να θηλάζω αποκλειστικά, κάπου στους 10 μήνες. Τώρα το μωρό είναι 3 μηνών, και δεν είχα τίποτα απολύτως, και μόλις έβαλα το σπιράλ ήρθε η περίοδος;.....δε μου φαίνεται για σύμπτωση!...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...