Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφη αγορακια & πεος


Recommended Posts

καλησπερα.εχω ενα αγορακι 4 1/2 μηνων.ο παλιος παιδιατρος τραβουσε το πουλακι του για να βγει το κεφαλακι εξω ενω ο τωρινος δεν το κανει.εγω τι πρεπει να κανω αν ξερει κανεις ας μου πει.ευχαριστω

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγώ έχω ένα μπέμπη 4,5 μηνών! Να μας ζήσουν! Ο δικός μας παιδίατρος είναι κάθετος ότι τον πρώτο χρόνο δεν πειράζουμε ούτε ανοίγουμε το πουλάκι του. Επειδή ο μπέμπης έχει περάσει και ουρολοίμωξη, είχα ρωτήσει και όλους τους γιατρούς στο νοσοκομείο, γιατί φοβήθηκα μήπως ήταν θέμα καθαριότητας. Μου είπαν το ίδιο πράγμα, δεν το πειράζουμε γιατί μπορεί να δημιουργηθούν συμφύσεις. Ένας μάλιστα μου είπε μέχρι τα 4 χρόνια να μην κάνω τίποτα!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα αγορακι 4 1/2 μηνων.ο παλιος παιδιατρος τραβουσε το πουλακι του για να βγει το κεφαλακι εξω ενω ο τωρινος δεν το κανει.εγω τι πρεπει να κανω αν ξερει κανεις ας μου πει.ευχαριστω

Η δικιά μας παιδιατρος μας προτεινε να το κατεβάζουμε κάθε φορά που κάνει μπάνιο,και να το καθαρίζουμε απαλά απαλά,προκειμένου να καθαρίσει η περιοχή από τα μικρόβια,γιατί στα μικροβιολογικά μας έβγαζε ψευδοουρολημώξεις με e-coli, ενώ ευτυχώς η υπερηβική είχε βγεί στείρα.

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας κανενας παιδιατρος δεν μας ειχε πει για αυτο το θεμα...μα κανενας...

ετσι λοιπον οταν εγινε 2 ετων μου ανοιξε τα ματια μια φιλη η οποια μολις το ειδε το παιδι μου ειπε πανε στον γιατρο...δεν βλεπεις οτι εχει κλεισει?

δεν ηξερα πραγματικα ...στεναχωρεθηκα παρα πολυ ..

καναμε την επεμβαση και εκλαιγε το παιδι και εγω μαζι ...του κρατουσα τα ποδια ακινητα και αυτο ουρλιαζε..δεν θελω να το περασει κανεναν παιδακι αυτο γιαυτο μεγαλη προσοχη....

τωρα που περιμενω το 2 παλλικαρακι μου θα το πηγαινω καθε τοσο και λιγακι στην χειρουργο που εκανε την επεμβαση για να μην ξαναπαθω τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

εμας κανενας παιδιατρος δεν μας ειχε πει για αυτο το θεμα...μα κανενας...

ετσι λοιπον οταν εγινε 2 ετων μου ανοιξε τα ματια μια φιλη η οποια μολις το ειδε το παιδι μου ειπε πανε στον γιατρο...δεν βλεπεις οτι εχει κλεισει?

δεν ηξερα πραγματικα ...στεναχωρεθηκα παρα πολυ ..

καναμε την επεμβαση και εκλαιγε το παιδι και εγω μαζι ...του κρατουσα τα ποδια ακινητα και αυτο ουρλιαζε..δεν θελω να το περασει κανεναν παιδακι αυτο γιαυτο μεγαλη προσοχη....

τωρα που περιμενω το 2 παλλικαρακι μου θα το πηγαινω καθε τοσο και λιγακι στην χειρουργο που εκανε την επεμβαση για να μην ξαναπαθω τα ιδια...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Αν δεν το κατεβάζετε κάθε φορά απαλά- απαλά την ώρα που του κάνετε μπανάκι θα έχετε τα παραπάνω αποτελέσματα. Στη demi δυστυχώς δεν της το είχε πει κανένας, αλλά τώρα με τον μικρό της δε θα περάσει τα ίδια. Κρίμα που οι παιδίατροι δεν το λένε στους γονείς. Εμάς ευτυχώς μας το είχε πει αλλά πριν από αυτό σε μια φίλη μου το είχε πάθει το αγοράκι της και ήξερα. Και να ξέρετε ότι δεν αρρωσταίνουν και δε παθαίνουν τιποτα τα παιδάκια αν τους το κατεβάζετε και το πλένετε. Δλδ εγώ δε ξέρω κανένα παιδάκι που να έπαθε κάτι επειδή του το έπλεναν οι γονείς του, το αντίθετο όμως πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

k ο δικος μου παιδιατρος μονο στο μπανιο μου ειπε κατεβασμα πολυ απαλα κ προσεκτικα ομως κ πλυσιμο με νερακι.στο μπανιο με το νερο κ τη σαπουναδα κατεβαινει πιο ευκολα.γενικα σε καμια αλλη περιπτωση δε το πειραζουμε και δε το κατεβαζουμε γιατι μπορει να παθει ζημια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αγαπητές μητέρες

 

Παρακαλώ ενημερωθείτε σωστά και εμπεριστατωμένα ώστε να μην γίνετε αιτία τραυματισμού. Διαβάστε προηγούμενες καταχωρίσεις http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20081&page=2

 

Με εκτίμηση

 

 

Γιάννης Μαρινόπουλος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ίδιο θέμα συζητούσαμε με τον παιδίατρο που πήγα τον γιό μου (9 μηνών) χθες το απόγευμα αν πρέπει να αρχίσουμε να τραβάμε το πετσάκι γιατί η νύφη μου που πήγε τον δικό της γιό(7,5 μηνών) στον δικό της παιδίατρο έχει αρχίσει να το τραβάει.Ο μικρός σπάραξε στο κλάμα και μάτωσε (της έδωσε αλοιφή για να μην μολυνθεί) και της είπε κάθε φορά στο μπάνιο να το τραφάει σιγά-σιγά.Όταν το άκουσε ο παιδίατρος μου αυτά "έφροιξε" και μου είπε ότι δεν πρέπει να κάνουμε τίποτα προς το παρόν και θα το αρχίσουμε να το πειράζουμε μετά τον 16-18 μήνα αν και μου είπε ότι οι παιδοχειρούργοι συνιστούν να μην τα πειράζουμε καθόλου.Τώρα εγώ έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω (άλλοι λένε όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα διότι δεν θα πονέσει το παιδί και άλλοι ότι αν το κάνουμε τώρα δημιουργούμε πρόβλημα μόλυνσης.....!!!!!).Πάντως έχω εμπιστοσύνη στον παιδίατρο μου και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα.Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας δώσει μια υπεύθυνη συμβουλή θα μας βοηθούσε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας δώσει μια υπεύθυνη συμβουλή θα μας βοηθούσε πάρα πολύ.

Μπορείς να διαβάσεις το link στο πιο πάνω μήνυμα του κ. Μαρινόπουλου, νομίζω ότι τα εξηγεί αναλυτικότατα. Εμένα προσωπικά η άποψη ενός παιδοχειρουργού με καλύπτει. :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ηθελα να σας ρωτησω δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα ο μικρος μου τωρα που κανει τα τσισα μονος του ενω εμαθε στο γιογιο καθιστος τωρα τον βαζω να μαθει να κατουραει ορθιος οπως ολα τα αγορακια ηθελα να σας ρωτησω οταν κανουν τσισα τους σηκωνεται πολυ το πουλακι τους η λιγο???ειναι φυσιολογικο ??/ο δικος μου γιος δεν σηκωνεται πολυ ειναι επειδη ειναι μικρος ακομα??δεν ξερω γνωριζετε κατι???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα αγοράκι 3 μηνων κα απο την 1η επίσκεψη τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε κάτι. Ειπε ότι σήμερα οι παιδοχειρούργοι λένε ΔΕΝ ΑΓΓΙΖΟΥΜΕ.

 

Εγώ απο την άλλη λέω, αν είμασταν πρωτόγονοι στη φύση τι θα κάναμε; Θα αφήναμε τη φύση να κάνει το πρέπον. Οπότε και εγώ περιμένω για νέες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ένα αγοράκι σήμερα είμαστε 7 μηνών περίπου.

Από όταν ήταν ο μπέμπης 4 μηνών περίπου σε μια από τις επισκέψεις η παιδίατρος μας έδειξε πως να πλένουμε το πουλάκι του με μια πολύ ελαφριά κίνηση ίσα ίσα να ανοίγει η τρυπούλα από το κεφαλάκι.

Μετά από κανά δυο μήνες με έβαλε να το ανοίγω περισσότερο. Αυτή την στιγμή είναι κανονικά ανοιχτό.

Σε αντίθεση με μια φίλη που ο παιδίατρος δεν της είπε τίποτα και δεν το έκανε ποτέ και έχει κλείσει τελείως και πάει το παιδί για χειρουργείο.

 

Τώρα θα μου πείτε ξέρω εγώ αν αυτό που έκανα είναι το σωστό? ΕΙλικρινά όχι!!

 

ΤΟ μόνο που ξέρω είναι ότι φαίνεται ότι είναι ανοιχτό και δεν θα κλείσει.

 

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως είναι δυνατόν σε ένα τόσο σοβαρό θέμα οι παιδίατροι να λένε άλλοι έτσι κι άλλοι αλλιώς.

Λέμε όλοι ότι σου πει ο παιδίατρος... και που ξέρω τελικά αν έχω πέσει σε καλό παιδίατρο....

Και εντάξει είπαμε ο καθένας δίνει την δική του σειρά με τα φρούτα αλλά σε κάτι τέτοιο ε ας αποφασίσουν ποιο είναι το σωστό να ξέρουμε και εμείς....

 

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά τα χω πάρει καιρό με αυτό το θέμα χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sonoula καλησπέρα,

μένουμε στην Αγγλία και έχουμε ένα αγοράκι 3 ετών. Το συγκεκριμένο 'θέμα' δεν ήξερα καν ότι είναι θέμα μέχρι που ανακάλυψα διάφορες συζητήσεις στο φόρουμ εδώ. Επειδή πανικοβλήθηκα ότι παρέλειψα να κάνω κάτι πολύ σοβαρό άρχισα να ρωτάω γνωστές μου (αγορομάνες) επί του θέματος. Τα αποτελέσματα: Σουηδία/Δανία δεν κάνουν τίποτα, Γερμανία οι γνώμες διχάζονται α)μετά τα 2.5 β)καθόλου, Αγγλία (φυσικά) τίποτα, Βέλγιο τίποτα ενώ ειπώθηκε η άποψη από συνάδελφο (Δανέζα και γιατρό) ότι αυτή η συγκεκριμένη πρακτική είναι καθαρά cultural 'φαινόμενο'. Αν το παιδί είναι να πάθει φίμωση, θα το πάθει για άλλους λόγους όχι γιατί δεν ασχολήθηκαμε (οι γονείς) να το αποτρέψουμε. Η Ευρώπη από μέση και πάνω δεν ασχολούνται. Όλοι αυτοί παθαίνουν φίμωση? Πάντως, ναι, πολύ άγχος και εκνευρισμός αν ακούς διαφορετικές γνώμες για το ίδιο θέμα. Εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω την 'πολιτική' εδώ...Φιλικά,

Link to comment
Share on other sites

Sonoula καλησπέρα,

μένουμε στην Αγγλία και έχουμε ένα αγοράκι 3 ετών. Το συγκεκριμένο 'θέμα' δεν ήξερα καν ότι είναι θέμα μέχρι που ανακάλυψα διάφορες συζητήσεις στο φόρουμ εδώ. Επειδή πανικοβλήθηκα ότι παρέλειψα να κάνω κάτι πολύ σοβαρό άρχισα να ρωτάω γνωστές μου (αγορομάνες) επί του θέματος. Τα αποτελέσματα: Σουηδία/Δανία δεν κάνουν τίποτα, Γερμανία οι γνώμες διχάζονται α)μετά τα 2.5 β)καθόλου, Αγγλία (φυσικά) τίποτα, Βέλγιο τίποτα ενώ ειπώθηκε η άποψη από συνάδελφο (Δανέζα και γιατρό) ότι αυτή η συγκεκριμένη πρακτική είναι καθαρά cultural 'φαινόμενο'. Αν το παιδί είναι να πάθει φίμωση, θα το πάθει για άλλους λόγους όχι γιατί δεν ασχολήθηκαμε (οι γονείς) να το αποτρέψουμε. Η Ευρώπη από μέση και πάνω δεν ασχολούνται. Όλοι αυτοί παθαίνουν φίμωση? Πάντως, ναι, πολύ άγχος και εκνευρισμός αν ακούς διαφορετικές γνώμες για το ίδιο θέμα. Εγώ αποφάσισα να ακολουθήσω την 'πολιτική' εδώ...Φιλικά,

εχω φιλη γερμανιδα που οταν με πετυχε να τιναζω τα χειμωνιατικα χαλια επαθε ..κατι γτ εκει δεν τα τιναζουν λεει και στην ολανδια επισεις,και αν ειναι θεμα κουλτουρας να σου πω οτι το τριτο μου παιδακι επειδη δεν το κατεβαζα περιμενα την παιδιατρο να το κανει 1η φορα απο τα κακακια του μπηκε στην ουριθρα μικροβιο ecoll και περασαμε δυο ωραιοτατες βδομαδες στο νοσοκομειο σε μια ερωτηση μου σε μια νοσοκομα γτ απο την στιγμη που υπαρχει αυτος ο κινδυνος δεν το καθιερωνουν να κατεβαζουν το πετσακι οι παιδιατροι εξ αρχης? μου ειπε οτι δεν συμφωνουν ολοι γι αυτο αλλα τωρα που το σκεφτετε οι γυφτισες δεν φεραν ποτε παιδια στο ιπποκρατειο γι αυτο τον λογο επειδη με το που γεννιουνται τα κατεβαζουν μονες τους αντε βγαλε συμπερασμα τωρα!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Souloumpamia μου (τι ωραία που ακούγεται χαχα)

στο εξωτερικό δεν ξυρίζονται κιόλας....

Που βέβαια τώρα με την κρίση μας βλέπω να το κόβουμε και εμείς σιγά σιγά χαχα

 

Τι να πεις όλες θέλουμε τα καλύτερα για τα ζουζούνια μας κι ας ελπίσουμε ότι το κάνουμε!!

Φιλιά σε όλες τις μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, άκρη δε βρίσκεται και εννοείται πως όλες οι μανούλες κάνουν ό,τι πιστεύουν ότι είναι καλύτερο για τα παιδιά τους γι`αυτό και ακολουθούν τις συμβουλές του γιατρού που εμπιστεύονται. Απλά, έχω πειστεί (χωρίς να θέλω να προσβάλω καμία μανούλα εδώ) ότι η φύση έχει προνοήσει γι`αυτό. Και μακάρι να είχε προνοήσει και για το καθάρισμα και το ξύρισμα θα της ήμουν ευγνώμων! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.................. αλλα φοβάμαι ότι θα παρεξηγηθώ.. ίσως να μπορούσε να μας απαντήσει και ο παιδίατρος του φορουμ.Γιατί τους............... σηκώνεται? :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

Το αγοράκι μου γεννήθηκε με φίμωση, και η παιδίατρος στον 7ο μήνα έκανε διάνοιξη. Όλο όλο κράτησε τρία λεπτά στο ιατρείο της. Μου είπε να το κάνουμε τότε γιατί όσο πιο μεγάλο θα χρειαστεί και νάρκωση και θα του μείνει τραυματική εμπειρία με τους γιατρούς. Βέβαια μέχρι να βγάλει το pumpers μου είπε κάθε μέρα να το κατεβάζω στο μπάνιο και μετά να του βάζω μία κρεμούλα της frezyderm, γιατί αν δε το προσέξεις με το Pumpers δημιουργείται πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.................. αλλα φοβάμαι ότι θα παρεξηγηθώ.. ίσως να μπορούσε να μας απαντήσει και ο παιδίατρος του φορουμ.Γιατί τους............... σηκώνεται? :oops::oops::oops:

 

Γιατί η στήση είναι φυσιολογική αντανακλαστική λειτουργία απο βρεφική ηλικία. Μη φανταστείς όμως για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά γιατί σ' αυτή την ηλικία δεν έχουν ορμές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις αγορομανούλες, λοιπόν το θέμα αυτό άρχισε να με προβληματίζει πολύ έντονα αφού χθες στην καθιερωμένη μηνιαία επισκεψή μας στην παιδίατρο του κατέβασε τελείως το πουλάκι του, περιττό να σας πώ οτι εγώ και ο άντρας μου κλείναμε τα μάτια μας και ανατριχιάζαμε και μόνο που ακούγαμε το μωρό μας να κλαίει τόσο πολύ, έβγαλε λίγο αιματάκι και μας είπε οτι κάθε φορά που θα τον κάνουμε μπάνιο να του το κατεβάζουμε και να του ρίχουμε νεράκι για να καθαρίζει, η αλήθεια είναι οτι στενοχωριέμαι απίστευτα και μόνο που τον βλέπω να κλαίει οταν του το κάνω αυτο και είναι πολύ οδυνηρό και για μένα αλλά και για το παιδί μου και αναρωτιέμαι εγω τώρα σαν χαζομαμά, αν το άφηνα και δεν το πείραζα καθόλου και απλά το εξέταζε η παιδίατρος κάθε μήνα θα του έκανα κακό? αφού το κατέβασε τώρα εντελώς χρειάζεται να το κάνω και εγώ κάθε φορά που κάνει μπάνιο? δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει άλλο :-(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις αγορομανούλες, λοιπόν το θέμα αυτό άρχισε να με προβληματίζει πολύ έντονα αφού χθες στην καθιερωμένη μηνιαία επισκεψή μας στην παιδίατρο του κατέβασε τελείως το πουλάκι του, περιττό να σας πώ οτι εγώ και ο άντρας μου κλείναμε τα μάτια μας και ανατριχιάζαμε και μόνο που ακούγαμε το μωρό μας να κλαίει τόσο πολύ, έβγαλε λίγο αιματάκι και μας είπε οτι κάθε φορά που θα τον κάνουμε μπάνιο να του το κατεβάζουμε και να του ρίχουμε νεράκι για να καθαρίζει, η αλήθεια είναι οτι στενοχωριέμαι απίστευτα και μόνο που τον βλέπω να κλαίει οταν του το κάνω αυτο και είναι πολύ οδυνηρό και για μένα αλλά και για το παιδί μου και αναρωτιέμαι εγω τώρα σαν χαζομαμά, αν το άφηνα και δεν το πείραζα καθόλου και απλά το εξέταζε η παιδίατρος κάθε μήνα θα του έκανα κακό? αφού το κατέβασε τώρα εντελώς χρειάζεται να το κάνω και εγώ κάθε φορά που κάνει μπάνιο? δεν μπορώ να τον βλέπω να υποφέρει άλλο :-(

 

Σε καταλαβαίνω πολύ δύσκολο. Πάντως εγώ εβαλα την κοινή λογική κάτω και λέω η φύση θα κάνει τη δουλειά της. Ο άνδρας μου είναι αλλοδαπός και στη χώρα του ποτέ δεν είχε ακούσει κάτι παρόμοιο. Στη χειρότερη περίπτωση γίνεται μια μικρή επέμβαση όταν μεγαλώσουν αν χρειαστεί. 'Εχω κοντινό μου άτομο που το έκανε και όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και η δική μου παιδίατρος ήταν της γνώμης μετά το μπανάκι του να πιέζω προς τα πίσω του πουλάκι προκειμένου σιγά σιγά να ανοίξει. Τελικά κατάφερα και το άνοιξα σε ηλικία 5 μηνών ο οποίος δεν κατάλαβε ΤΙΠΟΤΑ, ούτε πόνο, ούτε φωνές, ούτε τίποτα. Εγώ βέβαια τρομοκρατήθηκα γιατί η κίνησή μου ήταν εντελώς μηχανική και δεν φανταζόμουν ότι με τόσο λίγη πίεση θα τα κατάφερνα μόνη μου να το ανοίξω. Από τότε δεν έχει ξανακλείσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...