Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ


Recommended Posts

mariza1 τί προτείνεις.....όλες οι γνώμες δεκτές......ξέρεις κάποιον παιδικό σταθμό στην περιοχή μου ;;;;

 

Εγώ έχω γιο που θα πάει 1η Δημοτικού - τον έγραψα στο 4ο Δημόσιο Δημοτικό στον Άγιο Ανδρέα...και η μικρή μου 2 χρον. & 7 μηνών, ψάχνω για Ιδιωτικό Παιδικό γιατί στον Δημοτικό δεν μας επέλεξαν - γιατί είμαστε ετεροδημότες....???-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερίνα

Την άποψη μου για τους σταθμούς στην ευρύτερης περιοχή την έχω γράψει και πιο πάνω σʼαυτό το topic αλλά και σε άλλα στο site. Καλύτερους σταθμούς στην περιοχή θεωρώ το «Ξεκίνημα» στο Κορωπί και «Παραμύθι να αρχίσει» στα Σπάτα , για λόγους απόστασης από το σπίτι μου πιο πολύ, εγώ έγραψα το παιδί μου στο «Παραμύθι να αρχίσει», αυτούς τους δύο παιδικούς πιστεύω ότι αξίζει να τους επισκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

mariza1 ευχαριστώ για την απάντηση.....αλλά όπως κι εσύ ανέφερες παίζει ρόλο και η απόσταση από το σπίτι.....εγώ δουλεύω στο κέντρο της Αθήνας και ο άντρας μου Ελευσίνα .....αν κάτι γίνει και το παιδί είναι λίγο αδιάθετο και πρέπει να το πάρουμε από τον παιδικό......το νωρίτερο που μπορώ να φτάσω από το κέντρο είναι μετά από μιάμιση ώρα. Στην Παιανία μένουν οι γονείς μου (δεν έχουν μεταφορικό μέσο) που σε περίπτωση ανάγκης μπορούν να πεταχτούν.....πρέπει οι επιλογές μου να περιοριστούν στην γύρω περιοχή....

Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά

Το παιδί μου το δεχτήκανε στον δημοτικό σταθμό των Σπάτων αλλά τελικά αποφασίσαμε να το στείλουμε τελικά σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, που έχουν να κάνουν, πρώτα με τη δυσκολία της μεταφοράς του παιδιού, προς και από τον σταθμό λόγω έλλειψης σχολικού λεωφορείου και δεύτερο με το συνωστισμό των παιδιών που επικρατεί στους δημοτικούς σταθμούς. Συνωστισμός που συνεπάγεται ότι το παιδί θα είναι ευάλωτο στις ιώσεις (πέρα από τη τελευταία γρίπη), δεν θα έχει την απαιτούμενη προσοχή από τις νηπιαγωγούς (όσο και αν εκείνες προσπαθήσουν για το αντίθετο) και ίσως να μην περνάει καλά εκεί λόγω του ότι θα είναι χαμένο μέσα σε ένα μεγάλο αριθμό παιδιών.

Μετά από έρευνα που κάναμε στην περιοχή, διαπιστώσαμε ότι υπάρχει ένας παιδικός μέσα στα Σπάτα το «Παραμύθι να αρχίσει» και ένα στη Λούτσα η «Χιονάτη», η προσωπική μου άποψη, αφού επισκέφθηκα και τους δύο, είναι ότι το «Παραμύθι να αρχίσει» είναι καλύτερος σταθμός, καλό όμως είναι να τους επισκευθείται και τους δύο και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα.

Ελπίζω να βόηθησα με τον προβληματισμό και τις προτάσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Γεια χαρά

Το παιδί μου το δεχτήκανε στον δημοτικό σταθμό των Σπάτων αλλά τελικά αποφασίσαμε να το στείλουμε τελικά σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, για κάποιους συγκεκριμένους λόγους, που έχουν να κάνουν, πρώτα με τη δυσκολία της μεταφοράς του παιδιού, προς και από τον σταθμό λόγω έλλειψης σχολικού λεωφορείου και δεύτερο με το συνωστισμό των παιδιών που επικρατεί στους δημοτικούς σταθμούς. Συνωστισμός που συνεπάγεται ότι το παιδί θα είναι ευάλωτο στις ιώσεις (πέρα από τη τελευταία γρίπη), δεν θα έχει την απαιτούμενη προσοχή από τις νηπιαγωγούς (όσο και αν εκείνες προσπαθήσουν για το αντίθετο) και ίσως να μην περνάει καλά εκεί λόγω του ότι θα είναι χαμένο μέσα σε ένα μεγάλο αριθμό παιδιών.

Μετά από έρευνα που κάναμε στην περιοχή, διαπιστώσαμε ότι υπάρχει ένας παιδικός μέσα στα Σπάτα το «Παραμύθι να αρχίσει» και ένα στη Λούτσα η «Χιονάτη», η προσωπική μου άποψη, αφού επισκέφθηκα και τους δύο, είναι ότι το «Παραμύθι να αρχίσει» είναι καλύτερος σταθμός, καλό όμως είναι να τους επισκευθείται και τους δύο και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα.

Ελπίζω να βόηθησα με τον προβληματισμό και τις προτάσεις μου.

 

Konstantinos1 σε ευχαριστώ, έστω και για κάτι που έγραψες πριν 9 μήνες. Επισκέφτηκα τους παιδικούς σταθμούς που προτείνεις στα Σπάτα και συμφωνώ με την άποψη σου ότι το «Παραμύθι να αρχίσει» είναι καλύτερος σταθμός, αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση ήταν οι ιδιοκτήτριες, οι οποίες είναι ευχάριστες κοπέλες με μεγάλη εμπειρία.

Είμαι από την Παλλήνη και τα Σπάτα δεν ήταν από τις πρώτες μου επιλογές, αλλά ο συγκεκριμένος σταθμός πιστεύω ότι αξίζει τα λίγα περισσότερα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...