Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποκλειστικη αντληση και μειωση παραγωγης


Recommended Posts

Καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Ο γιος μου που ειναι το τριτο μου παιδακι ειναι 37 ημερων και γεννηθηκε 35 εβδομαδων 2550. Εμεινε συνολικα 8 μερες στην μοναδα καποιες ωρες διασωληνομενος , μετα για 4 μερες στο διαχυτο οξυγονο και τελος στην παρακολουθηση.Τον πηρα απο το νοσοκομειο την 8η μερα ζωης του 2520 και με ικτερο γυρω στο 12. Αρχισα να κανω αντλησεις την επομενη του τοκετου , να πω εδω οτι γεννηθηκε με φυσιολογικο τοκετο ο οποιος ηταν ιδιαιτερα δυσκολος,στην αρχη ειχα πρωτογαλα και μετα κατεβηκε το γαλα σε καλη ποσοτητα.Στην μοναδα οταν πηγε στην παρακολουθηση ζητησα να τον βαλω στο στηθος αλλα μου ειπαν οτι το βαρος του ειναι οριακο (καποια στιγμη μεσα στο νοσκομειο εφτασε τα 2300) και οτι επειδη ειχε ικτερο θα ηθελαν να ξερουν τις ποσοστητες που τρωει, αρχιζε να σιτιζεται την 3η μερα και ηπιε αποκλειστικα δικο μου γαλα. Οταν ηρθαμε σπιτι συνεχισα τις αντλησεις με νοσοκομειακο ενοικιαζομενο και τον εβαζα και στο στηθος παραλληλα με το μπουκαλι αλλα κουραζοταν ευκολα. Συνεχισα να βγαζω ικανοποιητικη ποσοτητα που του καλυπτα ολα τα γευματα και κραταγα και τραπεζα στην καταψυξη. Σημερα το μωρο ζυγιζει 3800 εχουν αυξηθει οι αναγκες του και ζηταει γυρω στα 120-160 μλ ανα τριωρο ,εχω 2 μερες τωρα που βλεπω οτι το γαλα μου εχει μειωθει πλεον δεν τον καλυπτω και αναγκαζομαι να βγαλω απο την καταψυξη για να προσθεσω στο φρεσκοαντλημενο. Να πω οτι μου ηρθε μεριοδος στις 29 μερες , τωρα μου εχει τελειωσει , αντλησεις κανω 7-8 φορες την ημερα με νοσοκομειακο θηλαστρο γυρω στα 10-15 λεπτα το καθε στηθος την φορα , δεν μπορω συχνοτερα γιατι εχω αλλα 2 παιδια μικρα, παιρνω μαγια μπυρας και τον μικρο τον βαζω στο στηθος οπου καθεται γυρω στισ 2 ωρες την ημερα συνολικα αν και νομιζω οτι εκει πιπιλαει . Κανω προσπαθεια για να μπει στο στηθος αλλα οταν ειναι πεινασμενος δεν το πιανει με τιποτα εκνευριζεται κλαιει με σπρωχνει και τελικα μετα απο πολλη επιμονη καταληγουμε στο μπιμπερο , συνηθως καθεται τον βαζω στο στηθος και δεχεται οταβν ειναι ηρεμος και δεν πειναει πολυ. Μεχρι τωρα εχει παρει σκονη 4-5 φορες που δεν προλαβα να αντλησω. Αν μπορειτε να με βηθησετε τι να κανω που βλεπω το γαλα μου να μειωνεται πλεον απο 140 + που εβγαζα και απο τα 2 στηθη σε καθε αντληση εχω πεσει εδω και 2 μερες χωρις προφανη λογο στα 100-120 ενω ο μικρος ολο και αυξανει ποσοτητες , σε λιγο θα μου τελειωσει και η τραπεζα και θα αναγκαστω να δινω συμπληρωμα..

Ξεχασα να προσθεσω οτι αγορασα και το SNS ΤΗς MEDELA αλλα ποτε δεν το δεχτηκε παρολη την προσπαθεια. Εχω απογοητευτει πολυ εχω προσπαθησει απιστευτα δεδομενων των συνθηκων και του λιγοστου χρονου με τα 3 παιδια και βλέπω το γαλα να μειωνεται και δεν ξερω τι να μπορω να κανω για να μην οδηγηθουμε στον αποθηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η ποσότητα του αντλημενου που πίνει είναι μεγάλη σχετικά.

Με τι μπουκάλι του το δίνεις;

 

Την μαγιά μπύρας την παίρνεις σε σωστή δοσολογια; Σταματας και ξαναξεκινας;

 

Πρέπει να επιμεινεις στο να μπαίνει το μωρο στο στήθος και κάποια στιγμή να θηλαζεις μόνο.

Παίρνει πιπιλα;

Επιδίωξε θηλασμο όταν είναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Πάρε το μωρο μαζί σου το βράδυ στο κρεβάτι σου ώστε με κάθε ευκαιρία να θηλαζει. Δοκιμάσε να κάνετε μπάνιο μαζί και να θηλασει.

Όταν γκρινιαζει στο στήθος άλλαξε στάση θηλασμου ή θηλασε περπατώντας. Ίσως θα σε βοηθούσε ένα σλινγκ καθώς η σωματική επαφή είναι που θα "νικήσει" το μπουκάλι: http://www.babywearing.gr/Babywearing/instructions_ringsling_breastfeed.htm

 

Προσπάθησε πριν απο κάθε γεύμα του να το βάζεις στο στήθος πρώτα, πριν πεινασει πολυ!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

αντλείς αποκλειστικά με 'αλλα 2 παιδιά.....:!: απλα προσκυνω...

είσαι σίγουρη ότι έχεις νοσοκομειακό θηλαστρο διπλής άντλησης? ρωτάω γιατί και εγώ έτσι νόμιζα αλλά μου είχαν νοικιάσει από την αμεντα ένα απλό του εμπορίου.

τώρα για την μείωση το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι να αυξήσεις τις αντλήσεις, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο σου μένει χρόνος. το βράδυ την ώρα του ύπνου αντλείς έτσι? αν όχι θα πρέπει να βάλεις μία άντληση εκεί ανάμεσα 12 με 5. πάντως το παιχνίδι με τον απευθείας θηλασμό δεν το έχεις χάσει, συνέχισε να προσπαθείς.

να σου πω και κάτι άλλο, κάπου είχα διαβάσει, νομίζω το είχε πει η αγλαια ότι αν το 80% της ποσότητας γάλακτος που πίνει το μωρό είναι μητρικό τότε απολαμβάνει όλα τα οφέλη του μητρικού θηλασμού (αν κάνω λάθος , διορθώστε με). οπότε αν κάποια φορά χρειαστεί να δώσεις σκόνη μη τρελαθείς κιόλας...

καλή συνέχεια και κουράγιο μάνα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω την αποκλειστικη αντληση δυστυχως δεν εχουμε κανει καμια προοδο στο θεμα στηθος:( Ευτυχως παμε καλυτερα απο αποψη παραγωγης και συνεχιζω να του καλυπτω ολα τα γευματα. Χρησιμοποιω το ameda elite και μαγια μπυρας πινω αυτες τις μερες 10Χ4 φορες την ημερα και σε 2 μερες θα κανω διακοπη. Ηθελα να ρωτησω οταν κανω την διακοπη θα ξαναμειωθει το γαλα? Και δευτερον ποτε θεωρειτε οτι εδραιωνεται η γαλουχια σε περιπτωσεις σαν την δικια μου? Θελω να παω καπου με τα μεγαλυτερα παιδια μου πχ για μπανιο που ξερω οτι θα λειψω αρκετες ωρες αλλα φοβαμαι οτι θα χασω αντληση και θα μειωθει ξανα το γαλα , επισης τα βραδια ο μικρος κανει και πενταωρους υπνους αλλα εγω βαζω ξυπνητηρι για να αντλησω.. Μεχρι ποτε θα εχω προβλημα σε περιπτωση που παραλειψω αντληση καποια στιγμη? Να θυμισω οτι ο μικρος μου ειναι 43 ημερων και πλεον κανει 6 γευματα των 150-180 το καθενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας! Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας! Γέννησα πριν 2 ½ μήνες και από τη αρχή αντιμετώπισα πολλά προβλήματα με το θηλασμό (εισέχουσα θηλή, πέτρωμα, αφόρητος πόνος, πληγές με αίμα). Δοκίμασα τα πάντα για να καταφέρω να θηλάσω (κοχύλια, θηλές σιλικόνης, κρέμες, sns…) Τελικά, κατέληξα σε αποκλειστική άντληση με το symphony και έτσι συνεχίζω, αφού το μωρό πλέον δεν κάθεται πάνω από δύο λεπτά στο ένα στήθος (αυτό με την εισέχουσα δεν το πιάνει καθόλου). Πριν πέντε ημέρες έπαθα μαστίτιδα (για 1 24ωρο είχα 39 πυρετό, μυαλγίες, ρίγη, πετρωμένο και κόκκινο ένα συγκεκριμένο σημείο στο στήθος με την εισέχουσα θηλή). Με πολλές κομπρέσες, μαλάξεις και συχνές αντλήσεις η μαστίτιδα υποχώρησε. Το πρόβλημα είναι ότι από εκείνη την ημέρα το στήθος που έπαθε τη μαστίτιδα δεν αδειάζει καλά. Νιώθω ότι έχει γάλα αλλά δεν έχει ροή (βγάζω 70ml τη φορά, ενώ από το άλλο 120). Πριν τη μαστίτιδα έβγαζα και από τα δύο από 120 σε 15 λεπτά, ενώ τώρα για να βγάλω αυτά τα 70 χρειάζομαι τουλάχιστον 40 λεπτά και μετά νιώθω το στήθος πάλι βαρύ, ενώ το άλλο μαλακό! Κάνω πολλές μαλάξεις, ζεστές κομπρέσες, όσο πιο συχνές αντλήσεις μπορώ, αλλά δε βλέπω βελτίωση… Τι άλλο μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τη ροή και να βγάλω το γάλα? Υπάρχει περίπτωση να μείνει το γάλα μέσα και να αρχίσει να πήζει? Ήθελα εξ αρχής τόσο πολύ να θηλάσω αλλά έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και τα προβλήματα δε σταματάνε ποτέ…. Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο… Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Ελπίζω να σου απαντήσει σύντομα η Νίνα-Νανά, που έχει μεγαλύτερη εμπειρία.

 

Εγώ νομίζω ότι έχεις απόφραξη γαλακτοφόρων πόρων, γι'αυτό και δε βγαίνει το γάλα. Συνέχισε να κάνεις μαλάξεις, άντλησεις και κομπρεσες με ζεστό νερό. Αυτά αρκούν, συνήθως, για να λυθεί το θέμα σε 2-3 24ωρα.

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου! Τρέφω απεριόριστο θαυμασμό για τις μαμάδες που κάνουν αποκλειστική άντληση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτά κάνω, σε συνδυασμό με απεριόριστη υπομονή! Είναι πράγματι μεγάλο ζόρι οι αντλήσεις, μακάρι να είχα καταφέρει να θηλάσω, το ήθελα και το θέλω τόσο πολύ, αλλά παρ΄ όλα αυτά δεν παίρνω την απόφαση να σταματήσω, γιατί έστω κι έτσι, πιστεύω πως χαρίζω το καλύτερο δώρο στο μωρό μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας! Γέννησα πριν 2 ½ μήνες και από τη αρχή αντιμετώπισα πολλά προβλήματα με το θηλασμό (εισέχουσα θηλή, πέτρωμα, αφόρητος πόνος, πληγές με αίμα). Δοκίμασα τα πάντα για να καταφέρω να θηλάσω (κοχύλια, θηλές σιλικόνης, κρέμες, sns…) Τελικά, κατέληξα σε αποκλειστική άντληση με το symphony και έτσι συνεχίζω, αφού το μωρό πλέον δεν κάθεται πάνω από δύο λεπτά στο ένα στήθος (αυτό με την εισέχουσα δεν το πιάνει καθόλου). Πριν πέντε ημέρες έπαθα μαστίτιδα (για 1 24ωρο είχα 39 πυρετό, μυαλγίες, ρίγη, πετρωμένο και κόκκινο ένα συγκεκριμένο σημείο στο στήθος με την εισέχουσα θηλή). Με πολλές κομπρέσες, μαλάξεις και συχνές αντλήσεις η μαστίτιδα υποχώρησε. Το πρόβλημα είναι ότι από εκείνη την ημέρα το στήθος που έπαθε τη μαστίτιδα δεν αδειάζει καλά. Νιώθω ότι έχει γάλα αλλά δεν έχει ροή (βγάζω 70ml τη φορά, ενώ από το άλλο 120). Πριν τη μαστίτιδα έβγαζα και από τα δύο από 120 σε 15 λεπτά, ενώ τώρα για να βγάλω αυτά τα 70 χρειάζομαι τουλάχιστον 40 λεπτά και μετά νιώθω το στήθος πάλι βαρύ, ενώ το άλλο μαλακό! Κάνω πολλές μαλάξεις, ζεστές κομπρέσες, όσο πιο συχνές αντλήσεις μπορώ, αλλά δε βλέπω βελτίωση… Τι άλλο μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τη ροή και να βγάλω το γάλα? Υπάρχει περίπτωση να μείνει το γάλα μέσα και να αρχίσει να πήζει? Ήθελα εξ αρχής τόσο πολύ να θηλάσω αλλά έχω ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ και τα προβλήματα δε σταματάνε ποτέ…. Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί η ψυχολογία μου έχει πιάσει πάτο… Ευχαριστώ!

 

Άντλησε κυριως απο το στηθος που έπαθε μαστιτιδα. Να πίνεις πολλα υγρα, να τρως καλα και να ξεκουράζεσαι γιατι συνηθως αν δεν εντοπιστει ο λόγος της μαστιτιδας ειναι θεμα χρονου να εμφανιστεί πάλι.

Κανε μαλάξεις στο σημείο της μαστιτιδας (ειναι ακομα εμφανές στην αφή?).

Να μην κοιμάσαι μπρουμητα αυτές τις νύχτες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Πλέον υποχώρησε τελείως η μαστίτιδα, το σημείο δεν είναι εμφανές με την αφή και η παραγωγή μου επανήλθε στα αρχικά επίπεδα! Μακάρι να μη μου ξανασυμβει, γιατι ήταν αρκετά επώδυνο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθειά σας! Παθαίνω δεύτερη φορά μαστίτιδα από το ίδιο στήθος.. τώρα είναι το δεύτερο 24ωρο με πυρετό 39.5... Αυτή τη φορά όμως, ενώ ξεκίνησε από ένα συγκεκριμένο σημείο, μόλις το διέλυσα με μαλάξεις κ κομπρέσες, εξαπλώθηκε ο πόνος και το πέτρωμα σε όλο το στήθος... δεν μπορώ ούτε να το ακουμπήσω... Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως είναι μικρόβιο το οποίο έχει εξαπλωθεί σε όλο το στήθος κ χρειάζομαι αντιβίωση... σε αυτή τη θηλή έχω κ πληγή γιαυτό πιο πολύ το λέω... Πείτε μου τη γνώμη σας σας παρακαλώ (ειδικά της Νινα-Νανά θα μου ήταν πολύ σημαντική), γιατί μένω επαρχία κ στο θέμα θηλασμός είναι όλοι τους πάρε τον έναν και χτύπα τον άλλον...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Περαστικά! Εκτός από κρύες κομπρεσες κτλ χρειάζεσαι και αντιβίωση, σωστά το λες (ψηλός πυρετός για πάνω από 24 ώρες). Το θέμα είναι γιατί να κανεις πληγή με το θήλαστρο;

Link to comment
Share on other sites

Η θηλή μου αυτή είναι εισέχουσα και πολύ ευαίσθητη και παρ΄όλο που δε βάζω το θήλαστρο σε δυνατή ταχύτητα (2 από τις 15 γραμμές να φανταστείς), μου έχει κάνει πληγή... Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... Να προσέχεις να μην τρίβεται η θηλή στα τοιχώματα της χοανης, αλλά να μπαίνει στο κεντρο της. Μήπως έχεις μεγάλο στήθος και η κλασική χοάνη σού πέφτει μικρή;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, οι θηλές μου είναι μικρές και το σημείο της πληγής δεν ακουμπάει στα τοιχώματα της χοάνης... Φαντάζομαι ερεθίζεται όπως τραβιέται, γιατί είναι εισέχουσα... Στο άλλο στήθος δε με πληγώνει... Τι άλλο να πω, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθειά σας! Παθαίνω δεύτερη φορά μαστίτιδα από το ίδιο στήθος.. τώρα είναι το δεύτερο 24ωρο με πυρετό 39.5... Αυτή τη φορά όμως, ενώ ξεκίνησε από ένα συγκεκριμένο σημείο, μόλις το διέλυσα με μαλάξεις κ κομπρέσες, εξαπλώθηκε ο πόνος και το πέτρωμα σε όλο το στήθος... δεν μπορώ ούτε να το ακουμπήσω... Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως είναι μικρόβιο το οποίο έχει εξαπλωθεί σε όλο το στήθος κ χρειάζομαι αντιβίωση... σε αυτή τη θηλή έχω κ πληγή γιαυτό πιο πολύ το λέω... Πείτε μου τη γνώμη σας σας παρακαλώ (ειδικά της Νινα-Νανά θα μου ήταν πολύ σημαντική), γιατί μένω επαρχία κ στο θέμα θηλασμός είναι όλοι τους πάρε τον έναν και χτύπα τον άλλον...

 

ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;

Έκανες κατι διαφορετικο, κουράστηκες πριν αναρρωσεις πλήρως απο την πρώτη μαστιτιδα;

Έπαθες μαστιτιδα στο ΙΔΙΟ σημείο με την πρώτη;

Η πληγή παίζει ρολο... Ειναι εισοδος μικροβίων.

Φοράς σουτιέν που σε πιέζει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;

Έκανες κατι διαφορετικο, κουράστηκες πριν αναρρωσεις πλήρως απο την πρώτη μαστιτιδα;

Έπαθες μαστιτιδα στο ΙΔΙΟ σημείο με την πρώτη;

Η πληγή παίζει ρολο... Ειναι εισοδος μικροβίων.

Φοράς σουτιέν που σε πιέζει;

Γενικά κουράζομαι αρκετά κ κοιμάμαι λίγο... Η δεύτερη μαστίτιδα ξεκίνησε από διαφορετικό σημείο αλλά εξαπλώθηκε ο πόνος σε όλο το στήθος... Τελικά πήρα augmentin για μια βδομάδα, τελειώνω σημερα την αντιβίωση, ο πόνος έχει περάσει, αλλά το γάλα ελάχιστο :( (30 ml με το ζόρι, ενώ από το άλλο 160). Τα σουτιέν μου είναι χαλαρά, δε νομίζω ότι φταίει αυτ'ο...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ εγω ειχα παθει 2 φορες μαστιτιδα στο ιδιο σημειο στο ιδιο στηθος, πηρα augmentin, αντλουσα αποκλειστικα απο εκεινο το στηθος και τελικα κατεληξα να αντλω αποκλειστικα για 3,5 μηνες.τους 2 πρωτους μονο θηλασα. σε ολη τη διαρκεια των αντλησεων το στηθος με τη μαστιτιδα παντα εβγαζε λιγοτερο απο το αλλο αλλα γυρω στα 50 μλ λιγοτερο, το δεξι δλδ εβγαζε 200 το αλλο 180-150 σε καθε αντληση.αντλουσα 4 φορες την ημερα ανα 6 ωρο περιπου. ο γιατρος σου τι λεει που δεν υποχωρει ο πονος??να πω βεβαια οτι εγω δεν ειχα καμια πληγη κ μαλλον ειχα πολυ γαλα που δεν αδειαζε ο μικρος κ γιαυτο εκανα τις μαστιτιδες, γενικα δεν συνεργαζοταν το μωρο..(στον 2ο γιο μ θηλασα αποκλειστικα αλλα οταν εκοψα τον θηλασμο παλι το στηθος με τις μαστιτιδες ηταν πιο ζορικο με πετρωματα κ πονο..εκανα κ μια ακτινογραφια κ ειδαμε κατι κυστουλες.)

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς απελπισμένη, σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν ξέρω τι άλλο να πω... Από χθες το βράδυ άρχισε μια ψιλοενόχληση στο άλλο στήθος που δεν έχω ξαναπάθει μαστίτιδα. Σήμερα με πονάει όλη η εξωτερική πλευρά του στήθους αυτού χωρίς να είναι σκληρή ή κόκκινη και έχω συμπτώματα μαστίτιδας ξανά (πυρετό 38,2, ρίγη, μυαλγίες). derbybaby το προβληματικό στήθος δεν με πονάει πλέον, απλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω γάλα... Πώς γίνεται όμως ενώ παίρνω ακόμη κ σήμερα αντιβίωση να ξαναπαθαίνω μαστίτιδα στο άλλο στήθος? Εσύ είχες πάρει την augmentin των 1000? Εγώ πήρα την 625.. Τελευταία άντληση χθες βράδυ έκανα στις 11.30, μετά έκανα στις 5.30 το πρωί που ξύπνησε το μωρό (πρώτη φορά κοιμήθηκε τόσο κ πρώτη φορά κι εγώ!!!!) και μετά στις 11.00 το πρωί... Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο η ψυχολογία μου? Το τελευταίο διάστημα εξαιτίας κάποιων γεγονότων είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά, αγχωμένη κ πολύ πιεσμένη... Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ κ τι άλλο να κάνω... Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

λογικα απο τη στιγμη που παιρνεις αντιβιωση δεν γινεται να παθεις κατι...μηπως απλα δεν αδειαζει καλα το στηθος???κ γιαυτο σε ποναει??οσο για τη μειωση απο το αλλο λογικα με αντλησεις θα επανελθει..διοτι κ μενα μ λεγαν κανε με το θηλαστρο κ καποια στιγμη θα κοπει μονο του..προσωπικα αν δεν το εκοβα οσο αντλουσα θα ειχα γαλα.κανε πιο συστηματικες ανλτησεις ισως απο το "προβληματικο" κ βαλε κομπρεσεςε στο αλλο.υγρα πινεις??δενδιαβασα κ απο την αρχη ποσο μηνων ειναι το μωρακι? οσο για τον υπνο μεγαλο δραμα η αντληση μες τη νυχτα..υπομονη κ σιγουρα μα σιγουρα παιζει ρολο κ η ψυχολογια..ο,τι θες πες μου.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

derbybaby το μωράκι μου είναι τριών μηνών! Σε ευχαριστώ καταρχήν για τις συμβουλές και το χρόνο που αφιερώνεις για μένα! Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι μαστίτιδα γιατί έχω τα ίδια συμπτώματα (υψηλό πυρετό, μυαλγίες και ρίγη). Στο επίθεμα είδα και ένα κίτρινο υγρό, οπότε μήπως είναι μικρόβιο? Υγρά προσπαθώ να πίνω πολλά, κάνω ζεστά ντους, με έχουν πονέσει τα χέρια από τις μαλάξεις, τι άλλο να κάνω πια? Ο άντρας μου λέει κόψτο αφού δεν μπορείς, η μαμά μου τα ίδια (στήριξη μηδέν), δεν ξέρω ποιον να συμβουλευτώ κ σε ποιον γιατρό να πάω.... Γιατί να είναι τόσο επώδυνος ο θηλασμός???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!

 

Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για ανθεκτικό μικρόβιο, οπότε να μην το πιάνει το Augmentin. Θα πρότεινα να πας το συντομότερο σε μικροβιολογικο εργαστήριο για καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα του υγρού που λες ότι βγάζει το στήθος.

 

Καλό θα ήταν να συμβουλευτεις και την Αλκυόνη ή κάποιον σύμβουλο θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!νομιζω οτι πρεπει να σε δει αμεσα γυναικολογος για το στηθος.για καλλιεργεια δεν ξερω αλλα σιγουρα ενημερωσε και τον παιδιατρο για το υγρο αυτο..μηπως δεν κανει για το μωρο.ειναι παρα πολυ μεγαλο ζορι το θηλαστρο μονο οποια το εχει περασει το καταλαβαινει!! Κ εμενα ετσι μ λεγανε αλλα οταν εβλεπα οτι εβγαζα 1 λιτρο γαλα την ημερα κ το επινε ο γιος μ και γι οταν παιδαρος τους εγραφα ολους.βεβαια εβγαζα οπως ειπα ποσοτητα..εσυ ταλαιπωρησε διπλα βεβαια και με τις μαστιτιδες..εμενα ο γυναικολογος μ με βοηθβσε αλλα η αληθεια κ οαντρας μ μου σταθηκε πολυ.θα σου πω το εξης, οταν η μαμα ειναι καλα ειναι και το μωρο καλα..πριν αρχισω να αντλω αποκλειστικα που θηλαζα ωωωωρες ατελειωτες ειχα ενα μωρο που ως επι το πλειστον εκλαιγε και μαζι με αυτον εκλαιγα κ εγω περασα μια μινι καταθλιψουλα..αρχισα τις αντλησεις με το μινι ελεκτρικ μη ψανταστεις νοσοκομειακα κ τετοια..μεχρι να μπω σε μια σειρα με αποστειρωσεις αντλησεις ταισματα τα επαιξα.μολις αρχισε ομως ο μικρος να πινει το γαλα μ στο μπιμπερο μπηκε σε μια σειρα κ αυτος κ εγω.κ ηρεμησαμε.ημουν πια βεβαιη οτι στο 2ο θα στραφω παλι στο θηλαστρο εψαξα βρηκα τηλεφωνα για ανοικιαση θηλαστρου διοτι ελεγα αυτα που περασα με τον θηλασμο στον 1ο δεν τα ξαναπερναω.κ ερχεται ο 2ος και θηλαζουμε μαγικα..δες να ηρεμησουν τα στηθη σου γιατι ο πονος της μαστιτιδας δεν παλευεται κ αν δεν καταφερεις αλλο δεν πειραζει.ξερεις οτι προσπαθησες και μαλιστα the hard way..πιστεψε με σε νιωθω..

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ! Έκανα τελικά εξετάσεις αίματος και μικροβιολογικές στο νοσοκομείο και μου βγήκε ένα μικρόβιο serratia marcesens, το οποίο δεν το ήξεραν δύο γυναικολόγοι που ρώτησα κ μου είπαν να επαναλαβω την εξέταση. Την επανέλαβα σήμερα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό κ περιμένω αποτελέσματα... Αυτό που με αγχώνει περισσότερο τώρα είναι μήπως αυτό το μικρόβιο επηρεάζει το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά!

 

Serratia;;; Μα πού την τσιμπησες; (Καλά, τι ακριβώς δεν έχουν ακούσει οι γυναικολογοι; Τέλος πάντων...). Αν επαληθευτεί, πρέπει να πάρεις γνώμη λοιμωξιολόγου.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι, επίσης, ότι πρέπει να πάρουν δείγμα από όλο τον εξοπλισμό (χοανες κτλ), μήπως έχουν αποικιστει από το μικρόβιο. Θα σε κατευθύνει ο λοιμωξιολόγου, φυσικά. Ως τότε, βραζε τον εξοπλισμό τουλάχιστον για ένα τέταρτο.

 

Για το αν κινδυνεύει το μωρό: μέσω της αρχικής πηγής του μικροβίου (που δεν ξέρουμε ποια είναι) ίσως κινδυνεύει. Μέσω του γάλακτος, ειλικρινά δεν ξέρω.

 

Ας ελπίσουμε ότι ήταν απλά επιμόλυνση στο εργαστήριο και δεν επαληθευτεί!

 

Περιμένουμε νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...