Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΒΗΧΑΣ!!ΕΛΕΟΣ!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

 

Βρισκομαι στην αρχη του πεμπτου μηνα της κυησης , και τις τελευταιες 3 βδομαδες εχω φοβερο βηχα, δεν εχω πυρετο, μονο λιγα φλεματα, που εξαφανιστηκαν πριν λιγες μερες.

Επισκεφτηκα εναν ωριλα που μου εδωσε ενα φυτικο σιροπι, αλλα δεν εκανε τιποτα.Ο γυναικολογος μου προτεινε ενα εισπενομενο για ασμα και ενα αλλο σιροπι αλλα παλι τιποτα. Ο ΒΑΗΧΑΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ... Πηγα σε εφημερια νοσοκομειου σε ωριαλα, οποιος ειπε να μην παρω τιποτα, ο βηχας μπορει να κανει και μηνες, θα σταματησει απο μονος του. Σημερα πηγα σε νεο ωριλα ο οποιος ειπε οτι απο λαρυγγιτιδα εγινε βροχιτιδα και μου εδωσε αντιβιωση και ο βηχας εχει γινει αλλεργικος και μου εδωσε και αντιαλλεργικο χαπι με ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.Ο γυναικολογος μου που του μιλησα μου εδωσε το ΟΚ να τα παρω, αλλα εγω εχω ενδοιασμους για το κορτιζονουχο σκευασμα, γιατι στις οδηγιες λεει οτι επηρεαζει την αναπτυξη του εμβρυου......Για την αντιβιωση δεν εχω απορια γιατι ειναι πολλη ελαφρια και θα την παρω μονο 4 μερες, ενω την κορτιζονη 10 μερες.

 

Η απορια μου ειναι, αν εχει συμβει σε καποιον τοσο εντονος βηχας κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, αν ειχε προβλημα το εμβρυο? και τί αγωγη χρησιμοποιηθηκε?

Πηρε καποια κοπελα ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ?και τι συνεπειες ειχε????

Δεν ξερω τι να κανω, να παρω την κορτιζονη ή να παρω μονο την αντιβιωση???

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑ................................

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΥΤΟΣ ΅ΑΥΤΟΣ Ο ΒΗΧΑΣ..........................

 

Για αυτα που ρωτας δεν μου εχει τυχει και δεν ξερω να σου απαντησω.............

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω προσωπική εμπειρία, παρά μόνον από κοντινό μου πρόσωπο. Σε όλη τη διάρκεια σχεδόν της εγκυμοσύνης της είχε αυτόν τον βήχα που λες και αφού έκανε κι εκείνη μια τουρνέ στις διάφορες ειδικότητες γιατρών, κατέληξε σε αυτό που σου είπαν και σένα: λαρυγγίτιδα--> βρογχίτιδα --> αλλεργικός βήχας. Πήρε ότι της έδωσαν και με το που γέννησε, ο βήχας κόπηκε μαχαίρι! :roll:

 

Περαστικά σου εύχομαι.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα... καθε περίπτωση είναι διαφορετική και η συμπτωματική αγωγή δίνεται από ειδικούς (τους γιατρούς που μας παρακολουθούν δλδ). Το τονίζω αυτό, πριν σου πω τη γνώμη μου... γιατροί εδώ δεν είμαστε, απλά λέμε τη γνώμη μας και αναφέρουμε τις δικές μας εμπειρίες.

Τα πέρασα κι εγώ τον Σεπτέμβριο (ήμουν τότε στις αρχές του 4ου μήνα), όλοι οι συνάδελφοι στο γραφείο ήταν κρυολογημένοι, κόλλησα λοιπόν κι εγώ. Μιλάμε για ποοοοολύ βήχα, δε μπορούσα να πάρω αναπνοή! Πήγα σε ωριλα, δε μου έδωσε τίποτα λόγω εγκυμοσύνης. Ο γυναικολόγος μου επέτρεψε μόνο σπρέυ για τη μύτη (ήταν κι αυτή μπουκωμένη), για τον βήχα μου είπε όσο μπορώ να τον συγκρατώ, να παίρνω βαθειές αναπνοές όταν θέλω να βήξω, να πίνω ζεστό γάλα με μέλι και γενικώς ζεστά (χαμομήλι, τσάι) αλλά όχι ζεματιστά. Ξερω, είναι δύσκολο να θες να βήξεις και να προσπαθείς να το κρατήσεις, αλλά πρέπει να κάνεις μια προσπάθεια. Θα έχεις παρατηρήσει ότι όσο βήχεις, τόσο περισσότερο θες να συνεχίζεις να βήχεις. Πριν μερικά χρόνια το είχα ξαναπάθει σε τέτοιο βαθμό που το γιατρός που πήγα μου είπε ότι απ' τον πολύ βήχα υγροποιούνται οι απολήξεις των βρόχων των πνευμόνων και θα είχα άλλα τρεχαματα αν δεν σταματαγε και ομολογώ ότι με φόβισε αρκετα, ώστε να προσπαθώ να μη βήχω. Η κατάσταση αυτή κράτησε κάπου 1,5 μήνα (θυμάμαι πάλευα με τον βήχα μέχρι τις αρχες Νοεμβρίου) και τελικά περασε μόνο του, χωρίς φάρμακα, μόνο με ζεστά και "αντιβηχικές" προσπάθειες!

 

Τώρα για τη δική σου περίπτωση, η αντιβίωση λες είναι ελαφριά... η κορτιζόνη δεν εντεδεικνυται στην εγκυμοσύνη (μάλιστα σε πιο προχωρημενες κυήσεις γίνονται ενέσεις κορτιζόνης στις εγκυμονούσες, για να βοηθήσουν την ωρίμανση των πνευμόνων των εμβρύων, όταν υπαρχει φοβος για προωρο τοκετό). Να ακολουθήσεις τη συμβουλή κυρίως του γυναικολόγου σου, αυτός είναι ο ειδικός τώρα στην εγκυμοσύνη. Δεν ξερω αν εχει νόημα να κάνεις τη μισή αγωγή, δλδ να πάρεις μόνο την αντιβίωση, ίσως αντιβίωση και κορτιζόνη να πρέπει να συνδιαστούν για να επιφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Περαστικά και σύντομα σου εύχομαι!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη μου κόρη είχα τρομερό βήχα και μάλιστα σε πιο προχωρημένη εγκυμοσύνη 7-8ος με αποτέλεσμα να πονάει και να ανεβοκατεβαίνει η κοιλιά μου. Δεν είχα ευτυχώς πυρετό κλπ για να ζητήσω από το γιατρό φαρμακευτική αγωγή αλλά τυραννιόμουν. Δεν πήρα τίποτα εκτός από τα κλασικά, χαμομήλια καραμέλες κλπ. Το μωράκι δόξα το θεό παρά το πάνω - κάτω βγήκε μια χαρά....

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το βήχα έχω κι εγώ εδώ κι ένα μήνα. Μόλις μπήκα στον 5ο κι εγώ. ο βήχας δεν έχει φύγει άκόμα εντελώς. Μέχρι και τη νεόγνολό μας συμβουλέυτηκα για το τι ΄φαρμακα μπορώ να πάρω.

 

Τελικά την έβγαλα με εισπονες αερολιν, φυτικό σιρόπι για το βήχα, πολλά χλιαρά τσαγάκια και σαλέπι (αυτό τελικά βοήθησε πολύ).

Ο γυναικολόγος επέτρεψε και σπρέυ στη μύτη, αλλά τελικά προτίμησα τις πλύσεις με νερό.

Ό,τι έκανα δηλαδή και στο μωρό μου που ήταν κι αυτό αρρωστούλι.

 

Και όταν βήχεις , προσπάθησε να φέρνεις τα πόδια πιο κοντά στην κοιλιά. Πονάει λιγότερο.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Περαστικά .

Link to comment
Share on other sites

Nantia,maryp,zouzounel,katerina11,NANA,Maya,suricata,

 

 

Καταρχην, ευχαριστω για τις ευχες σας και τις προτασεις σας, μου δωσατε κουραγιο γιατι το ειχα χασει μετα απο αυτην την ταλαιπωρια. :lol:

 

Τελικα ολοκληρωσα την θεραπεια με αντιβιωση και κορτιζονη μετα βεβαια απο οδηγιες του ωριλα και του γυναικολογο μου. Ο βηχας ειναι πλεον πολυ σπανιος δηλαδη λιγο το πρωι και το βραδι, κοιμαμαι κανονικα και συνεχομενα.Ευτυχως μπορω και αναπνεω απο την μυτη και δεν πονανε τα πλευρα μου απο τον βηχα .

Ευχομαι να μην με ξαναπιασει βηχας ξανα στην ζωη μου γιατι αρκετα ηταν ..

Ευχομαι να μην εχει επηρεασει αυτην η περιπετεια το εμβρυο...

 

Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας.

ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΑΚΙΑΑΑΑΑΑΑ :D:D:D:D:D:D

69Dzp3.png

06pBp2.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και γω χαλια με κρυωλογημα αλλα ο βηχας δε παλευεται.

παιρνω και γω ceclor απ την δευτερα το βραδυ αλλα ακομα μου κοβει την αναπνοη ο βηχας, παιρνω και ενα ανιβυχικο συροπι και καραμελες... κανα αλλο γιατρικο ξερει κανεις?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια!! ειμαι χαλια!!!! ηταν αρωστα τα μικρα και κολησα. απο την τεταρτη ξεκινησα με λιγο βηχα. και πυρετο 37. χθες ολη μερα εβηχα. δε μπορουσα να αναπνευσω απτονβηχα. σημερα πρωι πηγα σε μια παθολογο. μολις της ειπα οτι ειμαι εγκυος (6-7βδομαδων) λεει αααα δεν αναλαμβανω. εγω ηθελα μονο να με εξετασει και μετα θα μου ελεγε και η γυναικολογος μου τι να παρω.ισα που με ακουσε. δεν ελεγξε τιποτα αλλο ουτε λαιμο ουτε τιποτα.μουδωσε ενα γιατα φλεματα αλλα δεν το πηρα γιατι εγω εχω ξηρο βηχα. τελικα πηρα καιγω ενα φυτικο. σημερα εφτασα μεχρι 38.6 πυρετο. πηρα φυσικα ντεπον. αλλα οταν βηχω νιωθω σαν ναχω πληγες πλεον στα πλευρα μου! εχω λιωσει. ειμαι και μπουκωμενη. τι αλλο σπιτικο υπαρχει να κανω? εκτος αποχαμομηλια κτλ...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα και καλή )(ρονιά! κι εγώ βή)(ω-βή)(ω-βή)(ω... είναι ξερόβη)(ασ. δε με νοιάζει για μένα, θα το περάσω αυτο που με αγ)(ώνει είναι μήπωσ είναι κακό για το μωρό...

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στο φαρμακειο και παρε ενα φυτικο σιροπακι με πορτοκαλι. (εχει και με μελι και λεμονι αν θες) δε θυμαμαι πως λεγετε. θα σου που αν πας εκει. ειναι θαυματουργο και δεν πειραζει σε εγκυμοσυνη. εγω με αυτο ειχα σωθει..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Τσαγάκι με μέλι και λεμόνι βοηθάει πάντα. Αν έχεις και πονόλαιμο γαργάρες με μαγειρική σοδα και χαμομήλο. Επίσης υπάρχουν παστίλιες του Κορρέ που είναι καλές για το βήχα και επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πόσο μηνών είσαι?

Εγώ είχα κρυώσει πριν να μάθω ότι είμαι έγκυος κι όπως πάντα, μετά το κρύωμα μού μένει βήχας. Φαντάσου τώρα είμαι στην 11 εβδομάδα κι ακόμα βήχω! Μου λέγανε φίλες μου να κρατάω την κοιλιά μου για να μην πάθει αποκόλληση το παιδί, αλλά ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι ακόμα είναι τόσο μικρό που δεν κινδυνεύει από το τράνταγμα του βήχα.

Πήρα για λίγο καιρό το σιροπάκι του Κορρέ, αλλά μου ερχόταν εμετός γιατί ένιωθα ότι πίνω ζεστό τσίπουρο. Έκανα υπομονή καμιά εβδομάδα και το έπινα, αλλά δεν έκανε τίποτα κι έτσι ζω ακόμα με τον βήχα, ο οποίος έχει μειωθεί μεν, παραμένει δε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

στον 3ο μηνα ειχα παρει κ γω γερο κρυωμα....βηχας,δεκατα συνεχεια για 4 μερες κ μπουκωμα.το χειροτερο ηταν ο βηχας!τρανταζομουν ολοκληρη κ δεν μπορουσαν καν να κοιμηθω το βραδυ.μονο κανενα depon επερνα που και που....κατα τα αλλα την εβγαλα με τσαγακια και halls καραμελες ωσπου μετα απο κανα 2 βδομαδες μου περασαν ολα!υπομονη θελει κ να μην φοβαστε δεν παει πουθενα το σπορακι!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΒΗΧΩ ΒΗΧΩ ΒΗΧΩ.....ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ ΠΟΝΑΩ ΠΑΝΤΟΥ ...ΕΧΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 6 ΗΜΕΡΕΣ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ..ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΣΤΙΣ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΤΕΣΤ..ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΟΧΙ...ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΣ ΒΗΧΑΣ?ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 2,5 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΟ ΒΗΧΑ Κ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ..ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΠΝΟΕΣ AEROLIN K FLIXOTIDE MAZI KAI ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ..ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΠΙΘΑΝΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΟΥΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ Κ Η ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΔΩ...ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΣΠΥΡΙΑ-ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ Κ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΚΟΡΙΟΥ Κ ΤΩΡΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΛΙΟ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΕΝΤΟΜΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΥΚΛΟ...ΕΛΕΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙ ΑΥΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΤΙ.... ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΑΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΕΓΚΥΜΣΥΝΗΣ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΩ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ ΓΕΝΙΚΑ..ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΟΥΡΑΣΑ...ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...