Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαψιμο μαλλιων και θηλασμος


pitsikoki

Recommended Posts

Κοριτσια μηπως ξερετε αν μπορουμε να βαψουμε τα μαλλια μας οσες θηλαζουμε;

Και τωρα που ξεκινησαμε στερεα ποσες μερες χωρις κακακια μπορουν να περασουν προτου τηλεφωνησουμε στον παιδιατρο;

Χθες ολη μερα δεν εκανε και λεω να περιμενω και σημερα...

Αν ξερετε please απαντηστε!!

 

Φιλια σε ολες!!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ.ΣΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΦΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΑΣ.ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ?

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα.. Από όσο ξέρω μπορείς να βάψεις τα μαλιά σου με φυτική βαφή. Εγώ τα έβαψα με Κορρες που δεν έχει αμμωνία.

 

 

 

Για τα κακάκια του μωρού, κι εμένα καμιά φορά κάνει 2 μέρες μέχρι να ενεργειθεί. Αλλά νομίζω ότι πρόβλημα δυσκοιλιότητας μπορεί να ΄΄εχει όταν είναι πάνω από 4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΦΥΤΙΚΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΒΑΦΗ ΕΧΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝΤΑΥΓΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΟΥ.

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλαζω 5 μηνες και κατι. Σοβαρα δεν κανει;!!Κι εγω ηδη εχω κλεισει ραντεβου!!Οταν ημουν εγκυος μου επετρεψε ο γιατρος στον 5 μηνα οποτε υπεθεσα οτι τωρα μπορω να τα βαψω. Ως ποτε θα κυκλοφορω σαν.....αντε ας μην το πω!!!!

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ?ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΒΑΦΕΣ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τωρα τηλεφωνο το γιατρο και μου ειπε οτι με φυτικες ειναι ΟΚ. Οσο για τα κακακια περιμενουμε τρεις μερες και αν δεν ενεργηθει βαζουμε υποθετο γλυκερινης ή βρεφικο κλυσμα. Τα γραφω και για τις αλλες μανουλες που τυχον εχουν τις ιδιες αποριες.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαλλια μας τα βαφουμε κανονικα ...Αν ειναι δυνατον!!! Αυτα για απαγορευση βαφης ειναι μυθος...Για ψαξτε το λιγακι...Εγω τα εβαψα οταν ημουν 8 μηνων και τωρα που το μωρακι μου ειναι 2 μηνων εκανα ανταυγιες και θηλαζω αποκλειστικα...Ρωτησα και την παιδιατρο και μου ειπε το ιδιο...Τελειωσα ομως και κομμωτικη σχολη...Απλως λογω ορμονων ισως να μην πιανει καλα η βαφη ...τιποτε αλλο... Τι αλλο θα ακουσουμε ...??

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

ούτε με φυτικές βαφές????

 

Εγώ η μόνη φυτική βαφή που ξέρω είναι η χέννα και στο ίντερνετ έχω δει ότι τη χρησιμοποιούν σε συνδυασμό με indigo (φυτικό πάλι) για να βγάζουν σκούρο χρώμα. Οι βαφές με χέννα (Hennara) που γράφουν μόνιμη βαφή προφανώς έχουν και χημικά. Οι φυτικές του Κορρέ έχουν φυτικά συστατικά αλλά σίγουρα έχουν και χημικά αφού πάνω γράφουν μόνιμη βαφή. Εγώ νομίζω ότι τα φυτικά είναι για προστασία της τρίχας όχι για αντικατάσταση των χημικών. Για βαφές χωρίς αμμωνία και πιστεύω λιγότερα χημικά υπάρχουν οι απαλές βαφές για κάλυψη λευκών στον ίδιο τόνο με το χρώμα του μαλλιού.

 

Βρήκα και μία φυτική βαφή στο ιντερνετ για παράδειγμα http://www.bionews.gr/bionews/053/bakratsas.htm. Αυτή θα θεωρούσα φυτική και όχι του Κορρέ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω κάνω ανταυγειες από τον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης, εχω παρατηρήσει κ εγω ότι το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό από ότι ήταν πριν μείνω έγκυος κ τωρα που θηλάζω εξακολουθουν να μην βγαίνουν καλα, ίσως είναι λόγω ορμονών αν κ δεν το εχω διαβασει καπου αυτο. Όσο για το τσιγάρο δεν συμφωνω καθόλου είνια πολυ χειρότερο να καπνίζεις στην εγκυμοσύνη (δεν το συζητώ φυσικα ότι καλύτερο να μην καπνίζει καθόλου).

Όσο για τα κακα κ ο δικός μου στην αρχη με τις στερεες έκανε κ 3 ή 4 μερες να ενεργηθεί μετά από κανα 2 μήνες έστρωσε το εντεράκι κ ενεργείται κανονικα. Όμως κάποιες τροφες όπως μπανανα ή ρυζι μπορει να χειροτερεψουν την κατασταση, εγω του βαζω στη φρουτοκρεμα καθημερινα ενα ξερο δαμασκηνο κ τον βοηθαει πολυ.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Απλως λογω ορμονων ισως να μην πιανει καλα η βαφη ...τιποτε αλλο...

 

Εγω εκανα διαφανειες αφου σταματησα τον θηλασμο στον 4ο μηνα. Περιττο να σας πω οτι προφανως απο τις... αναξελεγκτες ορμονες, αντι για εντονα ξανθες, βγηκαν εντονα πορτοκαλι :!:. Μετα απο λιγες ημερες ξαναπερασαμε ενα χερακι χρωμα, αλλα παλι πορτοκαλι. Φανταζεστε στο ζεστο καστανο να προσθεσεις και ... πινελιες πορτοκαλι :?::?::?: Ευτυχως, εκεινες τις ημερες δεν χρειαστηκε να κυκλοφορησω στον εξω κοσμο, γιατι θα γελουσε και ο καθε πικραμενος. Λογω ορμονων μου ειπε η κομμωτρια...:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρίξτε λίγο και μια ματιά σε αυτό

http://stefanogiannis.blogspot.com/2007/09/blog-post_2197.html

 

και εγώ σκεφτόμουν να βάψω τα μαλλιά μου γιατί εχω 2-3 ασπρες τριχες, αλλά μετά από αυτό αναθεώρησα.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η κυρια Αγλαϊα Παπαδημα, Πιστοποιημενη Συμβουλος Θηλασμου και συνεργατης του φορουμ, εχει πει ξεκαθαρα πως μπορουμε να βαφουμε τα μαλλια μας με κανονικες βαφες για οσο καιρο θηλαζουμε.

 

Επιτρέπονται όλες οι βαφές κατά τη διάρκεια του θηλασμού. Δεν υπάρχει καμία αντένδειξη. :wink:

 

Απο το τοπικ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24062

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ βάφω τα μαλλιά μου κανονικά, και στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό, αλλά έχω παρατηρήσει, ίσως λόγω των ορμονών δεν ξέρω, δεν πιάνει καλά το χρώμα. Όταν ρώτησα τον γιατρό μου μάλιστα για την εγκυμοσύνη με κοίταξε σαν να ήμουν πράσινη με ουρά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μηπως ξερετε αν μπορουμε να βαψουμε τα μαλλια μας οσες θηλαζουμε;

Και τωρα που ξεκινησαμε στερεα ποσες μερες χωρις κακακια μπορουν να περασουν προτου τηλεφωνησουμε στον παιδιατρο;

Χθες ολη μερα δεν εκανε και λεω να περιμενω και σημερα...

Αν ξερετε please απαντηστε!!

 

Φιλια σε ολες!!!

Καλή σου μέρα και να σου ζήσει το μωράκι.

1ον - Και τα μαλλιά σου μπορείς να βάψεις και τα νύχια σου και να βαφτείς εσύ! (θα έγραφα και για το κάπνισμα, αλλά είναι άσχετο με την ερώτησή σου). Συμπέρασμα απ' όσα έχω διαβάσει από την κ. Παπαδήμα και το βιβλίο της κ. Πατσούρου: Δεν υπάρχει τίποτα που να επιτρέπεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και να απαγορεύεται στο θηλασμό!

Αν θες τη γνώμη μου προτίμησε τις φυτικές γιατί καλό θα ήταν γενικά (και όχι ειδικά για το θηλασμό) να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τις χημικούρες!

 

2ον - Και ο δικός μου μόλις ξεκίνησε τις στερεές σταμάτησε να κάνει κάθε μέρα. Μέχρι να προσαρμοστεί ο οργανισμός του, του πήρε 3-4 μήνες. Αν δεις ότι δεν κάνει και 3η μέρα, θήλασέ τον αποκλειστικά για 1-2 μέρες και θα επανέλθει το εντεράκι του. Εμείς το εφαρμόσαμε αρκετά αυτό. Το υπόθετο άστο καλύτερα για πιο προχωρημένες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα. Ο γιατρος μου , μου επετρεψε να βαψω τα μαλλια μου κανοντας ανταυγες μετα τον 6ο μηνα. Εγω αρχισα βαφη μαλλιων απ΄την στιγμη που γεννησα. Θηλασα αποκλειστικα 3 μηνες. Δεν μου απαγορευσε την βαφη. Βεβαια υπαρχουν οι φυτικες βαφες μαλλιων αλλα και βερνυκια νυχιων χωρις χημικα.

Οσον αφορα τα κακακια του μωρου μετα την τριτη ημερα εγω χρησιμοποιησα στην μικρη μου βρεφικο υποθετο γλυκερινης. Εδρασε με επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η βαφη δεν περναει μεσα απο το δερμα. Μια φορα που ειχα ρωτησει τη δερματολογο μου ειχε πει οτι αν περναγε θα ειχαμε πεθανει ολοι... Εγω τα βαφω αλλα αποφευγω να τους παρω αγκαλια. Πχ τα βαφω οταν τους βαλω για υπνο και φροντιζω να ειναι εδω ή μαμα μου ή ο αντρας μου μηπως και θελουν κατι τα παιδια..

 

Για τα κακακια δεν εχω πειρα γιατι εμενα τα στεραια (λαχανικα) δεν τους δημιουργησαν προβλημα. Νομιζω ομως οτι πρεπει να πινουν νερακι μια και σιγουρα μια κρεμα ή ενας πουρες δεν εχουν τοσα υγρα οσα το γαλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

για τις βαφες πρωτον οι φυτικες δεν ειναι παντα τοσο αθωες οσο λενε, δευτερον πρεπει να τις αποφευγουμε στο πρωτο τριμηνο και στην υπολοιπη εγκυμοσυνη και το θηλασμο καλο ειναι νμα επιλεγουμε βαφες ανοιχτοχρωμες απο 6 κ πανω που εχουν λιγοτερες χημικες ουσιες σχετιζομενες με καρκινογενεσεις.

κατι αλλο επειδη εχω δουλεψει και σε κομμωτηρια ενα διαστημα οταν βαφετε τα μαλλια ειδικα αν η βαφη εχει αμμωνια ΜΗΝ εχετε στον ιδιο χωρο τα μικρα κια φροντιστε να αεριζεται ο χωρος. κ οπως ειπανε κ οι υπολοιπες οι βαφες δεν πιανουν καλα εγω τα εβαψα 3 βδ μετα τη γεννα και τα μισα βγηκαν πιο ανοιχτα. για το αλλο που ρωτας εγω οταν ειχε μερες να ενεργηθει της εβαζα λιγο ελαιοδο με μια μπατονετα. παντως η παιδιατρος μου ειχε πει οτι μεχρι μια βδομαδα δεν υπαρχει προβλημα αν κανει πανω απο 6-7 μερες κανουν κλυσμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 6 months later...

ναι και εμενα ο γιατρος μου αυστηρος πολυ οσον αφορα τα χημικα ολα βαφες μανο κτλ

κατα την εγκυμοσυνη δεν τα εβαψα και στον θηλασμο παλι μου λεει φυτικη οποτε θα περιμενω λιγο

Link to comment
Share on other sites

Το θηλάζον βρέφος δεν είναι έμβρυο. Η κυκλοφορία του αίματος του εμβρύου είναι σε άμεση σχεση με την κυκλοφορία της μητέρας, γι'αυτό και οι περισσότερες χημικές ουσίες περνουν απευθείας στο αίμα του. Καμία σχεση με το βρέφος, όπου καθε ουσία ακολουθεί τη διαδρομή αίμα μητέρας- γάλα μητέρας- στομάχι και έντερο μωρού- αίμα μωρού, οπότε και είτε καθόλου είτε ελάχιστη ποσότητα καταλήγει στο αίμα του μωρού, τις περισσότερες φορές.

 

Η βαφή μαλλιών δεν προκαλεί κανένα πρόβλημα στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...