Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tεστ ωορρυξίας


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με το τεστ ωορρυξίας.

Θα το χρησιμοποιήσω πρώτη φορά τώρα και θέλω να το κάνω σωστά.

Εχθές μου ήρθε περίοδος 20.05 και με κύκλο 25 ημερών όπως γράφει πρέπει να ξεκινήσω να μετρώ από την 8η μερα. όταν θα δείξει ωορρυξία θα πρέπει να προσπαθήσουμε εκείνη την μέρα , την επόμενη ή την 11η μερα που υποτίθεται βάση κύκλου κάνω ωορρυξία? και θα πρέπει να ξανα μετρήσω πάλι την 14η μερα ή όχι? συγνώμη που ρωταω αυτα τα κουλά αλλά θέλω μπεμπάκι μωρέ !!!!:D:D:D:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


MimiR και εγώ θα τα ξεκινήσω από τον άλλο μήνα. Από ότι έχω διαβάσει όταν σου δείξει 2 γραμμές έντονες, η ωορηξία θα συμβεί σε 24-36 ώρες. Και εγώ είμαι λίγο συγχυσμένη. Δηλαδή όταν δείξει 2 γραμμές έντονες να μην έρθουμε σε επαφή το ίδιο βράδυ; Να ξεκινήσουμε από την επόμενη ημέρα;

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν το τεστ είναι θετικό...Αρχίζεις αμέσως.Πιο σημαντική είναι η πρώτη μέρα και συνεχίζεις και τις 2 επόμενες κοκ.

Αυτό, γιατί όντως η ωορ. θα γίνει μέσα σε 36 ώρες αλλα δεν ξέρεις εαν θα γίνει σε 6 ώρες παράδειγμα απο το θετικό τεστ , έτσι αν η ζωη του ωαρίου είναι μικρή σε 12 ώρες μπορει να είναι και αργά πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ferby!! Θα πάρω τα τεστάκια που έχει το ebay. Τα έχει δοκιμάσει καμιά?

 

Καλημέρα. Εγώ είχα δοκιμάσει πάρα πολλές μάρκες πριν μείνω έγκυος γιατί έκανα 2 τεστ τη μέρα για πολλές μέρες. Τα καλύτερα πιστεύω ότι είναι αυτά:

http://www.ebay.com.au/itm/New-1-5-10pcs-Ovulation-Test-Paper-And-Pregnant-Test-Paper-/310981246611?var=610280038008

Μου άρεσαν περισσότερο και από τα hometest γιατί τα βρήκα πολυ ευκρινή.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω αυτά και είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί είναι αυξημένης ευαισθησίας και ειδικά τα εγκυμοσύνης και πολύ οικονομικά. Ωορρηξία μου δείχνουν εντονότατα. Νομίζω είναι ίδια μάρκα με αυτά που προτείνει και η Rosali, απλώς άλλος πωλητής.

 

Για τις επαφές, έχω διαβάσει αρκετά για τα τεστάκια και λένε ότι καλό είναι να αρχίζεις τις επαφές όταν δεις αχνό θετικό (δηλ. η ορμόνη δεν έχει φτάσει ακόμα στο peak της), μιας και τα σπερματοζωάρια ζουν περισσότερες μέρες, άλλη μια επαφή όταν δεις έντονο θετικό και μια την επόμενη μέρα. Χοντρικά φυσικά για να καλύπτεσαι όσο γίνεται πιο πολύ.

 

Για κύκλο 25 ημερών, εγώ θα ξεκινούσα την 8η τα τεστ. Πολλές φορές χρειάζεται να κάνεις ένα πρωί και ένα απόγευμα, ειδικά τη 10-11η του κύκλου.

 

Καλή επιτυχία και εύχομαι να 'ρθει σύντομα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα γιατί στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα έγκυος με εξωσωματική. Μετά η δεύτερη ήρθε από μόνη της και η τρίτη το ίδιο αλλά δυστυχώς για ιατρικούς λόγους έκανα απόξεση πριν 2,5 μήνες. Από τότε δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτε άλλο. Μόνο να μείνω έγκυος!

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ αύριο θα πάρω το clearblue το ψηφιακό τεστ ,θέλω να σιγουρευτώ ότι θα καταλάβω σίγουρα την ωορρυξία μου!!

Και από Τρίτη ξεκινώ με τα τεστάκια! Εύχομαι να πιάσω το σποράκι μου αυτή την φορά!!! Ουφ,πρέπει να ξεαγχωθώ για να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια μου!!

2η μέρα σήμερα με τα τεστάκια ωορρυξίας και ακόμα αρνητικά!!μετράω και την θερμοκρασία το πρωί για να ξέρω που βρίσκομαι και μέχρι στιγμής είναι όλα σταθερά. Λογικά ωορρυξία θα έχω την 10η-12η μέρα δλδ , με κύκλο 25 ημερών απο παρασκευή μεχρι και κυριακή!!

χθες και πρόχθές είχαμε ελεύθερες επαφες και λέω σήμερα να απέχω ! τι λέτε κι εσέις? διάβασα κάπου πως καλο είναι μερα παρά μέρα πριν την ωορρυξία

Link to comment
Share on other sites

MimiR και εγώ έχω ακούσει πως είναι καλύτερα μέρα παρά μέρα. Μόνο όταν δείξει θετικό το τεστάκι να έχετε επαφές δύο μέρες συνεχόμενες. Εγώ τα παράλαβα χθες. Θα ξεκινήσω από τον Ιούλιο όμως για να έχουν περάει 4 μήνες μετά την απόξεση.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...