Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενημέρωση γονέων


Belfaccino

Recommended Posts

Ξεκινάω αυτό το θέμα για την ενημέρωση των γονέων όταν, για παράδειγμα, δίνεται ένα ενημερωτικό μήνυμα στα παιδιά να μεταφέρουν στους γονείς, όπως μας ανέφερε η yvet.

 

Εχει τυχει να το μαθω οταν γυρισουν.Εχω σκευτει οτι μπορει να τους εχουν δωσει καπιο χαρτι που δεν εχει φτασει ποτε στα χερια μου.Αρκετες φορες το ακουω που το λενε εξω μεχρι να σχολασουν τα παιδια μου.

 

yvet, έχει συμβεί και σε μένα, ο γιος μου να έχει ξεχάσει να μου μεταφέρει μια οδηγία που έδωσε η δασκάλα. Η δασκάλα ζήτησε από τα παιδιά να ενημερώσουν τους γονείς να μη συνοδέυουμε τα παιδιά έως την τάξη πριν κτυπήσει το κουδούνι, κι εγώ έμπαινα κανονικά για να αφήσω την ασήκωτη τσάντα, μέχρι που το έμαθα 3 μέρες μετά από άλλον γονιό, επειδή, ο δικός του γιος, του είχε μεταφέρει την οδηγία.

 

Είχε, επίσης, χάσει και μια υπεύθυνη δήλωση που του είχε δώσει η δασκάλα για να υπογράψω για μια εκδρομή και είχε δοθεί η εντύπωση ότι δεν επιθυμούσα να υπογράψω.

 

Τελικά, χρειάστηκε να καθήσω τον γιο μου κάτω και να του ζητήσω να με ενημερώνει όταν η δασκάλα τους δίνει μια οδηγία ή τους δίνει ένα ενημερωτικό χαρτάκι (από αυτά τα Α4 χαρτιά κομμένα στη μέση)... διότι θα έχει μα σημαντική πληροφορία για τη μαμά και τον μπαμπά. Το έκανα σκοπό και του το θύμιζα κάθε μέρα. Ελπίζω να έπιασε η "γκρίνια" της μαμάς!

 

Νομίζω, όμως, για να βεβαιωθείς, ότι καλό είναι να κάνεις μια γρήγορη ερώτηση στη δασκάλα, π.χ. για τον εκκλησιασμό (αν ενημερώθηκαν οι γονείς και με ποιον τρόπο) για να εξακριβώσεις αν, πράγματι, ξεχνούν τα παιδιά να σε ενημερώνουν ή αν χάνουν τα χαρτάκια, ώστε να ξέρεις πώς να κινηθείς. Δηλαδή, να μιλήσεις στα παιδιά για τη σημασία της ενημέρωσης ή να ζητήσεις από τη δασκάλα να σας ενημερώνει έγκαιρα.

 

Ενα άλλο θέμα ενημέρωσης είναι τα μέτρα που λαμβάνει το σχολείο για να αποφύγει περιστατικά, όπως εκείνο που είχε φύγει ο γιος μου στο διάλειμμα μετά το σχόλασμα του πρωινού σχολείου και πριν την έναρξη του ολοημέρου, χωρίς να το αντιληφθεί το προσωπικό του σχολείου. Ο γιος μου κανονικά, θα έπρεπε να ήταν στην τάξη του ολοημέρου, και όχι έξω από το σχολείο όπου τον "μάζεψε" σπίτι του άλλος γονιός.

 

Σήμερα, λοιπόν, ένας γονιός με ενημέρωσε ότι, κατά το σχόλασμα του πρωινού σχολείου, δεν αφήνουν τους γονείς να μπαίνουν στην αυλή. Αντίθετα, συνοδεύονται τα παιδιά από τη δασκάλα τους έως την πύλη για να παραλάβουν οι γονείς τα παιδιά.

 

Αυτό για μένα ήταν πάρα πολύ ευχάριστη είδηση, διότι μετά το περιστατικό εκείνο και την επιστολή που είχα στείλει, ζητώντας να παραλαμβάνεται το παιδί μόνο από τα πρόσωπα που έχω αναφέρει στη δήλωση που μου ζήτησαν να συμπληρώσω κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς, και που με καθησύχασαν ότι ήταν απλά μια κακή συγκυρία, δε γνώριζα ότι πράγματι είχαν ληφθεί μέτρα.

Ούτε είμαι σε θέση να διαπιστώσω τη λήψη μέτρων από μόνη μου, καθώς εργάζομαι full time και δεν μπορώ να δω τι γίνεται κατά το σχόλασμα του πρωινού σχολείου.

 

Ενημερώθηκα από άλλον γονέα.

Και ενώ φέρεται ότι έχει ειπωθεί από το σχολείο μας ότι είμαστε "κουτσομπόληδες" γονείς που "στήνουν πηγαδάκια" και "παρασέρνει ο ένας τον άλλον", να που η ενημέρωση αυτή του γονέα μου έδωσε την επιβεβαίωση που χρειαζόμουν, ως γονιός μαθητή του δημοτικού, για την καλή και έμπρακτη πρόθεση του σχολείου να αποφύγει παρόμοια περιστατικά. Δεν γνωρίζω αν αυτό το μέτρο λαμβάνεται ανέκαθεν από το σχολείο κι αν πράγματι ήταν απλά μια κακή συγκυρία που ξέφυγε ο γιος μου της προσοχής τους, αλλά το γεγονός ότι τηρείται αυτή η διαδικασία με ηρέμησε αφάνταστα.

 

Γιαυτό, πιστεύω, ότι για να λύνεις τις απορίες σου, να απευθύνεσαι στο σχολείο αλλά και να μιλάς και με τους γονείς, για να εξακριβώνεις και να διασταυρώνεις τις πληροφορίες σου. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να μάθεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Belfaccino, εμάς είχαν ζητήσει από το σχολείο να υπάρχει πάντα στην τσάντα του παιδιού ένας διαφανής φάκελος σε σχήμα Γ για τις ανακοινώσεις του σχολείου (μας στέλνουν 2-3 φορές την εβδομάδα) και έτσι δεν χάνεται κάτι. Μπορείς να του πάρεις ένα τέτοιο φάκελο (να διαλέξει μια ωραία ετικέτα και να γράψει μόνος του ανακοινώσεις) και να του ζητήσεις να βάζει μέσα ότι τους δίνει η δασκάλα που πρέπει να μάθουν και οι γονείς.

Κι εμένα Α΄Δημοτικού πηγαίνει ο γιος μου, να χαιρόμαστε τους μικρούς μας μαθητές :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμάς είχαν ζητήσει από το σχολείο να υπάρχει πάντα στην τσάντα του παιδιού ένας διαφανής φάκελος σε σχήμα Γ για τις ανακοινώσεις του σχολείου (μας στέλνουν 2-3 φορές την εβδομάδα) και έτσι δεν χάνεται κάτι.

Κι εμένα Α΄Δημοτικού πηγαίνει ο γιος μου, να χαιρόμαστε τους μικρούς μας μαθητές :wink:

 

Γεια σου Maritsa. Εχεις δίκιο, ο φάκελλος βοηθά πολύ. Έχουμε κι εμείς ένα κλειστό φάκελο με λάστιχο, αλλά, ξέρεις, παιδιά είναι... καμία φορά βγάζουν τα φύλλα για κάποιο λόγο και χάνουν την ανακοίνωση.

 

Ναι, να χαιρόμαστε τα παιδιά μας στη νέα τους περιπέτεια στο "μεγάλο σχολειό!" :D

Link to comment
Share on other sites

Belfaccino, εμάς είχαν ζητήσει από το σχολείο να υπάρχει πάντα στην τσάντα του παιδιού ένας διαφανής φάκελος σε σχήμα Γ για τις ανακοινώσεις του σχολείου (μας στέλνουν 2-3 φορές την εβδομάδα) και έτσι δεν χάνεται κάτι. Μπορείς να του πάρεις ένα τέτοιο φάκελο (να διαλέξει μια ωραία ετικέτα και να γράψει μόνος του ανακοινώσεις) και να του ζητήσεις να βάζει μέσα ότι τους δίνει η δασκάλα που πρέπει να μάθουν και οι γονείς.

Κι εμένα Α΄Δημοτικού πηγαίνει ο γιος μου, να χαιρόμαστε τους μικρούς μας μαθητές :wink:

 

Αυτό ακριβώς θα σου πρότεινα και εγώ :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...